}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

rezonans kręgosłupa szyjnegoKręgosłup to element szkieletu, który zapewnia ciału stabilizację, umożliwia zachowanie wyprostowanej pozycji oraz poruszanie. Składa się z pięciu odcinków i 33-34 kręgów. Niestety, kręgosłup narażony jest na wiele chorób, kontuzji i stanów przeciążeniowych – w ich diagnostyce bardzo pomaga wykonywany w klinice Rex Medica rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Choroby kręgosłupa zalicza się już do grupy schorzeń społecznych. Pomimo tego, że pełni on w organizmie bardzo ważne funkcje, z biegiem lat zużywa się – podlegają temu zarówno kości, jak i mięśnie, stawy czy więzadła. Przeciążenia i choroby kręgosłupa często wywołuje nadwaga i otyłość, brak ruchu, praca zawodowa zmuszająca do długiego siedzenia albo wysiłku fizycznego. Oczywiście wszelkiego rodzaju kontuzje kręgosłupa są czasami wywoływane przez uszkodzenia nagłe, będące wynikiem upadku, poślizgnięcia się czy potknięcia. Pierwszym objawem większości stanów chorobowych jest ból. W diagnostyce jego przyczyn nieocenioną pomocą może okazać się rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, pleców – wskazania

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – zarówno odcinka szyjnego, piersiowego jak i lędźwiowego – pozwala na dokładne zobrazowanie wszystkich elementów kręgosłupa: trzonów i łuków kręgów, krążków międzykręgowych oraz zawartości kanału kręgowego. Wykonuje się go w przypadku podejrzenia:

 • chorób nowotworowych w obrębie kręgosłupa (w takich sytuacjach konieczne jest podanie środka kontrastowego),
 • procesu rozrostowego wewnątrzkanałowego,
 • stanu zapalnego rdzenia kręgowego,
 • zmian naczyniopochodnych kręgosłupa,
 • zmian demielinizacyjnych kręgosłupa,
 • uszkodzeń rdzenia kręgowego (szczególnie po urazach mechanicznych),
 • malformacji naczyniowych w obrębie kręgosłupa,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów i kontuzji kręgosłupa,
 • zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Ponadto, rezonans magnetyczny kręgosłupa wykorzystywany jest jako narzędzie do oceny skuteczności przeprowadzonych operacji (np. usunięcia nowotworu) czy prowadzonego leczenia (np. dyskopatii).

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przeciwwskazania

Badania nie wykonuje się u osób z:

 • metalowymi zastawkami serca,
 • rozrusznikami,
 • metalowymi klipsami wewnątrz ciała.

Wszystkie te elementy mogłyby zakłócać pracę aparatu do rezonansu. Względnym przeciwwskazaniem jest natomiast klaustrofobia.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa trwa od 15 do 30 minut. Na badanie należy zgłosić się bez biżuterii oraz wszelkich metalowych elementów garderoby. Warto pamiętać, że podczas rezonansu magnetycznego kręgosłupa nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, ale nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne. Jest więc on bezpieczny i nieinwazyjny. Czasami, dla uzyskania jak najdokładniejszych obrazów, wymagane jest podanie środka kontrastującego. Takie badanie wykonujemy również w naszej placówce.

Zapraszamy na rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego do Rex Medica . Zapewniamy opiekę specjalistów oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zachęcamy do kontaktu.

Umów się na badanie

* Wymagane pole