}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Wszystkie wpisy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach.

Dowiedz się, skąd bierze się ból kolana i jak sobie z nim poradzić.

Co i kiedy może nas zaboleć w kolanie?

Staw kolanowy (największy staw w ludzkim ciele) łączy kość udową z kością piszczelową. Składa się z rzepki, łąkotki oraz więzadła i jest jednym z najbardziej obciążonych stawów. Nie dziwi zatem częstotliwość, z jaką lekarze ortopedzi goszczą w swoich gabinetach osoby z dolegliwościami bólowymi.

Problemy z kolanami pojawiają się zazwyczaj w wyniku:

 • intensywnego wysiłku fizycznego
 • przeciążeń, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów
 • urazów (skręcenia, zwichnięcia)
 • uszkodzeń metabolicznych
 • infekcji bakteryjnych
 • chorób, takich jak zwyrodnieniowa choroba stawów

Pourazowy ból kolana

Najczęstszą przyczyną problemów w obrębie stawu kolanowego są urazy. W wielu przypadkach uszkodzeniu ulegają więzadła i łąkotki. Oprócz ostrego bólu osoba kontuzjowana może zaobserwować ograniczenie ruchomości, a także obrzęk.

Uraz kolana, w szczególności naderwanie więzadeł, wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą, który będzie w stanie trafnie określić rodzaj uszkodzenia i zalecić skuteczne leczenie. Zanim jednak trafimy do specjalisty, zadbajmy o unieruchomienie stawu, aby zapobiec pogłębieniu urazu. W tym celu możemy użyć dowolnych sztywnych przedmiotów, które stworzą swego rodzaju szynę. Zimny kompres pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęk.

Do badań ułatwiających zdiagnozowanie urazu stawu kolanowego należą:

 • test ruchowy,
 • rezonans magnetyczny (MRI)
 • USG
 • RTG
 • artroskopia

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Wiek nie jest sprzymierzeńcem stawów kolanowych. Z biegiem czasu nasze stawy zużywają się i widać to zwłaszcza w chrząstce stawowej, która ulega degradacji, a nawet zanikowi.

Jednym z pierwszych objawów, świadczących o zwyrodnieniu jest ból, odczuwany przy każdym ruchu, np. podczas wchodzenia po schodach, któremu może towarzyszyć obrzęk.

Nie odkładaj wizyty u specjalisty – zaniedbane zwyrodnienie stawu kolanowego może doprowadzić do znacznych ograniczeń ruchowych, a z czasem nawet do utraty sprawności ruchowej.

Kilka zasad, o których należy pamiętać:

 • nie forsuj chorego stawu – dopasuj poziom aktywności do swoich możliwości
 • staraj się często zmieniać pozycję
 • pamiętaj o zażywaniu przepisanych leków
 • rozpocznij fizjoterapię, która przyspieszy powrót do zdrowia

Ból kolana wywołany infekcją bakteryjną

Do zakażenia bakteryjnego dochodzi najczęściej przy okazji powstania urazu, ale nieprawidłowo podane zastrzyki ze sterydami lub preparatami regenerującymi chrząstkę również mogą skutkować infekcją.

Obecność bakterii objawia się obrzękiem i silnym bólem kolana, a także występowaniem gorączki. Lekarz specjalista może zalecić antybiotykoterapię lub artroskopię, w przypadku najbardziej rozległych infekcji.

Jak reumatyzm wpływa na kolana?

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się występowaniem bólu podczas chodzenia oraz sztywnością kolan. Schorzenie to obejmuje również inne stawy i niekorzystnie wpływa na kondycję całego organizmu.

Lekarz reumatolog, po zebraniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań, zazwyczaj dobiera odpowiednie leki. Uzupełnieniem farmakoterapii powinna być fizjoterapia, która odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu sprawności. W ciężkich przypadkach przeprowadza się rekonstrukcję stawu.

Kiedy boli zdrowe kolano?

Ból stawu kolanowego nie musi oznaczać choroby czy urazu. Osoby, które pracują fizycznie bądź w pozycji stojącej mogą odczuwać pewne dolegliwości. Nadwaga również jest czynnikiem, który może doprowadzić do przeciążeń i bólu.

Na szczęście nie musi to oznaczać życia w ciągłym cierpieniu. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i więzadła, dobór odpowiedniego obuwia oraz zmiana diety mogą w dużym stopniu poprawić komfort życia i zredukować ból.

Jakie badania warto wykonać?

W procesie stawiania diagnozy dużą role odgrywają badania obrazowe, które pozwalają lekarzowi prawidłowo określić problem i dobrać skuteczne metody leczenia.

Do często wykonywanych badań stawu skokowego należą:

 • rentgen
 • USG
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia komputerowa

Rex Medica posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany personel, który pomoże Ci zadbać o zdrowie. Zarezerwuj termin już dziś i zadbaj o zdrowie swoich kolan.

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Każdy z nas prędzej czy później doświadczy bólu kręgosłupa i będzie musiał skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia dyskopatii. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób go...

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do...

Umów się na badanie

* Wymagane pole