}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku wystąpienia skręcenia? Dlaczego nie powinniśmy ignorować tej z pozoru niegroźnej kontuzji? Przeczytaj poniższy artykuł i zadbaj o swoje zdrowie.

Czym jest skręcenie?

Jest to uraz polegający na uszkodzeniu torebki stawowej i więzadeł. Dochodzi do niego, kiedy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres ruchu.

W wyniku skręcenia uszkodzeniu może ulec:

 • torebka stawowa
 • więzadło
 • chrząstka stawowa
 • przyczepy ścięgien

W ekstremalnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia fragmentów kości.

Lekarze ortopedzi najczęściej przyjmują pacjentów ze skręceniami w obrębie stawu skokowego, kolana lub ręki.

Jednak uraz urazowi nierówny. Skręcenia dzielimy aż na 4 grupy:

– pierwszego stopnia: czyli naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł
– drugiego stopnia: kiedy torebka stawowa rozerwie się
– trzeciego stopnia: kiedy oprócz rozerwania torebki stawowej obserwuje się również rozerwanie więzadeł
– czwartego stopnia: czyli oderwanie więzadeł wraz z fragmentami kostnymi

Po czym rozpoznasz skręcenie?

Jeżeli doznałeś skręcenia pierwszego stopnia, czyli skręcenia lekkiego, to kontuzjowane okolice będą tkliwe. Możesz zaobserwować również miejscowy obrzęk i trudności z poruszaniem. Każda próba wykonania ruchu będzie bolesna. Jest to konsekwencja uszkodzenia pojedynczych włókien tkanki łącznej.

Drugi stopień opisywanego urazu, zwany również średnim, będzie objawiał się zdecydowanie silniej niż w przypadku skręcenia lekkiego. Widoczną różnicą i przesłanką do postawienia diagnozy jest niewielka patologiczna ruchomość stawu. Uszkodzenia włókien tkankowych są w tym przypadku większe.

W przypadku ciężkiego skręcenia, trzeciego stopnia, ból będzie naprawdę silny, a staw niestabilny i obrzęknięty. Dzieje się tak, ponieważ więzadło zostaje całkowicie zerwane i traci swoją ciągłość.

Tego typu kontuzjom towarzyszą często krwawe wylewy w miejscach, w których uszkodzeniu uległa torebka stawowa. Innym, powszechnym objawem jest również podwyższona temperatura skóry w obrębie stawu.

W przypadku wystąpienia opisanych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ortopedy, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci dodatkowe badania.

Jak postępować w przypadku skręcenia?

Lekarz specjalista fachowo dobierze odpowiednie badania diagnostyczne, a po ocenie stopnia uszkodzenia, zleci odpowiednie postępowanie.

Badania, które zaleca się w przypadku podejrzenia skręcenia:

 • USG, czyli jedno z najpopularniejszych badań obrazowych, które pozwala określić stopień kontuzji
 • RTG, czyli radiografia, która pozwala lekarzowi dokładnie przeanalizować skalę zniszczeń i odpowiednio dobrać metody leczenia

Ortopedzi przyjmujący pacjentów w Rex Medica specjalizują się w diagnostyce urazów, dlatego możesz mieć pewność, że każda kontuzja zostanie drobiazgowo zbadana, a Ty otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące leczenia.

Zanim dotrzesz do lekarza – oszczędzaj kontuzjowane miejsce, przyłóż zimy okład i zastosuj ucisk przy użyciu elastycznego bandaża. Dzięki temu obrzęk nie będzie rósł tak szybko. Ważnym elementem postępowania jest rozpoczęcie ograniczonego ruchu, do granicy bólu. Prowadzi to do ukierunkowanego gojenia włókien uszkodzonych tkanek.

UWAGA: w przypadku skręceń nie stosuje się rutynowego unieruchomienia z użyciem gipsu.

Dlaczego tak często ignorujemy skręcenia?

Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy skręcimy sobie kostkę lub nadgarstek i jest to lekki uraz. Kiedy leki przeciwbólowe i oszczędny tryb życia działają, to motywacja do zasięgnięcia porady lekarskiej znacząco spada.

Nieprawidłowe postępowanie i niedostateczne leczenie skręconego stawu może prowadzić do wielu powikłań w przyszłości – nawet jeżeli kontuzja nie wyglądała groźnie.

Lista dolegliwości, które mogą trapić pacjentów z nieprawidłowo wyleczonym skręceniem, jest długa.

 • Niestabilność stawu skokowego: objawia się bólem, który pojawia się podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, np. podczas wspinaczki górskiej, biegu lub szybkiego marszu.
 • Problemy z innymi stawami: niepozorne skręcenie kostki, które zostało zbagatelizowane, może w przyszłości odbić się na stanie stawów kolanowych.
 • Martwica kości stępu: występuje w przypadku złamania trzonu kości skokowej. Na szczęście do takiej sytuacji dochodzi niezwykle rzadko.
 • Zapalenie ścięgna Achillesa: które objawia się silnym bólem w okolicach łydki.
 • Nawracające urazy: raz skręcona i niedokładnie wyleczona kostka stwarza duże ryzyko nawrotu kontuzji.

Co możesz stracić w wyniku zignorowania skręcenia?

Największą stratą, jaką możesz ponieść, jest Twoje zdrowie fizyczne w przyszłości.

Jeżeli lubisz górskie wyprawy, poranny jogging lub inne sporty, których uprawianie wymaga stabilnych i zdrowych stawów, to najrozsądniejszą decyzją będzie podjęcie leczenia i rehabilitacji, bez względu na stopień skręcenia. Tylko tyle i aż tyle wystarczy do powrotu do swoich ulubionych aktywności.

Ale sporty nie są jedyną motywacją do zadbania o skręcony staw. Do nawrotu kontuzji może dojść również podczas codziennych czynności. Kiedy chodzisz po schodach, biegniesz na autobus lub próbujesz zdjąć ciężki przedmiot z wyższej półki. Takie sytuacje zazwyczaj przytrafiają się w najmniej oczekiwanym momencie.

Efekty zaniedbań mogą uwidocznić się również w starszym wieku, kiedy organizm powoli traci zdolność do szybkiej regeneracji i jest bardziej podatny na uszkodzenia. Aktywność fizyczna jest dla starszych osób wyjątkowo ważna, a dłuższe unieruchomienie może niekorzystnie wpływać na ich samodzielność.

Specjaliści w centrum Rex Medica zadbają o Twój szybki powrót do zdrowia. Zapisz się na konsultację i badania i ciesz się swoją codzienną aktywnością.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole