}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Czym zajmuje się reumatolog?

Czym się zajmuje reumatolog

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog.

Kim jest reumatolog?

Reumatolog to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby układu kostno-stawowego, a także stany zapalne tkanki łącznej.

Wiele osób kojarzy tę dziedzinę medycyny z osobami starszymi, ale w rzeczywistości schorzenia, którymi zajmuje się reumatolog, dotykają pacjentów w różnym wieku.

Centrum Medyczne Rex Medica wprowadziło do swojej oferty konsultacje z reumatologiem, dzięki czemu nasi pacjenci mogą uzyskać fachową pomoc bez długiego oczekiwania na termin wizyty. Zaplanuj swoją wizytę już dziś.

Objawy, z którymi warto udać się do reumatologa

Początkowe objawy, mogące świadczyć o chorobie układu kostno-stawowego, zazwyczaj skłaniają pacjentów do odwiedzenia lekarza pierwszego kontaktu. W wielu przypadkach, kiedy symptomy nie budzą niepokoju i nie utrudniają życia, lekarz rodzinny może zalecić przyjmowanie leków. Doradza również pacjentom, jakie zmiany w trybie życia (np. regularna aktywność fizyczna) mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.

Wystąpienie poniższych objawów powinno być sygnałem, że czas udać się na konsultację specjalistyczną do reumatologa:

 • sztywność stawów (zwłaszcza kiedy występuje w godzinach porannych)
 • ograniczony zakres ruchu w stawach
 • obrzęk w obrębie stawu
 • widoczne zniekształcenie stawu
 • bóle stawowe
 • bóle mięśniowe
 • bóle kości
 • guzki reumatoidalne
 • zmiany skórne

Ważnym elementem postawienia prawidłowej diagnozy jest zebranie wywiadu medycznego. Pacjenci, którzy uważnie obserwują swój organizm, są w stanie wskazać ważne szczegóły, które mogą ułatwić postawienie trafnej diagnozy.

Poinformuj swojego lekarza również o objawach ogólnoustrojowych, takich jak:

 • gorączka
 • osłabienie
 • utrata apetytu

Postaraj się przekazać również informacje o częstotliwości i intensywności nawracających dolegliwości. Zaczerwienienia oraz wysypka w okolicach bolących stawów i kości to kolejna informacja, która będzie ważna dla reumatologa podczas stawiania diagnozy.

Nie ignoruj problemów z podnoszeniem i utrzymywaniem przedmiotów w dłoniach.

Skorzystaj z konsultacji w Centrum Medycznym Rex Medica i rozpocznij leczenie pod okiem doświadczonych specjalistów w dziedzinie reumatologii.

Jakie badania zleca reumatolog?

Reumatolog może zlecić szereg badań, które uzupełniają obraz otrzymany podczas zbierania wywiadu medycznego.

Najczęściej zlecane badania diagnostyczne:

 • RF (czynnik reumatoidalny)
 • oznaczenie przeciwciał anty-CCP i ANCA
 • morfologia krwi
 • stężenie wapnia, kwasu moczowego i fosforu

Reumatolog zleca także wykonanie badań obrazowych, takich jak USG lub tomografia komputerowa, dzięki którym może uzyskać dokładny obraz zmian chorobowych.

Dzięki kompleksowemu wyposażeniu placówek Rex Medica możesz w jednym miejscu skonsultować się z lekarzem specjalistą oraz wykonać niezbędne badania.

Jakie schorzenia diagnozuje reumatolog?

Reumatologia jest obszerną specjalizacją medyczną, która obejmuje wiele jednostek chorobowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z częściej konsultowanych chorób układu ruchu, do której dochodzi w wyniku spadku ilości chrząstki stawowej.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, która dotyka głównie osoby w młodym i średnim wieku. Nieleczona może prowadzić do niepełnosprawności i uszkodzeń wielu narządów.

Reumatolog zajmuje się również leczeniem osteoporozy, która objawia się nadmierną łamliwością kości. Dochodzi do niej w wyniku zaburzeń w strukturze i gęstości kości.

Dna moczanowa to schorzenie powstające, kiedy kryształy moczanu sodu odkładają się w tkankach. Jej najczęstszym objawem jest silny ból, obrzęk i ograniczona ruchomość stawu.

Reumatolog zajmuje się również leczeniem: zespołu antyfosfolipidowego, tocznia, choroby Pageta i wielu innych.

Metody leczenia stosowane przez reumatologów

Choroby układu kostno-stawowego, którymi zajmuje się reumatolog, zazwyczaj wymagają długotrwałego leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji.

Lekarz specjalista może w niektórych przypadkach zlecić również wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Stosowanie terapii zaleconej przez reumatologa ma za zadanie zmniejszyć ból i poprawić jakość życia.

Pacjenci cierpiący na reumatyzm najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, ale równie ważnym elementem terapii jest stosowanie prawidłowej diety. Wykluczenie słodyczy, tłustych mięs i niektórych warzyw korzystnie wpływa na stan zdrowia osoby cierpiącej z powodu reumatyzmu.

Rehabilitacja ma za zadanie przywrócić i utrzymać sprawność fizyczną. Reumatolog zaleca, dopasowany do możliwości pacjenta, zestaw ćwiczeń ruchowych, zabiegów fizykalnych i masaży. Zaangażowanie i wykonywanie niektórych ćwiczeń w domu korzystnie wpływa na przebieg leczenia i pozwala cieszyć się zwiększoną sprawnością, a także pomaga redukować dolegliwości bólowe.

Skorzystaj z kompleksowych usług Centrum Medycznego Rex Medica. Nasza doświadczona kadra lekarska oraz personel zadbają o Twój komfort i szybki powrót do zdrowia. W jednym miejscu wykonasz niezbędne badania obrazowe oraz skonsultujesz ich wyniki z lekarzem specjalistą – bez oczekiwania w długich kolejkach. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole