}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Wszystkie wpisy

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować ryzyko wystąpienia powikłań. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zadbać o prawidłową rekonwalescencję i kompleksowe metody lecznicze, takie jak terapia hiperbaryczna.

Dlaczego rekonwalescencja po urazach jest taka ważna?

Ludzki organizm posiada niesamowite zdolności regeneracyjne, ale niektóre urazy okazują się na tyle poważne, że niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie rehabilitacji i zabiegów leczniczych.

Rekonwalescencja pourazowa okazuje się wtedy kluczem do powrotu do pełni sił.

W wyniku unieruchomienia, które często towarzyszy urazom, dochodzi do ubytku masy mięśniowej. Organizm, oprócz osłabienia, narażony jest także na kolejne urazy i powikłania.

Pamiętaj zatem, aby stosować się do zaleceń lekarza. Wykorzystaj czas rekonwalescencji i zatroszcz się o swój organizm, a będzie Ci służył jeszcze przez długie lata.

Co składa się na rekonwalescencję pourazową?

Ilość czasu, potrzebnego na powrót do zdrowia, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowa opieka pourazowa.

 • Nie ma czasu do stracenia – staraj się wracać do aktywności, jak tylko dostaniesz zielone światło od lekarza.
 • Stosuj się do zaleceń lekarza – pamiętaj, żeby nie przesadzać z obciążeniem organizmu.
 • Rehabilituj się w profesjonalnym gabinecie – a w domu wykonuj dodatkowe ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę.
 • Zapisz się na dodatkowe zabiegi – współczesna medycyna oferuje pełną gamę zabiegów wspomagających proces powrotu do zdrowia, na przykład terapię hiperbaryczną.
 • Zadbaj o dietę – ma ona duży wpływ na zdolność organizmu do regeneracji.
 • Dostosuj otoczenie do swoich potrzeb – w miarę możliwości postaraj się tak zorganizować swoją przestrzeń, aby nie stanowiła zagrożenia.

Czym jest terapia hiperbaryczna?

Terapia hiperbaryczna to rodzaj zabiegu leczniczego, który polega na podawaniu pacjentowi tlenu pod wysokim ciśnieniem.

Czysty tlen, stosowany podczas terapii, przenika do wszystkich komórek ciała, dzięki zastosowaniu zwiększonego ciśnienia.

Zwiększona ilość tlenu dociera do:

 • czerwonych krwinek
 • osocza
 • układu limfatycznego
 • płynu mózgowo-rdzeniowego

Wszystkie tkanki ciała, nawet te w trudno dostępnych miejscach, otrzymują zwiększoną dawkę tlenu, który korzystnie wpływa na proces regeneracji, gojenia i wspomaga leczenie wielu chorób.
Ta naturalna i nieinwazyjna metoda nie tylko sprzyja zdrowiu, ale jest również przyjemna. Podczas zabiegu pacjent może czytać książkę, relaksować się, a nawet spać.

Kto może skorzystać z tlenoterapii?

Hiperbaria tlenowa ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ wspomaga leczenie wielu chorób i dolegliwości. Terapię zaleca się między innymi przy:

 • chorobach autoimmunologicznych
 • migrenach
 • depresji
 • chorobach skóry (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)
 • anemii
 • chorobach neurologicznych

Osoby w trakcie rekonwalescencji pourazowej również powinny skorzystać z regenerujących właściwości tlenu, zwłaszcza w przypadku:

 • przebytych operacji i zabiegów medycyny estetycznej
 • urazów mięśniowo-szkieletowych

Terapia tlenowa jest zalecana również sportowcom i osobom, które chcą szybciej zregenerować organizm po wytężonym wysiłku fizycznym.

Jak terapia hiperbaryczna wpływa na proces rekonwalescencji?

Tlen wspomaga sprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a zapotrzebowanie na ten pierwiastek dodatkowo wzrasta po przebytych urazach.

Terapia tlenowa działa wielotorowo – przyspiesza regenerację i ma korzystny wpływ na psychikę pacjenta.

Regularne sesje, z wykorzystaniem czystego tlenu, oczyszczają krew, łagodzą napięcie i stres, rozluźniają mięśnie, poprawiają metabolizm i sprawiają, że proces rekonwalescencji przebiega szybciej, a powikłania pourazowe są mniej dokuczliwe lub w ogóle nie występują.

Terapia tlenowa – przeciwwskazania

Sesje w komorze hiperbarycznej są bezpieczne i cechują się niewielką ilością możliwych efektów ubocznych. Nawet dzieci mogą korzystać z dobroczynnego działania tlenu. Występuje jednak pewna grupa schorzeń, które nie pozwalają na wykorzystanie tej metody podczas rekonwalescencji pourazowej:

 • padaczka
 • wszczepiony aparat słuchowy
 • rozrusznik serca
 • ciąża
 • odma opłucnowa
 • zakażenie dróg oddechowych
 • przyjmowanie niektórych leków

Zatroszcz się o swoje zdrowie

Specjaliści w Rex Medica wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt i przestrzegają rygorystycznych norm bezpieczeństwa, aby zadbać o Twój komfort i szybki powrót do zdrowia.

Terapia hiperbaryczna nie wymaga skierowania lekarskiego. Jeden zabieg trwa 60 minut – czas ten możesz przeznaczyć na relaks, sen lub czytanie książki. Wyspecjalizowany personel będzie czuwał nad Twoim bezpieczeństwem i komfortem podczas pobytu w komorze hiperbarycznej.

Nie zwlekaj, zadbaj o zdrowie i pomóż swojemu organizmowi powrócić do pełni sił po przebytym urazie.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Każdy z nas prędzej czy później doświadczy bólu kręgosłupa i będzie musiał skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia dyskopatii. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób go...

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do...

Umów się na badanie

* Wymagane pole