}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Fibromialgia – objawy i leczenie

Fibromialgia - objawy i leczenie

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to schorzenie, jakie są jego objawy i jak je leczyć.

Czym jest fibromialgia

Fibromialgia jest złożonym zespołem bólowym obejmującym mięśnie i stawy. Pewne obszary ciała osób chorych są nadmiernie wrażliwe na ucisk. Niecharakterystyczne symptomy powodują, że pacjenci są częstymi gośćmi u lekarzy różnych specjalizacji, jednak nie dostają trafnej diagnozy.

Ból wynika z zaburzeń w strukturach rdzenia kręgowego i mózgu przewodzących ból. Chorzy na fibromialgię mają obniżony poziom serotoniny, a występujące objawy mogą prowadzić do zachwiania równowagi hormonalnej.

Czy grozi Ci fibromialgia?

Kryteria klasyfikacyjne tej choroby zostały określone stosunkowo niedawno, bo w 1990 roku. Zgodnie z szacunkami cierpi na nią około 4% społeczeństwa. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania.

Obciążenie genetyczne zwiększa ryzyko rozwoju choroby u krewnych pierwszego stopnia.

Część pacjentów zaczyna obserwować objawy po przebyciu choroby zakaźnej lub zakażeniu wirusem (np. HBV).

Do rozwoju fibromialgii może dojść w wyniku przewlekłej choroby autoimmunologicznej, co często jest interpretowane jako nasilenie objawów wspomnianej choroby.
Również obciążenie psychiczne, w tym długotrwały stres, może być czynnikiem inicjującym chorobę.

Objawy fibromialgii

Ból to podstawowy i najbardziej uciążliwy objaw fibromialgii. Chorzy odczuwają go właściwie na całej powierzchni ciała, dlatego nazywa się go bólem uogólnionym. Długotrwałe dolegliwości u części pacjentów mogą obejmować wybrane punkty na ciele, ale z czasem rozchodzą się na coraz większe obszary.

Obciążenie organizmu prowadzi do pojawiania się kolejnych objawów, które bardzo często są mylone z innymi chorobami i utrudniają postawienie jednoznacznej diagnozy.

Pozostałe objawy:

  • Zmęczenie i apatia połączone z zaburzeniami koncentracji i zapamiętywania.
  • Problemy ze snem i wynikający z tego brak możliwości do regeneracji organizmu.
  • Depresja i zaburzenia lękowe.
  • Migrenowe bóle głowy.
  • Nadwrażliwość na hałas, światło, warunki pogodowe.
  • Zaburzenia wypróżniania przypominające jelito drażliwe.
  • Duszności i zaburzenia rytmu serca.
  • Częste oddawanie moczu niezwiązane z zakażeniem dróg moczowych.

U jakiego lekarza szukać pomocy?

W związku z występowaniem różnorodnych objawów pacjenci odwiedzają gabinety lekarzy o różnych specjalnościach, zanim trafią do reumatologa. To właśnie reumatolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem fibromialgii. Chorzy powinni jak najszybciej podjąć leczenie, aby uniknąć nasilenia dolegliwości, które prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica możesz zarezerwować wizytę u reumatologa, który pomoże Ci zdiagnozować lub wykluczyć fibromialgię. Krótki czas oczekiwania na konsultację zapewni Ci możliwość podjęcia szybkich działań prowadzących do poprawy stanu zdrowia.

Diagnozowanie fibromialgii

Rozpoznawanie fibromialgii nie jest łatwym procesem, ponieważ jej objawy sugerują wiele innych chorób, a badania diagnostyczne nie wykazują nieprawidłowości.

Amerykańskie Towarzystwo Bólowe opracowało w 2019 roku kryteria diagnostyczne, które pomagają postawić prawidłową diagnozę. Chora osoba musi szczegółowo określić lokalizację bólu, a także odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących innych objawów, w tym związanych z jakością snu i stanem psychicznym.

Reumatolog przydziela odpowiednią ilość punktów do każdej odpowiedzi pacjenta. W przypadku zdobycia określonej liczby punktów lekarz może postawić rozpoznanie fibromialgii.

Pomimo tego, że badania obrazowe i laboratoryjne często nie wykazują żadnych odchyleń od normy, to są zlecane podczas diagnozowania fibromialgii. Spełnienie kryteriów diagnostycznych to tylko jeden z etapów rozpoznania. Należy jeszcze wykluczyć występowanie chorób, które mogą dawać poszczególne objawy.

Reumatolog w Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica pomoże Ci zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie działania, dzięki którym poprawisz komfort swojego życia. Nie zwlekaj z wizytą – rozpoznanie choroby na wczesnym etapie daje szanse na znaczną poprawę stanu zdrowia.

Leczenie

Złożoność fibromialgii sprawia, że nie ma jednego określonego modelu leczenia. Terapia jest dopasowywana do stanu pacjenta i jego potrzeb. Leczenie jest długotrwałe i niejednokrotnie frustrujące, ponieważ w wielu przypadkach trzeba przetestować różne metody, zanim trafi się na tę, która działa najlepiej. Warto jednak podjąć wysiłek i walczyć o poprawę jakości życia.

Pacjenci cierpiący na tę chorobę są zazwyczaj leczeni preparatami, które łagodzą uciążliwe dolegliwości.

Leki przeciwdepresyjne wspomagają podniesienie poziomu serotoniny oraz regulację pracy neuroprzekaźników odpowiedzialnych za przewodzenie bólu.

Leki przeciwbólowe, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, pomagają pacjentom zmniejszać poziom bólu.

Leki przeciwpadaczkowe to kolejna grupa środków, które wspomagają kontrolowanie bólu oraz poprawiają jakość snu.

Równie ważnym elementem terapii jest dobór odpowiednich metod niefarmakologicznych. Kluczowym zaleceniem jest regularna aktywność fizyczna, która na początku może wydawać się ogromnym wyzwaniem dla chorej osoby. Z czasem zaczyna jednak przynosić efekty w postaci redukcji poziomu bólu. Warto również sprawdzić wpływ krioterapii i terapii ciepłem, ponieważ u wielu pacjentów daje dobre rezultaty.

Psychoterapia i stosowanie technik relaksacyjnych pomaga w kontrolowaniu stresu, a także w radzeniu sobie z trudami walki o poprawę stanu zdrowia.

Jeżeli dostrzegasz u siebie objawy mogące świadczyć o fibromialgii, to nie zwlekaj. Zapisz się na konsultację z reumatologiem w Rex Medica i zadbaj o swoje zdrowie.

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Umów się na badanie

* Wymagane pole