}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Dzięki postępom we współczesnej medycynie lekarze mają możliwość zlecania kompleksowych badań obrazowych w celu szybkiego i trafnego diagnozowania problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest badanie rezonansem magnetycznym, które pozwala w precyzyjny sposób uwidocznić wiele dolegliwości. Zapoznaj się z pierwszą częścią przewodnika, który odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące rezonansu magnetycznego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie metody obrazowania uzupełniają diagnostykę rezonansem magnetycznym,
  • na czym polega badanie rezonansem magnetycznym,
  • jakim aparatem wykonuje się badanie w Centrum Rex Medica,
  • ile trwa badanie,
  • jak się przygotować do badania,
  • jakie obawy towarzyszą pacjentom i jak sobie z nimi radzić.

Rezonans magnetyczny, USG czy tomografia?

Każde z tych badań ma swoje mocne strony i choć wszystkie trzy służą do obrazowania narządów wewnętrznych, to ich możliwości wykorzystuje się do diagnozowania różnych schorzeń.

Rezonans magnetyczny charakteryzuje się największą dokładnością obrazu, którą można osiągnąć dzięki zastosowaniu pola magnetycznego i fal radiowych. Badanie ułatwia diagnozowanie wielu chorób o podłożu neurologicznym.

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do wykonania serii zdjęć, które po obróbce przez system komputerowy dają obraz przekroju przez organizm pacjenta. Ze względu na używanie promieniowania, metoda ta jest zalecana wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.

USG jest nieinwazyjną metodą badania wszystkich narządów oprócz centralnego układu nerwowego. Znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, od medycyny ratunkowej po rutynową diagnostykę. Do uzyskania obrazu wykorzystuje się zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych.

Badanie rezonansem magnetycznym – na czym to polega?

Największą zaletą tego bezinwazyjnego i bezbolesnego badania jest jego precyzja. Rezonans najlepiej radzi sobie ze znajdowaniem nawet najmniejszych zmian i patologii w ośrodkowym układzie nerwowym i w tkankach miękkich. Kolejną zaletą tej metody jest brak występowania szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Wykorzystuje się tutaj pole magnetyczne i fale radiowe, które są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Na podstawie zebranych informacji tworzony jest obraz badanych tkanek, który następnie jest opisywany przez radiologa.

Jakiego sprzętu używa się do wykonania badania?

Jednym z 3 urządzeń do wykonywania badania rezonansem magnetycznym, dostępnych w Rex Medica jest GE Signa Explorer 1.5T – najnowocześniejszy tego typu sprzęt w Europie. Wyposażenie aparatu w specjalistyczne cewki pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne badanie poszczególnych części ciała. Co więcej, wspomniane cewki pozwalają na wykonanie badania u osób mocno umięśnionych lub otyłych, które nie mają możliwości wykonania badania w placówkach posiadających sprzęt niższej klasy.

Jak długo trwa wykonanie badania?

Czas potrzebny do wykonania badania zależy w głównej mierze od jego rodzaju. Zazwyczaj jest to przedział pomiędzy kilkunastoma a kilkudziesięcioma minutami. W celu otrzymania precyzyjnych wyników pacjent musi pozostać nieruchomo przez cały czas trwania badania. Każdy ruch może prowadzić do powstania artefaktów, czyli zaburzeń w uzyskiwanych obrazach, a to z kolei może mieć wpływ na ostateczny wynik.

Obrazowanie tą techniką przeprowadza się w czterech podstawowych sekwencjach, a każda z nich trwa do 10 minut. Badanie polega na wykonaniu co najmniej kilku takich sekwencji, dzięki czemu otrzymany obraz jest precyzyjny.

O czym należy pamiętać przed wykonaniem badania?

W Centrum Rex Medica badanie rezonansem medycznym można wykonać bez skierowania od lekarza. Pierwszym etapem przygotowania do rozpoczęcia badania jest wyjęcie z ubrania i włosów wszelkich metalowych przedmiotów i pozostawienie ich w przebieralni.

W przypadkach, kiedy niezbędne jest dożylne podanie kontrastu, założony zostanie wenflon. Potrzeba stosowania kontrastu zostanie szerzej omówiona w dalszej części przewodnika. Po przygotowaniach przychodzi czas na położenie się na stole, który podczas badania wsunie się do tunelu aparatu.

Jakie problemy mogą się pojawić podczas badania?

Choć badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne, to wiele osób odczuwa pewne obawy z nim związane. Najwięcej lęków wywołuje wizja przebywania w ciasnej przestrzeni. Specjaliści wykonujący badania w Centrum Rex Medica dokładają wszelkich starań, aby zapewnić Pacjentom najwyższy komfort.

Dodatkowo każda osoba poddająca się badaniu może skorzystać z dzwonka znajdującego się w kabinie, dzięki któremu ma możliwość zatrzymania badania. Aparat jest wyposażony również w mikrofon służący do komunikacji między pacjentem a technikiem i lekarzem.

Osoby, które odczuwają stres związany z dźwiękami wydawanymi przez aparat, mogą skorzystać ze specjalnych słuchawek wygłuszających lub zatyczek do uszu.

W kolejnych częściach przewodnika znajdziesz informacje dotyczące wskazań do wykonania tego badania, podawania kontrastu i wiele innych, które pomogą Ci przejść przez tę bezbolesną procedurę diagnostyczną.

Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Centrum Res Medica i do rezerwacji terminów badań.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Umów się na badanie

* Wymagane pole