}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Wszystkie wpisy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach.

Dowiedz się, skąd bierze się ból kolana i jak sobie z nim poradzić.

Co i kiedy może nas zaboleć w kolanie?

Staw kolanowy (największy staw w ludzkim ciele) łączy kość udową z kością piszczelową. Składa się z rzepki, łąkotki oraz więzadła i jest jednym z najbardziej obciążonych stawów. Nie dziwi zatem częstotliwość, z jaką lekarze ortopedzi goszczą w swoich gabinetach osoby z dolegliwościami bólowymi.

Problemy z kolanami pojawiają się zazwyczaj w wyniku:

 • intensywnego wysiłku fizycznego
 • przeciążeń, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów
 • urazów (skręcenia, zwichnięcia)
 • uszkodzeń metabolicznych
 • infekcji bakteryjnych
 • chorób, takich jak zwyrodnieniowa choroba stawów

Pourazowy ból kolana

Najczęstszą przyczyną problemów w obrębie stawu kolanowego są urazy. W wielu przypadkach uszkodzeniu ulegają więzadła i łąkotki. Oprócz ostrego bólu osoba kontuzjowana może zaobserwować ograniczenie ruchomości, a także obrzęk.

Uraz kolana, w szczególności naderwanie więzadeł, wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą, który będzie w stanie trafnie określić rodzaj uszkodzenia i zalecić skuteczne leczenie. Zanim jednak trafimy do specjalisty, zadbajmy o unieruchomienie stawu, aby zapobiec pogłębieniu urazu. W tym celu możemy użyć dowolnych sztywnych przedmiotów, które stworzą swego rodzaju szynę. Zimny kompres pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęk.

Do badań ułatwiających zdiagnozowanie urazu stawu kolanowego należą:

 • test ruchowy,
 • rezonans magnetyczny (MRI)
 • USG
 • RTG
 • artroskopia

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Wiek nie jest sprzymierzeńcem stawów kolanowych. Z biegiem czasu nasze stawy zużywają się i widać to zwłaszcza w chrząstce stawowej, która ulega degradacji, a nawet zanikowi.

Jednym z pierwszych objawów, świadczących o zwyrodnieniu jest ból, odczuwany przy każdym ruchu, np. podczas wchodzenia po schodach, któremu może towarzyszyć obrzęk.

Nie odkładaj wizyty u specjalisty – zaniedbane zwyrodnienie stawu kolanowego może doprowadzić do znacznych ograniczeń ruchowych, a z czasem nawet do utraty sprawności ruchowej.

Kilka zasad, o których należy pamiętać:

 • nie forsuj chorego stawu – dopasuj poziom aktywności do swoich możliwości
 • staraj się często zmieniać pozycję
 • pamiętaj o zażywaniu przepisanych leków
 • rozpocznij fizjoterapię, która przyspieszy powrót do zdrowia

Ból kolana wywołany infekcją bakteryjną

Do zakażenia bakteryjnego dochodzi najczęściej przy okazji powstania urazu, ale nieprawidłowo podane zastrzyki ze sterydami lub preparatami regenerującymi chrząstkę również mogą skutkować infekcją.

Obecność bakterii objawia się obrzękiem i silnym bólem kolana, a także występowaniem gorączki. Lekarz specjalista może zalecić antybiotykoterapię lub artroskopię, w przypadku najbardziej rozległych infekcji.

Jak reumatyzm wpływa na kolana?

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się występowaniem bólu podczas chodzenia oraz sztywnością kolan. Schorzenie to obejmuje również inne stawy i niekorzystnie wpływa na kondycję całego organizmu.

Lekarz reumatolog, po zebraniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań, zazwyczaj dobiera odpowiednie leki. Uzupełnieniem farmakoterapii powinna być fizjoterapia, która odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu sprawności. W ciężkich przypadkach przeprowadza się rekonstrukcję stawu.

Kiedy boli zdrowe kolano?

Ból stawu kolanowego nie musi oznaczać choroby czy urazu. Osoby, które pracują fizycznie bądź w pozycji stojącej mogą odczuwać pewne dolegliwości. Nadwaga również jest czynnikiem, który może doprowadzić do przeciążeń i bólu.

Na szczęście nie musi to oznaczać życia w ciągłym cierpieniu. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i więzadła, dobór odpowiedniego obuwia oraz zmiana diety mogą w dużym stopniu poprawić komfort życia i zredukować ból.

Jakie badania warto wykonać?

W procesie stawiania diagnozy dużą role odgrywają badania obrazowe, które pozwalają lekarzowi prawidłowo określić problem i dobrać skuteczne metody leczenia.

Do często wykonywanych badań stawu skokowego należą:

 • rentgen
 • USG
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia komputerowa

Rex Medica posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany personel, który pomoże Ci zadbać o zdrowie. Zarezerwuj termin już dziś i zadbaj o zdrowie swoich kolan.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Umów się na badanie

* Wymagane pole