}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Wszystkie wpisy

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Neurologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu nerwowego. Sprawnie funkcjonujący układ nerwowy steruje działaniem całego organizmu, odbiera bodźce i je przetwarza. Dlatego należy podjąć szybkie działania, jeżeli zauważymy niepokojące objawy i udać się na konsultację neurologiczną.

Na czym polega praca neurologa?

Neurolog diagnozuje i leczy choroby układu nerwowego. Najczęściej lekarze pierwszego kontaktu, po zebraniu wywiadu i wyników badań, kierują pacjentów na konsultacje specjalistyczne. Ze względu na ścisłe powiązania pomiędzy układem nerwowym a zaburzeniami psychiatrycznymi, neurolodzy często konsultują pacjentów cierpiących na choroby psychiczne. Ważnym aspektem badania podłoża problemu jest obserwacja reakcji organizmu pacjenta.

Jakie choroby leczy neurolog?

Problemy neurologiczne są często wynikiem poważnej choroby, dlatego tak ważne jest trafienie na konsultację neurologiczną po pojawieniu się niepokojących objawów. Zdarza się, że pewne zaburzenia są skutkiem niedoboru witamin, przebytej infekcji czy zatrucia, ale w grupie chorób neurologicznych znajdują się też choroby zagrażające życiu.

Pod opieką neurologa znajdują się osoby cierpiące na padaczkę lub takie, które przeszły udar mózgu. W związku z zazębianiem się pewnych obszarów neurologii i psychiatrii na konsultacje trafiają również pacjenci z nerwicą, napadami agresji czy halucynacjami.

Do listy chorób leczonych przez neurologów zaliczają się również: zwyrodnienia kręgosłupa, migrenowe bóle głowy, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych.

Szybkie działania polegające na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego oraz wykonaniu potrzebnych badań mogą w porę uchronić przed długotrwałym leczeniem lub nawet śmiercią. W przypadku niektórych chorób, takich jak zwyrodnienia kręgosłupa lub migreny, bycie pod opieką neurologa może w znacznym stopniu poprawić komfort życia.

Kiedy należy zgłosić się na konsultację neurologiczną?

Istnieje wiele objawów ze strony układu nerwowego, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Mnóstwo chorób można szybko wyleczyć, jeżeli w porę zareagujemy. Konsultacja neurologiczna jest kluczowym elementem diagnozowania przyczyny zaburzeń.

Jeżeli obserwujesz u siebie zawroty i wzmożone bóle głowy lub zaburzenia równowagi to może to być sygnał ostrzegawczy, który powinien skierować Cię na wizytę u neurologa. Problemy neurologiczne mogą również objawiać się zaburzeniami snu i problemami z koncentracją i pamięcią.

W ostatnim czasie również osoby, które przeszły COVID-19 doświadczają zaburzeń o podłożu neurologicznym i są kierowane na specjalistyczne konsultacje. Częstym powikłaniem po przejściu zakażenia wirusem SARS-Cov-2 jest tak zwana mgła mózgowa, której towarzyszy zespół chronicznego zmęczenia.

Jak wygląda konsultacja neurologiczna?

Podstawą badania neurologicznego oraz stawiania diagnozy jest szczegółowy wywiad lekarski. Pierwsza konsultacja zazwyczaj polega na przedstawieniu lekarzowi niepokojących objawów i dolegliwości. Podczas wizyty lekarz poprosi również o udostępnienie wyników badań. Im więcej szczegółów zostanie przekazanych, tym prędzej neurolog będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie.

Podstawowe badanie układu nerwowego jest również elementem procesu dochodzenia do diagnozy. Neurolog ocenia ogólny stan organizmu i sprawdza odruchy fizjologiczne. Badanie jest bezbolesne i pomaga lekarzowi uzupełnić informacje na temat stanu pacjenta, potrzebne do prowadzenia dalszego postępowania.

Badania najczęściej zlecane podczas konsultacji neurologicznej.

W przypadku, kiedy zebrany wywiad nie jest wystarczający, neurolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Jednym z podstawowych jest rezonans magnetyczny, który polega na obrazowaniu narządów i tkanek ciała. Jest to metoda diagnostyczna charakteryzująca się największą precyzją.

Innym, często wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do stworzenia trójwymiarowego obrazu danego obszaru ciała. Jeżeli stan pacjenta wymaga zbadania czynności mózgu, wtedy neurolog może zlecić elektroencefalografię (EEG), która polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni głowy elektrod. Elektroencefalogram zbiera i zapisuje zarejestrowaną aktywność mózgu.

Pacjenci, którzy trafili na konsultację neurologiczną w wyniku wypadku lub urazu mogą potrzebować wyniku badania RTG, czyli radiografii. Rentgen może okazać się potrzebny również w przypadku chorób układu kostno-stawowego.

Wiele schorzeń neurologicznych można sprawnie diagnozować, wykonując, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Należy w takim przypadku wykonać punkcję lędźwiową, która pozwoli zbadać otrzymane próbki i stwierdzić, czy dolegliwości pacjenta są efektem zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, to umów się na konsultację neurologiczną w Centrum Rex Medica. Nie czekaj i zarezerwuj swój termin już dziś!

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Umów się na badanie

* Wymagane pole