}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Przyczyny i objawy udaru mózgu - czerwiec

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania dla Europy”, przygotowany przez Stroke Alliance for Europe i European Stroke Organization, przedstawia wyniki badań potwierdzające skalę problemu i stopień zagrożenia śmiercią lub niepełnosprawnością.

W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje dotyczące przyczyn, objawów, diagnostyki i leczenia udaru mózgu.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to zespół objawów neurologicznych, będących skutkiem zatrzymania dopływu krwi. W efekcie dochodzi do obumarcia określonego obszaru mózgu.

Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu.

Udar niedokrwienny polega na zatrzymaniu drożności tętnicy. Komórki mózgowe nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i substancji odżywczych zawartych w krwi.

Światło tętnicy ulega stopniowemu zwężeniu, a z czasem zupełnemu zablokowaniu, w wyniku odkładania się blaszek miażdżycowych. Powodem nagłego zatrzymania dopływu krwi jest najczęściej zakrzep powstały w okolicy dotkniętej miażdżycą.

Zakrzep blokujący dopływ krwi do mózgu może powstać również w sercu i nazywany jest zatorem.

Udar krwotoczny to drugi, zdecydowanie rzadziej występujący, rodzaj tego schorzenia. Dochodzi do niego, kiedy ściana tętnicy mózgowej pęka. Tętnica nie zaopatruje wtedy określonego obszaru komórek mózgowych w krew. Rozlewająca się krew podnosi ciśnienie i doprowadza do dalszych uszkodzeń.

Udar krwotoczny stwarza dużo większe ryzyko śmierci lub niepełnosprawności niż udar niedokrwienny. Trudniej jest go również leczyć.

Objawy udaru mózgu

Zespół objawów, które wystąpią u danego pacjenta, zależy od obszaru mózgu, który utracił dopływ krwi. Mogą obejmować zarówno niewielkie symptomy, jak i objawy zagrażające życiu.

Utrata przytomności, poprzedzona sennością, problemami z mową i dezorientacją, może oznaczać rozległy udar mózgu.

Widoczne osłabienie mięśni twarzowych, w wyniku którego jedna strona twarzy „opada”. Ten objaw jest wyraźnie widoczny w kąciku ust.

Gwałtowny i silny ból głowy towarzyszy często udarom krwotocznym.

Niedowład kończyn po jednej stronie ciała, któremu może towarzyszyć drętwienie, a nawet utrata możliwości wykonywania ruchów.

Zaburzenia widzenia to kolejne symptomy, charakterystyczne u osób przechodzących udar mózgu, które mogą obejmować cały szereg dolegliwości—od podwójnego widzenia, aż po utratę widzenia.

Zaburzenia mowy i połykania mogą prowadzić do zakrztuszenia. Mowa staje się bełkotliwa i niezrozumiała.

Diagnostyka udaru mózgu

W przypadku wystąpienia objawów opisanych w poprzedniej części artykułu należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Nawet drobne i ustępujące objawy udaru mózgu nie mogą być ignorowane, ponieważ mogą być sygnałem ostrzegającym przed nadchodzącym silniejszym udarem.

Osoba obserwująca symptomy powinna jak najszybciej zostać przewieziona na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie lekarze wdrożą leczenie, które daje szansę na ograniczenie skutków udaru.

Udar mózgu, oprócz obserwowanych objawów, diagnozuje się przy wykorzystaniu badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Wyniki badania pozwalają lekarzom określić rodzaj udaru i sprawdzić, czy nie wystąpiły inne zmiany w obrębie mózgu.

Pomocnymi badaniami u pacjentów z udarem mózgu jest także USG tętnic, badania krwi i echo serca. Pomagają one ustalić przyczynę udaru.

W początkowej fazie udaru badania obrazowe nie pokazują w pełni, jak rozległy obszar mózgu został uszkodzony. Dopiero po kilku dniach tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny ujawnią pełną skalę udaru.

Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica oferuje pełną gamę badań obrazowych dla pacjentów po przebytym udarze mózgu. Badanie rezonansem magnetycznym można wykonywać również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leczenie udaru mózgu

Pierwszym zadaniem lekarza przyjmującego pacjenta z udarem jest zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych. W związku z tym, że udar może objąć różne obszary mózgu, odpowiedzialne za różne funkcje organizmu, to należy upewnić się, że chory może oddychać.

W przypadku leczenia udaru kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym postępowaniu jest czas od wystąpienia pierwszych objawów do zjawienia się w szpitalu. Jeżeli osoba przechodząca udar trafi na oddział ratunkowy w ciągu pierwszych 3 godzin, to lekarze mogą zastosować lek, który rozpuszcza zakrzep blokujący dopływ krwi do mózgu. Takie postępowanie dotyczy wyłącznie pacjentów z udarem niedokrwiennym.

W przypadku, kiedy czas pomiędzy wystąpieniem objawów a trafieniem do szpitala był dłuższy niż 3 godziny (np. u pacjentów, którzy przeszli udar podczas snu), lekarz zazwyczaj zastosuje aspirynę i heparynę.

Czy da się uniknąć udaru mózgu?

Tak. Tej chorobie można zapobiegać. Udar występuje zazwyczaj u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz miażdżycę. Eliminowanie czynników ryzyka jest najlepszą metodą zapobiegania udarowi.

Jeżeli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia udaru, to rozważ wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Pamiętaj, że udar to choroba, która obciąża zarówno pacjenta jak i jego otoczenie. Wybierz zdrowie.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Umów się na badanie

* Wymagane pole