Wykonujemy badania rezonansem także w niedziele w godzinach 8:00-18:00!
Umów wizytę w naszej klinice przy ul. Prostej 69.

Q
}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

RexMedica - Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami ortopedycznymi wie, jak znacząco mogą one wpływać na jakość i komfort naszego życia. Część z nich będzie wymagała długiego leczenia, zanim zauważymy poprawę, ale w większości przypadków dyskomfort związany z bólem można znacznie zniwelować stosując odpowiednie ćwiczenia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów prostych ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie w domu – Wasze plecy i stawy będą Wam wdzięczne!

Zanim zaczniecie – pamiętajcie, żeby skonsultować się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Ćwiczenia, które przedstawiamy poniżej są proste i nieinwazyjne, dlatego większość będzie mogła ja wykonywać bez żadnych przeszkód, jednak koniecznym jest, by specjalista dał “zielone światło” na ich wykonywanie.

Znajdź miejsce, w którym będziesz czuć się swobodnie, przebierz się w wygodne ubrania, weź wygodną poduszkę pod głowę i zaczynamy!

Problemy z plecami? Jest na to rada!

Kiedy Twoje prostowniki pleców są słabe, wtedy nawet niewielkie przeciążenie pleców może doprowadzić do bolesnych skurczy. Rezultatem będzie problem ze swobodnym ruchem i pełnym wyprostem pleców. Wzmacnianie i rozciąganie mięśni głębokich grzbietu, czyli tych, które bezpośrednio okalają Twój kręgosłup, pozwoli Ci zachować zdrowe plecy na dłużej!

  1. Połóż się na plecach, głowę ułóż na poduszce. Zegnij nogi i przyciągnij kolana do klatki. Pozostań w tej pozycji tyle, ile możesz – następnie wyprostuj nogi, daj swoim mięśniom chwile odpoczynku i powtórz ćwiczenie. To samo ćwiczenie możesz wykonywać leżąc na boku.
  2. Połóż się na plecach, głowę ułóż na poduszce. Podnieś najpierw jedną, a potem drugą nogę w kierunku brzucha. Przytrzymaj obie nogi w górze, a następnie powoli odłóż najpierw jedną, a potem drugą nogę. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
  3. Połóż się na plecach, ugnij nogi i oprzyj stopy o podłoże. Unieś biodra powoli do góry, następnie powoli odłóż je na ziemię. Powtórz ćwiczenie kilka razy, zanim poczujesz, że potrzebujesz przerwy.
  4. Połóż się na brzuchu. Pod głowę i brzuch podłóż płaską poduszkę. Wyciągnij ręce przed siebie i oderwij je od podłoża – głowa niech zostanie na ziemi. Powtórz ćwiczenie z innym ułożeniem rąk – spróbuj z rękami rozłożonymi na boki, zarówno prostymi, jak i ugiętymi w łokciach.
  5. Uklęknij, a następnie usiądź na swoich piętach. Pochyl się do przodu i wyciągnij ręce jak najdalej przed siebie. Pozostań w tej pozycji tyle, ile możesz – nie doprowadzaj do momentu, w którym czujesz ból.

Bolące kolana – jak ćwiczyć, by zmniejszyć ból?

Ból kolan jest powszechnym problemem, szczególnie wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Problem często dotyczy osób z nadwagą oraz tych, które nie mają na co dzień za dużo ruchu. Prostymi ćwiczeniami jesteśmy w stanie wzmocnić odpowiednie mięśnie zmniejszając ból i poprawiając swoją ogólną sprawność. Spróbuj wprowadzić poniższe ćwiczenia do swojej rutyny – przywrócisz nimi odpowiednie napięcie mięśni, poprawisz stabilizację i ruchomość stawów, a po niedługim czasie powinieneś poczuć poprawę!

