}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej zastosowań tej substancji. Z tego artykułu dowiesz się, jak kwas hialuronowy jest wykorzystywany w Rex Medica do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kwas hialuronowy – podstawowe informacje

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie (w skórze, mazi stawowej, rogówce i ścianach naczyń krwionośnych). Niestety, wraz z upływem czasu, jego ilość się zmniejsza, a około 80. roku życia prawie całkowicie zanika.

Jest to wielocukier o zdolności wiązania cząsteczek wody – stąd tak szerokie jego zastosowanie w medycynie estetycznej. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząsteczek wody. Sprawia to, że hialuronian poprawia nawodnienie i działa przeciwstarzeniowo. Hamuje powstawanie zmarszczek i wypełnia te już istniejące.

Niektóre z zastosowań kwasu hialuronowego:

  • wspomaga gojenie się ran pooperacyjnych oczu,
  • wchodzi w skład filmu łzowego,
  • nawilża błony śluzowe,
  • zwiększa lepkość mazi stawowej,
  • ułatwia przenikanie substancji odżywczych do chrząstki stawowej,
  • łagodzi objawy niektórych chorób układu moczowego.

W związku z tak szerokim wachlarzem zastosowań kwas hialuronowy jest wykorzystywany w reumatologii, chirurgii, ginekologii, otolaryngologii, urologii i wielu innych dziedzinach medycyny.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny występowania i diagnostyka

ChZS to przewlekła choroba, która dotyka milionów ludzi na świecie (częściej kobiet niż mężczyzn). Może pojawić się w obrębie dowolnego stawu w naszym organizmie, ale najczęściej obserwuje się ją w stawach kolanowych, biodrowych i stawach rąk.

Chociaż nie są znane przyczyny i czynniki wywołujące powstanie choroby, to częściej diagnozuje się ją u osób:

  • u których choroba występowała w rodzinie,
  • po przebyciu pewnych chorób wieku dziecięcego (np. dysplazja stawu biodrowego),
  • po przebytych urazach,
  • w podeszłym wieku,
  • z otyłością.

Podstawowym badaniem diagnostycznym, u osób z podejrzeniem choroby zwyrodnieniowej stawów, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Dzięki temu lekarz specjalista może wykryć wszelkie zaburzenia w budowie stawu i zalecić dalsze leczenie. W Rex Medica, w krótkim terminie, wykonasz badanie RTG w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Pierwsze objawy ChZS zazwyczaj pojawiają się między 40. a 60. rokiem życia i należą do nich:

  • ból
  • sztywność poranna,
  • ograniczony zakres ruchu,
  • trzeszczenie i zniekształcenia.

Symptomy są efektem zaburzeń ilości i jakości chrząstki stawowej.

Dolegliwości bólowe występują najczęściej podczas poruszania i ustępują w spoczynku. Osoby dotknięte chorobą zwyrodnieniową stawów największe natężenie bólu odczuwają pod koniec dnia.

Sztywność poranna zazwyczaj ustępuje po kilku minutach, ale może pojawiać się również w ciągu dnia, np. po dłuższym czasie spędzonym w jednej pozycji.

Stawy dotknięte zmianami zwyrodnieniowymi z czasem tracą pełny zakres ruchu (prostowanie, zginanie), co może prowadzić do zaniku okolicznych mięśni.

Trzeszczące stawy to nic innego jak dźwięk tarcia o siebie powierzchni stawów. Do zniekształceń dochodzi w wyniku powstawania osteofitów, czyli kostnych wyrośli.

Jak leczyć ChZS?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów polega na redukowaniu dolegliwości bólowych oraz ryzyka utraty sprawności ruchowej.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także na podawaniu kwasu hialuronowego. Dzięki temu pacjenci mogą skupiać się na niefarmakologicznych elementach terapii.

Edukacja, rehabilitacja oraz stosowanie prawidłowej diety w dużym stopniu wspomaga farmakologiczne metody lecznicze. U niektórych osób potrzebne mogą się okazać ortezy lub obuwie ortopedyczne.

W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, takie jak zabiegi artroskopowe czy protezoplastyka, które mają za zadanie przywrócić sprawność i usunąć zniszczone fragmenty stawów.

Dlaczego warto włączyć kwas hialuronowy do terapii ChZS?

Zespół specjalistów Rex Medica posiada wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Zarezerwuj termin podania kwasu hialuronowego i zwiększ skuteczność terapii ChZS.

Jest to bezpieczny zabieg, który rzadko daje powikłania. Pierwszych efektów możesz spodziewać się już po 7 dniach od iniekcji, a jeden schemat leczenia uwalnia od występowania objawów choroby nawet na 6 miesięcy.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego uzupełniają niedobory tego związku w płynie maziowym i zapobiegają zaostrzeniu choroby. Redukują stan zapalny i łagodzą ból. Co ważne, mogą uchronić przed potrzebą ingerencji chirurgicznej. Metoda ta jest też alternatywą dla doustnych środków farmakologicznych i tak zwanych blokad (dostawowych preparatów steroidowych).

Gdzie zgłosić się po poradę i wskazówki?

Jeżeli odczuwasz opisane powyżej dolegliwości, to nie zwlekaj z wizytą u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na podstawie wywiadu medycznego skieruje Cię do reumatologa, który ustali najlepsze dla Ciebie metody leczenia. Przed rozpoczęciem terapii niezbędne będzie wykonanie badań, w tym obrazowych, które pomogą dopasować leczenie stosowne do stopnia zaawansowania choroby.

Skorzystaj z doświadczenia i profesjonalizmu zespołu Rex Medica. U nas wykonasz badania obrazowe, również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w krótkim terminie i na najwyższym poziomie. Zapraszamy również na zabieg podania kwasu hialuronowego, który pomoże Ci odzyskać sprawność i przyniesie ukojenie dolegliwości bólowych.

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Umów się na badanie

* Wymagane pole