}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny barku

Rezonans magnetyczny barku

Rezonans magnetyczny barku to nieinwazyjne, bezpieczne i bardzo precyzyjne badanie, pozwalające na zobrazowanie struktur anatomicznych tej części ciała, a co za tym idzie – wykrycie wszelkich zmian, patologii i nieprawidłowości, mogących objawiać się np. bólem czy ograniczeniem ruchomości stawu. Na rezonans magnetyczny barku wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do kliniki RexMedica.

Bark to potoczne określenie stawu ramiennego (barkowego), a więc połączenia kończyny górnej z obręczą barkową i tułowiem, a także otaczających go struktur: mięśni, więzadeł, ścięgien. Bark jest częścią ciała narażoną na wiele różnych chorób, urazów i zmian przeciążeniowych. Borykają się z nimi osoby uprawiające określone dyscypliny sportu (siatkówkę, piłkę ręczną, sporty walki) i ogólnie aktywnie fizycznie – kontuzja barku może przytrafić się podczas upadku czy uderzenia w zasadzie podczas uprawiania każdego sportu. Stany przeciążeniowe i wynikające z nich choroby zwyrodnieniowe barku dotyczą osób wykonujących określoną pracę zawodową, zwłaszcza wymagającą wysiłku fizycznego. Do różnego rodzaju urazów i chorób barku predestynują czynniki genetyczne, wiek (częściej występują u osób powyżej 50. roku życia), a także pewne szkodliwe czynniki, np. długotrwałe noszenie na jednym ramieniu torby czy plecaka.

Rezonans magnetyczny barku – wskazania

Rezonans magnetyczny barku to mało inwazyjne, a przy tym wyjątkowo dokładne badanie, pozwalające na ocenę jego struktur, ilości płynu stawowego, wykrycie zmian chorobowych w chrząstkach stawowych, mięśniach, układzie naczyniowym stawu czy strukturach wewnątrzstawowych. Dzięki temu, rezonans magnetyczny barku znajduje zastosowanie w diagnostyce stanów zapalnych, procesów zwyrodnieniowych czy zmian nowotworowych. Bywa wykorzystywany pomocniczo także do rozpoznawania, planowania oraz kontrolowania skuteczności leczenia:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • łuszczycowego zapalenia stawów,
  • niektórych przypadków septycznego zapalenia stawów,
  • niektórych przypadków osteoporozy,
  • guzów kości i guzów tkanek miękkich.

Rezonans magnetyczny barku – przeciwwskazania

Istnieje pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego barku. Zalicza się do nich przede wszystkim wszczepiony rozrusznik serca – wytwarzane przez aparat pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w jego pracy. Względnym przeciwwskazaniem do badania są także metalowe implanty ortopedyczne, sztuczna zastawka serca czy klipsy naczyniowe. Decyzję o badaniu u tego typu pacjentów zawsze podejmuje lekarz po analizie indywidualnego przypadku.

Rezonans magnetyczny barku – co trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny barku, ze względu na swoją nieinwazyjność oraz brak skutków ubocznych, może być wykonywany tak często, jak jest to potrzebne (np. w porównaniu do badania RTG, które emituje szkodliwe promieniowanie).

Rezonans barku Warszawa

Umów się na badanie rezonansem magnetycznym w dogodnym dla siebie terminie, w jednej z naszych trzech lokalizacji – ul. Wawelska 5 – Ochota, ul. Wałowa – Muranów lub ul. Prosta 69 – Centrum.

Umów się na badanie

* Wymagane pole