}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

USG piersi

USG piersi

usg piersi warszawaUSG piersi to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania guzków nowotworowych. Zaleca się wykonywanie go regularnie. Kobiety w wieku powyżej 30. roku życia powinny zgłaszać się na nie raz na rok, u kobiet powyżej 50. roku życia lub dziedzicznie obciążonych chorobami nowotworowymi zaleca się wykonanie badania USG piersi średnio raz na 6 miesięcy. Do głównych wskazań przeprowadzenia badania USG piersi zaliczyć należy:

 • genetyczne obciążenie wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi,
 • ból, tkliwość i opuchlizna piersi,
 • zmiany wykryte w samobadaniu piersi lub badaniu manualnym przeprowadzonym przez lekarza,
 • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
 • urazy mechaniczne piersi,
 • stosowanie terapii hormonalnej,
 • nieregularny, zmieniający się kształt piersi i brodawki sutkowej,
 • powiększenie pachowych węzłów chłonnych,
 • ukończenie 30. roku życia.

Prawidłowo wykonane badanie USG piersi pozwala na wykrycie zmian o wielkości od około 5 mm. Co więcej, pozwala na rozróżnienie zmian, dlatego też lekarz może ocenić na jego podstawie czy mamy do czynienia z nowotworem czy np. niegroźnym torbielem. USG piersi jest badaniem uzupełniającym, a wykryte podczas kontroli niepokojące zmiany, weryfikuje się za pomocą biopsji. Podczas badania uwidocznione są prawidłowe struktury piersi – od skóry i tkanek podskórnych, przez tkankę gruczołową, przewody mleczne, mięśnie i żebra. USG piersi pozwala ocenić:

 • zróżnicować zmiany lite i płynowe – torbiele i guzy,
 • przewody mlekowe,
 • gęstą tkankę gruczołową,
 • węzły chłonne pachowe,

Wśród patologicznych zmian w piersiach wykrywanych w badaniu USG znajdują się:

 • zmiany łagodne – torbiele, zwapnienia, włókniakogruczolaki, tłuszczaki, guzy liściaste czy łagodne zmiany skórne typu kaszaki,
 • zmiany złośliwe – nowotwory piersi.

USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym (można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży), bezpiecznym i bezbolesnym. Trwa około kilkunastu minut, a w jego trakcie lekarz sprawdza również struktury węzłów chłonnych i dołów pachowych. USG piersi nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, można się na nie zgłaszać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, choć zaleca się, aby było przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu, najlepiej pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu. Badanie jest poprzedzane wywiadem lekarskim. Podczas wywiadu należy podać lekarzowi informacje takie jak wiek, datę ostatniej miesiączki, informacje o zażywanych lekach, szczególnie hormonalnych, o przebytych ciążach i karmieniach, przebytych operacjach piersi oraz przypadkach wystąpienia nowotworów piersi i narządów rodnych u kobiet w najbliższej rodzinie. Warto mieć ze sobą również wcześniejsze wyniki badań USG piersi, co pozwoli lekarzowi porównać je z obecnym stanem.

Badanie USG piersi wykonuje się w celach diagnostycznych i profilaktycznych. Diagnostyczne badanie przeprowadzane jest wówczas, gdy pojawiają się niepokojące zmiany w piersiach np. zmiany na skórze, wciągniecie brodawki, guzki, nagła asymetria piersi, wyciek z brodawki lub wyraźnie powiększone węzły chłonne po pachą. W przypadku badań profilaktycznych, USG piersi wykonywane jest gdy nie występują żadne niepokojące objawy, a kontrola wykonywana jest celem wczesnego wykrycia bezobjawowych guzów piersi.

USG piersi Warszawa

Zapraszamy na badania USG piersi w Warszawie, w Rex Medica, dbając o wysoki komfort i przyjazną atmosferę.

Umów się na badanie

* Wymagane pole