}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Kontuzje które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na nartach. Dowiedz się, jakie kontuzje najczęściej spotykają nas podczas uprawiania sportów zimowych.

Jak przygotować się do aktywności na stoku?

Modny strój i efektowne akcesoria to nie wszystko. Zanim pojedziesz na narty, pomyśl o swoim organizmie, jego możliwościach i ograniczeniach. Zadbaj o przygotowanie kondycyjne, żeby zminimalizować ryzyko powstania kontuzji.

W Rex Medica możesz umówić konsultację z ortopedą, który pomoże Ci określić poziom gotowości Twojego organizmu do zwiększonego obciążenia. Lekarz podpowie, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze, a także jak zminimalizować ryzyko odnowienia starych kontuzji. Przygotowania najlepiej rozpocząć nawet 2 miesiące przed wyjazdem na narty.

Rozpocznij regularne ćwiczenia przygotowujące, a kiedy dotrzesz już na stok, to pamiętaj o prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewce przed rozpoczęciem szusowania. Wystarczy 10 minut, aby zminimalizować ryzyko powstania urazu.

Najczęściej występujące kontuzje

Specjaliści w Rex Medica posiadają wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu kontuzji powstałych na stokach narciarskich. Urazy, z którymi najczęściej trafiają do nich pacjenci to:

 • naciągnięcia
 • złamania
 • skręcenia
 • zwichnięcia
 • zerwania lub naciągnięcia ścięgien

Czy tylko kolana ulegają kontuzjom?

Nie, ale to właśnie one cierpią najczęściej. Stawy kolanowe są narażone na największe obciążenia podczas jazdy na nartach. Dodatkowe zagrożenie pojawia się podczas upadku, kiedy but nie wypnie się prawidłowo. Dochodzi wtedy zazwyczaj do uszkodzenia więzadeł, np. więzadła krzyżowego przedniego.

Inne, często występujące urazy w obrębie stawu kolanowego:

 • skręcenie
 • zwichnięcie
 • pęknięcie łąkotki
 • złamanie kości

Urazy stopy

To grupa kontuzji, która może Cię zaskoczyć. Buty narciarskie wydają się ochraniać nasze stopy przed uszkodzeniami, ale wystarczy upadek, podczas którego nie wypną się narty, aby doszło do poważnego urazu.

Uszkodzenia stawu ramiennego

Najczęściej są wynikiem zderzenia z twardą powierzchnią. Drugą częstą przyczyną jest próba asekurowania się wyprostowanymi rękoma podczas upadku. Dochodzi wtedy zazwyczaj do zwichnięć stawu.

Pozostałe urazy stawu ramiennego, typowe dla narciarzy:

 • naderwanie ścięgien
 • uszkodzenie obrąbka stawowego
 • złamanie panewki stawu ramiennego

Czy nadgarstek może ucierpieć podczas jazdy na nartach?

Niestety tak. Większość kontuzji nadgarstka powstaje podczas upadków, kiedy odruchowo chcemy podeprzeć się dłońmi. Nieprawidłowa asekuracja prowadzi wtedy do złamań oraz uszkodzeń torebki stawowej, chrząstki lub więzadeł.

Urazy kręgosłupa

Stanowią wyjątkowo groźną grupę wypadków. Nawet niepozorny upadek lub zderzenie z innym narciarzem może skończyć się bólem kręgosłupa. Dlatego nie bagatelizuj dolegliwości i natychmiast udaj się do lekarza.

Po czym poznać złamanie?

Nawet najostrożniejsi i doskonale przygotowani narciarze ulegają wypadkom na stoku. Ocenę uszkodzeń może w początkowej fazie zaburzyć tak zwany szok pourazowy. Dlatego warto zacząć od dokładnego zbadania kończyn. Sprawdź, czy możesz swobodnie poruszać rękami i nogami. Następnie zbadaj czucie i upewnij się, że nie masz krwawiących ran na skórze. Pamiętaj, że niska temperatura dodatkowo redukuje uczucie bólu. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach.

Nie bagatelizuj sygnałów ostrzegawczych i udaj się do lekarza, który zleci wykonanie badania obrazowego, takiego jak RTG lub rezonans magnetyczny. W Rex Medica wykonasz te badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy trzeba pojechać do szpitala?

Widzisz powiększającą się opuchliznę? Zimne okłady nie pomagają? Nie czekaj, jedź do szpitala. Możesz w ten sposób zapobiec pogłębianiu się urazu i przyspieszyć swój powrót do sprawności. W wielu przypadkach wystarczy założenie gipsu i odciążenie kontuzjowanej kończyny, ale cięższe urazy mogą wymagać przeprowadzenia operacji.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny lub RTG?

Ośrodki narciarskie, które przyjmują kontuzjowanych pacjentów, najczęściej wykonują badanie RTG, ponieważ pozwala ono, w krótkim czasie, wykryć złamania i większe uszkodzenia.

Rezonans magnetyczny wykonywany jest zazwyczaj po kilku dniach od wystąpienia kontuzji. Wyniki tego badania są bardziej wiarygodne dopiero po zmniejszeniu się obrzęku.

Jeżeli Twoja wyprawa na narty skończyła się urazem, to zapisz się na konsultację ortopedyczną w Rex Medica. Nasi doświadczeni lekarze dobiorą dla Ciebie zestaw badań i pomogą powrócić do pełnej sprawności.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole