}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Wszystkie wpisy

Dyskopatia

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Każdy z nas prędzej czy później doświadczy bólu kręgosłupa i będzie musiał skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia dyskopatii. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób go uniknąć? Przeczytaj ten artykuł i zacznij dbać o swoje zdrowie.

Czym jest dyskopatia?

Schorzenie kręgosłupa, które jest efektem uszkodzenia krążka międzykręgowego, zwanego dyskiem, jest określane mianem dyskopatii. Jedną z przyczyn prowadzących do powstania problemów jest utrata nawodnienia krążka, co prowadzi do zmniejszenia jego sprężystości i różnych typów zwyrodnień.

W zależności od miejsca wystąpienia uszkodzeń wyróżniamy 3 rodzaje dyskopatii:

  • szyjną
  • piersiową
  • lędźwiową

Najczęściej obserwujemy występowanie dyskopatii lędźwiowej, która jest umiejscowiona w dolnym odcinku pleców. Wynika to z faktu, że ten fragment naszego kręgosłupa jest najbardziej obciążony.

Różne typy uszkodzeń

Z przepukliną krążka międzykręgowego mamy do czynienia, kiedy w wyniku pęknięcia pierścienia włóknistego dochodzi do wciśnięcia do kanału kręgowego jądra miażdżystego. Ten rodzaj zwyrodnienia również prowadzi do ucisku na worek oponowy, co wywołuje silne dolegliwości bólowe. Czasami ból bywa tak silny, że prowadzi do zaburzeń czucia, a nawet paraliżu.

Ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego występuje, kiedy dojdzie do pęknięcia włókien, które u zdrowego człowieka chronią jądro miażdżyste. W wyniku powstania takiego ubytku dochodzi do zapalenia korzeni, co objawia się silnym bólem pleców, zwłaszcza podczas schylania się i dźwigania.

Dehydratacja krążka międzykręgowego jest najczęściej spowodowana wiekiem lub przebytymi urazami, w wyniku których jądro galaretowate, znajdujące się wewnątrz dysku, odwadnia się. Zmniejszona sprężystość dysku zwiększa ryzyko powstawania zwyrodnień.

Wypuklina krążka międzykręgowego to zjawisko polegające na uwypukleniu tarczy międzykręgowej. Dochodzi wówczas do ucisku na worek oponowy, co skutkuje nie tylko rwącym bólem, ale również promieniowaniem do ręki lub nogi.

Zwężenie krążka międzykręgowego jest efektem uszkodzenia dysku. Dochodzi wtedy do utraty jego objętości, a co za tym idzie – sprężystości. Takie obniżenie przestrzeni pomiędzy dwoma sąsiadującymi kręgami nie będzie dawało objawów w postaci bólu, ale zdecydowanie przyspieszy postępowanie choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa.

Przyczyny powstawania dyskopatii

Podobnie, jak w przypadku wielu innych schorzeń, dyskopatia jest najczęściej spowodowana nadmiernym wysiłkiem i bagatelizowaniem pierwszych objawów chorobowych.

W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, polegającą na dźwiganiu.

Dolegliwości mogą również pojawić się po przebyciu poważnej kontuzji lub urazu kręgosłupa.

Do zwyrodnień prowadzi także brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa postawa ciała.

Bardzo częstym powodem powstawania zwyrodnień jest nadmierna masa ciała.

Po czym poznać, że to dyskopatia?

Ból pleców to najczęściej występujący objaw uszkodzenia krążka międzykręgowego, ale może się objawiać na wiele sposobów i łączyć się z innymi dolegliwościami.

Chorzy często skarżą się na silny ból w konkretnym obrębie kręgosłupa, a w poważniejszych przypadkach towarzyszą mu zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie.

Dosyć częstym objawem dyskopatii jest promieniowanie bólu do kończyn.

Dolegliwości mogą być tak silne, że prowadzą do trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów, a w dalszym rozwoju choroby – do powstawania kolejnych ognisk bólu.

Częstym objawem towarzyszącym są skurcze mięśni. W skrajnych przypadkach chory może mieć problemy z nietrzymaniem moczu i stolca.

Jak uniknąć dyskopatii?

Dyskopatia dotyka ogromną część społeczeństwa. Z jej powodu cierpią osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody i w różnym stopniu dbające o swoje zdrowie. Można jednak minimalizować ryzyko jej powstania, wystarczy wprowadzić w życie pewne środki zapobiegawcze.

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do posiadania zdrowego kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że przeciążanie organizmu i przecenianie swoich możliwości może mieć tak samo destrukcyjny wpływ na stan naszego kręgosłupa, jak brak jakiejkolwiek aktywności. Dobierajmy poziom i intensywność wysiłku do naszych indywidualnych możliwości.

Pilnowanie prawidłowej postawy ciała to coś, o czym nie myślimy na co dzień, ale okazuje się, że nawet pozycja, w jakiej pracujemy i śpimy ma wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Zadbajmy o ergonomiczne stanowisko pracy i wygodne miejsce do spania, a nasz kręgosłup odwdzięczy nam się brakiem dolegliwości bólowych.

Obciążenie kręgosłupa ma ogromny wpływ na jego stan. Nie tylko dźwiganie ciężkich przedmiotów może doprowadzić do powstawania zwyrodnień. Nasza własna masa ciała jest ciężarem, który musimy dźwigać każdego dnia, dlatego zadbajmy o prawidłową wagę.

Czasami musimy coś dźwignąć, ale nie oznacza to, że musimy narażać nasz kręgosłup na przeciążenia. Dzięki stosowaniu poprawnych technik przenoszenia ciężkich przedmiotów możemy minimalizować ryzyko wystąpienia dyskopatii.

Profilaktyka, diagnoza i leczenie

Świadomość zagrożeń i odpowiednia profilaktyka mogą uchronić nas przed potrzebą szukania pomocy medycznej, ale co zrobić jeżeli pojawił się ból pleców?

Zespół lekarzy specjalistów i możliwość wykonania odpowiednich badań w Rex Medica pozwolą Ci szybko i skutecznie rozprawić się z dolegliwościami, wdrożyć leczenie lub określić dalszą ścieżkę terapeutyczną. Skorzystaj z doświadczenia naszych ortopedów i wykonaj badania obrazowe (rezonans magnetyczny, RTG, EMG), które pozwolą Ci na nowo cieszyć się życiem bez bólu pleców.

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do...

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Dzięki postępom we współczesnej medycynie lekarze mają możliwość zlecania kompleksowych badań obrazowych w celu szybkiego i trafnego diagnozowania problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest badanie...

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Neurologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu nerwowego. Sprawnie funkcjonujący układ nerwowy steruje działaniem całego organizmu, odbiera...

Umów się na badanie

* Wymagane pole