}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Wszystkie wpisy

Czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Jeśli Twoje dziecko godzinami spędza czas przed telewizorem czy komputerem, unika sportów i coraz mniej się rusza, nie ma wątpliwości, że pracuje na wady postawy. A to nie tylko schorzenia kręgosłupa lecz cały szereg zmian, które ingerują w jego rozwój, sprawność aż z czasem osłabiają wiarę w siebie. Sprawdź, jak dbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka i na co zwracać uwagę. 

 

Schorzenia kręgosłupa to problem społeczny, jaki występuje coraz częściej także wśród dzieci. O ile bóle kręgosłupa u dziecka mogą występować bez wcześniejszego urazu i żadnej konkretnej przyczyny, o tyle ból, który budzi w nocy powinien skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza ortopedy. Sprawa może być poważna i wymagać szerszej diagnostyki.

Poza tym, na schorzenia kręgosłupa mogą wpływać inne problemy związane z narządem ruchu, które sprawiają, że maluch chcąc zmniejszyć ból, ustawia nienaturalnie ciało. Tak może być w przypadku chorych stóp, kolan czy bioder. Z czasem zmiany przechodzą w trwałe wady postawy, które niosą ze sobą wiele następstw, tj. trudności z oddychaniem (deformacje klatki piersiowej), chodzeniem, na wyglądzie kończąc.

Obserwuj postawę dziecka

Wady postawy są dziś poważnym problemem dzieci w wieku szkolnym – przyznają specjaliści Rex Medica Sporti dodają, że postawę dziecka trzeba stale obserwować. Kiedy szczególnie należy to robić?

 

 1. Po narodzinach, jednym z pierwszych badań, jakiemu powinno zostać poddane dziecko jest badanie bioderek w celu wczesnego wykrywania dysplazji stawów biodrowych – najczęściej występujące i przynoszące najwięcej powikłań schorzenie  narządu ruchu u noworodków i niemowląt.
 2. Gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienie stóp i kolan, aby wykluczyć ich koślawość.
 3. U dzieci i młodzieży wiodącymi patologiami są statyczne i dynamiczne rodzaje wad postawy, które konsultujemy w naszej poradni. Obok wad stóp i skrzywienia kręgosłupa, często występują dysfunkcje mięśni.
 4. Szybki wzrost wiąże się z problemem urazów – złamania, zwichnięcia to zwykle efekt różnego rodzaju upadków. Bardzo ważna w procesie leczenia urazów jest diagnostykaoraz późniejsza rehabilitacja, której celem jest przywrócenie narządowi ruchu pełnej sprawności.

Najczęstsze wady postawy

Wady postawy u dziecka zlokalizowane w kręgosłupie:

 • boczne skrzywienia kręgosłupa
 • plecy okrągłe, płaskie, wklęsłe, okrągło-wklęsłe
 • kręcz karku
 • hiperlordoza szyjna
 • hiperkifoza piersiowa
 • hiperlordoza lędźwiowa

Wady postawy u dziecka zlokalizowane w kończynach dolnych oraz zaburzające statykę ciała, czego konsekwencją jest pogorszenie postawy:

 • kolana koślawe i szpotawe
 • stopy płaskie oraz płasko-koślawe

Problemem większości tego rodzaju zmian jest to, że nie dają żadnych dolegliwości w okresie, kiedy powstają. Kręgosłup czy stopy zaczynają boleć zwykle, kiedy młody człowiek dorasta i wtedy najczęściej jest już za późno – leczyć można jedynie konsekwencje zaniedbań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka we wczesnym okresie i świadomość rodziców. W przypadku podejrzenia wady postawy, należy udać się na wizytę do lekarza.

 

Obserwując dziecko, należy zwrócić uwagę na:

 

●      Oś kręgosłupa – oglądaj pociechę z tyłu i z boku.

●      Oś kończyn dolnych – przyglądaj się im i zwróć uwagę, czy wydają ci symetryczne i równe. Idąc z dzieckiem, trzymając je za rękę wyczuj, czy nie utyka.

●      Ustawienie miednicy – sprawdź jej symetrię.

●      Budowę klatki piersiowej – ważny jest jej kształt i symetria oraz wygląd łopatek.

 

 

Przyczyny wad postawy

Narząd ruchu oraz sylwetka dziecka kształtuje się już w okresie prenatalnym, w pierwszych 3-4 miesiącach życia płodu, kiedy powstaje układ kostny. Jego rozwój jest w dużym stopniu uzależniony od tego, w jaki sposób przyszła mama dba o siebie w okresie ciąży, od jej diety oraz poziomu witamin, mikro- i makroskładników, w tym niezwykle ważnego: kwasu foliowego, witaminy D3, jodu, żelaza oraz wapnia.

Po przyjściu na świat maluch w początkowym okresie będzie łapać równowagę, szczególnie kiedy zaczyna uczyć się chodzić. Kręgosłup, który rozwija się do 18. roku życia, prawidłowy kształt zaczyna przybierać kiedy dziecko wchodzi w okres szkolny. To pierwszy krytyczny moment. Jest to bowiem także czas szybkiego wzrostu – mięśnie dziecka nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. Brak ruchu i bierny tryb życia powodują, że dziecko powoli zaczyna przyjmować niewłaściwą pozycję.

Kolejną zmianę proporcji ciała przynosi okres dojrzewania – na tym etapie problemem jest częste garbienie się młodzieży, co zwykle utrwalają w złej postawie. To z kolei doprowadza  do niekorzystnych zmian w ukształtowaniu ciała, które lokalizują się w kręgosłupie i w kończynach dolnych, przyczyniając się do zaburzeń czynnościowych. Częstym problemem młodzieży jest występowanie przykurczów mięśniowo-więzadłowych, jakie z czasem prowadzą do zmian strukturalnych.

 

Zrób test

 

Poproś, aby raz w miesiącu Twoje dziecko wykonało skłon w przód, utrzymując proste kolana. Zwróć uwagę na kształt pleców – nie powinno być żadnej asymetrii, a dziecko ma dotykać dłońmi do podłogi. Kiedy przejedziesz palcem po kręgosłupie, linia powinna być prosta.

 

 

Badania przesiewowe u noworodków oraz profilaktyka u dzieci i młodzieży umożliwiają wczesne wykrycie wad wrodzonych i rozwojowych narządu ruchu. Dzięki temu możemy cofnąć zmiany, a tym samym zapobiec późniejszym zwyrodnieniom i niekiedy trwałemu kalectwu – wyjaśniają specjaliści Rex Medica Sport. Często wystarczą ćwiczenia korekcyjne i zmiana nawyków malca, a szczegółowe zalecenia zawsze daje ortopeda. Jednak najważniejsza jest zmiana trybu życia – więcej ruchu wzmacnia mięśnie oraz więzadła stabilizujące kręgosłup, dlatego z lekarzem lub rehabilitantem na tym etapie warto ustalać jaki sport wskazany byłby dla naszej pociechy.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Umów się na badanie

* Wymagane pole