}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach.

Dowiedz się, skąd bierze się ból kolana i jak sobie z nim poradzić.

Co i kiedy może nas zaboleć w kolanie?

Staw kolanowy (największy staw w ludzkim ciele) łączy kość udową z kością piszczelową. Składa się z rzepki, łąkotki oraz więzadła i jest jednym z najbardziej obciążonych stawów. Nie dziwi zatem częstotliwość, z jaką lekarze ortopedzi goszczą w swoich gabinetach osoby z dolegliwościami bólowymi.

Problemy z kolanami pojawiają się zazwyczaj w wyniku:

 • intensywnego wysiłku fizycznego
 • przeciążeń, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów
 • urazów (skręcenia, zwichnięcia)
 • uszkodzeń metabolicznych
 • infekcji bakteryjnych
 • chorób, takich jak zwyrodnieniowa choroba stawów

Pourazowy ból kolana

Najczęstszą przyczyną problemów w obrębie stawu kolanowego są urazy. W wielu przypadkach uszkodzeniu ulegają więzadła i łąkotki. Oprócz ostrego bólu osoba kontuzjowana może zaobserwować ograniczenie ruchomości, a także obrzęk.

Uraz kolana, w szczególności naderwanie więzadeł, wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą, który będzie w stanie trafnie określić rodzaj uszkodzenia i zalecić skuteczne leczenie. Zanim jednak trafimy do specjalisty, zadbajmy o unieruchomienie stawu, aby zapobiec pogłębieniu urazu. W tym celu możemy użyć dowolnych sztywnych przedmiotów, które stworzą swego rodzaju szynę. Zimny kompres pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęk.

Do badań ułatwiających zdiagnozowanie urazu stawu kolanowego należą:

 • test ruchowy,
 • rezonans magnetyczny (MRI)
 • USG
 • RTG
 • artroskopia

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Wiek nie jest sprzymierzeńcem stawów kolanowych. Z biegiem czasu nasze stawy zużywają się i widać to zwłaszcza w chrząstce stawowej, która ulega degradacji, a nawet zanikowi.

Jednym z pierwszych objawów, świadczących o zwyrodnieniu jest ból, odczuwany przy każdym ruchu, np. podczas wchodzenia po schodach, któremu może towarzyszyć obrzęk.

Nie odkładaj wizyty u specjalisty – zaniedbane zwyrodnienie stawu kolanowego może doprowadzić do znacznych ograniczeń ruchowych, a z czasem nawet do utraty sprawności ruchowej.

Kilka zasad, o których należy pamiętać:

 • nie forsuj chorego stawu – dopasuj poziom aktywności do swoich możliwości
 • staraj się często zmieniać pozycję
 • pamiętaj o zażywaniu przepisanych leków
 • rozpocznij fizjoterapię, która przyspieszy powrót do zdrowia

Ból kolana wywołany infekcją bakteryjną

Do zakażenia bakteryjnego dochodzi najczęściej przy okazji powstania urazu, ale nieprawidłowo podane zastrzyki ze sterydami lub preparatami regenerującymi chrząstkę również mogą skutkować infekcją.

Obecność bakterii objawia się obrzękiem i silnym bólem kolana, a także występowaniem gorączki. Lekarz specjalista może zalecić antybiotykoterapię lub artroskopię, w przypadku najbardziej rozległych infekcji.

Jak reumatyzm wpływa na kolana?

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się występowaniem bólu podczas chodzenia oraz sztywnością kolan. Schorzenie to obejmuje również inne stawy i niekorzystnie wpływa na kondycję całego organizmu.

Lekarz reumatolog, po zebraniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań, zazwyczaj dobiera odpowiednie leki. Uzupełnieniem farmakoterapii powinna być fizjoterapia, która odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu sprawności. W ciężkich przypadkach przeprowadza się rekonstrukcję stawu.

Kiedy boli zdrowe kolano?

Ból stawu kolanowego nie musi oznaczać choroby czy urazu. Osoby, które pracują fizycznie bądź w pozycji stojącej mogą odczuwać pewne dolegliwości. Nadwaga również jest czynnikiem, który może doprowadzić do przeciążeń i bólu.

Na szczęście nie musi to oznaczać życia w ciągłym cierpieniu. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i więzadła, dobór odpowiedniego obuwia oraz zmiana diety mogą w dużym stopniu poprawić komfort życia i zredukować ból.

Jakie badania warto wykonać?

W procesie stawiania diagnozy dużą role odgrywają badania obrazowe, które pozwalają lekarzowi prawidłowo określić problem i dobrać skuteczne metody leczenia.

Do często wykonywanych badań stawu skokowego należą:

 • rentgen
 • USG
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia komputerowa

Rex Medica posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany personel, który pomoże Ci zadbać o zdrowie. Zarezerwuj termin już dziś i zadbaj o zdrowie swoich kolan.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Umów się na badanie

* Wymagane pole