}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach warto rozważyć rezonans magnetyczny.

Z tego artykułu dowiesz się, kto i jak często powinien profilaktycznie wykonywać to badanie.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, czyli magnetic resonance imaging (MRI), to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego organizmu. W jego wyniku powstaje seria obrazów, które przedstawiają narządy we wszystkich płaszczyznach.

Pole magnetyczne, dzięki któremu uzyskuje się obraz, jest w pełni bezpieczne i nie ma wpływu na stan zdrowia pacjenta. Może natomiast wykryć zmiany nowotworowe na bardzo wczesnym etapie.

Kto może wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się do diagnozowania wielu schorzeń. Jeżeli czujesz niepokojące objawy, takie jak ból, dyskomfort, zawroty głowy i inne, to powinieneś rozważyć profilaktyczne badanie.

Najczęściej badanymi obszarami są:

 • kręgosłup
 • układ nerwowy
 • układ mięśniowo-szkieletowy
 • układ krwionośny

MRI kręgosłupa to jedno z częściej wykonywanych badań. Dzięki wysokiej precyzji otrzymanych obrazów możesz w łatwy i szybki sposób znaleźć przyczynę bólu, ograniczonego zakresu ruchów, niedowładów i wielu innych dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem. Działaj szybko. Leczenie i rehabilitacja wdrożone we wczesnym stadium schorzenia pozwolą Ci cieszyć się pełnią zdrowia.

Wiele chorób układu nerwowego wymaga długiej i szczegółowej diagnostyki. Jeżeli w przeszłości doświadczyłeś problemów neurologicznych lub cierpisz z powodu dolegliwości nieznanego pochodzenia, to profilaktyczne badanie rezonansem magnetycznym pozwoli Ci skrócić ścieżkę diagnostyczną.

Wdrożenie leczenia w przypadku zwyrodnień, urazów, stanów zapalnych i wielu innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego wpływa na komfort życia. Profilaktycznie wykonany rezonans magnetyczny ułatwi lekarzowi prawidłowy dobór dalszego postępowania leczniczego.

MRI w obrębie układu krwionośnego pozwala na wykrycie między innymi wad serca i tętniaków, które mogą zagrażać życiu. Profilaktyczne badanie może wskazać istniejący problem jeszcze zanim zaczniesz odczuwać pierwsze objawy.

Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące symptomy, w Twojej rodzinie występowały poważne choroby lub chcesz regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, to jesteś idealnym kandydatem do badania rezonansem magnetycznym.

W dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy nie można wykonać tego badania.

Rezonans magnetyczny a profilaktyka nowotworów

W Rex Medica, do sprawdzenia Twojego stanu zdrowia, wykorzystujemy sprzęty najwyższej jakości. Niesamowicie precyzyjne obrazowanie i najnowsza technologia pozwalają naszym placówkom diagnostycznym proponować skuteczne metody postępowania.

Profilaktycznie wykonane badanie MRI, z podaniem kontrastu, pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju i wdrożyć skuteczne leczenie.

Badanie powtarza się w celu monitorowania skuteczności prowadzonej terapii. MRI można wykonywać wielokrotnie, ponieważ nie występują po nim skutki uboczne, a jego precyzja pozwala obserwować zmiany zachodzące w czasie terapii i modyfikować sposób leczenia.

Rezonans magnetyczny wykonuje się najczęściej w procesie diagnozy nowotworu:

 • wątroby
 • płuc
 • mózgu
 • tarczycy
 • żołądka

Skuteczność diagnostyczna MRI jest dużo wyższa niż w przypadku badania USG lub tomografii komputerowej.

Jak często wykonywać rezonans magnetyczny?

Badanie MRI jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, dlatego nie ma ograniczeń co do częstotliwości jego powtarzania.

Możesz samodzielnie podjąć decyzję o profilaktycznym wykonaniu rezonansu magnetycznego lub skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, który zleci Ci to konkretne badanie obrazowe.

Zapoznaj się z kolejną sekcją tego artykułu, żeby wykluczyć występowanie przeciwwskazań i skontaktuj się z najbliższą placówką Rex Medica, aby umówić termin badania.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym?

Tak. Podczas badania wykorzystywane jest silne pole magnetyczne, które uniemożliwia przeprowadzenie procedury u pacjentów z:

 • kardiostymulatorem (rozrusznikiem serca)
 • implantem ślimakowym
 • innymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi

Istnieją również przeciwwskazania względne, które należy skonsultować z lekarzem radiologiem. Należą do nich:

 • klaustrofobia
 • ciała obce wykonane z metalu
 • różne rodzaje implantów
 • sztuczne zastawki serca
 • tatuaże i makijaż permanentny
 • ciąża (nie zaleca się wykonywania badania w 1. trymestrze)
 • jaskra

Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem profilaktycznego badania rezonansem magnetycznym i przypuszczasz, że mogą występować przeciwwskazania, to skonsultuj się z lekarzem specjalistą w Rex Medica. Dokładny wywiad medyczny i rozmowa pomogą Ci podjąć decyzję o przeprowadzeniu MRI.

Jak zapisać się na badanie rezonansem magnetycznym?

Aby wykonać badanie rezonansem magnetycznym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musisz skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Wywiad medyczny będzie podstawą wystawienia skierowania na badanie.

Niestety, aby wykonać darmowe badanie w ramach NFZ, będziesz musiał czekać na swoją kolej nawet przez kilka miesięcy.

Na szczęście istnieje alternatywna ścieżka, dostępna w Rex Medica. Na badanie możesz umówić się bez skierowania, a czas oczekiwania jest kilkukrotnie krótszy niż w przypadku opcji z refundacją. Pamiętaj, że profilaktyka pozwala zapobiegać wielu groźnym chorobom, które można z powodzeniem leczyć, jeżeli zostaną wykryte we wczesnym stadium rozwoju.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole