Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne – w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się cieniem na ich dalszej sportowej karierze, a i w życiu sportowca rekreacyjnego potrafią dużo zamieszać, nierzadko zmieniając przyzwyczajenia kontuzjowanego na długie tygodnie. Żeby minimalizować skutki kontuzji potrzeba dokładnej diagnozy, która jest wstępem do odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Jedną z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych technik diagnostycznych jest rezonans magnetyczny (RM), który znajduje zastosowanie w diagnozowaniu różnych rodzajów kontuzji sportowych.
Co to jest ten rezonans?
Rezonans magnetyczny, znany również jako MRI (Magnetic Resonance Imaging), jest nieinwazyjną techniką obrazowania medycznego, polegającą na generowaniu szczegółowych obrazów struktur ciała za pomocą silnego pola magnetycznego i fal radiowych. Urządzenie RM analizuje dane i generuje obrazy, które lekarze wykorzystują, by na ich podstawie postawić celną diagnozę.
RM jest preferowaną metodą diagnozowania kontuzji sportowych ze względu na swoją wysoką precyzję i zdolność do obrazowania różnych tkanek i struktur anatomicznych. Za pomocą RM można zdiagnozować zarówno złamania, jak i uszkodzenia więzadeł, stłuczenia i wiele innych powszechnych w sporcie rodzajów kontuzji.
Rezonans a diagnoza kontuzji
RM oferuje wiele korzyści w porównaniu do innych metod diagnostycznych, takich jak rentgen czy tomografia komputerowa. Przede wszystkim, RM jest bezpieczny dla pacjenta, nie emituje szkodliwego promieniowania jonizującego. Dzisiaj dysponujemy urządzeniami o wysokiej rozdzielczości obrazów, co znacząco wpływa na skuteczność diagnoz wystawianych przez lekarzy. Mogą oni precyzyjnie określić rozmiar i stopień uszkodzenia, co wpływa na właściwe planowanie terapii i rehabilitacji. Dodatkowo badanie rezonansem umożliwia obrazowanie struktur tkanek w różnych płaszczyznach i z różnymi parametrami – również dzięki temu jest bardzo dokładne.
Jak się przygotować do badania?
Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania. Przed badaniem pozbądź się wszelkich metalowych przedmiotów, które masz przy sobie – takich jak biżuteria czy klucze – mogą one zakłócać działanie pola magnetycznego.
Zazwyczaj nie ma powodu, żeby przychodzić na badanie rezonansem na czczo. Wyjątkiem będą badania, w których konieczne będzie podanie środka kontrastowego – w takim przypadku zaleca powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów na 4 godziny przed badaniem oraz picia płynów na 2 godziny przed.
Procedura badania RM obejmuje położenie pacjenta na stole, który jest następnie przesuwany do wnętrza tunelu urządzenia. W trakcie badania pacjent musi pozostać nieruchomy, a urządzenie generuje serię impulsów magnetycznych i fal radiowych, które tworzą obrazy do interpretacji przez lekarza. Warto poinformować lekarza, jeśli ma się problem z małymi, zamkniętymi przestrzeniami – szczególną uwagę powinny poświęcić temu osoby z klaustrofobią. Pamiętajmy jednak, że badanie jest nieinwazyjne, a często jest pierwszym, obowiązkowym punktem do wdrożenia leczenia, które wpływa na szanse szybkiego powrotu do uprawiania sportu!
Rezonans magnetyczny jest niezastąpionym narzędziem w diagnozowaniu kontuzji sportowych. Duża dokładność badania, możliwość obrazowania różnych tkanek, nieinwazyjność, powszechna dostępność – to tylko niektóre z zalety tej metody diagnostycznej. Jeśli potrzebujesz badania rezonansem, lub zlecił Ci je lekarz – skontaktuj się z nami!