}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny nadgarstka

Rezonans magnetyczny nadgarstka

Rezonans magnetyczny nadgarstka to badanie, które pozwala bardzo dokładnie zobrazować struktury anatomiczne tej części ciała, a dzięki temu – potwierdzić lub wykluczyć istnienie zmian przeciążeniowych, jego urazów i chorób.

Nadgarstek zbudowany jest z wielu różnych elementów, m.in. kości, mięśni oraz nerwów. Większość z nich cechuje się niewielkimi rozmiarami i dość delikatną strukturą – nietrudno więc o przeciążenia, nadwyrężenia, zwichnięcia czy złamania nadgarstka. Objawów, w postaci bólu nadgarstka, jego opuchnięcia, zaczerwienienia czy zasinienia nie można lekceważyć – w większości przypadków są one sygnałem schorzeń i urazów mechanicznych. Jeśli towarzyszy im np. ogólne uczucie osłabienia oraz stan podgorączkowy, może to sygnalizować choroby ogólnoustrojowe.

Rezonans magnetyczny nadgarstka / ręki – wskazania

Rezonans magnetyczny nadgarstka jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym. Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego nadgarstka mogą być:

  • zmiany pourazowe,
  • zmiany w aparacie więzadłowym oraz ścięgnach,
  • złamania,
  • przemieszczenia,
  • obrzęki kości,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany nowotworowe.

Rezonans magnetyczny nadgarstka i ręki – dlaczego warto?

Rezonans magnetyczny nadgarstka, ze względu na swoją dokładność i szczegółowość, pozwala na ocenę stanu pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz ortopeda może zdecydować o wykonaniu rezonansu magnetycznego nadgarstka z podaniem kontrastu, czyli tak zwanej artrografii. Jest to rezonans magnetyczny, który jeszcze bardziej poprawia jakość otrzymywanych obrazów – bywa często badaniem rozstrzygającym wszelkie wątpliwości powstające podczas procedur diagnostycznych. Polega na podaniu kontrastu dostawowo przez lekarza specjalistę z dziedziny ortopedii. Wykonuje się go m.in. u osób uprawiających zawodowo sport lub wykonujących pracę polegającą na jednostajnych, długotrwałych ruchach rąk, które są szczególnie narażone na schorzenia, przeciążenia i urazy nadgarstków.

Na rezonans magnetyczny nadgarstka należy zgłosić się bez jakichkolwiek metalowych elementów ubioru oraz biżuterii.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce cieśni nadgarstka

Rezonans magnetyczny ręki znajduje zastosowanie w diagnostyce jednej z najczęściej występujących chorób tej części ciała, a mianowicie zespołu cieśni nadgarstka. Jest to schorzenie, którego przyczyną anatomiczną jest ucisk nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. Ucisk ten bywa z kolei spowodowany przeciążeniami nadgarstków na skutek często wykonywanych, powtarzających się ruchów rąk, np. podczas pracy przy taśmie produkcyjnej, przy komputerze, podczas grania na różnych instrumentach. Zespół cieśni nadgarstka objawia się m.in. bólem i drętwieniem palców (początkowo za dnia, później również w nocy), z czasem promieniującym do przedramienia, a nawet barku. Rezonans magnetyczny nadgarstka pozwala jednocześnie określić, czy w jego obrębie doszło do zmian wywołujących te właśnie objawy – w przypadku potwierdzenia diagnozy można szybko wdrożyć działania zapobiegające pogłębianiu się choroby.

Na rezonans magnetyczny wykonywany z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do kliniki Rex Medica. Zapewniamy miłą, serdeczną atmosferę i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zachęcamy do kontaktu.

Umów się na badanie

* Wymagane pole