Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów
Statystyki są nieubłagane – nowotwory to druga, po chorobach układu krążenia, najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Kluczem zarówno do zapobiegania, jak i skutecznego leczenia nowotworów jest szybka i precyzyjna diagnostyka, gdyż wcześnie wykryty rak daje o wiele większe szanse na powrót do zdrowia. Badaniem, które umożliwia wykrycie zmian nowotworowych we wczesnych stadiach jest rezonans magnetyczny.
Ostatnie lata przyniosły olbrzymi postęp jeśli chodzi o jakość diagnostycznych badań obrazowych, a w sposób szczególny wzrosła rola rezonansu magnetycznego zarówno w diagnozowaniu, jak i kontrolowaniu leczenia nowotworów. Wpływ na to ma przede wszystkim dokładność uzyskiwanych obrazów.
Rezonans magnetyczny – narządy we wszystkich płaszczyznach
Przewagą rezonansu magnetycznego nad innymi badaniami wykonywanymi w diagnostyce nowotworów, takich jak USG czy tomografia komputerowa, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych obrazów oraz możliwość obejrzenia narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Ze względu na o wiele większą rozdzielczość kontrastową, rezonans magnetyczny sprawdza się zwłaszcza w przypadku obrazowania tkanek miękkich, czyli tych, w których nowotwory występują najczęściej. Różnica w dokładności badań wynika również z faktu, że w przypadku rezonansu magnetycznego uzyskiwany obraz pozbawiony jest tzw. artefaktów, czyli wad obrazu tworzących się na granicy tkanek o różnej gęstości, np. kości czaszki i tkanek miękkich mózgu. Dodatkowo, rezonans magnetyczny pozwala także na ocenę czynnościową narządów oraz ich analizę biochemiczną – dzięki temu możliwe jest rozpoznanie nowotworów w ich wstępnej fazie.
Rezonans magnetyczny pomaga wykryć raka
Początkowo badania rezonansem magnetycznym obejmowały przede wszystkim diagnostykę schorzeń mózgu i rdzenia kręgowego, szyi, głowy oraz układu kostno-stawowego. Te struktury łatwo jest bowiem utrzymać w bezruchu (to jeden z warunków uzyskania dokładnych obrazów) oraz nie są one mocno narażone na wady wynikające z naturalnych ruchów ciała człowieka, związanych np. z oddychaniem. Jednak dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii oraz technik obrazowania, rezonans magnetyczny umożliwia także uzyskiwanie dobrych jakościowo obrazów serca, płuc, narządów jamy brzusznej czy naczyń. Z tego względu jest podstawową metodą diagnostyczną w kierunku raka mózgu, wątroby, trzustki, jelit, szyjki i trzonu macicy, prostaty, nadnerczy, piersi, układu moczowego, głowy, szyi, przełyku, kości czy szpiku kostnego.
Rezonans magnetyczny, w porównaniu chociażby do tomografii komputerowej, jest także mniej inwazyjny i bezpieczniejszy dla pacjenta. W trakcie rezonansu jest on bowiem poddawany działaniu niegroźnego dla zdrowia promieniowaniu magnetycznego, a nie np. promieniowania jonizującego czy rentgenowskiego. Z tego względu rezonans magnetyczny, o ile nie ma do tego innych przeciwwskazań, może być przeprowadzany u pacjentów tak często, jak tylko jest to potrzebne.