Konflikt panewkowo-udowy (femoroacetabularimpingement – FAI) to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych stawu biodrowego u młodych, aktywnych fizycznie osób. Po jego zdiagnozowaniu konieczne jest szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia, które pozwala pacjentom na powrót do pełnej sprawności i uprawniania sportu.
Konflikt panewkowo-udowy to dość słabo jeszcze opisane schorzenie. Najczęściej definiuje się je jako powtarzający się, przewlekły stan nieprawidłowego kontaktu panewki stawu biodrowego z okolicą szyjkowo-głowową kości udowej. Patologia ta prowadzi do tworzenia się zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej oraz obrąbka panewki.
Konflikt panewkowo-udowy jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych stanów biodrowego u młodych osób. Jego główną przyczyną jest przede wszystkim aktywność fizyczna, która powoduje stałe przeciążenia i urazy stawu biodrowego, prowadzące w konsekwencji do rozwoju konfliktu panewkowo-udowego.
Konflikt panewkowo-udowy – objawy
Głównym objawem konfliktu panewkowo-udowego jest ból w okolicach stawu biodrowego oraz w pachwinie, któremu czasami towarzyszy ograniczona ruchomość biodra. Objawy te mogą się nasilać np. w trakcie wstawania po długim siedzeniu, czasami staw biodrowy zupełnie się blokuje albo słyszalny jest charakterystyczny odgłos przeskakiwania.
Konflikt panewkowo-udowy zazwyczaj występuje jednostronnie, dużo rzadziej – obustronnie. Przeważnie diagnozowany jest u 30-40-latków, sporadycznie u osób młodszych.
Konflikt panewkowo-udowy – diagnostyka
Diagnostyka konfliktu panewkowo-udowego obejmuje m.in wywiad z pacjentem oraz badanie kliniczne. W jego ramach wykonuje się trzy testy:
- test przedniego konfliktu – pacjent pozostaje w pozycji leżącej na plecach, lekarz zgina staw kolanowy, rotuje go wewnętrznie oraz wykonuje przywiedzenie (wynik dodatni jeśli u pacjenta występuje ból w pachwinie),
- test FABER – pacjent pozostaje w pozycji leżącej na plecach, lekarz umieszcza stopę pacjenta na przeciwnym kolanie i naciska staw kolanowy badanej strony (wynik dodatni jeśli u pacjenta występuje ból w pachwinie),
- test tylnego konfliktu – pacjent pozostaje w pozycji leżącej na plecach ze stawem biodrowym umieszczonym na krawędzi łóżka, lekarz odwodzi kończynę, a następnie wykonuje rotację zewnętrzną (wynik dodatni jeśli u pacjenta występuje ból w tylno-bocznej części pośladka).
Wśród badań obrazowych zastosowanie znajduje m.in. RTG, USG oraz rezonans magnetyczny.Zwłaszcza rezonans pozwala na bardzo precyzyjne zobrazowanie tkanek twardych i miękkich stawu biodrowego, a także umożliwia zdiagnozowanie miejsca uszkodzeń obrąbka panewki i chrząstki stawowej. Rezonans magnetyczny z kontrastem pozwala również uwidocznić zmiany degeneracyjne w strukturze chrząstki stawowej.
Konflikt panewkowo-udowy (FAI) –leczenie
Konflikt panewkowo-udowy można leczyć nieoperacyjnie i operacyjnie. W pierwszym przypadku pacjent przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne i jest zmuszony do zaprzestania aktywności fizycznej, zwłaszcza obciążającej dla stawów biodrowych.
Dla młodych osób uprawiających sport jest to jednak często nieakceptowane działanie, więc lepszym rozwiązaniem są operacje, polegające na wytworzeniu prawidłowego połączenia głowowo-szyjkowego oraz usunięcie powstałych patologii tkanek. U osób, u których zaawansowanie choroby nie jeszcze duże, wykonać można małoinwazyjną artroskopię stawu biodrowego, która wymaga krótszej hospitalizacji oraz rehabilitacji.
Jeżeli jednak zmiany są zaawansowane, konieczna jest osteochondroplastyka, czyli operacja wykonywana metodą ze zwichnięciem stawu lub bez zwichnięcia. Po zabiegu pacjent przez 4-6 tygodni nie może obciążać kończyny, ale od razu rozpoczyna ćwiczenia rehabilitacyjne, prowadzone przez fizjoterapeutów. Z reguły powrót do uprawiania sportu jest możliwy po co najmniej 6 miesiącach.
Rezonans magnetyczny stawu biodrowego niezwykle istotny w diagnostyce konfliktu panewkowo-udowego wykonujemy w naszej klinice RexMedica Sport w Warszawie. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy -> https://www.rexmedicasport.pl/kontakt/.