}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa w życiu seniora (1)

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów? Jak dbać o sprawność w bezpieczny sposób? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania i cenne wskazówki związane z aktywnością seniorów.

Jak aktywność fizyczna pomaga seniorom?

Lista korzyści płynących z aktywnego trybu życia w podeszłym wieku jest bardzo długa. Lekarze i naukowcy już dawno zaobserwowali różnice w jakości życia seniorów, którzy są aktywni i tych, którym brakuje ruchu.

Ludzki organizm potrzebuje wysiłku fizycznego, aby utrzymać dobrą kondycję, walczyć z chorobami lub ich unikać. Ta zasada dotyczy wszystkich grup wiekowych, ale zwłaszcza wśród osób starszych widać jej zasadność.

Na początku warto wspomnieć o znaczeniu aktywności fizycznej dla sprawności intelektualnej. Regularne ćwiczenia, ruch i prawidłowo dobrany wysiłek są zbawienne dla mózgu i kondycji psychicznej. Pozwalają dłużej cieszyć się spostrzegawczością, dobrą pamięcią i koncentracją. Ćwiczenia poprawiają nastrój i redukują poziom stresu.

Stabilność emocjonalna połączona ze sprawnością intelektualną gwarantują stabilność psychiczną, która pomaga zachować zdrowie.

Jak jeszcze aktywność fizyczna oddziałuje na zdrowie?

 • Wspiera profilaktykę chorób nowotworowych.
 • Łagodzi symptomy chorób przewlekłych, a nawet pomaga ich uniknąć.
 • Wspomaga regulację poziomu cukru we krwi.
 • Stabilizuje ciśnienie tętnicze.
 • Ułatwia kontrolowanie masy ciała.
 • Zmniejsza ryzyko występowania urazów, takich jak złamania kości.
 • Redukuje ból towarzyszący wielu schorzeniom (np. chorobie zwyrodnieniowej stawów).
 • Zwiększa odporność organizmu.

To tylko najważniejsze zalety aktywnego trybu życia. Każdy senior, który ćwiczy, odkrywa swoją własną listę korzyści płynących z regularnego ruchu i wysiłku.

Gdzie znaleźć motywację do ćwiczeń?

Motywacja jest indywidualną kwestią każdego człowieka, bez względu na wiek. Każdemu z nas zależy na czymś innym, ale wszyscy chcemy być zdrowi i sprawni do późnej starości.

Zmotywowani seniorzy chcą jak najdłużej pozostać samodzielni i samowystarczalni. Nie chcą obciążać swoich bliskich opieką i kosztami związanymi z leczeniem. Wybierają aktywność i cieszenie się kontaktami ze swoją rodziną i przyjaciółmi.

Jak zatem mobilizować się do ćwiczeń?

 • Wyznacz dni i godziny, które poświęcisz na aktywność fizyczną.
 • Zastanów się, co sprawia Ci najwięcej przyjemności i skup się na tym.
 • Mierz siły na zamiary – więcej szczegółów znajdziesz w dalszej części artykułu.
 • Poszukaj w swojej okolicy zorganizowanych grup, klubów lub innych aktywnych seniorów.

Zaplanowanie aktywności stworzy swego rodzaju rutynę, która korzystnie wpływa na motywację i wytrwałość. W sprzyjających okolicznościach ruch i ćwiczenia mogą być doskonałą okazją do nawiązania ciekawych znajomości.

Ile czasu przeznaczyć na aktywności sportowe?

Na to pytanie każdy senior będzie miał inną odpowiedź.

Pod uwagę należy wziąć kilka czynników.

 • Stan zdrowia – czy Twoje zdrowie pozwala Ci na większą ilość ruchu?
 • Inne obowiązki i zainteresowania – wbrew pozorom dni przeciętnego seniora nie są bezproduktywne.
 • Warunki do uprawiania sportów – pogoda może mieć duży wpływ na ilość czasu przeznaczonego na ćwiczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Ostateczne określenie intensywności i rozłożenie wysiłku w czasie jest kwestią indywidualną i zależy od wyżej wspomnianych czynników. Wydaje się natomiast, że 150 minut w tygodniu jest osiągalnym celem.

Dopasuj poziom wysiłku do swoich możliwości

To bardzo ważny aspekt planowania, który może mieć wpływ na to, czy senior będzie regularnie podejmował wysiłek fizyczny.

Warto udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który oceni ogólny stan zdrowia i pomoże określić możliwości fizyczne. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to pokieruje do specjalistów, którzy dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń, lub zaleci wykonanie dodatkowych badań.

Inne możliwości będzie miała starsza osoba cierpiąca na cukrzycę, a inne osoba z nadciśnieniem tętniczym lub po przebytym zawale. Zupełnie inaczej dobiera się ćwiczenia dla osób, które borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Poświęcenie czasu na konsultacje lekarskie pozwoli czerpać przyjemność z aktywności fizycznej i zapobiegnie przeciążeniom lub innym nieprzyjemnym skutkom nadmiernego wysiłku.

Rex Medica oferuje szeroki wachlarz badań diagnostycznych oraz konsultacje z lekarzami specjalistami, dzięki czemu proces przygotowania się do rozpoczęcia treningów znacznie się skróci.

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna nie musi oznaczać wyczynowego uprawiania sportu. Już pół godziny spaceru szybkim tempem lub zwykłe sprzątanie domu jest ćwiczeniem i pomaga zachować sprawność.

Bezpieczeństwo to podstawa

Optymalne dopasowanie czasu i obciążenia znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych. Należy jednak pamiętać, że w podeszłym wieku dużo łatwiej o kontuzje.

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 • Ubierz się odpowiednio do wykonywanych ćwiczeń. Przegrzanie lub wyziębienie może stworzyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
 • Przewietrz pomieszczenie, w którym ćwiczysz, zanim rozpoczniesz trening.
 • Miej pod ręką butelkę z wodą i pamiętaj o regularnym piciu (zwłaszcza latem).
 • Pamiętaj o przerwach na odpoczynek.
 • Trening rozpocznij od rozgrzewki, która zredukuje ryzyko wystąpienia urazów.

Z takim przygotowaniem każdy senior może zadbać o swoją kondycję i dobre samopoczucie. Ruch zapewnia zdrowie fizyczne i psychiczne.

Nie zwlekaj, zaplanuj swoją aktywność fizyczną. Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zdrowych nawyków do swojego życia. Z Rex Medica kompleksowo przygotujesz się do rozpoczęcia przygody ze sportem.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole