}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Czym zajmuje się reumatolog?

Wszystkie wpisy

Czym się zajmuje reumatolog

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog.

Kim jest reumatolog?

Reumatolog to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby układu kostno-stawowego, a także stany zapalne tkanki łącznej.

Wiele osób kojarzy tę dziedzinę medycyny z osobami starszymi, ale w rzeczywistości schorzenia, którymi zajmuje się reumatolog, dotykają pacjentów w różnym wieku.

Centrum Medyczne Rex Medica wprowadziło do swojej oferty konsultacje z reumatologiem, dzięki czemu nasi pacjenci mogą uzyskać fachową pomoc bez długiego oczekiwania na termin wizyty. Zaplanuj swoją wizytę już dziś.

Objawy, z którymi warto udać się do reumatologa

Początkowe objawy, mogące świadczyć o chorobie układu kostno-stawowego, zazwyczaj skłaniają pacjentów do odwiedzenia lekarza pierwszego kontaktu. W wielu przypadkach, kiedy symptomy nie budzą niepokoju i nie utrudniają życia, lekarz rodzinny może zalecić przyjmowanie leków. Doradza również pacjentom, jakie zmiany w trybie życia (np. regularna aktywność fizyczna) mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.

Wystąpienie poniższych objawów powinno być sygnałem, że czas udać się na konsultację specjalistyczną do reumatologa:

 • sztywność stawów (zwłaszcza kiedy występuje w godzinach porannych)
 • ograniczony zakres ruchu w stawach
 • obrzęk w obrębie stawu
 • widoczne zniekształcenie stawu
 • bóle stawowe
 • bóle mięśniowe
 • bóle kości
 • guzki reumatoidalne
 • zmiany skórne

Ważnym elementem postawienia prawidłowej diagnozy jest zebranie wywiadu medycznego. Pacjenci, którzy uważnie obserwują swój organizm, są w stanie wskazać ważne szczegóły, które mogą ułatwić postawienie trafnej diagnozy.

Poinformuj swojego lekarza również o objawach ogólnoustrojowych, takich jak:

 • gorączka
 • osłabienie
 • utrata apetytu

Postaraj się przekazać również informacje o częstotliwości i intensywności nawracających dolegliwości. Zaczerwienienia oraz wysypka w okolicach bolących stawów i kości to kolejna informacja, która będzie ważna dla reumatologa podczas stawiania diagnozy.

Nie ignoruj problemów z podnoszeniem i utrzymywaniem przedmiotów w dłoniach.

Skorzystaj z konsultacji w Centrum Medycznym Rex Medica i rozpocznij leczenie pod okiem doświadczonych specjalistów w dziedzinie reumatologii.

Jakie badania zleca reumatolog?

Reumatolog może zlecić szereg badań, które uzupełniają obraz otrzymany podczas zbierania wywiadu medycznego.

Najczęściej zlecane badania diagnostyczne:

 • RF (czynnik reumatoidalny)
 • oznaczenie przeciwciał anty-CCP i ANCA
 • morfologia krwi
 • stężenie wapnia, kwasu moczowego i fosforu

Reumatolog zleca także wykonanie badań obrazowych, takich jak USG lub tomografia komputerowa, dzięki którym może uzyskać dokładny obraz zmian chorobowych.

Dzięki kompleksowemu wyposażeniu placówek Rex Medica możesz w jednym miejscu skonsultować się z lekarzem specjalistą oraz wykonać niezbędne badania.

Jakie schorzenia diagnozuje reumatolog?

Reumatologia jest obszerną specjalizacją medyczną, która obejmuje wiele jednostek chorobowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z częściej konsultowanych chorób układu ruchu, do której dochodzi w wyniku spadku ilości chrząstki stawowej.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, która dotyka głównie osoby w młodym i średnim wieku. Nieleczona może prowadzić do niepełnosprawności i uszkodzeń wielu narządów.

Reumatolog zajmuje się również leczeniem osteoporozy, która objawia się nadmierną łamliwością kości. Dochodzi do niej w wyniku zaburzeń w strukturze i gęstości kości.

Dna moczanowa to schorzenie powstające, kiedy kryształy moczanu sodu odkładają się w tkankach. Jej najczęstszym objawem jest silny ból, obrzęk i ograniczona ruchomość stawu.

Reumatolog zajmuje się również leczeniem: zespołu antyfosfolipidowego, tocznia, choroby Pageta i wielu innych.

Metody leczenia stosowane przez reumatologów

Choroby układu kostno-stawowego, którymi zajmuje się reumatolog, zazwyczaj wymagają długotrwałego leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji.

Lekarz specjalista może w niektórych przypadkach zlecić również wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Stosowanie terapii zaleconej przez reumatologa ma za zadanie zmniejszyć ból i poprawić jakość życia.

Pacjenci cierpiący na reumatyzm najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, ale równie ważnym elementem terapii jest stosowanie prawidłowej diety. Wykluczenie słodyczy, tłustych mięs i niektórych warzyw korzystnie wpływa na stan zdrowia osoby cierpiącej z powodu reumatyzmu.

Rehabilitacja ma za zadanie przywrócić i utrzymać sprawność fizyczną. Reumatolog zaleca, dopasowany do możliwości pacjenta, zestaw ćwiczeń ruchowych, zabiegów fizykalnych i masaży. Zaangażowanie i wykonywanie niektórych ćwiczeń w domu korzystnie wpływa na przebieg leczenia i pozwala cieszyć się zwiększoną sprawnością, a także pomaga redukować dolegliwości bólowe.

Skorzystaj z kompleksowych usług Centrum Medycznego Rex Medica. Nasza doświadczona kadra lekarska oraz personel zadbają o Twój komfort i szybki powrót do zdrowia. W jednym miejscu wykonasz niezbędne badania obrazowe oraz skonsultujesz ich wyniki z lekarzem specjalistą – bez oczekiwania w długich kolejkach. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Umów się na badanie

* Wymagane pole