  1. Usiądź na krześle – oprzyj nogi o podłoże, a plecy o oparcie krzesła. Wyprostuj jedną nogę i przytrzymaj ją w pozycji równoległej do podłoża. Powtórz ćwiczenie na druga nogę.
  2. Ustaw się za krzesłem, stań w rozkroku i połóż ręce na oparciu krzesła. Naprzemiennie przenoś ciężar ciała na obie strony. Powtarzaj ćwiczenie pamiętając, aby zachować prosty kręgosłup.
  3. Stań lekkim rozkroku – tak, aby Twoje stopy były ułożone na szerokości Twoich barków. Ugnij kolana i pochyl się. Wykonaj w tej pozycji kilka półprzysiadów.
  4. Stań w rozkroku, większym, niż przy poprzednim ćwiczeniu i skieruj stopy na zewnątrz. Wykonaj w tej pozycji przysiad wypychając pośladki do tyłu. W tym ćwiczeniu pamiętaj o tym, aby ciało schodziło w dół – nie do przodu. Zrób kilka takich przysiadów.
  5. Uklęknij i usiądź na piętach. Wyprostuj jedną nogę do tyłu i pozostań w tej pozycji od kilku do kilkunastu sekund. Następnie powtórz ćwiczenie na druga nogę.

Ćwiczenia to nie wszystko

To tylko kilka przykładów ćwiczeń, które możesz wykonywać sam. Nie musisz wykonywać ich codziennie, warto wprowadzić ich wykonywanie na początek nawet dwa razy w tygodniu.

Chociaż ćwiczenia są bardzo ważne, to walkę z bólem można wspomóc również innymi sposobami. Jeśli masz siedzącą pracę, może ona negatywnie wpływać zarówno na Twoje plecy, jak i kolana, dlatego staraj się regularnie wstawać i rozciągać. Krótkie przerwy od długotrwałego siedzenia będą pomocne w niwelowaniu dolegliwości bólowych.
Ważnym, a często pomijanym aspektem jest również odpowiednie obuwie. Wybierz takie, które zapewni Ci odpowiednią amortyzację. Unikaj obcasów i butów na płaskich podeszwach – mogą one pogarszać niewłaściwą postawę ciała.

Poza tym pamiętaj o zapewnieniu sobie dodatkowego ruchu! Nie muszą to być wyczerpujące treningi na siłowni – świetnym startem będzie wprowadzenie regularnych spacerów.

Jeśli Twoje dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają Ci znacznie codzienne funkcjonowanie – koniecznie zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty!

Zwalczanie bólu pleców u osób pracujących na stojąco: Rola rezonansu magnetycznego w diagnostyce

Praca na stojąco jest powszechną formą wykonywania obowiązków zawodowych w wielu branżach, takich jak gastronomia, handel detaliczny czy przemysł produkcyjny. Chociaż ma swoje zalety, takie jak...

Porady dla biegaczy: Jak dbać o stawy i kości podczas letnich treningów?

Lato to idealna pora roku na bieganie. Długie dni, słoneczna pogoda i ciepłe wieczory zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak wysokie temperatury i intensywne słońce mogą stanowić...

Zdrowe stawy na każdą porę roku: Jak nowoczesna diagnostyka może pomóc w utrzymaniu mobilności

Zachowanie sprawności ruchowej jest kluczowe dla utrzymania dobrej jakości życia na każdym etapie. To właśnie m.in. stawy, pozwalają nam na wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie,...

Ochrona stawów w pracy biurowej: Praktyczne wskazówki i rola diagnostyki obrazowej

Czy wiesz, że długotrwałe siedzenie przy biurku może prowadzić do przeciążeń stawów, które z czasem mogą przekształcić się w poważne kontuzje? W pracy biurowej stawy, szczególnie te w nadgarstkach,...

Rezonans magnetyczny jako klucz do optymalnego planowania treningu w sportach wytrzymałościowych

W dzisiejszych czasach, kiedy sporty wytrzymałościowe cieszą się coraz większą popularnością, kluczowe staje się nie tylko ciężkie treningi, ale również zaawansowane metody wspierające optymalizację...

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Umów się na badanie

* Wymagane pole