}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Wszystkie wpisy

Uniknij kontuzji wiosną

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do kontuzji.

Sprawdź, jak w aktywny i bezpieczny sposób cieszyć się urokami wiosny.

Mierz siły na zamiary

Jeżeli już wiesz, że wiosna będzie oznaczała wzmożoną aktywność fizyczną, to postaraj się zawczasu wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Wybierz się do lekarza na wiosenny przegląd ogólnego stanu zdrowia, który dodatkowo pomoże Ci ustalić, jaki poziom wysiłku będzie dla Ciebie bezpieczny. Dzięki temu unikniesz nadmiernego przeciążenia organizmu.

Sprawdź również, czy Twoje stare kontuzje i urazy zostały prawidłowo wyleczone. Specjaliści Rex Medica przeprowadzą z Tobą dokładny wywiad i zalecą dodatkowe badania, dzięki którym unikniesz odnowienia kontuzji.

Cierpliwie zwiększaj intensywność ćwiczeń

Częstym błędem osób, które na wiosnę zaczynają swoją przygodę ze sportem, jest zbyt intensywne obciążanie organizmu w krótkim czasie.

Planując swoją aktywność zacznij od 2-3 dni w tygodniu i stopniowo zwiększaj częstotliwość treningów. Postaraj się, aby w początkowej fazie treningi nie trwały zbyt długo, np. 20 minut. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych bólów mięśniowych kolejnego dnia.

Pamiętaj, że częstotliwość i intensywność ćwiczeń należy dostosować do ogólnego stanu zdrowia i wieku, dlatego poszczególne parametry dobrze przygotowanego treningu dla każdego mogą być inne.

Pamiętaj o rozgrzewce

Większości kontuzji można uniknąć wykonując przed treningiem rozgrzewkę.

Znając swój stan zdrowia i uwzględniając przebyte urazy możesz przygotować rozgrzewkę tak, żeby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Takie ćwiczenia pobudzą prawidłowy przepływ krwi, rozgrzeją mięśnie i stawy, przygotują je do zwiększonego wysiłku i zapobiegną nadwyrężeniom.

Pamiętaj, że rozgrzewka jest ważnym punktem każdej sesji treningowej, nawet dla osób, które trenują regularnie.

Zadbaj o sprzęty, których używasz

Częstym powodem występowania kontuzji jest uszkodzony lub źle dobrany sprzęt.

Jeżeli planujesz uprawiać sporty, które wymagają korzystania ze sprzętów (takich jak rower, łyżworolki, kijki do nordic walkingu), to przed rozpoczęciem sezonu upewnij się, że są odpowiednio przygotowane i nie stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy również od sprzętów ochronnych. Warto rozpocząć sezon treningowy od zaopatrzenia się w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak ochraniacze na ręce i nogi, kaski, liny i uprzęże.

Zakończ trening rozciąganiem

Odpowiednie zakończenie treningu jest równie ważne co jego prawidłowe rozpoczęcie. Na koniec sesji treningowej zadbaj szczególnie o te partie mięśniowe, które były najbardziej aktywne.

Rozciąganie pozwoli rozluźnić napięcia mięśniowe i zmniejszy ryzyko wystąpienia bólów, czyli popularnych zakwasów.

Jest to również dobry moment na uspokojenie oddechu i wyciszenie po wzmożonym wysiłku, szczególnie wiosną, kiedy możemy cieszyć się letnią pogodą.

Odpoczynek to też element treningu

Przerwy na odpoczynek są ważną częścią każdego sportu.

Dzięki nim Twój organizm będzie mógł się zregenerować i zmniejszy się ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie treningu. Pozwolą Ci one również dłużej cieszyć się aktywnością i zapobiegną przeciążeniom.

Po zakończonej sesji treningowej zarezerwuj sobie trochę czasu na odpoczynek. Masaż, relaksująca kąpiel lub sauna przyniosą ukojenie i pomogą Ci zrelaksować się po wzmożonym wysiłku.

Nie czekaj, przygotuj się do sezonu z pełną świadomością i ciesz się swoją ulubioną aktywnością fizyczną bez kontuzji.

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Umów się na badanie

* Wymagane pole