}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Wszystkie wpisy

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Neurologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu nerwowego. Sprawnie funkcjonujący układ nerwowy steruje działaniem całego organizmu, odbiera bodźce i je przetwarza. Dlatego należy podjąć szybkie działania, jeżeli zauważymy niepokojące objawy i udać się na konsultację neurologiczną.

Na czym polega praca neurologa?

Neurolog diagnozuje i leczy choroby układu nerwowego. Najczęściej lekarze pierwszego kontaktu, po zebraniu wywiadu i wyników badań, kierują pacjentów na konsultacje specjalistyczne. Ze względu na ścisłe powiązania pomiędzy układem nerwowym a zaburzeniami psychiatrycznymi, neurolodzy często konsultują pacjentów cierpiących na choroby psychiczne. Ważnym aspektem badania podłoża problemu jest obserwacja reakcji organizmu pacjenta.

Jakie choroby leczy neurolog?

Problemy neurologiczne są często wynikiem poważnej choroby, dlatego tak ważne jest trafienie na konsultację neurologiczną po pojawieniu się niepokojących objawów. Zdarza się, że pewne zaburzenia są skutkiem niedoboru witamin, przebytej infekcji czy zatrucia, ale w grupie chorób neurologicznych znajdują się też choroby zagrażające życiu.

Pod opieką neurologa znajdują się osoby cierpiące na padaczkę lub takie, które przeszły udar mózgu. W związku z zazębianiem się pewnych obszarów neurologii i psychiatrii na konsultacje trafiają również pacjenci z nerwicą, napadami agresji czy halucynacjami.

Do listy chorób leczonych przez neurologów zaliczają się również: zwyrodnienia kręgosłupa, migrenowe bóle głowy, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych.

Szybkie działania polegające na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego oraz wykonaniu potrzebnych badań mogą w porę uchronić przed długotrwałym leczeniem lub nawet śmiercią. W przypadku niektórych chorób, takich jak zwyrodnienia kręgosłupa lub migreny, bycie pod opieką neurologa może w znacznym stopniu poprawić komfort życia.

Kiedy należy zgłosić się na konsultację neurologiczną?

Istnieje wiele objawów ze strony układu nerwowego, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Mnóstwo chorób można szybko wyleczyć, jeżeli w porę zareagujemy. Konsultacja neurologiczna jest kluczowym elementem diagnozowania przyczyny zaburzeń.

Jeżeli obserwujesz u siebie zawroty i wzmożone bóle głowy lub zaburzenia równowagi to może to być sygnał ostrzegawczy, który powinien skierować Cię na wizytę u neurologa. Problemy neurologiczne mogą również objawiać się zaburzeniami snu i problemami z koncentracją i pamięcią.

W ostatnim czasie również osoby, które przeszły COVID-19 doświadczają zaburzeń o podłożu neurologicznym i są kierowane na specjalistyczne konsultacje. Częstym powikłaniem po przejściu zakażenia wirusem SARS-Cov-2 jest tak zwana mgła mózgowa, której towarzyszy zespół chronicznego zmęczenia.

Jak wygląda konsultacja neurologiczna?

Podstawą badania neurologicznego oraz stawiania diagnozy jest szczegółowy wywiad lekarski. Pierwsza konsultacja zazwyczaj polega na przedstawieniu lekarzowi niepokojących objawów i dolegliwości. Podczas wizyty lekarz poprosi również o udostępnienie wyników badań. Im więcej szczegółów zostanie przekazanych, tym prędzej neurolog będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie.

Podstawowe badanie układu nerwowego jest również elementem procesu dochodzenia do diagnozy. Neurolog ocenia ogólny stan organizmu i sprawdza odruchy fizjologiczne. Badanie jest bezbolesne i pomaga lekarzowi uzupełnić informacje na temat stanu pacjenta, potrzebne do prowadzenia dalszego postępowania.

Badania najczęściej zlecane podczas konsultacji neurologicznej.

W przypadku, kiedy zebrany wywiad nie jest wystarczający, neurolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Jednym z podstawowych jest rezonans magnetyczny, który polega na obrazowaniu narządów i tkanek ciała. Jest to metoda diagnostyczna charakteryzująca się największą precyzją.

Innym, często wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do stworzenia trójwymiarowego obrazu danego obszaru ciała. Jeżeli stan pacjenta wymaga zbadania czynności mózgu, wtedy neurolog może zlecić elektroencefalografię (EEG), która polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni głowy elektrod. Elektroencefalogram zbiera i zapisuje zarejestrowaną aktywność mózgu.

Pacjenci, którzy trafili na konsultację neurologiczną w wyniku wypadku lub urazu mogą potrzebować wyniku badania RTG, czyli radiografii. Rentgen może okazać się potrzebny również w przypadku chorób układu kostno-stawowego.

Wiele schorzeń neurologicznych można sprawnie diagnozować, wykonując, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Należy w takim przypadku wykonać punkcję lędźwiową, która pozwoli zbadać otrzymane próbki i stwierdzić, czy dolegliwości pacjenta są efektem zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, to umów się na konsultację neurologiczną w Centrum Rex Medica. Nie czekaj i zarezerwuj swój termin już dziś!

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do...

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Dzięki postępom we współczesnej medycynie lekarze mają możliwość zlecania kompleksowych badań obrazowych w celu szybkiego i trafnego diagnozowania problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest badanie...

Kiedy warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Około 40 lat temu niewiele osób mogło podejrzewać, że rezonans magnetyczny pozwoli na szybką i bezbolesną diagnostykę wielu chorób. Badanie umożliwia wykrycie guzów, nowotworu czy krwiaka nawet we...

Poznaj 6 korzyści biegania zimą

Śnieg i niskie temperatury nie zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że wiele osób zimowe wieczory spędza w domu, pod kocem, z kubkiem gorącego napoju w dłoni. Chcąc...

Pierwsza pomoc na drodze

Pierwsza pomoc to nic innego jak objęcie natychmiastową opieką osoby poszkodowanej lub osoby, która znajduje się w stanie zagrożenia bądź nagle zachorowała. Taka pomoc udzielana jest przed...

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma praca zdalna?

W ostatnim czasie, szczególnie na przestrzeni dwóch lat, w związku z sytuacją pandemiczną zarówno w kraju, jak i na świecie, wiele osób zrezygnowało z pracy stacjonarnej i wybrało model zdalny,...

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega badania MRI? W jaki sposób się do niego przygotować? Jaki rezonans wybrać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. Czym jest...

Różowy październik (Miesiąc Świadomości Raka Piersi)

Październik to miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi, który celebrowany jest na świecie od 1985 roku, a jego symbolem jest różowa wstążka. W ramach kampanii 15 października przypadał...

Umów się na badanie

* Wymagane pole