}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Wszystkie wpisy

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Dzięki postępom we współczesnej medycynie lekarze mają możliwość zlecania kompleksowych badań obrazowych w celu szybkiego i trafnego diagnozowania problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest badanie rezonansem magnetycznym, które pozwala w precyzyjny sposób uwidocznić wiele dolegliwości. Zapoznaj się z pierwszą częścią przewodnika, który odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące rezonansu magnetycznego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie metody obrazowania uzupełniają diagnostykę rezonansem magnetycznym,
  • na czym polega badanie rezonansem magnetycznym,
  • jakim aparatem wykonuje się badanie w Centrum Rex Medica,
  • ile trwa badanie,
  • jak się przygotować do badania,
  • jakie obawy towarzyszą pacjentom i jak sobie z nimi radzić.

Rezonans magnetyczny, USG czy tomografia?

Każde z tych badań ma swoje mocne strony i choć wszystkie trzy służą do obrazowania narządów wewnętrznych, to ich możliwości wykorzystuje się do diagnozowania różnych schorzeń.

Rezonans magnetyczny charakteryzuje się największą dokładnością obrazu, którą można osiągnąć dzięki zastosowaniu pola magnetycznego i fal radiowych. Badanie ułatwia diagnozowanie wielu chorób o podłożu neurologicznym.

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do wykonania serii zdjęć, które po obróbce przez system komputerowy dają obraz przekroju przez organizm pacjenta. Ze względu na używanie promieniowania, metoda ta jest zalecana wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.

USG jest nieinwazyjną metodą badania wszystkich narządów oprócz centralnego układu nerwowego. Znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, od medycyny ratunkowej po rutynową diagnostykę. Do uzyskania obrazu wykorzystuje się zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych.

Badanie rezonansem magnetycznym – na czym to polega?

Największą zaletą tego bezinwazyjnego i bezbolesnego badania jest jego precyzja. Rezonans najlepiej radzi sobie ze znajdowaniem nawet najmniejszych zmian i patologii w ośrodkowym układzie nerwowym i w tkankach miękkich. Kolejną zaletą tej metody jest brak występowania szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Wykorzystuje się tutaj pole magnetyczne i fale radiowe, które są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Na podstawie zebranych informacji tworzony jest obraz badanych tkanek, który następnie jest opisywany przez radiologa.

Jakiego sprzętu używa się do wykonania badania?

Jednym z 3 urządzeń do wykonywania badania rezonansem magnetycznym, dostępnych w Rex Medica jest GE Signa Explorer 1.5T – najnowocześniejszy tego typu sprzęt w Europie. Wyposażenie aparatu w specjalistyczne cewki pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne badanie poszczególnych części ciała. Co więcej, wspomniane cewki pozwalają na wykonanie badania u osób mocno umięśnionych lub otyłych, które nie mają możliwości wykonania badania w placówkach posiadających sprzęt niższej klasy.

Jak długo trwa wykonanie badania?

Czas potrzebny do wykonania badania zależy w głównej mierze od jego rodzaju. Zazwyczaj jest to przedział pomiędzy kilkunastoma a kilkudziesięcioma minutami. W celu otrzymania precyzyjnych wyników pacjent musi pozostać nieruchomo przez cały czas trwania badania. Każdy ruch może prowadzić do powstania artefaktów, czyli zaburzeń w uzyskiwanych obrazach, a to z kolei może mieć wpływ na ostateczny wynik.

Obrazowanie tą techniką przeprowadza się w czterech podstawowych sekwencjach, a każda z nich trwa do 10 minut. Badanie polega na wykonaniu co najmniej kilku takich sekwencji, dzięki czemu otrzymany obraz jest precyzyjny.

O czym należy pamiętać przed wykonaniem badania?

W Centrum Rex Medica badanie rezonansem medycznym można wykonać bez skierowania od lekarza. Pierwszym etapem przygotowania do rozpoczęcia badania jest wyjęcie z ubrania i włosów wszelkich metalowych przedmiotów i pozostawienie ich w przebieralni.

W przypadkach, kiedy niezbędne jest dożylne podanie kontrastu, założony zostanie wenflon. Potrzeba stosowania kontrastu zostanie szerzej omówiona w dalszej części przewodnika. Po przygotowaniach przychodzi czas na położenie się na stole, który podczas badania wsunie się do tunelu aparatu.

Jakie problemy mogą się pojawić podczas badania?

Choć badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne, to wiele osób odczuwa pewne obawy z nim związane. Najwięcej lęków wywołuje wizja przebywania w ciasnej przestrzeni. Specjaliści wykonujący badania w Centrum Rex Medica dokładają wszelkich starań, aby zapewnić Pacjentom najwyższy komfort.

Dodatkowo każda osoba poddająca się badaniu może skorzystać z dzwonka znajdującego się w kabinie, dzięki któremu ma możliwość zatrzymania badania. Aparat jest wyposażony również w mikrofon służący do komunikacji między pacjentem a technikiem i lekarzem.

Osoby, które odczuwają stres związany z dźwiękami wydawanymi przez aparat, mogą skorzystać ze specjalnych słuchawek wygłuszających lub zatyczek do uszu.

W kolejnych częściach przewodnika znajdziesz informacje dotyczące wskazań do wykonania tego badania, podawania kontrastu i wiele innych, które pomogą Ci przejść przez tę bezbolesną procedurę diagnostyczną.

Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Centrum Res Medica i do rezerwacji terminów badań.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Każdy z nas prędzej czy później doświadczy bólu kręgosłupa i będzie musiał skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia dyskopatii. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób go...

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Umów się na badanie

* Wymagane pole