}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej zastosowań tej substancji. Z tego artykułu dowiesz się, jak kwas hialuronowy jest wykorzystywany w Rex Medica do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kwas hialuronowy – podstawowe informacje

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie (w skórze, mazi stawowej, rogówce i ścianach naczyń krwionośnych). Niestety, wraz z upływem czasu, jego ilość się zmniejsza, a około 80. roku życia prawie całkowicie zanika.

Jest to wielocukier o zdolności wiązania cząsteczek wody – stąd tak szerokie jego zastosowanie w medycynie estetycznej. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząsteczek wody. Sprawia to, że hialuronian poprawia nawodnienie i działa przeciwstarzeniowo. Hamuje powstawanie zmarszczek i wypełnia te już istniejące.

Niektóre z zastosowań kwasu hialuronowego:

 • wspomaga gojenie się ran pooperacyjnych oczu,
 • wchodzi w skład filmu łzowego,
 • nawilża błony śluzowe,
 • zwiększa lepkość mazi stawowej,
 • ułatwia przenikanie substancji odżywczych do chrząstki stawowej,
 • łagodzi objawy niektórych chorób układu moczowego.

W związku z tak szerokim wachlarzem zastosowań kwas hialuronowy jest wykorzystywany w reumatologii, chirurgii, ginekologii, otolaryngologii, urologii i wielu innych dziedzinach medycyny.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny występowania i diagnostyka

ChZS to przewlekła choroba, która dotyka milionów ludzi na świecie (częściej kobiet niż mężczyzn). Może pojawić się w obrębie dowolnego stawu w naszym organizmie, ale najczęściej obserwuje się ją w stawach kolanowych, biodrowych i stawach rąk.

Chociaż nie są znane przyczyny i czynniki wywołujące powstanie choroby, to częściej diagnozuje się ją u osób:

 • u których choroba występowała w rodzinie,
 • po przebyciu pewnych chorób wieku dziecięcego (np. dysplazja stawu biodrowego),
 • po przebytych urazach,
 • w podeszłym wieku,
 • z otyłością.

Podstawowym badaniem diagnostycznym, u osób z podejrzeniem choroby zwyrodnieniowej stawów, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Dzięki temu lekarz specjalista może wykryć wszelkie zaburzenia w budowie stawu i zalecić dalsze leczenie. W Rex Medica, w krótkim terminie, wykonasz badanie RTG w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Pierwsze objawy ChZS zazwyczaj pojawiają się między 40. a 60. rokiem życia i należą do nich:

 • ból
 • sztywność poranna,
 • ograniczony zakres ruchu,
 • trzeszczenie i zniekształcenia.

Symptomy są efektem zaburzeń ilości i jakości chrząstki stawowej.

Dolegliwości bólowe występują najczęściej podczas poruszania i ustępują w spoczynku. Osoby dotknięte chorobą zwyrodnieniową stawów największe natężenie bólu odczuwają pod koniec dnia.

Sztywność poranna zazwyczaj ustępuje po kilku minutach, ale może pojawiać się również w ciągu dnia, np. po dłuższym czasie spędzonym w jednej pozycji.

Stawy dotknięte zmianami zwyrodnieniowymi z czasem tracą pełny zakres ruchu (prostowanie, zginanie), co może prowadzić do zaniku okolicznych mięśni.

Trzeszczące stawy to nic innego jak dźwięk tarcia o siebie powierzchni stawów. Do zniekształceń dochodzi w wyniku powstawania osteofitów, czyli kostnych wyrośli.

Jak leczyć ChZS?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów polega na redukowaniu dolegliwości bólowych oraz ryzyka utraty sprawności ruchowej.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także na podawaniu kwasu hialuronowego. Dzięki temu pacjenci mogą skupiać się na niefarmakologicznych elementach terapii.

Edukacja, rehabilitacja oraz stosowanie prawidłowej diety w dużym stopniu wspomaga farmakologiczne metody lecznicze. U niektórych osób potrzebne mogą się okazać ortezy lub obuwie ortopedyczne.

W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, takie jak zabiegi artroskopowe czy protezoplastyka, które mają za zadanie przywrócić sprawność i usunąć zniszczone fragmenty stawów.

Dlaczego warto włączyć kwas hialuronowy do terapii ChZS?

Zespół specjalistów Rex Medica posiada wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Zarezerwuj termin podania kwasu hialuronowego i zwiększ skuteczność terapii ChZS.

Jest to bezpieczny zabieg, który rzadko daje powikłania. Pierwszych efektów możesz spodziewać się już po 7 dniach od iniekcji, a jeden schemat leczenia uwalnia od występowania objawów choroby nawet na 6 miesięcy.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego uzupełniają niedobory tego związku w płynie maziowym i zapobiegają zaostrzeniu choroby. Redukują stan zapalny i łagodzą ból. Co ważne, mogą uchronić przed potrzebą ingerencji chirurgicznej. Metoda ta jest też alternatywą dla doustnych środków farmakologicznych i tak zwanych blokad (dostawowych preparatów steroidowych).

Gdzie zgłosić się po poradę i wskazówki?

Jeżeli odczuwasz opisane powyżej dolegliwości, to nie zwlekaj z wizytą u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na podstawie wywiadu medycznego skieruje Cię do reumatologa, który ustali najlepsze dla Ciebie metody leczenia. Przed rozpoczęciem terapii niezbędne będzie wykonanie badań, w tym obrazowych, które pomogą dopasować leczenie stosowne do stopnia zaawansowania choroby.

Skorzystaj z doświadczenia i profesjonalizmu zespołu Rex Medica. U nas wykonasz badania obrazowe, również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w krótkim terminie i na najwyższym poziomie. Zapraszamy również na zabieg podania kwasu hialuronowego, który pomoże Ci odzyskać sprawność i przyniesie ukojenie dolegliwości bólowych.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole