Wykonujemy badania rezonansem także w wybrane niedziele w godzinach 8:00-18:00 w naszej klinice przy ul. Prostej 69!
Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Q
}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

USG tarczycy

USG tarczycy

USG szyi i tarczycy USG tarczycy to jedno z podstawowych badań zarówno profilaktycznych, jak i diagnostycznych, które pozwala na ocenę kształtu, wielkości i struktury tego gruczołu. Na tej podstawie można zaobserwować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie tarczycy. Badanie USG tarczycy należy wykonać zawsze wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek podejrzenia co do prawidłowości jej funkcjonowania, jak widoczne zgrubienia czy wyczuwalne guzki. Procedury USG tarczycy są proste, a samo badanie szybkie i nieinwazyjne.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy – na czym polega?

USG tarczycy wykonuje się w zakładzie diagnostyki obrazowej lub w gabinecie wyposażonym w aparaturę USG. Na skórę nanosi się żel do USG, który ułatwia poślizg głowicy aparatu i minimalizuje ryzyko odczuwania dyskomfortu. Lekarz wykonujący badanie przesuwa głowicę aparatu po skórze szyi, co pozwala na uzyskanie obrazu badanych obszarów w czasie rzeczywistym na monitorze.

USG tarczycy a USG szyi – jaka jest różnica?

USG szyi pozwala na ocenę ważnych tkanek i narządów zlokalizowanych w jej obrębie – przełyku, krtani, tchawicy, tarczycy, przytarczyc, węzłów chłonnych szyjnych czy naczyń krwionośnych. Wskazaniem do badania USG tego odcinka jest pojawienie się asymetrii szyi, zmian podskórnych, długotrwałego powiększenia węzłów chłonnych, problemów z przełykaniem lub chrypki, czy podejrzeń o nieprawidłowościach gruczołu tarczowego. Kompleksowe USG szyi pozwala wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, w tym w obrębie:

  • tarczycy – wole, torbiele, stany zapalne, choroby rozrostowe, guzki, choroba Hashimoto,
  • ślinianek – stany zapalne, kamica, guzki,
  • węzłów chłonnych – stany zapalne, zmiany nowotworowe, chłoniaki, zmiany odczynowe,
  • naczyń szyjnych – poszerzeń, zwężeń, blaszek miażdżycowych,
  • tkanek miękkich – tłuszczaki, kaszaki, guzy, stany zapalne, ropne, torbiele szyi,
  • migdałków – ostre i przewlekłe stany zapalne.

Wskazania do badania USG tarczycy

USG tarczycy należy do najczęstszych powodów wykonywania badań USG szyi. Jest ono najpowszechniejszą, najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania obrazowego tego narządu. Pozwala na ocenę wielkości, kształtu, położenia oraz struktury gruczołu, a także stwierdzenie obecności zmian, których nie da się wykryć przy pomocy badań palpacyjnych. Do głównych wskazań do wykonania USG tarczycy zalicza się:

  • powiększenie obwodu szyi,
  • wykrycie jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania palpacyjnego,
  • nieprawidłowe wyniki badań stężenia hormonów tarczycy,
  • kontrola leczenia hormonalnego tarczycy,
  • diagnostyka nowotworów tarczycy.

USG tarczycy, połączone z badaniami hormonalnymi: TSH, tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3), jest najskuteczniejszą metodą diagnostyki dwóch najczęściej spotykanych schorzeń tego narządu, a mianowicie niedoczynności i nadczynności tarczycy. Profilaktycznie USG tarczycy wykonuje się z kolei u osób obciążonych dziedzicznie nowotworem tarczycy oraz pacjentów, u których wcześniej stosowana była radioterapia okolic szyi.

Badanie USG szyi i tarczycy jest bezbolesne, nie wymaga specjalnego przygotowania i trwa około 15 minut. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje zdjęcia wraz z opisem.

Procedury USG tarczycy – jak przygotować się do badania?

USG tarczycy wykonuje specjalista w zakresie diagnostyki obrazowej, a także endokrynolog. Do badania nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Dla komfortu pacjenta (aby nie musiał się rozbierać) najważniejsze jest to, by na badanie założył wierzchnią odzież taką, która umożliwia swobodne odsłonięcie szyi.

Przed badaniem na skórę nie nakładaj kremów, balsamów i innych kosmetyków. Powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Jeśli na szyi masz biżuterię, lekarz poprosi Cię o zdjęcie jej przed badaniem.

Jeżeli pacjent posiada poprzednie wyniki badań (USG, biopsja, wyniki hormonów), powinien je ze sobą zabrać dla porównania.

Profilaktyka nowotworu tarczycy w RexMedica Warszawa

Zapisz się na wizytę lub badanie USG tarczycy w Warszawie w Rex Medica. Gwarantujemy komfortowe warunki badania i bardzo przyjazną atmosferę dla naszych pacjentów. W naszej placówce USG tarczycy wykonuje specjalista z serdecznym i empatycznym podejściem do pacjenta. Dzięki temu nie musisz się niczym stresować.

Umów się na badanie

* Wymagane pole