}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Pokonaj rwę kulszową

Wszystkie wpisy

rwa kulszowa

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i leczyć tę przypadłość.

Czym jest rwa kulszowa?

Ta choroba, znana również jako zapalenie korzonków lub ischias, to zespół dolegliwości bólowych promieniujących z lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa do pośladka, uda i stopy.

W przypadku, kiedy ból promieniuje z pachwiny przez udo do kolana, mówimy o rwie udowej.

Schorzenie jest efektem podrażnienia nerwu kulszowego, czyli największego nerwu w ludzkim ciele, i może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Pacjenci cierpiący na ostrą (krótkoterminową) rwę kulszową odczuwają dolegliwości przez okres od 3 do 10 tygodni. W przypadku przewlekłej (długoterminowej) postaci choroby objawy utrzymują się nawet przez kilkanaście tygodni.

Bóle krzyża będące wynikiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Duży wpływ na ich występowanie i przebieg ma tryb życia, stopień aktywności fizycznej oraz rodzaj wykonywanej pracy. Pacjenci zgłaszający się do centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica mogą liczyć na kompleksową diagnostykę i skuteczne metody leczenia dobrane do ich stanu zdrowia.

Czynniki prowadzące do powstania choroby

Rwa kulszowa najczęściej jest efektem ucisku na korzenie nerwowe przez krążek międzykręgowy. Innym powodem może być występowanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa prowadzących do ciasnoty kanału kręgowego.

Nadwyrężenie mięśnia gruszkowatego, który sąsiaduje z nerwem kulszowym, lub lokalne stany zapalne także prowadzą do występowania charakterystycznego bólu.

Każdy stan chorobowy, w wyniku którego dochodzi do podrażniania nerwu kulszowego, jest nazywany rwą kulszową.

Schorzenie to występuje częściej u osób:

 • wykonujących pracę w pozycji siedzącej,
 • wykonujących pracę wymagającą dźwigania ciężarów,
 • borykających się z nadwagą,
 • w ciąży.

Objawy towarzyszące rwie kulszowej

Nie ma jednego schematu powstawania zapalenia korzonków. Choroba może pojawić się gwałtownie lub stopniowo.

Przed wystąpieniem bólów korzeniowych obserwuje się ból krzyża, który promieniuje do różnych części nogi.

Typowe objawy to ból promieniujący do:

 • pośladka,
 • tylnej części uda i podudzia,
 • stopy.

Poziom bólu towarzyszący rwie kulszowej jest tak wysoki, że nawet najdrobniejsze ruchy, takie jak kaszlnięcie, są wyjątkowo bolesne.

U części pacjentów występują również objawy dodatkowe:

 • mrowienie,
 • drętwienie,
 • niedoczulica,
 • osłabienie siły mięśniowej.

U wielu osób, trafiających do specjalistów Rex Medica, początek choroby jest spowodowany urazem lub gwałtownym przeciążeniem kręgosłupa, na przykład podczas pracy. Objawy mogą również narastać stopniowo. Zazwyczaj początkowy ból krzyża staje się z czasem coraz bardziej dokuczliwy, a następnie zaczyna promieniować do nogi.

Diagnostyka i leczenie rwy kulszowej

Ze względu na wysoki poziom bólu ciężko jest zignorować tę chorobę. Narastające dolegliwości często uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności i sprawiają, że chorzy leżą nieruchomo w łóżku.

Czasową ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe (tabletki i maści) dostępne bez recepty oraz zimne lub ciepłe okłady.

Jeżeli dostępne środki przestają wystarczać, to należy niezwłocznie udać się do neurologa.

Lekarze specjaliści przyjmujący w centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica posiadają wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak rwa kulszowa.

Pierwszym krokiem do prawidłowego postawienia diagnozy jest szczegółowy wywiad medyczny. Neurolog zbiera wszystkie informacje dotyczące okoliczności powstania dolegliwości, rodzaju i nasilenia bólu. Należy pamiętać, że inne objawy towarzyszące rwie kulszowej, takie jak gorączka lub problemy z oddawaniem moczu i stolca są równie ważne jak same dolegliwości bólowe.

Kolejnym etapem procesu diagnozy jest badanie lekarskie, które polega na ocenie siły mięśniowej i odruchów. Specjaliści przyjmujący w centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica sprawdzają także czucie oraz napięcie korzeni nerwowych.

Po przeprowadzeniu badania neurolog może zalecić stosowanie:

 • silniejszych leków przeciwbólowych (w tym opioidów),
 • leków rozluźniających mięśnie,
 • leków przeciwzapalnych.

Ważnym elementem procesu leczenia jest również oszczędny tryb życia i odciążanie kręgosłupa.

Wcześnie wprowadzona fizykoterapia i rehabilitacja nie tylko pomagają łagodzić objawy rwy kulszowej, ale także zmniejszają ryzyko wystąpienia przewlekłej postaci choroby.

Kiedy należy wykonać badanie obrazowe?

Jeżeli podczas wizyty lekarz neurolog podejrzewa występowanie zmian nowotworowych lub zapalnych kręgosłupa, to może zlecić przeprowadzenie badań obrazowych, które pomogą w trafnym ustaleniu diagnozy.

W centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica wykonuje się następujące badania:

 • RTG kręgosłupa pomagające ocenić struktury kostne. Wykonuje się je zazwyczaj po urazach i u pacjentów z podejrzeniem występowania zmian nowotworowych.
 • Tomografia komputerowa oprócz obrazowania struktur kostnych, pozwala na ocenę tkanek miękkich. Stosuje się ją u pacjentów z metalowymi protezami i rozrusznikiem serca.
 • Rezonans magnetyczny pozwala uzyskać najdokładniejszy obraz tkanek. Pomaga lekarzowi zdiagnozować nawet najdrobniejsze patologie w obrębie kręgosłupa, dlatego jest częstym wyborem w bardziej skomplikowanych przypadkach.

Najnowocześniejszy sprzęt dostępny w placówkach Rex Medica znacznie przyspiesza postawienie trafnej diagnozy i pomaga lekarzom dobrać najskuteczniejsze metody leczenia.

Zadbaj o swoje zdrowie i ciesz się sprawnością fizyczną. Zaplanuj wizytę w centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica – nasi specjaliści pomogą Ci odzyskać pełnię sił.

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Umów się na badanie

* Wymagane pole