}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Neurologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu nerwowego. Sprawnie funkcjonujący układ nerwowy steruje działaniem całego organizmu, odbiera bodźce i je przetwarza. Dlatego należy podjąć szybkie działania, jeżeli zauważymy niepokojące objawy i udać się na konsultację neurologiczną.

Na czym polega praca neurologa?

Neurolog diagnozuje i leczy choroby układu nerwowego. Najczęściej lekarze pierwszego kontaktu, po zebraniu wywiadu i wyników badań, kierują pacjentów na konsultacje specjalistyczne. Ze względu na ścisłe powiązania pomiędzy układem nerwowym a zaburzeniami psychiatrycznymi, neurolodzy często konsultują pacjentów cierpiących na choroby psychiczne. Ważnym aspektem badania podłoża problemu jest obserwacja reakcji organizmu pacjenta.

Jakie choroby leczy neurolog?

Problemy neurologiczne są często wynikiem poważnej choroby, dlatego tak ważne jest trafienie na konsultację neurologiczną po pojawieniu się niepokojących objawów. Zdarza się, że pewne zaburzenia są skutkiem niedoboru witamin, przebytej infekcji czy zatrucia, ale w grupie chorób neurologicznych znajdują się też choroby zagrażające życiu.

Pod opieką neurologa znajdują się osoby cierpiące na padaczkę lub takie, które przeszły udar mózgu. W związku z zazębianiem się pewnych obszarów neurologii i psychiatrii na konsultacje trafiają również pacjenci z nerwicą, napadami agresji czy halucynacjami.

Do listy chorób leczonych przez neurologów zaliczają się również: zwyrodnienia kręgosłupa, migrenowe bóle głowy, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych.

Szybkie działania polegające na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego oraz wykonaniu potrzebnych badań mogą w porę uchronić przed długotrwałym leczeniem lub nawet śmiercią. W przypadku niektórych chorób, takich jak zwyrodnienia kręgosłupa lub migreny, bycie pod opieką neurologa może w znacznym stopniu poprawić komfort życia.

Kiedy należy zgłosić się na konsultację neurologiczną?

Istnieje wiele objawów ze strony układu nerwowego, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Mnóstwo chorób można szybko wyleczyć, jeżeli w porę zareagujemy. Konsultacja neurologiczna jest kluczowym elementem diagnozowania przyczyny zaburzeń.

Jeżeli obserwujesz u siebie zawroty i wzmożone bóle głowy lub zaburzenia równowagi to może to być sygnał ostrzegawczy, który powinien skierować Cię na wizytę u neurologa. Problemy neurologiczne mogą również objawiać się zaburzeniami snu i problemami z koncentracją i pamięcią.

W ostatnim czasie również osoby, które przeszły COVID-19 doświadczają zaburzeń o podłożu neurologicznym i są kierowane na specjalistyczne konsultacje. Częstym powikłaniem po przejściu zakażenia wirusem SARS-Cov-2 jest tak zwana mgła mózgowa, której towarzyszy zespół chronicznego zmęczenia.

Jak wygląda konsultacja neurologiczna?

Podstawą badania neurologicznego oraz stawiania diagnozy jest szczegółowy wywiad lekarski. Pierwsza konsultacja zazwyczaj polega na przedstawieniu lekarzowi niepokojących objawów i dolegliwości. Podczas wizyty lekarz poprosi również o udostępnienie wyników badań. Im więcej szczegółów zostanie przekazanych, tym prędzej neurolog będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie.

Podstawowe badanie układu nerwowego jest również elementem procesu dochodzenia do diagnozy. Neurolog ocenia ogólny stan organizmu i sprawdza odruchy fizjologiczne. Badanie jest bezbolesne i pomaga lekarzowi uzupełnić informacje na temat stanu pacjenta, potrzebne do prowadzenia dalszego postępowania.

Badania najczęściej zlecane podczas konsultacji neurologicznej.

W przypadku, kiedy zebrany wywiad nie jest wystarczający, neurolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Jednym z podstawowych jest rezonans magnetyczny, który polega na obrazowaniu narządów i tkanek ciała. Jest to metoda diagnostyczna charakteryzująca się największą precyzją.

Innym, często wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do stworzenia trójwymiarowego obrazu danego obszaru ciała. Jeżeli stan pacjenta wymaga zbadania czynności mózgu, wtedy neurolog może zlecić elektroencefalografię (EEG), która polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni głowy elektrod. Elektroencefalogram zbiera i zapisuje zarejestrowaną aktywność mózgu.

Pacjenci, którzy trafili na konsultację neurologiczną w wyniku wypadku lub urazu mogą potrzebować wyniku badania RTG, czyli radiografii. Rentgen może okazać się potrzebny również w przypadku chorób układu kostno-stawowego.

Wiele schorzeń neurologicznych można sprawnie diagnozować, wykonując, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Należy w takim przypadku wykonać punkcję lędźwiową, która pozwoli zbadać otrzymane próbki i stwierdzić, czy dolegliwości pacjenta są efektem zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, to umów się na konsultację neurologiczną w Centrum Rex Medica. Nie czekaj i zarezerwuj swój termin już dziś!

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole