}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Baza wiedzy

rexmedica rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny

rexmedica usg

USG

RTG

EMG

rexmedica rezonans magnetyczny

Konsultacje neurologiczne

rexmedica rezonans magnetyczny

Konsultacje neurochirurgiczne

rexmedica rezonans magnetyczny

Konsultacje ortopedyczne

Zabiegi

Rezonans magnetyczny

USG, rezonans magnetyczny czy tomografia – które badanie wybrać?

Można by założyć, że im bardziej skomplikowana diagnostyka, tym skuteczniejsza. W ten sposób badanie USG przez wiele osób zostało uznane za niewystraczające przy diagnozowaniu urazów. Tak jednak nie jest. Metoda ta obrazuje narządy wewnętrzne w innym zakresie niż np. tomografia komputerowa i świetnie spełnia swoje zadanie w diagnostyce różnych schorzeń.

USG – uniwersalne ultradźwięki

Ultrasonografia jest nieinwazyjnym badaniem, które w diagnostyce wykorzystuje odbicie fal ultradźwiękowych, umożliwiając uzyskanie obrazu narządu. W przypadku USG tkanek miękkich (USG ortopedyczne), obrazowanie obejmuje zmiany patologiczne wskazanych do badania obszarów w obrębie mięśni, więzadeł, powięzi i ścięgien. Ponieważ USG jest badaniem nieinwazyjnym, jest w związku z tym metodą bezpieczną i może być wielokrotnie powtarzana, co jest jej dużym atutem, stąd jej popularność – wyjaśniają specjaliści Rex Medica. Poza tym, metoda pozwala diagnozować prawie wszystkie narządy, z wyjątkiem centralnego układu nerwowego – do tego służy już rezonans magnetyczny (MRI). Jest to niezwykle precyzyjna metoda, umożliwiająca wykrycie w narządach bardzo małych zmian o wielkości nawet 0,1 mm.

Kiedy na badanie ultrasonograficzne?

Dużą przewagą USG nad tomografią czy rezonansem magnetycznym jest możliwość wykorzystania tej metody w dynamicznych badaniach narządów, a więc podczas ruchu, co daje możliwość ich obserwacji. Jak tłumaczą specjaliści Rex Medica, poza echokardiografią, jest to bardzo popularny sposób diagnozowania stawów, w których zmiany patologiczne ujawniają się dopiero w trakcie wykonywania określonej czynności. W tomografii i rezonansie, które są metodami statycznymi, uzyskanie takich wyników nie jest możliwe.

O ile tkanki miękkie, mięśnie i stawy kwalifikują się do badań rezonansem, do diagnostyki zdecydowanej większości ortopedycznych przypadków wystarcza ultrasonografia. Podobnie jest ze wszystkimi, prawidłowo przebiegającymi objawami schorzeń, do badań których standardowo wykorzystuje się USG jako metodę najbardziej optymalną. Stosuje się je także w diagnostyce płodu, prostaty (przezodbytnicze badanie specjalną głowicą) czy piersi, z powodzeniem wykonując je u kobiet między 40-50 rokiem życia jako uzupełnienie mammografii. USG odgrywa również ogromną rolę podczas biopsji i pobierania tkanki do badań histopatologicznych, co wykonuje się pod kontrolą głowicy. Monitoring USG jest zresztą coraz bardziej popularny i wraz z rozwojem leczenia małoinwazyjnego, coraz więcej specjalizacji wykorzystuje potencjał ultradźwięków w celu prawidłowego przeprowadzenia zabiegu, jak chociażby chirurgia naczyniowa czy ortopedia w zabiegach regeneracyjnych bądź w iniekcjach dostawowych.

Czego nie pokaże USG?

Wszystkie wielonarządowe urazy, jakie są następstwem np. wypadku bądź zmiany chorobowe w kilku okolicach, np. przerzuty nowotworowe są wskazaniem do rezonansu – w tym zakresie jest to nieoceniona metoda diagnostyki, której nie dorówna badanie ultrasonograficzne. Również urazy kostne nie zostaną wykryte tą metodą, ponieważ fale ulegają odbiciu od kości, podobnie jak od narządów wypełnionych gazami, dlatego np. badanie jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania.

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod na zbadanie ludzkiego ciała od środka w zupełnie bezbolesny i bezinwazyjny sposób. Dzięki niemu można dokonać oceny struktur anatomicznych całego człowieka lub ewentualnych patologii z dokładnością do zaledwie kilku milimetrów. Badanie przydatne jest w szczególności do oceny ośrodkowego układu nerwowego (kanał kręgowy i mózg) oraz tkanek miękkich kończyn (mięśnie, stawy, tkanki podskórne).

Dzięki badaniu możliwa jest również nieinwazyjna ocena naczyń całego organizmu człowieka, czyli tzw. angiografia rezonansem magnetycznym. Podczas takiego badania w zupełnie nieinwazyjny sposób można otrzymać obraz naczyń krwionośnych i ocenić ewentualne patologie, takie jak np. tętniaki czy naczynia patologiczne. Podczas badania rezonansem magnetycznym w ogóle nie występuje szkodliwe dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe.

W bardzo dużym uproszczeniu, rezonans magnetyczny polega na pochłanianiu i wysyłaniu fal elektromagnetycznych przez jądra atomów, głównie wodoru, umieszczonych w ukierunkowanym silnym polu magnetycznym. Informacja o ilości (gęstości) występowania atomów i innych wielkości fizycznych daje nam informację, na podstawie której rekonstruowany jest obraz poddanych badaniu tkanek. W następnej kolejności lekarz radiolog opisuje powstały obraz.

Jakim aparatem wykonywany jest rezonans magnetyczny?
W Rex Medica rezonans magnetyczny wykonujemy używając aparatu GE Signa Explorer 1.5T – najnowocześniejszego tego typu urządzenia w Europie.

Aparat, którym wykonujemy rezonans magnetyczny, jest wyposażony w pełen zestaw specjalistycznych cewek dedykowanych badaniom poszczególnych części ciała: kręgosłupa, kolan, nadgarstków, barków, stawów biodrowych, skokowych czy stóp. Dzięki tym dodatkowym cewkom uzyskane obrazy są jeszcze bardziej wyraźne i dokładne w porównaniu do innych aparatów rezonansu. Dodatkowo nasze cewki są przystosowane do badania pacjentów bardzo umięśnionych, otyłych lub z obrzękami, którzy nie mogą wykonać badania w innych pracowniach rezonansu.

Naszą unikatową na skalę całej Polski usługą jest wykonywanie większości sekwencji rezonansu magnetycznego głowy w ciszy oraz badanie lędźwiowego odcinka kręgosłupa z możliwością odwrócenia pozycji. Pomaga to osobom, dla których rezonans jest stresujący z powodu ograniczonej przestrzeni, a także dzieciom, które mogą odczuwać niepokój i lęk. Naszym najmłodszym pacjentom podczas badania mogą oczywiście towarzyszyć rodzice.

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza na badanie rezonansem magnetycznym?
Na badanie rezonansem magnetycznym nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.
Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym, w zależności od rodzaju wykonywanego badania, może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W niektórych przypadkach badanie rezonansem magnetycznym może trwać dłużej, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Przez cały ten czas pacjent musi pozostawać nieruchomo – każdy ruch może powodować tak zwane artefakty czyli poruszenia uzyskanych obrazów, co może wpływać na zafałszowanie uzyskanych wyników.

Czas trwania rezonansu magnetycznego wynika ze specyfiki samego badania. W jego trakcie silny magnes wytwarza pole magnetyczne, które działa na znajdujące się w każdej komórce ciała atomy wodoru. Krótkie impulsy promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej sprawiają, ze cząsteczki te wysyłają sygnały wzmacniane przez odbiornik i przekształcane są na obrazy, które później podlegają ocenie lekarzy.

Obrazowanie techniką rezonansu magnetycznego może być przeprowadzane w różnych sekwencjach. Wyróżnia się cztery podstawowe sekwencje – obrazy T1-zależne (sprawdzają się np. przy obrazowaniu mózgu), obrazy T2-zależne (pozwalają np. odróżnić guz od torbieli), FLAIR (wykorzystywane w diagnostyce chorób demielinizacyjnych) oraz obrazowanie dyfuzyjne (stosowane m.in. w diagnostyce udaru mózgu). Każda sekwencja rezonansu magnetycznego trwa od 3 do 10 minut, a w trakcie badania wykonuje się ich co najmniej kilka, zmieniając parametry urządzenia, co daje różne możliwości diagnostyczne. Z tego właśnie wynika długi czas, który jest potrzebny na przeprowadzenie rezonansu.

Jak rozpoczyna się badanie rezonansem magnetycznym?
Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem Pacjent zostaje poproszony o wyjęcie z ubrania wszelkich metalowych przedmiotów oraz urządzeń elektronicznych, takich jak telefon komórkowy i pozostawienie ich w przebieralni. Wszystkie nasze Pacjentki będą proszone o usunięcie z włosów metalowych przedmiotów: wsuwek, klipsów czy metalowych spinek.

W przypadku niektórych badań niezbędne jest podanie kontrastu dożylnie. W takim wypadku przed badaniem zostanie założony wenflon do jednej z żył przedramienia.

Następnie Pacjent proszony jest o położenie się na specjalnym ruchomym stole. Stół wraz z pacjentem automatycznie wsuwa się do tunelu aparatu. Podczas badania należy leżeć spokojnie i pozostawać w bezruchu.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest szkodliwe?
Badanie RM jest zupełnie nieszkodliwe i bezbolesne.
Co zrobić gdy w trakcie badania poczujemy się źle?
Każdy Pacjent przed rozpoczęciem badania otrzymuje sygnalizator, przy pomocy którego w każdej chwili może przerwać badanie ze względu na dolegliwości, takie jak uczucie klaustrofobii, duszność, nudności czy zawroty głowy.

Nad przebiegiem badania czuwa technik oraz lekarz, którzy obserwują pomieszczenie i wydają polecenia przez mikrofon. Pacjent może się kontaktować z technikiem w ten sam sposób.

Czy w trakcie badania rezonansem magnetycznym słychać jakieś dźwięki?
Tylko w Rex Medica istnieje możliwość wykonania większości skanów badania głowy w ciszy. Z przyjemnością chcielibyśmy też poinformować, że w niedalekiej przyszłości również badania innych części ciała będą przeprowadzane w ciszy. Jednak do tego czasu w trakcie innych badań wewnątrz aparatu słychać mniej lub bardziej głośne dźwięki, dlatego Pacjent może założyć dedykowane słuchawki wygłuszające oraz zatyczki do uszu.
Jakie są względne i bezwzględne przeciwwskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym?
Osoby z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi nie mogą wchodzić do pomieszczenia, gdzie znajduje się aparat rezonansu magnetycznego. Pole magnetyczne, jakie wytwarza aparat RM, może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych, w tym rozrusznika serca czy neurostymulatorów. Podczas badania istnieje również ryzyko wzrostu temperatury okolicznych tkanek u Pacjentów z wszczepionymi elementami metalowymi, w tym endoprotezami, klipsami naczyniowymi lub ciałami obcymi.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektryczne i elektroniczne, a w szczególności:

 • rozrusznik serca,
 • pompa insulinowa,
 • wszczepiony aparat słuchowy,
 • neurostymulatory,
 • klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe,
 • metaliczne ciało w oku.

Istnieją również względne przeciwwskazania, takie jak metalowe endoprotezy, szwy i ciała obce w innej lokalizacji. Posiadający je Pacjenci są zobowiązani poinformować o tym fakcie osobę wykonującą badanie. W takim przypadku należy też dostarczyć pełną dokumentację medyczną zastosowanego implantu przed wykonaniem badania. Pierwszy trymestr ciąży jest również względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania. Każdorazowo o wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica.

Jak należy przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Wszystkich naszych Pacjentów prosimy o przybywanie na badanie 10 minut wcześniej, aby zarejestrować się i wypełnić ankietę. Aby skrócić czas potrzebny na rejestrację, zachęcamy do pobrania ankiety z naszej strony oraz wydrukowania jej i wypełnienia w domu. Prosimy również o przyniesienie ze sobą wszystkich wykonywanych wcześniej badań dotyczących badanych części ciała.
Jak należy ubrać się na badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny nie jest badaniem, do którego trzeba się rozbierać – należy jednak przystąpić do niego w luźnym, wygodnym ubraniu, które podczas pobytu w aparacie nie będzie krępować ruchów.

Co bardzo ważne, na rezonans magnetyczny należy zgłosić się w ubraniu bez jakichkolwiek metalowych elementów, takich jak zatrzaski, suwaki, guziki, cekiny czy paski. Ich obecność może zakłócać działanie aparatu i fałszować wyniki badania. Warto zwrócić uwagę, czy wybrane na badanie spodnie nie mają metalowego guzika, a biustonosz nie posiada metalowych fiszbin.

Jak należy ubrać się na badanie rezonansem magnetycznym?

Kobiety powinny zrezygnować z makijażu – drobinki metalu mogą znajdować się np. w tuszu do rzęs czy cieniach do powiek.

Do pomieszczenia z aparatem rezonansu magnetycznego nie wolno też wnosić jakichkolwiek metalowych przedmiotów, kart kredytowych, zegarków, telefonów komórkowych czy innych urządzeń elektronicznych, gdyż grozi to poważnym niebezpieczeństwem. Ze względu na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą zagrozić życiu pacjenta, ulec zniszczeniu lub spowodować uszkodzenie aparatu.

Czy przed badaniem rezonansem magnetycznym można pić i jeść?
Rezonans magnetyczny nie jest badaniem, które wymaga od pacjenta przestrzegania szczególnych zaleceń dietetycznych – przed badaniem można spożywać normalne posiłki, nie trzeba również przystępować do niego na czczo. Należy przy tym pamiętać, aby bezpośrednio przed rezonansem magnetycznym nie spożywać jednak zbyt obfitych posiłków, mogących stanowić poważne obciążenie dla układu pokarmowego. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i niewskazaną sytuacją jest jego przerywanie np. z powodu potrzeby fizjologicznej pacjenta.

Z tego samego powodu bezpośrednio przed rezonansem magnetycznym lepiej nie pić kawy oraz innych napojów, a na badanie zgłosić się z opróżnionym pęcherzem moczowym. Wyjątkiem są badania miednicy, w których pęcherz powinien być średnio wypełniony (oznacza to, że bezpośrednio przez rezonansem nie wolno oddawać moczu). Dzięki temu uzyskać można dużo lepsze obrazy znajdujących się w miednicy narządów wewnętrznych.

Kolejny wyjątek to badanie rezonansu magnetycznego z użyciem kontrastu. Wówczas trzeba wypić spore ilości wody zarówno przed badaniem, jak i po jego zakończeniu. Jest to bardzo ważny element profilaktyki nefropatii pokontrastowej, czyli możliwych zaburzeń pracy nerek po podaniu środka kontrastowego. Dlatego po badaniu bardzo ważne jest jak najszybsze wydalenie kontrastu wraz z moczem, czemu służy właśnie wypicie dużych ilości wody. Butelkę z wodą należy mieć przy sobie i natychmiast po zakończeniu badania zacząć ją popijać, aż do opróżnienia całości.

Czy przed badaniem rezonansem magnetycznym można zażywać leki?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy przed zaplanowanym badaniem rezonansem magnetycznym można zażywać leki. Odpowiedź jest jednoznaczna – rezonans magnetyczny w żaden sposób nie wpływa na działanie przyjmowanych na stałe leków, w związku z czym można, a nawet trzeba stosować je bez zmian, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza prowadzącego.

Dotyczy to absolutnie wszystkich leków, również tych przyjmowanych w leczeniu często występujących chorób przewlekłych: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krwionośnego oraz oddechowego.

W przypadku cukrzyków ważne jest ustalenie godziny badania w taki sposób, by nie kolidowała z koniecznością przyjęcia insuliny. Rezonansu magnetycznego nie można bowiem przerywać, a pacjent musi pozostawać cały czas w bezruchu.

Takie same zasady dotyczą rezonansu magnetycznego z użyciem środka kontrastującego. Kontrast w żaden sposób nie wpływa negatywnie na działanie leków stosowanych w terapii chorób przewlekłych. Po badaniu środek kontrastowy jest szybko wydalany przez nerki w niezmienionej postaci. Przed i po rezonansie z podaniem środka kontrastującego zaleca się wypicie większych ilości płynów, aby został jak najszybciej wydalony wraz z moczem.

Dlaczego niektóre badania wykonywane są z podaniem kontrastu?
W przypadku badań niektórych Pacjentów zalecane jest dożylne bądź dostawowe podanie środka kontrastującego w celu jeszcze dokładniejszego zobrazowania badanych tkanek i wyraźnego uwypuklenia drobnych struktur. Podanie kontrastu jest najczęściej wymagane od Pacjentów z historią onkologiczną, przy badaniu przysadki oraz miednicy.
Co to jest kontrast?
Środki kontrastujące używane do badań rezonansem magnetycznym to preparaty posiadające właściwości paramagnetyczne. Obecnie najczęściej stosowane kontrasty są oparte na gadolinie, czyli pierwiastku, który ma właściwości paramagnetyczne. Podawanie kontrastów gadolinowych stało się powszechne już w 1988 r. i do tej pory środki te pozostają liderami na rynku.
Jak działa kontrast?
Mechanizm działania kontrastu polega na jego gromadzeniu się w tkance poddanej badaniu RM, w celu zmniejszenia lub zwiększenia odbieranego sygnału. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne pokazanie ewentualnych zmian, nieprawidłowości i zwyrodnień w tkankach.
Jakie są wskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym z podaniem środka kontrastowego?
 • nowotwory mózgu,
 • guzy rdzenia kręgowego, serca, płuc, nowotworowe tkanek miękkich, zapalne tkanek miękkich,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroby otępienne, np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • udar mózgu,
 • choroby naczyń krwionośnych,
 • nowotwory narządów rodnych u kobiety oraz gruczołu krokowego u mężczyzn,
 • urazy stawów, więzadeł i mięśni,
 • zapalenie kości.

Pacjenci wykonujący badanie z użyciem środka kontrastującego są zobowiązani do przyniesienia wyników badań krwi na kreatyninę i mocznik, które pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być wykonane nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem magnetycznym.

Jak przebiega badanie z podaniem kontrastu?
W przypadku dożylnego podania kontrastu do jednej z żył przedramienia wprowadzany zostaje wenflon, a następnie podawany jest kontrast. W przypadku podania kontrastu dostawowo, kontrast aplikuje się bezpośrednio do jamy stawu. Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego – w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa – zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka.
Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym z podaniem kontrastu?

Pacjenci wykonujący badanie z użyciem środka kontrastującego są zobowiązani do przyniesienia wyników badań krwi na kreatyninę i mocznik, które pokazują, jaki jest stan nerek. Takie badanie krwi musi być wykonane nie wcześniej niż 7 dni przed rezonansem. Zalecane jest również wypicie 1-1,5 l wody przed badaniem, aby organizm był dobrze nawodniony, co ułatwi szybsze wydalenie środka kontrastowego po badaniu.

Ważne jest aby przed badaniem zgłosić technikowi wykonującemu badanie jakiekolwiek reakcje uczuleniowe bądź krwawienia występujące w przeszłości w związku z podaniem środka kontrastującego.

Co należy zrobić po badaniu rezonansem magnetycznym z podaniem kontrastu?
W przypadku wykonywania badania z podaniem środka kontrastującego zalecane jest picie większej ilości płynów w celu jak najszybszego usunięcia środka kontrastującego z organizmu.
Czy po podaniu kontrastu mogą wystąpić jakieś objawy niepożądane?
Stosowane środki cechuje bardzo mała liczba objawów niepożądanych, takich jak ból głowy, ból w miejscu podania, zaburzenia smaku czy uczucie gorąca po podaniu środka. Bardzo rzadko występują też jakiekolwiek reakcje alergiczne.

Pacjenci, którzy mają skłonności do alergii lub u których już wcześniej występowała reakcja alergiczna, są niestety o wiele bardziej narażeni na niepożądane reakcje. Jeśli mimo wszystko wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, zazwyczaj trwają one bardzo krótko i przebiegają łagodnie.

Co to jest artrografia?
Artrografia MR stawu, to badanie rezonansem magnetycznym stawu z podaniem środka kontrastowego bezpośrednio do jamy stawu, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze bardziej wyrazisty obraz drobnych struktur badanego stawu.
Jak przebiega artrografia?
I faza

Artrografia w pierwszej części nie różni się niczym od standardowego badania stawu. Technik układa pacjenta w aparacie do rezonansu i wykonuje standardowe sekwencje. Po przeprowadzeniu badania pacjent udaje się do pomieszczenia zabiegowego, gdzie lekarz ortopeda lub radiolog wstrzykuje rozcieńczony roztwór kontrastu z solą fizjologiczną bezpośrednio w badany staw. Po iniekcji należy odczekać pewien czas, wykonując przy tym ćwiczenia, aby badany staw był w ruchu. Pozwala to na właściwe rozprowadzenie kontrastu.

II faza

W dalszej części wykonuje się dodatkowe sekwencje w rezonansie. Badania z kontrastem zawsze przeprowadzane są dwufazowo.

Czy po badaniu rezonansem magnetycznym można prowadzić samochód?
Jak należy ubrać się na badanie rezonansem magnetycznym?

Po wykonaniu badania rezonansem magnetycznym można bez przeszkód prowadzić samochód. Zarówno samo badanie, jak i ewentualne podanie kontrastu nie wpływają negatywnie na samopoczucie, na zmysły (wzrok, słuch) czy na koncentrację, niezbędne do tego, by pewnie dla siebie i dla innych uczestników ruchu kierować autem.

Oczywiście niekiedy bywa tak, że rezonans magnetyczny jest dla pacjenta bardzo stresujący – jeśli tak się dzieje, warto poprosić o to, by ktoś przywiózł nas samochodem na badanie, skorzystać z taksówki lub komunikacji zbiorowej. Prowadzenie auta w sytuacji silnego stresu z pewnością nie jest wskazane.

Czy na badanie rezonansem magnetycznym można przyjść w trakcie miesiączki?
Badanie rezonansem magnetycznym możliwe jest w każdym momencie cyklu menstruacyjnego kobiety.
Czy na badanie rezonansem magnetycznym można przyjść w makijażu?
Kosmetyki bardzo często w składzie zawierają drobinki metali, które mogą sfałszować wyniki badania. W związku z tym panie wykonujące badanie głowy prosimy o unikanie silnego makijażu.
Kiedy badanie zostanie opisane przez lekarza?

Bezpośrednio po badaniu każdy pacjent otrzymuje płytę CD z obrazami. Opis badania można również odebrać osobiście w rejestracji placówki w której badanie było wykonywane.

* Rex Medica zastrzega sobie, że czas oczekiwania na opis badania może ulec znacznemu wydłużeniu:

 • w przypadku braku poprawności wypełnienia przez pacjenta ankiety przed badaniem oraz dołączenia kopii poprzednich wyników badań do porównania (RTG, USG, TK, RM).
 • w okresie urlopowym
 • z przyczyn niezależnych od firmy Rex Medica, a wynikających ze zdarzeń zaistniałych obiektywnie
Co należy zrobić gdy nie możemy osobiście odebrać wyniku badania?
Jeżeli chcieliby Państwo, by dokumentację medyczną badania odebrała inna osoba, prosimy o pobranie z naszej strony druku upoważnienia i wypełnienie go. Na jego podstawie wydamy wyniki wskazanej osobie.

USG

USG, rezonans magnetyczny czy tomografia – które badanie wybrać?

Można by założyć, że im bardziej skomplikowana diagnostyka, tym skuteczniejsza. W ten sposób badanie USG przez wiele osób zostało uznane za niewystraczające przy diagnozowaniu urazów. Tak jednak nie jest. Metoda ta obrazuje narządy wewnętrzne w innym zakresie niż np. tomografia komputerowa i świetnie spełnia swoje zadanie w diagnostyce różnych schorzeń.

USG – uniwersalne ultradźwięki

Ultrasonografia jest nieinwazyjnym badaniem, które w diagnostyce wykorzystuje odbicie fal ultradźwiękowych, umożliwiając uzyskanie obrazu narządu. W przypadku USG tkanek miękkich (USG ortopedyczne), obrazowanie obejmuje zmiany patologiczne wskazanych do badania obszarów w obrębie mięśni, więzadeł, powięzi i ścięgien. Ponieważ USG jest badaniem nieinwazyjnym, jest w związku z tym metodą bezpieczną i może być wielokrotnie powtarzana, co jest jej dużym atutem, stąd jej popularność – wyjaśniają specjaliści Rex Medica. Poza tym, metoda pozwala diagnozować prawie wszystkie narządy, z wyjątkiem centralnego układu nerwowego – do tego służy już rezonans magnetyczny (MRI). Jest to niezwykle precyzyjna metoda, umożliwiająca wykrycie w narządach bardzo małych zmian o wielkości nawet 0,1 mm.

Kiedy na badanie ultrasonograficzne?

Dużą przewagą USG nad tomografią czy rezonansem magnetycznym jest możliwość wykorzystania tej metody w dynamicznych badaniach narządów, a więc podczas ruchu, co daje możliwość ich obserwacji. Jak tłumaczą specjaliści Rex Medica, poza echokardiografią, jest to bardzo popularny sposób diagnozowania stawów, w których zmiany patologiczne ujawniają się dopiero w trakcie wykonywania określonej czynności. W tomografii i rezonansie, które są metodami statycznymi, uzyskanie takich wyników nie jest możliwe.

O ile tkanki miękkie, mięśnie i stawy kwalifikują się do badań rezonansem, do diagnostyki zdecydowanej większości ortopedycznych przypadków wystarcza ultrasonografia. Podobnie jest ze wszystkimi, prawidłowo przebiegającymi objawami schorzeń, do badań których standardowo wykorzystuje się USG jako metodę najbardziej optymalną. Stosuje się je także w diagnostyce płodu, prostaty (przezodbytnicze badanie specjalną głowicą) czy piersi, z powodzeniem wykonując je u kobiet między 40-50 rokiem życia jako uzupełnienie mammografii. USG odgrywa również ogromną rolę podczas biopsji i pobierania tkanki do badań histopatologicznych, co wykonuje się pod kontrolą głowicy. Monitoring USG jest zresztą coraz bardziej popularny i wraz z rozwojem leczenia małoinwazyjnego, coraz więcej specjalizacji wykorzystuje potencjał ultradźwięków w celu prawidłowego przeprowadzenia zabiegu, jak chociażby chirurgia naczyniowa czy ortopedia w zabiegach regeneracyjnych bądź w iniekcjach dostawowych.

Czego nie pokaże USG?

Wszystkie wielonarządowe urazy, jakie są następstwem np. wypadku bądź zmiany chorobowe w kilku okolicach, np. przerzuty nowotworowe są wskazaniem do rezonansu – w tym zakresie jest to nieoceniona metoda diagnostyki, której nie dorówna badanie ultrasonograficzne. Również urazy kostne nie zostaną wykryte tą metodą, ponieważ fale ulegają odbiciu od kości, podobnie jak od narządów wypełnionych gazami, dlatego np. badanie jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania.

Na czym polega badanie USG?
Ultrasonografia jest jedną z metod obrazowania diagnostycznego narządów i tkanek przy pomocy fali ultradźwiękowej. W trakcie badania fala ta rozchodzi się po ludzkim ciele, ulegając różnym zjawiskom, w tym odbiciu. Jeżeli fala odbije się na granicy dwóch ośrodków o różnej oporności akustycznej, jest źródłem informacji na temat danego narządu pacjenta bądź danej przestrzeni wewnątrz ciała. Natomiast fala odbija się całkowicie o powietrze w przewodzie pokarmowym oraz tkankę kostną.

Ultrasonografia to badanie całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Służy wykrywaniu zmian patologicznych w narządach bez potrzeby podawania środków kontrastujących. Dzięki badaniu USG lekarz jest w stanie ocenić kształt, wielkość, położenie narządu oraz powierzchnię i jego wnętrze. Narząd można oglądać w dowolnym przekroju. Ocena echa struktury podczas badania USG pozwala lekarzowi poznać charakter ewentualnych zmian lub nieprawidłowości (zwyrodnieniowe, zanikowe, zapalne, nowotworowe).

Bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań USG, gdyż taka profilaktyka może pomóc we wczesnym wykryciu chorób i w konsekwencji uratować życie. Aby wykonać badanie USG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza specjalisty. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Jak przebiega USG?
USG wykonywane jest w pozycji leżącej pacjenta na plecach. Aby uzyskać pełny kontakt głowicy aparatu z ciałem i wyeliminować jakiekolwiek pęcherzyki powietrza, lekarz nanosi na skórę pacjenta specjalny, nieszkodliwy i obojętny dla zdrowia łatwo zmywalny żel. Następnie lekarz przesuwa głowicę aparatu po ciele, aby zobaczyć na ekranie aparatu USG pożądane narządy. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne.
Przy pomocy jakiego aparatu wykonuje się badanie USG?
Badania USG w klinice Rex Medica Sport wykonujemy przy użyciu aparatu Logiq S7 marki GE, który posiada bogate wyposażenie dla całego zakresu zastosowań zarówno w badaniach rutynowych, jak i niestandardowych wyzwaniach. Nasz aparat, dzięki zastosowanym specjalnym głowicom, jako jeden z nielicznych w Warszawie, pozwala na wykonanie najbardziej dokładnych badań stawów.

Nasz aparat USG posiada na wyposażeniu pełen zestaw sond (w tym sondę 18 MHz do badań niewielkich stawów), dzięki czemu możemy przy jego pomocy uzyskać obrazy stawów, tkanek miękkich i wykonać USG dopplerowskie. Aparat GE Logiq S został też wyposażony w opcję łączenia obrazów podczas badania, co pozwala na ocenę większych struktur.

Poza możliwością skanowania pacjentów o różnorodnej budowie ciała, aparat Logiq S7 oferuje również narzędzia dostarczające dodatkowe dane diagnostyczn, a także zwiększające wydajność i pewność diagnozy. Dedykowane pakiety umożliwiają lekarzom wykonywanie efektywnych i niezwykle specjalistycznych badań.

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza na badanie USG?
Na badanie USG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Aby wykonać badanie USG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza specjalisty. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Dzień przed

Nie należy spożywać potraw ciężkostrawnych i powodujących nadmierne wydzielanie gazów. Pacjenci z problemami żołądkowymi powinni zażyć lek przeciw wzdęciom – usuwa on powietrze z przewodu pokarmowego, które jest przeszkodą w poprawnym przeprowadzeniu badania.

6 godzin przed

Nie można przyjmować jakichkolwiek pokarmów, płynów gazowanych oraz słodzonych (wskazana jest woda mineralna), żuć gumy i palić tytoniu.

2 godziny przed

Należy wypić około 2 litrów niegazowanej wody, tak aby pęcherz w trakcie badania był wypełniony.

Jak przebiega USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej wykonywane jest w pozycji leżącej pacjenta na plecach. Aby uzyskać pełny kontakt głowicy aparatu z ciałem i wyeliminować jakiekolwiek pęcherzyki powietrza, lekarz nanosi na skórę pacjenta specjalny, nieszkodliwy i obojętny dla zdrowia łatwo zmywalny żel. Następnie lekarz przesuwa głowicę aparatu po brzuchu, aby zobaczyć na ekranie aparatu USG narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne.
Jak przygotować się do USG dróg moczowych, pęcherza moczowego, narządów rodnych kobiety?

Dzień przed

Nie należy spożywać potraw ciężkostrawnych i powodujących nadmierne wydzielanie gazów. Pacjenci z problemami żołądkowymi powinni zażyć lek przeciw wzdęciom, który usuwa powietrze z przewodu pokarmowego, będące przeszkodą w poprawnym przeprowadzeniu badania.

6 godzin przed

Nie można przyjmować jakichkolwiek pokarmów, płynów gazowanych oraz słodzonych (wskazana jest woda mineralna), żuć gumy i palić tytoniu.

2 godziny przed

Należy wypić około 2 litrów niegazowanej wody, tak aby pęcherz w trakcie badania był wypełniony.

Jak przygotować się do USG piersi?

Badanie nie wymaga przygotowania. Najlepiej jednak wykonać je pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Badaniu bez przeszkód mogą poddać się kobiety w ciąży oraz karmiące. Aby wykonać badanie USG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza specjalisty. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Jak przebiega USG piersi?
USG piersi wykonywane jest w pozycji leżącej pacjentki na plecach. Aby uzyskać pełny kontakt głowicy aparatu z ciałem i wyeliminować jakiekolwiek pęcherzyki powietrza, lekarz nanosi na skórę pacjenta specjalny, nieszkodliwy i obojętny dla zdrowia łatwo zmywalny żel. Następnie lekarz przesuwa głowicę aparatu po piersi, aby zobaczyć na ekranie aparatu USG pożądane obrazy. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne.
Jak przygotować się do USG klatki piersiowej, USG tarczycy, USG szyi?

Badania nie wymagają przygotowania. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Jak przebiega USG klatki piersiowej?
USG klatki piersiowej wykonywane jest w pozycji leżącej pacjenta na plecach. Aby uzyskać pełny kontakt głowicy aparatu z ciałem i wyeliminować jakiekolwiek pęcherzyki powietrza, lekarz nanosi na skórę pacjenta specjalny, nieszkodliwy i obojętny dla zdrowia łatwo zmywalny żel. Następnie lekarz przesuwa głowicę aparatu po klatce piersiowej, aby zobaczyć na ekranie aparatu USG pożądane narządy. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne.
Jak przygotować się do badania USG stawów?

Badania nie wymagają przygotowania. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Jak przygotować się do USG Dopplera naczyń jamy brzusznej (aorty brzusznej, tętnic nerkowych, tętnic trzewnych, układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych?

Aby wykonać badanie USG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza specjalisty. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne.

Dzień przed

Nie należy spożywać potraw ciężkostrawnych i powodujących nadmierne wydzielanie gazów. Pacjenci z problemami żołądkowymi powinni zażyć lek przeciw wzdęciom – usuwa on powietrze z przewodu pokarmowego, które jest przeszkodą w poprawnym przeprowadzeniu badania.

6 godzin przed

Nie można przyjmować jakichkolwiek pokarmów, płynów gazowanych oraz słodzonych (wskazana jest woda mineralna), żuć gumy i palić tytoniu.

Jak przygotować się do USG Dopplera naczyń szyi, naczyń kończyn (tętnice, żyły)?

Badania nie wymagają przygotowania. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Kiedy badanie zostanie opisane przez lekarza?

Bezpośrednio po badaniu lekarz przygotowuje opis badania i przekazuje pacjentowi.

RTG

Kiedy badanie zostanie opisane przez lekarza?

Bezpośrednio po badaniu każdy pacjent otrzymuje płytę CD z obrazami. Opis badania  można również odebrać osobiście w rejestracji placówki w której badanie było wykonywane.

Co należy zrobić gdy nie możemy osobiście odebrać wyniku badania?
Jeżeli chcieliby Państwo, by dokumentację medyczną badania odebrała inna osoba, prosimy o pobranie z naszej strony druku upoważnienia i wypełnienie go. Na jego podstawie wydamy wyniki wskazanej osobie.
Jakim aparatem wykonywane jest badanie RTG?

Dostępny w Rex Medica Sport aparat Brivo DR-F marki GE to w pełni cyfrowy system do badań rentgenowskich, zaprojektowany z myślą o udoskonaleniu procesu wykonywania badań, zwiększenia niezawodności, efektywności oraz łatwości obsługi.

Został on wyposażony w jednopłytowy detektor, pozwalający na niskodawkowe diagnozowanie. Oznacza to, że do uzyskania obrazów bardzo wysokiej jakości potrzeba niewielkiej ilości promieniowania, a samo badanie jest mniej inwazyjne dla organizmu pacjenta.

Technika cyfrowa pozwala na całkowite wyeliminowanie klisz fotograficznych, co eliminuje powstawanie błędów podczas ich obróbki oraz gwarantuje nawet 50-krotne skrócenie czasu wykonywania zdjęcia. Dzięki temu, ekspozycja naszego Pacjenta na działanie promieni rentgenowskich jest znacznie krótsza, a ostrość i jakość zdjęcia – o wiele wyższa.

Na czym polega badanie RTG?
Technika obrazowania cyfrowego jest jedną z podstawowych badań diagnostycznych. Aparat RTG wykorzystuje promienie rentgenowskie, dzięki któremu możliwe jest zarejestrowanie dwuwymiarowego obrazu organów pacjenta i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie RTG jest bezinwazyjną metodą na prześwietlenie narządów i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie.
Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza na badanie RTG ?
Na badanie RTG zawsze potrzebne jest skierowanie od lekarza.

E-skierowaniaOd 8.01.2021 obowiązują e- skierowania na świadczenia finansowane ze środków publicznych, w tym rezonans magnetyczny. W Rex Medica spełniamy te standardy i jesteśmy przygotowani na realizację e-skierowań.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia RTG?

Wskazaniem do wykonania badania RTG są:

 • schorzenia w obrębie klatki piersiowej,
 • choroby serca,
 • choroby zatok
 • choroby nerek,
 • reumatyzm,
 • złamania kości.
Czy RTG można wykonywać u kobiet w ciąży?
Każde badanie RTG kobiet w okresie rozrodczym powinno być wykonane w pierwszych 12 dniach cyklu, aby wykluczyć możliwość wykonania badania w trakcie ewentualnej ciąży.
Jak przygotować się do RTG kręgosłupa?

Aby wykonać badanie RTG potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Bezpośrednio po badaniu każdy pacjent otrzymuje płytę CD z obrazami. Istnieje również możliwość wydruku tradycyjnych klisz.

