}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań nieustannie wzrasta, ale współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi metodami diagnostycznymi i leczniczymi.

Kilka podstawowych informacji o raku gruczołu krokowego

Rak prostaty na wczesnym etapie rozwoju nie daje żadnych objawów. Symptomy mogą wystąpić nawet kilkanaście lat od momentu, kiedy rozwiną się pierwsze komórki nowotworowe. Dlatego najwięcej zachorowań obserwuje u mężczyzn między 60 a 79 rokiem życia.

Jednym z czynników ryzyka, z którym można walczyć, jest otyłość. Dbanie o prawidłową dietę i regularną aktywność fizyczną znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty.

Czynnikiem, z którym nie można samodzielnie walczyć, jest obciążenie genetyczne. Występowanie tej choroby w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania nawet 10-krotnie.

Objawy raka prostaty

Rak stercza we wczesnym stadium rozwoju może być mylony z innymi schorzeniami, dlatego nie należy ignorować nawet tych najbardziej błahych symptomów.

Do najczęstszych objawów wczesnej fazy rozwoju choroby należą:

 • częstsza niż zwykle potrzeba oddania moczu,
 • węższy strumień oddawanego moczu,
 • uczucie pełnego pęcherza pomimo oddania moczu,
 • silne parcie na pęcherz i związane z tym problemy z utrzymaniem moczu,
 • potrzeba przerwania snu w celu oddania moczu.

Jeżeli opisane symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, należy jak najszybciej udać się do urologa.

Wyróżnia się również objawy występujące na bardziej zaawansowanym etapie choroby. Należą do nich:

 • występowanie krwi w moczu,
 • obecność krwi w nasieniu,
 • zaburzenia wzwodu,
 • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
 • ból w kroczu,
 • bóle kostne, zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym (które często są związane z przerzutami).

Jak lekarz diagnozuje raka prostaty?

Poprawne postawienie diagnozy wymaga przeprowadzenia serii badań, które nie tylko potwierdzą istnienie choroby, ale pomogą wybrać najlepszą ścieżkę leczenia.

Pierwszym badaniem, które wykona lekarz specjalista będzie DRE (Digital Rectal Examination), czyli badanie prostaty palcem przez odbyt. W ten sposób można ocenić rozmiar, bolesność i konsystencję gruczołu.

Określenie poziomu antygenu sterczowego (PSA) to badanie, które wykonuje się z pobranej krwi. Jego wynik pokazuje stan prostaty, ale należy pamiętać, że podwyższony poziom może być również efektem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Do innych badań diagnostycznych należą:

 • USG (przezbrzuszne lub przezodbytowe),
 • Tomografia komputerowa,
 • Rezonans magnetyczny (uznawane za najdokładniejsze badanie obrazowe).

Postawienie ostatecznej diagnozy następuje w wielu przypadkach po wykonaniu biopsji. Badanie to polega na pobraniu próbek i zbadaniu ich pod mikroskopem.

Bogate zaplecze diagnostyczne i najnowocześniejszy sprzęt, dostępny w Rex Medica, pozwala precyzyjnie i szybko określić stopień zaawansowania choroby.

Metody leczenia raka prostaty

Zdiagnozowanie raka prostaty nie określa jednej właściwej ścieżki leczenia. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, a metody lecznicze są dostosowywane do tempa rozwoju nowotworu, wieku i ogólnego stanu pacjenta.

W wielu przypadkach wystarcza tak zwana aktywna obserwacja. Tę metodę stosuje się u mężczyzn, u których choroba rozwija się powoli, a zastosowanie inwazyjnych metod leczenia grozi wystąpieniem powikłań.

Chirurgiczne usunięcie prostaty jest częstą metodą stosowaną do leczenia wczesnych postaci raka. Operację wykonuje się zazwyczaj u pacjentów, u których szacowany czas przeżycia wynosi ponad 10 lat, a sam guz jest ograniczony do stercza.

Radioterapia, czyli naświetlanie, to kolejny sposób leczenia raka gruczołu krokowego. Stosuje się ją zarówno jako uzupełnienie metody chirurgicznej, jak i alternatywę dla operacji.

Terapia hormonalna to metoda, którą specjaliści rekomendują w przypadku zaawansowanej postaci choroby. Korzystają z niej pacjenci, którzy nie kwalifikują się do leczenia radykalnego. Hormonoterapia spowalnia postęp choroby, poprawia komfort życia i zapobiega występowaniu ciężkich powikłań.

Rokowania w przypadku wykrycia raka prostaty

Wysoki wskaźnik przeżywalności wśród pacjentów chorych na raka gruczołu krokowego jest efektem wolnego rozwoju choroby i dobrej reakcji na leczenie.

Grupa mężczyzn, u których choroba została zdiagnozowana na wczesnym etapie, ma największe wskaźniki przeżycia. Komórki rakowe na początku choroby są najbardziej podatne na leczenie, co oznacza, że szansa na wyleczenie jest bardzo duża.

Regularne wykonywanie badań diagnostycznych oraz zgłaszanie lekarzowi wszystkich niepokojących objawów to najprostsza i najskuteczniejsza metoda wczesnego wykrywania nowotworów. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie i ciesz się nim przez długie lata. Wybierz nowoczesne Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica i uniknij długiego oczekiwania na wykonanie badania i konsultację ze specjalistą.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole