}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach.

Dowiedz się, skąd bierze się ból kolana i jak sobie z nim poradzić.

Co i kiedy może nas zaboleć w kolanie?

Staw kolanowy (największy staw w ludzkim ciele) łączy kość udową z kością piszczelową. Składa się z rzepki, łąkotki oraz więzadła i jest jednym z najbardziej obciążonych stawów. Nie dziwi zatem częstotliwość, z jaką lekarze ortopedzi goszczą w swoich gabinetach osoby z dolegliwościami bólowymi.

Problemy z kolanami pojawiają się zazwyczaj w wyniku:

 • intensywnego wysiłku fizycznego
 • przeciążeń, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów
 • urazów (skręcenia, zwichnięcia)
 • uszkodzeń metabolicznych
 • infekcji bakteryjnych
 • chorób, takich jak zwyrodnieniowa choroba stawów

Pourazowy ból kolana

Najczęstszą przyczyną problemów w obrębie stawu kolanowego są urazy. W wielu przypadkach uszkodzeniu ulegają więzadła i łąkotki. Oprócz ostrego bólu osoba kontuzjowana może zaobserwować ograniczenie ruchomości, a także obrzęk.

Uraz kolana, w szczególności naderwanie więzadeł, wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą, który będzie w stanie trafnie określić rodzaj uszkodzenia i zalecić skuteczne leczenie. Zanim jednak trafimy do specjalisty, zadbajmy o unieruchomienie stawu, aby zapobiec pogłębieniu urazu. W tym celu możemy użyć dowolnych sztywnych przedmiotów, które stworzą swego rodzaju szynę. Zimny kompres pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęk.

Do badań ułatwiających zdiagnozowanie urazu stawu kolanowego należą:

 • test ruchowy,
 • rezonans magnetyczny (MRI)
 • USG
 • RTG
 • artroskopia

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Wiek nie jest sprzymierzeńcem stawów kolanowych. Z biegiem czasu nasze stawy zużywają się i widać to zwłaszcza w chrząstce stawowej, która ulega degradacji, a nawet zanikowi.

Jednym z pierwszych objawów, świadczących o zwyrodnieniu jest ból, odczuwany przy każdym ruchu, np. podczas wchodzenia po schodach, któremu może towarzyszyć obrzęk.

Nie odkładaj wizyty u specjalisty – zaniedbane zwyrodnienie stawu kolanowego może doprowadzić do znacznych ograniczeń ruchowych, a z czasem nawet do utraty sprawności ruchowej.

Kilka zasad, o których należy pamiętać:

 • nie forsuj chorego stawu – dopasuj poziom aktywności do swoich możliwości
 • staraj się często zmieniać pozycję
 • pamiętaj o zażywaniu przepisanych leków
 • rozpocznij fizjoterapię, która przyspieszy powrót do zdrowia

Ból kolana wywołany infekcją bakteryjną

Do zakażenia bakteryjnego dochodzi najczęściej przy okazji powstania urazu, ale nieprawidłowo podane zastrzyki ze sterydami lub preparatami regenerującymi chrząstkę również mogą skutkować infekcją.

Obecność bakterii objawia się obrzękiem i silnym bólem kolana, a także występowaniem gorączki. Lekarz specjalista może zalecić antybiotykoterapię lub artroskopię, w przypadku najbardziej rozległych infekcji.

Jak reumatyzm wpływa na kolana?

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się występowaniem bólu podczas chodzenia oraz sztywnością kolan. Schorzenie to obejmuje również inne stawy i niekorzystnie wpływa na kondycję całego organizmu.

Lekarz reumatolog, po zebraniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań, zazwyczaj dobiera odpowiednie leki. Uzupełnieniem farmakoterapii powinna być fizjoterapia, która odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu sprawności. W ciężkich przypadkach przeprowadza się rekonstrukcję stawu.

Kiedy boli zdrowe kolano?

Ból stawu kolanowego nie musi oznaczać choroby czy urazu. Osoby, które pracują fizycznie bądź w pozycji stojącej mogą odczuwać pewne dolegliwości. Nadwaga również jest czynnikiem, który może doprowadzić do przeciążeń i bólu.

Na szczęście nie musi to oznaczać życia w ciągłym cierpieniu. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i więzadła, dobór odpowiedniego obuwia oraz zmiana diety mogą w dużym stopniu poprawić komfort życia i zredukować ból.

Jakie badania warto wykonać?

W procesie stawiania diagnozy dużą role odgrywają badania obrazowe, które pozwalają lekarzowi prawidłowo określić problem i dobrać skuteczne metody leczenia.

Do często wykonywanych badań stawu skokowego należą:

 • rentgen
 • USG
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia komputerowa

Rex Medica posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany personel, który pomoże Ci zadbać o zdrowie. Zarezerwuj termin już dziś i zadbaj o zdrowie swoich kolan.

Ochrona stawów w pracy biurowej: Praktyczne wskazówki i rola diagnostyki obrazowej

Czy wiesz, że długotrwałe siedzenie przy biurku może prowadzić do przeciążeń stawów, które z czasem mogą przekształcić się w poważne kontuzje? W pracy biurowej stawy, szczególnie te w nadgarstkach,...

Rezonans magnetyczny jako klucz do optymalnego planowania treningu w sportach wytrzymałościowych

W dzisiejszych czasach, kiedy sporty wytrzymałościowe cieszą się coraz większą popularnością, kluczowe staje się nie tylko ciężkie treningi, ale również zaawansowane metody wspierające optymalizację...

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Umów się na badanie

* Wymagane pole