}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Wszystkie wpisy

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach warto rozważyć rezonans magnetyczny.

Z tego artykułu dowiesz się, kto i jak często powinien profilaktycznie wykonywać to badanie.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, czyli magnetic resonance imaging (MRI), to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego organizmu. W jego wyniku powstaje seria obrazów, które przedstawiają narządy we wszystkich płaszczyznach.

Pole magnetyczne, dzięki któremu uzyskuje się obraz, jest w pełni bezpieczne i nie ma wpływu na stan zdrowia pacjenta. Może natomiast wykryć zmiany nowotworowe na bardzo wczesnym etapie.

Kto może wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się do diagnozowania wielu schorzeń. Jeżeli czujesz niepokojące objawy, takie jak ból, dyskomfort, zawroty głowy i inne, to powinieneś rozważyć profilaktyczne badanie.

Najczęściej badanymi obszarami są:

 • kręgosłup
 • układ nerwowy
 • układ mięśniowo-szkieletowy
 • układ krwionośny

MRI kręgosłupa to jedno z częściej wykonywanych badań. Dzięki wysokiej precyzji otrzymanych obrazów możesz w łatwy i szybki sposób znaleźć przyczynę bólu, ograniczonego zakresu ruchów, niedowładów i wielu innych dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem. Działaj szybko. Leczenie i rehabilitacja wdrożone we wczesnym stadium schorzenia pozwolą Ci cieszyć się pełnią zdrowia.

Wiele chorób układu nerwowego wymaga długiej i szczegółowej diagnostyki. Jeżeli w przeszłości doświadczyłeś problemów neurologicznych lub cierpisz z powodu dolegliwości nieznanego pochodzenia, to profilaktyczne badanie rezonansem magnetycznym pozwoli Ci skrócić ścieżkę diagnostyczną.

Wdrożenie leczenia w przypadku zwyrodnień, urazów, stanów zapalnych i wielu innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego wpływa na komfort życia. Profilaktycznie wykonany rezonans magnetyczny ułatwi lekarzowi prawidłowy dobór dalszego postępowania leczniczego.

MRI w obrębie układu krwionośnego pozwala na wykrycie między innymi wad serca i tętniaków, które mogą zagrażać życiu. Profilaktyczne badanie może wskazać istniejący problem jeszcze zanim zaczniesz odczuwać pierwsze objawy.

Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące symptomy, w Twojej rodzinie występowały poważne choroby lub chcesz regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, to jesteś idealnym kandydatem do badania rezonansem magnetycznym.

W dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy nie można wykonać tego badania.

Rezonans magnetyczny a profilaktyka nowotworów

W Rex Medica, do sprawdzenia Twojego stanu zdrowia, wykorzystujemy sprzęty najwyższej jakości. Niesamowicie precyzyjne obrazowanie i najnowsza technologia pozwalają naszym placówkom diagnostycznym proponować skuteczne metody postępowania.

Profilaktycznie wykonane badanie MRI, z podaniem kontrastu, pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju i wdrożyć skuteczne leczenie.

Badanie powtarza się w celu monitorowania skuteczności prowadzonej terapii. MRI można wykonywać wielokrotnie, ponieważ nie występują po nim skutki uboczne, a jego precyzja pozwala obserwować zmiany zachodzące w czasie terapii i modyfikować sposób leczenia.

Rezonans magnetyczny wykonuje się najczęściej w procesie diagnozy nowotworu:

 • wątroby
 • płuc
 • mózgu
 • tarczycy
 • żołądka

Skuteczność diagnostyczna MRI jest dużo wyższa niż w przypadku badania USG lub tomografii komputerowej.

Jak często wykonywać rezonans magnetyczny?

Badanie MRI jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, dlatego nie ma ograniczeń co do częstotliwości jego powtarzania.

Możesz samodzielnie podjąć decyzję o profilaktycznym wykonaniu rezonansu magnetycznego lub skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, który zleci Ci to konkretne badanie obrazowe.

Zapoznaj się z kolejną sekcją tego artykułu, żeby wykluczyć występowanie przeciwwskazań i skontaktuj się z najbliższą placówką Rex Medica, aby umówić termin badania.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym?

Tak. Podczas badania wykorzystywane jest silne pole magnetyczne, które uniemożliwia przeprowadzenie procedury u pacjentów z:

 • kardiostymulatorem (rozrusznikiem serca)
 • implantem ślimakowym
 • innymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi

Istnieją również przeciwwskazania względne, które należy skonsultować z lekarzem radiologiem. Należą do nich:

 • klaustrofobia
 • ciała obce wykonane z metalu
 • różne rodzaje implantów
 • sztuczne zastawki serca
 • tatuaże i makijaż permanentny
 • ciąża (nie zaleca się wykonywania badania w 1. trymestrze)
 • jaskra

Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem profilaktycznego badania rezonansem magnetycznym i przypuszczasz, że mogą występować przeciwwskazania, to skonsultuj się z lekarzem specjalistą w Rex Medica. Dokładny wywiad medyczny i rozmowa pomogą Ci podjąć decyzję o przeprowadzeniu MRI.

Jak zapisać się na badanie rezonansem magnetycznym?

Aby wykonać badanie rezonansem magnetycznym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musisz skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Wywiad medyczny będzie podstawą wystawienia skierowania na badanie.

Niestety, aby wykonać darmowe badanie w ramach NFZ, będziesz musiał czekać na swoją kolej nawet przez kilka miesięcy.

Na szczęście istnieje alternatywna ścieżka, dostępna w Rex Medica. Na badanie możesz umówić się bez skierowania, a czas oczekiwania jest kilkukrotnie krótszy niż w przypadku opcji z refundacją. Pamiętaj, że profilaktyka pozwala zapobiegać wielu groźnym chorobom, które można z powodzeniem leczyć, jeżeli zostaną wykryte we wczesnym stadium rozwoju.

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Każdy z nas prędzej czy później doświadczy bólu kręgosłupa i będzie musiał skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia dyskopatii. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób go...

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do...

Co trzeba wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym? Cz.1.

Dzięki postępom we współczesnej medycynie lekarze mają możliwość zlecania kompleksowych badań obrazowych w celu szybkiego i trafnego diagnozowania problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest badanie...

Konsultacje neurologiczne – dlaczego są takie ważne

Neurologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu nerwowego. Sprawnie funkcjonujący układ nerwowy steruje działaniem całego organizmu, odbiera...

Umów się na badanie

* Wymagane pole