}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny głowy

Rezonans magnetyczny głowy

Rezonans magnetyczny głowy to jedno z najdokładniejszych badań diagnostycznych, jakie oferuje współczesna medycyna. Wskazań do jego wykonywania jest wiele – począwszy od bólu głowy niewiadomego pochodzenia, przez podejrzenia wad wrodzonych, aż po guzy czy tętniaki. Rezonans głowy w Rex Medica wykonujemy zawsze z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, podczas którego wykorzystuje się magnetyczne właściwości atomów wodoru, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Aparat do rezonansu magnetycznego, wyposażony w bardzo silny elektromagnes, działa na jądra atomów wodoru, które zaczynają emitować fale. Jest to wychwytywane przez czujniki rezonansu magnetycznego, przekazywane do komputera i przekształcane na widoczne na monitorze obrazy. Rezonans głowy pozwala na kompletne, bardzo precyzyjne zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych tej części ciała: kości, mięśni, układu mózgowego, nerwowego i naczyniowego. Jest to badanie bezpieczne i niewywołujące u pacjenta skutków ubocznych.

Rezonans magnetyczny głowy – wskazania

Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się podczas diagnostyki oraz monitorowania skuteczności leczenia:

  • wad rozwojowych i schorzeń mózgu,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu nerwów umiejscowionych w czaszce,
  • nieprawidłowości w działaniu kręgów składających się na rdzeń kręgowy,
  • chorób demielinizacyjnych (stwardnienie rozsiane, poprzeczne zapalenie rdzenia, choroba Devica, mielinoliza środkowa mostu),
  • nowotworów mózgu,
  • przewlekłych bólów i zawrotów głowy o nieokreślonej przyczynie.

Oprócz tego, rezonans magnetyczny głowy często wykonuje się przed zaplanowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie czaszki – pozwala on bowiem na bardzo dokładną ocenę tkanek mózgu oraz zaplanowanie przebiegu operacji. Rezonans głowy umożliwia analizę wnętrza rdzenia kręgowego, tkanek mózgu (istota biała i szara, układ komorowy), a także kostnych elementów czaszki czy pnia mózgu.

Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania

Istnieje pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego głowy. Zalicza się do nich:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • metalowe implanty ortopedyczne,
  • aparat ortodontyczny.

Badanie jest zupełnie bezbolesne, choć u niektórych pacjentów, np. z klaustrofobią, uczucie zamknięcia w aparacie do rezonansu magnetycznego może powodować niepokój czy lęk.

Rezonans magnetyczny głowy w Rex Medica wykonywany jest przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do kontaktu.

Umów się na badanie

* Wymagane pole