}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

RexMedica - Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami ortopedycznymi wie, jak znacząco mogą one wpływać na jakość i komfort naszego życia. Część z nich będzie wymagała długiego leczenia, zanim zauważymy poprawę, ale w większości przypadków dyskomfort związany z bólem można znacznie zniwelować stosując odpowiednie ćwiczenia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów prostych ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie w domu – Wasze plecy i stawy będą Wam wdzięczne!

Zanim zaczniecie – pamiętajcie, żeby skonsultować się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Ćwiczenia, które przedstawiamy poniżej są proste i nieinwazyjne, dlatego większość będzie mogła ja wykonywać bez żadnych przeszkód, jednak koniecznym jest, by specjalista dał “zielone światło” na ich wykonywanie.

Znajdź miejsce, w którym będziesz czuć się swobodnie, przebierz się w wygodne ubrania, weź wygodną poduszkę pod głowę i zaczynamy!

Problemy z plecami? Jest na to rada!

Kiedy Twoje prostowniki pleców są słabe, wtedy nawet niewielkie przeciążenie pleców może doprowadzić do bolesnych skurczy. Rezultatem będzie problem ze swobodnym ruchem i pełnym wyprostem pleców. Wzmacnianie i rozciąganie mięśni głębokich grzbietu, czyli tych, które bezpośrednio okalają Twój kręgosłup, pozwoli Ci zachować zdrowe plecy na dłużej!

  1. Połóż się na plecach, głowę ułóż na poduszce. Zegnij nogi i przyciągnij kolana do klatki. Pozostań w tej pozycji tyle, ile możesz – następnie wyprostuj nogi, daj swoim mięśniom chwile odpoczynku i powtórz ćwiczenie. To samo ćwiczenie możesz wykonywać leżąc na boku.
  2. Połóż się na plecach, głowę ułóż na poduszce. Podnieś najpierw jedną, a potem drugą nogę w kierunku brzucha. Przytrzymaj obie nogi w górze, a następnie powoli odłóż najpierw jedną, a potem drugą nogę. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
  3. Połóż się na plecach, ugnij nogi i oprzyj stopy o podłoże. Unieś biodra powoli do góry, następnie powoli odłóż je na ziemię. Powtórz ćwiczenie kilka razy, zanim poczujesz, że potrzebujesz przerwy.
  4. Połóż się na brzuchu. Pod głowę i brzuch podłóż płaską poduszkę. Wyciągnij ręce przed siebie i oderwij je od podłoża – głowa niech zostanie na ziemi. Powtórz ćwiczenie z innym ułożeniem rąk – spróbuj z rękami rozłożonymi na boki, zarówno prostymi, jak i ugiętymi w łokciach.
  5. Uklęknij, a następnie usiądź na swoich piętach. Pochyl się do przodu i wyciągnij ręce jak najdalej przed siebie. Pozostań w tej pozycji tyle, ile możesz – nie doprowadzaj do momentu, w którym czujesz ból.

Bolące kolana – jak ćwiczyć, by zmniejszyć ból?

Ból kolan jest powszechnym problemem, szczególnie wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Problem często dotyczy osób z nadwagą oraz tych, które nie mają na co dzień za dużo ruchu. Prostymi ćwiczeniami jesteśmy w stanie wzmocnić odpowiednie mięśnie zmniejszając ból i poprawiając swoją ogólną sprawność. Spróbuj wprowadzić poniższe ćwiczenia do swojej rutyny – przywrócisz nimi odpowiednie napięcie mięśni, poprawisz stabilizację i ruchomość stawów, a po niedługim czasie powinieneś poczuć poprawę!

  1. Usiądź na krześle – oprzyj nogi o podłoże, a plecy o oparcie krzesła. Wyprostuj jedną nogę i przytrzymaj ją w pozycji równoległej do podłoża. Powtórz ćwiczenie na druga nogę.
  2. Ustaw się za krzesłem, stań w rozkroku i połóż ręce na oparciu krzesła. Naprzemiennie przenoś ciężar ciała na obie strony. Powtarzaj ćwiczenie pamiętając, aby zachować prosty kręgosłup.
  3. Stań lekkim rozkroku – tak, aby Twoje stopy były ułożone na szerokości Twoich barków. Ugnij kolana i pochyl się. Wykonaj w tej pozycji kilka półprzysiadów.
  4. Stań w rozkroku, większym, niż przy poprzednim ćwiczeniu i skieruj stopy na zewnątrz. Wykonaj w tej pozycji przysiad wypychając pośladki do tyłu. W tym ćwiczeniu pamiętaj o tym, aby ciało schodziło w dół – nie do przodu. Zrób kilka takich przysiadów.
  5. Uklęknij i usiądź na piętach. Wyprostuj jedną nogę do tyłu i pozostań w tej pozycji od kilku do kilkunastu sekund. Następnie powtórz ćwiczenie na druga nogę.

Ćwiczenia to nie wszystko

To tylko kilka przykładów ćwiczeń, które możesz wykonywać sam. Nie musisz wykonywać ich codziennie, warto wprowadzić ich wykonywanie na początek nawet dwa razy w tygodniu.

Chociaż ćwiczenia są bardzo ważne, to walkę z bólem można wspomóc również innymi sposobami. Jeśli masz siedzącą pracę, może ona negatywnie wpływać zarówno na Twoje plecy, jak i kolana, dlatego staraj się regularnie wstawać i rozciągać. Krótkie przerwy od długotrwałego siedzenia będą pomocne w niwelowaniu dolegliwości bólowych.
Ważnym, a często pomijanym aspektem jest również odpowiednie obuwie. Wybierz takie, które zapewni Ci odpowiednią amortyzację. Unikaj obcasów i butów na płaskich podeszwach – mogą one pogarszać niewłaściwą postawę ciała.

Poza tym pamiętaj o zapewnieniu sobie dodatkowego ruchu! Nie muszą to być wyczerpujące treningi na siłowni – świetnym startem będzie wprowadzenie regularnych spacerów.

Jeśli Twoje dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają Ci znacznie codzienne funkcjonowanie – koniecznie zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty!

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole