}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Uniknij kontuzji wiosną

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do kontuzji.

Sprawdź, jak w aktywny i bezpieczny sposób cieszyć się urokami wiosny.

Mierz siły na zamiary

Jeżeli już wiesz, że wiosna będzie oznaczała wzmożoną aktywność fizyczną, to postaraj się zawczasu wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Wybierz się do lekarza na wiosenny przegląd ogólnego stanu zdrowia, który dodatkowo pomoże Ci ustalić, jaki poziom wysiłku będzie dla Ciebie bezpieczny. Dzięki temu unikniesz nadmiernego przeciążenia organizmu.

Sprawdź również, czy Twoje stare kontuzje i urazy zostały prawidłowo wyleczone. Specjaliści Rex Medica przeprowadzą z Tobą dokładny wywiad i zalecą dodatkowe badania, dzięki którym unikniesz odnowienia kontuzji.

Cierpliwie zwiększaj intensywność ćwiczeń

Częstym błędem osób, które na wiosnę zaczynają swoją przygodę ze sportem, jest zbyt intensywne obciążanie organizmu w krótkim czasie.

Planując swoją aktywność zacznij od 2-3 dni w tygodniu i stopniowo zwiększaj częstotliwość treningów. Postaraj się, aby w początkowej fazie treningi nie trwały zbyt długo, np. 20 minut. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych bólów mięśniowych kolejnego dnia.

Pamiętaj, że częstotliwość i intensywność ćwiczeń należy dostosować do ogólnego stanu zdrowia i wieku, dlatego poszczególne parametry dobrze przygotowanego treningu dla każdego mogą być inne.

Pamiętaj o rozgrzewce

Większości kontuzji można uniknąć wykonując przed treningiem rozgrzewkę.

Znając swój stan zdrowia i uwzględniając przebyte urazy możesz przygotować rozgrzewkę tak, żeby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Takie ćwiczenia pobudzą prawidłowy przepływ krwi, rozgrzeją mięśnie i stawy, przygotują je do zwiększonego wysiłku i zapobiegną nadwyrężeniom.

Pamiętaj, że rozgrzewka jest ważnym punktem każdej sesji treningowej, nawet dla osób, które trenują regularnie.

Zadbaj o sprzęty, których używasz

Częstym powodem występowania kontuzji jest uszkodzony lub źle dobrany sprzęt.

Jeżeli planujesz uprawiać sporty, które wymagają korzystania ze sprzętów (takich jak rower, łyżworolki, kijki do nordic walkingu), to przed rozpoczęciem sezonu upewnij się, że są odpowiednio przygotowane i nie stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy również od sprzętów ochronnych. Warto rozpocząć sezon treningowy od zaopatrzenia się w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak ochraniacze na ręce i nogi, kaski, liny i uprzęże.

Zakończ trening rozciąganiem

Odpowiednie zakończenie treningu jest równie ważne co jego prawidłowe rozpoczęcie. Na koniec sesji treningowej zadbaj szczególnie o te partie mięśniowe, które były najbardziej aktywne.

Rozciąganie pozwoli rozluźnić napięcia mięśniowe i zmniejszy ryzyko wystąpienia bólów, czyli popularnych zakwasów.

Jest to również dobry moment na uspokojenie oddechu i wyciszenie po wzmożonym wysiłku, szczególnie wiosną, kiedy możemy cieszyć się letnią pogodą.

Odpoczynek to też element treningu

Przerwy na odpoczynek są ważną częścią każdego sportu.

Dzięki nim Twój organizm będzie mógł się zregenerować i zmniejszy się ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie treningu. Pozwolą Ci one również dłużej cieszyć się aktywnością i zapobiegną przeciążeniom.

Po zakończonej sesji treningowej zarezerwuj sobie trochę czasu na odpoczynek. Masaż, relaksująca kąpiel lub sauna przyniosą ukojenie i pomogą Ci zrelaksować się po wzmożonym wysiłku.

Nie czekaj, przygotuj się do sezonu z pełną świadomością i ciesz się swoją ulubioną aktywnością fizyczną bez kontuzji.

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Umów się na badanie

* Wymagane pole