Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to wynik uszkodzenia chrząstki stawowej, która pełni rolę amortyzatora pomiędzy kośćmi. Choroba może wpłynąć również na zmiany w kościach, więzadłach i mięśniach wokół stawów. Chociaż głównie dotyka seniorów, może też wystąpić też u młodszych osób.
W zaawansowanych przypadkach artrozy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście dysponujemy innymi metodami leczenia, które mogą przynieść ulgę bez konieczności przeprowadzania operacji. Poniżej przedstawiamy sposoby leczenia, które z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu artrozy zanim choroba rozwinie się do stanu, który wymaga operacji.
Pamiętaj, aby skonsultować swój przypadek z lekarzem, który odpowiednio oceni stan Twoich stawów i zaleci metodę leczenia, która uwzględni Twoje indywidualne potrzeby!
Farmakoterapia w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Wdrożenie leków pomaga łagodzić objawy bólowe. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stosuje się zarówno doustnie, jak i w postaci żelów i kremów. Poza nimi stosuje się leki przeciwbólowe. Podczas farmakoterapii trzymaj się zaleceń lekarza – nie zwiększaj samodzielnie dawki leków! Powiedz lekarzowi o wszystkich innych przyjmowanych preparatach, w tym również o suplementach i lekach ziołowych, a leki przyjmuj z posiłkiem lub po nim. Unikaj alkoholu podczas leczenia! Zwiększa on ryzyko uszkodzeń żołądka i innych działań niepożądanych.
Fizjoterapia – niezbędny element leczenia artrozy
Specjalista fizjoterapii popracuje z Tobą wzmacniając i rozciągając Twoje mięśnie i ułoży prosty plan ćwiczeń, które nie tylko zmniejszą ból, ale też poprawią Twoją ogólną sprawność. Silnie mięśnie pomogą stabilizować staw, a rozciąganie pomoże utrzymać ich elastyczność i poprawią zakresy ruchu. Regularna terapia manualna w postaci masaży znacząco poprawia jakość życia osób zmagających się z artrozą, a włączenie jej do leczenia razem z regularnymi ćwiczeniami są dobrym sposobem na zahamowanie postępów choroby i przywracanie utraconej sprawności. Ćwiczenia nie będą wymagały od Ciebie dużego wysiłku, a będą nieocenioną pomocą w procesie leczenia.
Terapie biologiczne – czym są i kiedy się je stosuje?
Terapie biologiczne są stosunkowo nowe w leczeniu artrozy i wciąż się rozwijają. Jedną z najczęściej stosowanych jest tak zwana terapia komórkowa, która polega na pobraniu komórek macierzystych pacjenta ze szpiku kostnego lub tkanki tłuszczowej, a następnie przeszczepieniu ich do uszkodzonego stawu, co pozwala na ich skuteczną regenerację. Innym typem terapii biologicznej jest terapia czynnikami wzrostu. To substancje, które naturalnie występują w Twoim organizmie i odgrywają kluczową rolę w procesie naprawy i regeneracji tkanek. Podobnie jak w przypadku terapii komórkami macierzystymi wstrzykuje się je bezpośrednio do chorego stawu, ale na rynku dostępne są również preparaty, które stosuje się miejscowo. Zapytaj swojego lekarza, a ten opowie Ci więcej o możliwości zastosowania terapii biologicznych w przypadku Twojej choroby.
Odpowiednia dieta i ruch – sojusznicy w walce z artrozą
Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów powinny wprowadzić zmiany w swoim codziennym życiu. Utrzymanie prawidłowej wagi pomaga odciążać stawy, a regularne ćwiczenia pomagają utrzymać je w dobrej kondycji. Jeśli nie jesteś aktywny na co dzień – zacznij od prostych ćwiczeń i regularnych spacerów. Nie zapominaj również o odpowiedniej diecie. Świeże owoce i warzywa w diecie dzięki minerałom, witaminom i przeciwutleniaczom pomogą redukować stan zapalny. Staraj się unikać za to przetworzonej żywności pełnej cukru i soli – ich nadmiar w diecie wzmaga stany zapalne. Nie zapominaj o wybraniu dla siebie zdrowego źródła białka – ryb, chudego mięsa, jaj, orzechów, nasion i roślin strączkowych. Białko jest niezbędnym budulcem w naprawie i wzroście tkanek, w tym również chrząstki stawowej. Wprowadź do diety zdrowe tłuszcze takie jak oleje roślinne. Zwiększ również spożycie wapnia i witaminy D – są ważne w utrzymaniu zdrowych kości. Dobrym ich źródłem są przetwory mleczne, a także orzechy, nasiona i zielone warzywa liściaste.
Operacja – czy zawsze jest konieczna?
Na szczęście nie! Twój lekarz i fizjoterapeuta ocenią stan Twoich stawów, zlecą dodatkowe badania i pomogą wdrożyć leczenie, które może okazać się skuteczne i pomoże uniknąć interwencji chirurgicznej! Pamiętaj jednak, że każdy przypadek artrozy powinien być oceniony indywidualnie, dlatego nie diagnozuj ani nie lecz się na własną rękę! Zamiast tego zmień swoje codzienne nawyki ruchowe i żywieniowe tak, by minimalizować negatywny wpływ choroby na swoje funkcjonowanie.