Wykonujemy badania rezonansem także w niedziele w godzinach 8:00-18:00!
Umów wizytę w naszej klinice przy ul. Prostej 69.

Q
}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Rezonans kolana to nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych wchodzących w skład stawu kolanowego, a dzięki temu zdiagnozowanie, jakie nieprawidłowości są przyczyną bólu kolana, jego opuchlizny czy ograniczenia ruchomości.

Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej narażonych na przeciążenia, urazy i różne choroby elementów układu ruchu. Z jednej strony, ma na to wpływ ich położenie i rola, a więc to, że tak naprawdę kolana „dźwigają” cały ciężar naszego ciała i są nieustannie eksploatowane podczas chodzenia czy biegania. Dodatkowo, cechują się one złożoną budową – w ich skład wchodzą m.in. kości, więzadła wewnętrzne i zewnętrzne, rzepki, torebki stawowe, łąkotki i ścięgna. W tak wieloelementowej budowie nietrudno o urazy i choroby. Bywają one spowodowane naturalnymi procesami starzenia i zużywania poszczególnych elementów stawu kolanowego, ale do ich występowania przyczynia się również nadwaga, uprawianie sportu czy uwarunkowania genetyczne.

Rezonans kolana – wskazania

Rezonans stawu kolanowego wykonuje się przede wszystkim w celu wykrycia, co jest źródłem bólu i ograniczenia ruchomości kolana – są to bowiem pierwsze objawy sygnalizujące nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego stawu. Rezonans kolana znajduje zastosowanie w diagnostyce:

  • uszkodzeń więzadeł (naciągnięcia, naderwania, zerwania),
  • uszkodzeń łąkotki,
  • uszkodzeń rzepki,
  • obrzęków szpiku kostnego,
  • zmian nowotworowych w kościach oraz tkankach miękkich,
  • bólów kolana o nieokreślonym pochodzeniu,
  • chorób zwyrodnieniowych i przeciążeniowych,
  • wad anatomicznych,
  • bólów kolan u dzieci (choroba Osgood-Schlattera).

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego jest wykorzystywany również jako element kontroli przedoperacyjnej (pozwala na dokładne zaplanowanie zakresu operacji) oraz pooperacyjnej (np. w przypadku operacji rekonstrukcji więzadeł).

Rezonans stawu kolanowego – co trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego trwa od 30 do 45 minut i nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Bezpośrednio przed rezonansem kolana należy zdjąć metalową biżuterię i elementy odzieży, które mogłoby zakłócić działania aparatu. Dla uzyskania jak najdokładniejszych obrazów, specjalista może zalecić przeprowadzenie badania z dostawowym podaniem środka kontrastowego. Jest to rezonans magnetyczny, który jeszcze bardziej poprawia jakość otrzymywanych obrazów.

Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko i bezpiecznie wykonasz rezonans kolana, zgłoś się do Rex Medica! Nasi doświadczeni lekarze, dzięki uzyskanym w badaniu wynikom, pomogą Ci pozbyć się dolegliwości i znów cieszyć się zdrowiem oraz pełną sprawnością! Zachęcamy do kontaktu.

Umów się na badanie

* Wymagane pole