}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Rex Medica - klinika dbająca o sportowców

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie kontuzje najczęściej trapią sportowców, a także, na jaką pomoc mogą liczyć w Centrum Medycznym Rex Medica.

Dlaczego dochodzi do kontuzji

Istnieje wiele powodów, dla których różne części ciała ulegają kontuzjom. Problem dotyczy zarówno początkujących sportowców, jak i profesjonalistów.

Częstym powodem urazów jest przeciążenie. Osoby początkujące często przeceniają swoje możliwości i podejmują zbyt duży wysiłek, który może być zagrożeniem dla zdrowia.

Brak odpowiedniej rozgrzewki znacznie zwiększa ryzyko powstania kontuzji. Nieprzygotowane mięśnie i stawy są bardziej podatne na uszkodzenia.

Powszechnym błędem, szczególnie wśród początkujących sportowców, jest zbyt duża częstotliwość treningów. Organizmowi brakuje czasu na regenerację, przez co jest bardziej podatny na powstawanie urazów.

Prawidłowy ubiór i odpowiednio dobrany sprzęt to czynniki, które również mają wpływ na bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów.

Ryzyko powstania urazu wzrasta wraz z wiekiem oraz u osób, które nie dbają o prawidłowe nawodnienie organizmu i zdrową dietę.

Poszczególne dyscypliny sportowe mogą się wiązać z większym zagrożeniem występowania konkretnych rodzajów kontuzji. Biegacze i narciarze są bardziej narażeni na urazy kończyn dolnych niż osoby uprawiające sporty motorowe, a uszkodzenia nadgarstka będą z kolei częściej obserwowane u koszykarzy i tenisistów.

Najczęstsze rodzaje urazów

Wyróżnia się dwa rodzaje kontuzji sportowych:

  • Stan przewlekły, kiedy uraz jest pogłębiany przez dłuższy czas. Seria mikrourazów, np. w nadwyrężanym mięśniu, początkowo nie daje objawów bólowych, ale z czasem może prowadzić nawet do problemów z poruszaniem się.
  • Stan ostry obserwujemy, kiedy do urazu dochodzi w sposób gwałtowny. Mamy wtedy do czynienia z silnym bólem, który nie ustępuje.

Profesjonalni sportowcy, a także osoby trenujące amatorsko, często zgłaszają się do Centrum Medycznego Rex Medica ze skręceniami i zwichnięciami stawu. Do tego rodzaju uszkodzenia dochodzi, kiedy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres ruchu stawu.

Wyjątkowo bolesną kontuzją, która jest częstym utrapieniem sportowców, jest naderwanie lub naciągnięcie mięśnia.

Nie mniej bolesnym urazem jest uszkodzenie ścięgna. Wielokrotne powtarzanie tego samego ruchu może prowadzić do serii mikrourazów i uciążliwych dolegliwości. Często obserwowanym przykładem uszkodzenia ścięgna jest tak zwany łokieć tenisisty.

Pęknięcia i złamania kości są najczęściej wynikiem niefortunnych upadków lub zbyt dużej brawury podczas uprawiania sportu.

Diagnostyka i leczenie urazów sportowych

Centrum Medyczne Rex Medica posiada bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu urazów sportowych. Nasze placówki odwiedzają zarówno osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, jak i profesjonalni sportowcy.

Niedawna wizyta Joanny Jędrzejczyk, mistrzyni sportów walki, jest dla nas wyrazem zaufania i potwierdzeniem naszego profesjonalizmu.

Nasi pacjenci mogą bez kolejek wykonać badania obrazowe, a następnie skonsultować ich wyniki z lekarzem specjalistą. Czas jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na późniejszą rekonwalescencję, dlatego dbamy, aby nasi pacjenci nie musieli długo czekać na termin swojego badania.

W ofercie Centrum Medycznego Rex Medica można wykonać następujące badania obrazowe:

  • Rezonans magnetyczny, czyli najbardziej precyzyjne z badań obrazowych. Pozwala wykryć nawet najdrobniejsze zmiany, trafnie postawić diagnozę i szybko wprowadzić skuteczne leczenie.
  • USG, które pozwala na szybkie zbadanie kontuzjowanego obszaru ciała. Idealnie sprawdza się w diagnostyce uszkodzonych stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł.
  • RTG jest podstawowym badaniem wybieranym przez lekarzy przy podejrzeniu złamania kości. Pozwala ocenić obszar i stopień uszkodzenia. Jego zaletą jest krótki czas od wykonania badania do otrzymania wyników.

Zaufaj personelowi Rex Medica i pozwól nam otoczyć się troskliwą opieką.

Jak uniknąć kontuzji

Nie zawsze możemy kontrolować sytuację, w której się znajdujemy, ale możemy dbać o swoje przygotowanie do treningu, aby zminimalizować ryzyko powstania kontuzji.

  • Pamiętaj o rozgrzewce – Twój organizm będzie bardziej odporny na wysiłek podczas treningu. 15 minut powinno wystarczyć, żeby mięśnie, stawy i ścięgna były gotowe do wzmożonej aktywności.
  • Dopasuj stopień trudności i obciążenia do swoich możliwości – weź pod uwagę stan swojego zdrowia oraz kondycję. Przeciążony organizm łatwiej ulega kontuzjom.
  • Upewnij się, że znasz technikę – nieważne czy wybierasz jazdę na nartach, trening na siłowni, czy jakąkolwiek inną dyscyplinę. Każdy rodzaj ćwiczeń posiada swoją technikę, która minimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń.
  • Nie lekceważ bólu – przerwij trening, jak tylko go poczujesz. Ignorowanie bólu może skończyć się poważną kontuzją, która uniemożliwi Ci dalsze uprawianie sportu.
  • Skonsultuj się z lekarzem – jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe lub posiadasz stare kontuzje, to specjalista pomoże Ci odpowiednio dobrać rodzaj aktywności do Twoich możliwości.

Zadbaj kompleksowo o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów. Wybierz doświadczenie specjalistów z Centrum Medycznego Rex Medica i ciesz się aktywnością fizyczną.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Umów się na badanie

* Wymagane pole