}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Fibromialgia – objawy i leczenie

Fibromialgia - objawy i leczenie

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to schorzenie, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Czym jest fibromialgia

Fibromialgia jest złożonym zespołem bólowym obejmującym mięśnie i stawy. Pewne obszary ciała osób chorych są nadmiernie wrażliwe na ucisk. Niecharakterystyczne symptomy powodują, że pacjenci są częstymi gośćmi u lekarzy różnych specjalizacji, jednak nie dostają trafnej diagnozy.

Ból wynika z zaburzeń w strukturach rdzenia kręgowego i mózgu przewodzących ból. Chorzy na fibromialgię mają obniżony poziom serotoniny, a występujące objawy mogą prowadzić do zachwiania równowagi hormonalnej.

Czy grozi Ci fibromialgia?

Kryteria klasyfikacyjne tej choroby zostały określone stosunkowo niedawno, bo w 1990 roku. Zgodnie z szacunkami cierpi na nią około 4% społeczeństwa. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania.

Obciążenie genetyczne zwiększa ryzyko rozwoju choroby u krewnych pierwszego stopnia.

Część pacjentów zaczyna obserwować objawy po przebyciu choroby zakaźnej lub zakażeniu wirusem (np. HBV).

Do rozwoju fibromialgii może dojść w wyniku przewlekłej choroby autoimmunologicznej, co często jest interpretowane jako nasilenie objawów wspomnianej choroby.
Również obciążenie psychiczne, w tym długotrwały stres, może być czynnikiem inicjującym chorobę.

Objawy fibromialgii

Ból to podstawowy i najbardziej uciążliwy objaw fibromialgii. Chorzy odczuwają go właściwie na całej powierzchni ciała, dlatego nazywa się go bólem uogólnionym. Długotrwałe dolegliwości u części pacjentów mogą obejmować wybrane punkty na ciele, ale z czasem rozchodzą się na coraz większe obszary.

Obciążenie organizmu prowadzi do pojawiania się kolejnych objawów, które bardzo często są mylone z innymi chorobami i utrudniają postawienie jednoznacznej diagnozy.

Pozostałe objawy:

  • Zmęczenie i apatia połączone z zaburzeniami koncentracji i zapamiętywania.
  • Problemy ze snem i wynikający z tego brak możliwości do regeneracji organizmu.
  • Depresja i zaburzenia lękowe.
  • Migrenowe bóle głowy.
  • Nadwrażliwość na hałas, światło, warunki pogodowe.
  • Zaburzenia wypróżniania przypominające jelito drażliwe.
  • Duszności i zaburzenia rytmu serca.
  • Częste oddawanie moczu niezwiązane z zakażeniem dróg moczowych.

U jakiego lekarza szukać pomocy?

W związku z występowaniem różnorodnych objawów pacjenci odwiedzają gabinety lekarzy o różnych specjalnościach, zanim trafią do reumatologa. To właśnie reumatolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem fibromialgii. Chorzy powinni jak najszybciej podjąć leczenie, aby uniknąć nasilenia dolegliwości, które prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica możesz zarezerwować wizytę u reumatologa, który pomoże Ci zdiagnozować lub wykluczyć fibromialgię. Krótki czas oczekiwania na konsultację zapewni Ci możliwość podjęcia szybkich działań prowadzących do poprawy stanu zdrowia.

Diagnozowanie fibromialgii

Rozpoznawanie fibromialgii nie jest łatwym procesem, ponieważ jej objawy sugerują wiele innych chorób, a badania diagnostyczne nie wykazują nieprawidłowości.

Amerykańskie Towarzystwo Bólowe opracowało w 2019 roku kryteria diagnostyczne, które pomagają postawić prawidłową diagnozę. Chora osoba musi szczegółowo określić lokalizację bólu, a także odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących innych objawów, w tym związanych z jakością snu i stanem psychicznym.

Reumatolog przydziela odpowiednią ilość punktów do każdej odpowiedzi pacjenta. W przypadku zdobycia określonej liczby punktów lekarz może postawić rozpoznanie fibromialgii.

Pomimo tego, że badania obrazowe i laboratoryjne często nie wykazują żadnych odchyleń od normy, to są zlecane podczas diagnozowania fibromialgii. Spełnienie kryteriów diagnostycznych to tylko jeden z etapów rozpoznania. Należy jeszcze wykluczyć występowanie chorób, które mogą dawać poszczególne objawy.

Reumatolog w Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica pomoże Ci zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie działania, dzięki którym poprawisz komfort swojego życia. Nie zwlekaj z wizytą – rozpoznanie choroby na wczesnym etapie daje szanse na znaczną poprawę stanu zdrowia.

Leczenie

Złożoność fibromialgii sprawia, że nie ma jednego określonego modelu leczenia. Terapia jest dopasowywana do stanu pacjenta i jego potrzeb. Leczenie jest długotrwałe i niejednokrotnie frustrujące, ponieważ w wielu przypadkach trzeba przetestować różne metody, zanim trafi się na tę, która działa najlepiej. Warto jednak podjąć wysiłek i walczyć o poprawę jakości życia.

Pacjenci cierpiący na tę chorobę są zazwyczaj leczeni preparatami, które łagodzą uciążliwe dolegliwości.

Leki przeciwdepresyjne wspomagają podniesienie poziomu serotoniny oraz regulację pracy neuroprzekaźników odpowiedzialnych za przewodzenie bólu.

Leki przeciwbólowe, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, pomagają pacjentom zmniejszać poziom bólu.

Leki przeciwpadaczkowe to kolejna grupa środków, które wspomagają kontrolowanie bólu oraz poprawiają jakość snu.

Równie ważnym elementem terapii jest dobór odpowiednich metod niefarmakologicznych. Kluczowym zaleceniem jest regularna aktywność fizyczna, która na początku może wydawać się ogromnym wyzwaniem dla chorej osoby. Z czasem zaczyna jednak przynosić efekty w postaci redukcji poziomu bólu. Warto również sprawdzić wpływ krioterapii i terapii ciepłem, ponieważ u wielu pacjentów daje dobre rezultaty.

Psychoterapia i stosowanie technik relaksacyjnych pomaga w kontrolowaniu stresu, a także w radzeniu sobie z trudami walki o poprawę stanu zdrowia.

Jeżeli dostrzegasz u siebie objawy mogące świadczyć o fibromialgii, to nie zwlekaj. Zapisz się na konsultację z reumatologiem w Rex Medica i zadbaj o swoje zdrowie.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Umów się na badanie

* Wymagane pole