USG kolana to podstawowe badanie diagnostyczne, pozwalające na zobrazowanie tkanek miękkich stawu kolanowego oraz struktur okołostawowych, co jest niezbędne w diagnostyce wielu urazów i chorób tej części ciała. USG kolana jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, całkowicie bezpiecznym – można bez obaw wykonywać je nawet u kobiet w ciąży czy dzieci.
Badania USG są z powodzeniem wykonywane w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Podczas wszystkich ich odmian – również USG kolana – wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Fale te, emitowane przez specjalną głowicę przykładaną do skóry, wnikają w głąb organizmu, a gdy napotkają tkanki czy narządy wewnętrze – odbijają się od nich. Echo odbitych fal powraca do głowicy podłączonej do komputera – specjalne oprogramowanie przekształca je w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić, jaki jest stan poszczególnych elementów budujących staw kolanowy.
USG kolana – wskazania
Badanie USG kolana znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich wchodzących w skład stawu: chrząstek, torebki stawowej, błony maziowej, kaletek czy więzadeł (do obrazowania stanu kości bardziej wskazane jest rezonans magnetyczny lub RTG).
Do głównych wskazań do przeprowadzenia USG kolana zalicza się diagnostyka:
- bólów i opuchlizny kolan,
- sztywności i ograniczenia ruchomości w stawie kolanowym,
- wszelkich urazów mechanicznych kolan (skręcenia, zwichnięcia, zerwania więzadeł),
- stanów przeciążeniowych,
- chorób reumatoidalnych,
- torbieli i guzów w obrębie stawu kolanowego, również o podłożu nowotworowym.
USG stawu kolanowego wykonuje się również przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi (pomaga zaplanować ich zakres), a także kontrolnie w celu oceny skuteczności podjętego leczenia. Na USG kolana warto zabrać dotychczasową dokumentację dotyczącą dolegliwości.
USG ortopedyczne kolana – przebieg
Badanie USG kolana nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Podczas badania pacjent leży na specjalnej kozetce – w zależności od tego, który obszar stawu jest poddawany obserwacji – na plecach lub na brzuchu. Należy pamiętać, że USG kolana nie wykonuje się przez opatrunki ani przez gips, należy mieć na sobie ubranie, które pozwala szybko i wygodnie odsłonić staw kolanowy. Lekarz smaruje skórę specjalnym żelem (ułatwia on przesuwanie głowicy po skórze i wnikanie ultradźwięków) i rozpoczyna badanie. Cała procedura trwa najwyżej kilkanaście minut.
Czy USG kolana jest bezpieczne?
Przeprowadzone badania i obserwacje dowiodły, że USG stawu kolanowego jest zupełnie bezpieczne oraz nieinwazyjne, nie powoduje też żadnych skutków ubocznych. Można bez obaw wykonywać je u kobiet w ciąży, noworodków i dzieci – za każdym razem, kiedy istnieje takie medyczne uzasadnienie.
USG ortopedyczne wykonywane jest przez naszego radiologa Artura Maliborskiego – kierownika oddziału radiologii Wojskowego Instytutu Medycznego na Szaserów
USG kolana Warszawa
Jeśli borykasz się z bólami czy ograniczeniem ruchomości kolana, potrzebujesz fachowej diagnostyki ortopedycznej lub kontroli pozabiegowej – zapraszamy do Rex Medica! Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na USG kolana w wygodnym dla Ciebie terminie.