Dzień przed

Nie należy spożywać potraw ciężkostrawnych i powodujących nadmierne wydzielanie gazów. Pacjenci z problemami żołądkowymi powinni zażyć lek przeciw wzdęciom.

6 godzin przed

Nie można przyjmować jakichkolwiek pokarmów, płynów gazowanych oraz słodzonych (wskazana jest woda mineralna), żuć gumy i palić tytoniu.

E-skierowaniaOd 8.01.2021 obowiązują e- skierowania na świadczenia finansowane ze środków publicznych, w tym rezonans magnetyczny. W Rex Medica spełniamy te standardy i jesteśmy przygotowani na realizację e-skierowań.

EMG

Jak się przygotować do badania EMG?
Powierzchniowe badanie EMG jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. W trakcie badania stosuje się samoprzylepne elektrody, które lekarz nakleja w odpowiednim miejscu na ciele Pacjenta. Przed badaniem nie powinno się stosować kremów, a skóra w miejscu naklejania elektrod powinna być dokładnie oczyszczona.

Przed badaniem można normalnie spożywać posiłki oraz przyjmować leki. Jeżeli przyjmowane są leki przeciwkrzepliwe (heparyna, warfaryna, acenokumarol lub aspiryna), należy o tym bezzwłocznie poinformować lekarza prowadzącego badanie. Ważne jest również, aby przed badaniem poinformować lekarza o metalowych elementach wszczepionych w ciele, takich jak np. rozrusznik serca.

Czy po badaniu EMG występują jakieś dolegliwości?
Po badaniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej, można normalnie wrócić do domu. Możliwe jest odczuwanie tkliwości badanego mięśnia, lecz dolegliwość powinna ustąpić w przeciągu kilku godzin. Mięśnie mogą być jednak bolesne i osłabione jeszcze przez parę dni po badaniu.
Kiedy badanie zostanie opisane przez lekarza?
Bezpośrednio po badaniu lekarz przygotowuje opis badania i przekazuje pacjentowi.

Konsultacje neurologiczne

Co należy zrobić gdy nie możemy osobiście odebrać wyniku badania?
Jeżeli chcieliby Państwo, by dokumentację medyczną badania odebrała inna osoba, prosimy o pobranie z naszej strony druku upoważnienia i wypełnienie go. Na jego podstawie wydamy wyniki wskazanej osobie.

Konsultacje neurochirurgiczne

Co należy zrobić gdy nie możemy osobiście odebrać wyniku badania?
Jeżeli chcieliby Państwo, by dokumentację medyczną badania odebrała inna osoba, prosimy o pobranie z naszej strony druku upoważnienia i wypełnienie go. Na jego podstawie wydamy wyniki wskazanej osobie.

Konsultacje ortopedyczne

Co należy zrobić gdy nie możemy osobiście odebrać wyniku badania?
Jeżeli chcieliby Państwo, by dokumentację medyczną badania odebrała inna osoba, prosimy o pobranie z naszej strony druku upoważnienia i wypełnienie go. Na jego podstawie wydamy wyniki wskazanej osobie.
Kiedy udać się do reumatologa, a kiedy do ortopedy?
Zarówno reumatolog, jak i ortopeda, zajmują się schorzeniami związanymi z całym układem ruchu. Dotyczy to zarówno urazów kości, jak również przewlekłych chorób związanych ze stawami. Obaj także ściśle ze sobą współpracują, ale ich zakres zainteresowań dość mocno się różni.

Lekarz ortopeda zajmuje się więc chorobami i urazami narządu ruchu wynikającymi m.in. z wad wrodzonych i nabytych, kontuzji mechanicznych czy nagłych wypadków. Do ortopedy należy udać się w przypadku bólu mięśni i stawów, skręceń, stłuczeń, złamań i pęknięć kości, chorób zwyrodnieniowych objawiających się bólem i ograniczeniem ruchomości, a także występowania wad postawy, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Specjalista zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań obrazowych, a następnie włączy dopasowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia.

Lekarz reumatolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób zwyrodnieniowych oraz zapalnych tkanki łącznej, stawów i kości, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, twardzina układowa, osteoporoza czy sarkoidoza. Do reumatologa należy zgłosić się w sytuacji występowania takich objawów, jak ból mięśni, stawów i kości, którym towarzyszą gorączka, obrzęki, dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, sztywność, zniekształcenie i opuchnięcie stawów, problemy z poruszaniem się.

Oczywiście bywa i tak, że lekarz ortopeda zleci konsultację z reumatologiem lub odwrotnie – opinia drugiego specjalisty pozwala postawić jednoznaczną diagnozę.

Zabiegi

Co należy zrobić gdy nie możemy osobiście odebrać wyniku badania?
Jeżeli chcieliby Państwo, by dokumentację medyczną badania odebrała inna osoba, prosimy o pobranie z naszej strony druku upoważnienia i wypełnienie go. Na jego podstawie wydamy wyniki wskazanej osobie.
Jak przygotować się do pobrania krwi?
Na 3 dni przed pobraniem nie należy pić alkoholu. W przeddzień należy się powstrzymać od picia mocnej kawy i herbaty. W dniu pobrania pacjent powinien być na czczo, czyli bez posiłku w trakcie ostatnich 12 godzin. Zalecane jest wypicie około 1,5 l wody przed pobraniem. Leki przyjmowane na stałe należy przyjąć w miarę możliwości dopiero po wykonaniu badania.

Umów się na badanie

* Wymagane pole