Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją czujność, a także podpowiada, gdzie szukać pomocy.
Choroba Alzheimera – czym jest?
Szacuje się, że 21 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu demencji, z czego nawet 500 tysięcy żyje w Polsce. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczby te będą rosły w zastraszającym tempie. Najwięcej przypadków obserwuje się w grupie wiekowej 65+, ale lekarze coraz częściej diagnozują ją u ludzi młodszych.
Choroba Alzheimera to nieuleczalne i postępujące schorzenie, które atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Jest jedną z przyczyn demencji, a współczesna medycyna nadal nie zna przyczyny jej powstania. Polega na stopniowym i nieodwracalnym niszczeniu komórek nerwowych mózgu, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia wielu aspektów życia codziennego chorej osoby. Pogłębiające się otępienie sprawia, że chory z czasem traci zdolność do samodzielnego funkcjonowania.
Jak szybko postępuje choroba Alzheimera?
Choroba może się rozwijać przez wiele lat, zanim zacznie dawać niepokojące objawy i zanim zostanie rozpoznana. Tempo jej rozwoju jest uwarunkowane cechami indywidualnymi chorego oraz jego stylem życia. W wielu przypadkach pierwsze objawy są mylone z przemęczeniem lub długotrwałym stresem. Wystąpienie oraz przebieg choroby może również zależeć od uwarunkowań genetycznych występujących w rodzinie.
Pierwsze stadium i objawy choroby Alzheimera
W początkowym stadium choroby Alzheimera dochodzi do tak zwanego łagodnego otępienia. Na tym etapie większość objawów jest zrzucana na karb przemęczenia i problemów w życiu osobistym. Szacuje się, że ta faza choroby może u niektórych trwać nawet przez 20 lat.
Rozpocznij proces diagnozy, jeżeli obserwujesz u siebie lub bliskiej Ci osoby następujące objawy:
- Pozostawianie rzeczy w innych miejscach niż dotychczas.
- Powtarzanie pytań po kilka razy.
- Problemy z koncentracją.
- Trudności z dokańczaniem rozpoczętych myśli.
- Problemy adaptacyjne w nowych miejscach.
- Częste zmiany nastrojów.
- Powtarzanie czynności, np. przyjmowania leków.
- Depresja.
- Zaburzenia snu.
Kolejne stadia i objawy choroby Alzheimera
O ile w początkowej fazie choroby łatwo jest ignorować jej objawy, o tyle kolejne dwa etapy nie pozostawiają złudzeń, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem.
Otępienie umiarkowane charakteryzuje się zaburzeniami pamięci oraz mowy. Choremu coraz trudniej jest budować zdania i używać słów we właściwym kontekście.
Do innych typowych objawów należą:
- Zapominanie imion bliskich osób.
- Gubienie wątku rozmowy.
- Gubienie się w znanych okolicach.
- Trudności z rozpoznawaniem osób.
- Trudności z używaniem podstawowych przedmiotów.
- Wzmożona agresja i impulsywność.
Na tym etapie chory wymaga profesjonalnego wsparcia oraz pomocy osób bliskich. Ze względu na problemy z orientacją w terenie i pamięcią należy zapewnić takiej osobie szczególną opiekę podczas wyjść z domu, aby uniknąć zaginięć.
W ostatnim stadium, zwanym również głębokim otępieniem, chory nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Wymaga całodobowej opieki, ponieważ traci zdolność rozpoznawania bliskich, przestaje rozumieć mowę i nie potrafi wykonywać podstawowych czynności.
Kiedy rozpocząć diagnozę pod kątem choroby Alzheimera?
Jeżeli dostrzegasz u siebie lub u bliskiej Ci osoby opisane powyżej zachowania i zmiany, to rozważ wykonanie badań kontrolnych. Pomimo tego, że choroba Alzheimera jest nieuleczalna, to istnieją leki, które pomagają łagodzić jej objawy, co prowadzi do poprawy komfortu życia.
Oprócz podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, oznaczenie poziomu witaminy B12 i TSH, przeprowadza się szczegółowy wywiad medyczny i szereg testów:
- rysowania zegara
- MMSE
- MoCa
Elementem diagnozy jest również wyeliminowanie innych chorób o podobnym przebiegu, np. boreliozy.
Znaczenie rezonansu magnetycznego w procesie diagnozy choroby Alzheimera
Ważnym badaniem, które może ułatwić i przyspieszyć określenie choroby, jest rezonans magnetyczny. Niesamowita precyzja obrazowania struktur mózgu sprawia, że rezonans magnetyczny pozwala obserwować zmiany zwyrodnieniowe oraz obszary, w których dochodzi do zaniku neuronów.
Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego warto je wykonać jak najwcześniej. Zespół specjalistów w Rex Medica posiada bogate doświadczenie w rozpoznawaniu zmian wywołanych chorobą Alzheimera i pomaga określić dalsze kroki na drodze do ustalenia źródła niepokojących objawów.
Należy pamiętać, że choroba Alzheimera ma ogromny wpływ na najbliższe otoczenie osoby, która się z nią zmaga. Z czasem chory zaczyna wymagać całodobowej opieki, dlatego wczesne rozpoznanie objawów i wdrożenie leczenia może w znacznym stopniu poprawić komfort życia.
Nie zwlekaj, wykonaj rezonans magnetyczny oraz pozostałe badania diagnostyczne i ciesz się doskonałym zdrowiem.