}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Jeśli Twoje dziecko godzinami spędza czas przed telewizorem czy komputerem, unika sportów i coraz mniej się rusza, nie ma wątpliwości, że pracuje na wady postawy. A to nie tylko schorzenia kręgosłupa lecz cały szereg zmian, które ingerują w jego rozwój, sprawność aż z czasem osłabiają wiarę w siebie. Sprawdź, jak dbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka i na co zwracać uwagę. 

 

Schorzenia kręgosłupa to problem społeczny, jaki występuje coraz częściej także wśród dzieci. O ile bóle kręgosłupa u dziecka mogą występować bez wcześniejszego urazu i żadnej konkretnej przyczyny, o tyle ból, który budzi w nocy powinien skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza ortopedy. Sprawa może być poważna i wymagać szerszej diagnostyki.

Poza tym, na schorzenia kręgosłupa mogą wpływać inne problemy związane z narządem ruchu, które sprawiają, że maluch chcąc zmniejszyć ból, ustawia nienaturalnie ciało. Tak może być w przypadku chorych stóp, kolan czy bioder. Z czasem zmiany przechodzą w trwałe wady postawy, które niosą ze sobą wiele następstw, tj. trudności z oddychaniem (deformacje klatki piersiowej), chodzeniem, na wyglądzie kończąc.

Obserwuj postawę dziecka

Wady postawy są dziś poważnym problemem dzieci w wieku szkolnym – przyznają specjaliści Rex Medica Sporti dodają, że postawę dziecka trzeba stale obserwować. Kiedy szczególnie należy to robić?

 

 1. Po narodzinach, jednym z pierwszych badań, jakiemu powinno zostać poddane dziecko jest badanie bioderek w celu wczesnego wykrywania dysplazji stawów biodrowych – najczęściej występujące i przynoszące najwięcej powikłań schorzenie  narządu ruchu u noworodków i niemowląt.
 2. Gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienie stóp i kolan, aby wykluczyć ich koślawość.
 3. U dzieci i młodzieży wiodącymi patologiami są statyczne i dynamiczne rodzaje wad postawy, które konsultujemy w naszej poradni. Obok wad stóp i skrzywienia kręgosłupa, często występują dysfunkcje mięśni.
 4. Szybki wzrost wiąże się z problemem urazów – złamania, zwichnięcia to zwykle efekt różnego rodzaju upadków. Bardzo ważna w procesie leczenia urazów jest diagnostykaoraz późniejsza rehabilitacja, której celem jest przywrócenie narządowi ruchu pełnej sprawności.

Najczęstsze wady postawy

Wady postawy u dziecka zlokalizowane w kręgosłupie:

 • boczne skrzywienia kręgosłupa
 • plecy okrągłe, płaskie, wklęsłe, okrągło-wklęsłe
 • kręcz karku
 • hiperlordoza szyjna
 • hiperkifoza piersiowa
 • hiperlordoza lędźwiowa

Wady postawy u dziecka zlokalizowane w kończynach dolnych oraz zaburzające statykę ciała, czego konsekwencją jest pogorszenie postawy:

 • kolana koślawe i szpotawe
 • stopy płaskie oraz płasko-koślawe

Problemem większości tego rodzaju zmian jest to, że nie dają żadnych dolegliwości w okresie, kiedy powstają. Kręgosłup czy stopy zaczynają boleć zwykle, kiedy młody człowiek dorasta i wtedy najczęściej jest już za późno – leczyć można jedynie konsekwencje zaniedbań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka we wczesnym okresie i świadomość rodziców. W przypadku podejrzenia wady postawy, należy udać się na wizytę do lekarza.

 

Obserwując dziecko, należy zwrócić uwagę na:

 

●      Oś kręgosłupa – oglądaj pociechę z tyłu i z boku.

●      Oś kończyn dolnych – przyglądaj się im i zwróć uwagę, czy wydają ci symetryczne i równe. Idąc z dzieckiem, trzymając je za rękę wyczuj, czy nie utyka.

●      Ustawienie miednicy – sprawdź jej symetrię.

●      Budowę klatki piersiowej – ważny jest jej kształt i symetria oraz wygląd łopatek.

 

 

Przyczyny wad postawy

Narząd ruchu oraz sylwetka dziecka kształtuje się już w okresie prenatalnym, w pierwszych 3-4 miesiącach życia płodu, kiedy powstaje układ kostny. Jego rozwój jest w dużym stopniu uzależniony od tego, w jaki sposób przyszła mama dba o siebie w okresie ciąży, od jej diety oraz poziomu witamin, mikro- i makroskładników, w tym niezwykle ważnego: kwasu foliowego, witaminy D3, jodu, żelaza oraz wapnia.

Po przyjściu na świat maluch w początkowym okresie będzie łapać równowagę, szczególnie kiedy zaczyna uczyć się chodzić. Kręgosłup, który rozwija się do 18. roku życia, prawidłowy kształt zaczyna przybierać kiedy dziecko wchodzi w okres szkolny. To pierwszy krytyczny moment. Jest to bowiem także czas szybkiego wzrostu – mięśnie dziecka nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. Brak ruchu i bierny tryb życia powodują, że dziecko powoli zaczyna przyjmować niewłaściwą pozycję.

Kolejną zmianę proporcji ciała przynosi okres dojrzewania – na tym etapie problemem jest częste garbienie się młodzieży, co zwykle utrwalają w złej postawie. To z kolei doprowadza  do niekorzystnych zmian w ukształtowaniu ciała, które lokalizują się w kręgosłupie i w kończynach dolnych, przyczyniając się do zaburzeń czynnościowych. Częstym problemem młodzieży jest występowanie przykurczów mięśniowo-więzadłowych, jakie z czasem prowadzą do zmian strukturalnych.

 

Zrób test

 

Poproś, aby raz w miesiącu Twoje dziecko wykonało skłon w przód, utrzymując proste kolana. Zwróć uwagę na kształt pleców – nie powinno być żadnej asymetrii, a dziecko ma dotykać dłońmi do podłogi. Kiedy przejedziesz palcem po kręgosłupie, linia powinna być prosta.

 

 

Badania przesiewowe u noworodków oraz profilaktyka u dzieci i młodzieży umożliwiają wczesne wykrycie wad wrodzonych i rozwojowych narządu ruchu. Dzięki temu możemy cofnąć zmiany, a tym samym zapobiec późniejszym zwyrodnieniom i niekiedy trwałemu kalectwu – wyjaśniają specjaliści Rex Medica Sport. Często wystarczą ćwiczenia korekcyjne i zmiana nawyków malca, a szczegółowe zalecenia zawsze daje ortopeda. Jednak najważniejsza jest zmiana trybu życia – więcej ruchu wzmacnia mięśnie oraz więzadła stabilizujące kręgosłup, dlatego z lekarzem lub rehabilitantem na tym etapie warto ustalać jaki sport wskazany byłby dla naszej pociechy.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole