}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Wszystkie wpisy

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej zastosowań tej substancji. Z tego artykułu dowiesz się, jak kwas hialuronowy jest wykorzystywany w Rex Medica do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kwas hialuronowy – podstawowe informacje

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie (w skórze, mazi stawowej, rogówce i ścianach naczyń krwionośnych). Niestety, wraz z upływem czasu, jego ilość się zmniejsza, a około 80. roku życia prawie całkowicie zanika.

Jest to wielocukier o zdolności wiązania cząsteczek wody – stąd tak szerokie jego zastosowanie w medycynie estetycznej. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząsteczek wody. Sprawia to, że hialuronian poprawia nawodnienie i działa przeciwstarzeniowo. Hamuje powstawanie zmarszczek i wypełnia te już istniejące.

Niektóre z zastosowań kwasu hialuronowego:

  • wspomaga gojenie się ran pooperacyjnych oczu,
  • wchodzi w skład filmu łzowego,
  • nawilża błony śluzowe,
  • zwiększa lepkość mazi stawowej,
  • ułatwia przenikanie substancji odżywczych do chrząstki stawowej,
  • łagodzi objawy niektórych chorób układu moczowego.

W związku z tak szerokim wachlarzem zastosowań kwas hialuronowy jest wykorzystywany w reumatologii, chirurgii, ginekologii, otolaryngologii, urologii i wielu innych dziedzinach medycyny.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny występowania i diagnostyka

ChZS to przewlekła choroba, która dotyka milionów ludzi na świecie (częściej kobiet niż mężczyzn). Może pojawić się w obrębie dowolnego stawu w naszym organizmie, ale najczęściej obserwuje się ją w stawach kolanowych, biodrowych i stawach rąk.

Chociaż nie są znane przyczyny i czynniki wywołujące powstanie choroby, to częściej diagnozuje się ją u osób:

  • u których choroba występowała w rodzinie,
  • po przebyciu pewnych chorób wieku dziecięcego (np. dysplazja stawu biodrowego),
  • po przebytych urazach,
  • w podeszłym wieku,
  • z otyłością.

Podstawowym badaniem diagnostycznym, u osób z podejrzeniem choroby zwyrodnieniowej stawów, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Dzięki temu lekarz specjalista może wykryć wszelkie zaburzenia w budowie stawu i zalecić dalsze leczenie. W Rex Medica, w krótkim terminie, wykonasz badanie RTG w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Pierwsze objawy ChZS zazwyczaj pojawiają się między 40. a 60. rokiem życia i należą do nich:

  • ból
  • sztywność poranna,
  • ograniczony zakres ruchu,
  • trzeszczenie i zniekształcenia.

Symptomy są efektem zaburzeń ilości i jakości chrząstki stawowej.

Dolegliwości bólowe występują najczęściej podczas poruszania i ustępują w spoczynku. Osoby dotknięte chorobą zwyrodnieniową stawów największe natężenie bólu odczuwają pod koniec dnia.

Sztywność poranna zazwyczaj ustępuje po kilku minutach, ale może pojawiać się również w ciągu dnia, np. po dłuższym czasie spędzonym w jednej pozycji.

Stawy dotknięte zmianami zwyrodnieniowymi z czasem tracą pełny zakres ruchu (prostowanie, zginanie), co może prowadzić do zaniku okolicznych mięśni.

Trzeszczące stawy to nic innego jak dźwięk tarcia o siebie powierzchni stawów. Do zniekształceń dochodzi w wyniku powstawania osteofitów, czyli kostnych wyrośli.

Jak leczyć ChZS?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów polega na redukowaniu dolegliwości bólowych oraz ryzyka utraty sprawności ruchowej.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także na podawaniu kwasu hialuronowego. Dzięki temu pacjenci mogą skupiać się na niefarmakologicznych elementach terapii.

Edukacja, rehabilitacja oraz stosowanie prawidłowej diety w dużym stopniu wspomaga farmakologiczne metody lecznicze. U niektórych osób potrzebne mogą się okazać ortezy lub obuwie ortopedyczne.

W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, takie jak zabiegi artroskopowe czy protezoplastyka, które mają za zadanie przywrócić sprawność i usunąć zniszczone fragmenty stawów.

Dlaczego warto włączyć kwas hialuronowy do terapii ChZS?

Zespół specjalistów Rex Medica posiada wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Zarezerwuj termin podania kwasu hialuronowego i zwiększ skuteczność terapii ChZS.

Jest to bezpieczny zabieg, który rzadko daje powikłania. Pierwszych efektów możesz spodziewać się już po 7 dniach od iniekcji, a jeden schemat leczenia uwalnia od występowania objawów choroby nawet na 6 miesięcy.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego uzupełniają niedobory tego związku w płynie maziowym i zapobiegają zaostrzeniu choroby. Redukują stan zapalny i łagodzą ból. Co ważne, mogą uchronić przed potrzebą ingerencji chirurgicznej. Metoda ta jest też alternatywą dla doustnych środków farmakologicznych i tak zwanych blokad (dostawowych preparatów steroidowych).

Gdzie zgłosić się po poradę i wskazówki?

Jeżeli odczuwasz opisane powyżej dolegliwości, to nie zwlekaj z wizytą u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na podstawie wywiadu medycznego skieruje Cię do reumatologa, który ustali najlepsze dla Ciebie metody leczenia. Przed rozpoczęciem terapii niezbędne będzie wykonanie badań, w tym obrazowych, które pomogą dopasować leczenie stosowne do stopnia zaawansowania choroby.

Skorzystaj z doświadczenia i profesjonalizmu zespołu Rex Medica. U nas wykonasz badania obrazowe, również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w krótkim terminie i na najwyższym poziomie. Zapraszamy również na zabieg podania kwasu hialuronowego, który pomoże Ci odzyskać sprawność i przyniesie ukojenie dolegliwości bólowych.

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Umów się na badanie

* Wymagane pole