}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Wszystkie wpisy

Rex Medica - klinika dbająca o sportowców

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie kontuzje najczęściej trapią sportowców, a także, na jaką pomoc mogą liczyć w Centrum Medycznym Rex Medica.

Dlaczego dochodzi do kontuzji

Istnieje wiele powodów, dla których różne części ciała ulegają kontuzjom. Problem dotyczy zarówno początkujących sportowców, jak i profesjonalistów.

Częstym powodem urazów jest przeciążenie. Osoby początkujące często przeceniają swoje możliwości i podejmują zbyt duży wysiłek, który może być zagrożeniem dla zdrowia.

Brak odpowiedniej rozgrzewki znacznie zwiększa ryzyko powstania kontuzji. Nieprzygotowane mięśnie i stawy są bardziej podatne na uszkodzenia.

Powszechnym błędem, szczególnie wśród początkujących sportowców, jest zbyt duża częstotliwość treningów. Organizmowi brakuje czasu na regenerację, przez co jest bardziej podatny na powstawanie urazów.

Prawidłowy ubiór i odpowiednio dobrany sprzęt to czynniki, które również mają wpływ na bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów.

Ryzyko powstania urazu wzrasta wraz z wiekiem oraz u osób, które nie dbają o prawidłowe nawodnienie organizmu i zdrową dietę.

Poszczególne dyscypliny sportowe mogą się wiązać z większym zagrożeniem występowania konkretnych rodzajów kontuzji. Biegacze i narciarze są bardziej narażeni na urazy kończyn dolnych niż osoby uprawiające sporty motorowe, a uszkodzenia nadgarstka będą z kolei częściej obserwowane u koszykarzy i tenisistów.

Najczęstsze rodzaje urazów

Wyróżnia się dwa rodzaje kontuzji sportowych:

  • Stan przewlekły, kiedy uraz jest pogłębiany przez dłuższy czas. Seria mikrourazów, np. w nadwyrężanym mięśniu, początkowo nie daje objawów bólowych, ale z czasem może prowadzić nawet do problemów z poruszaniem się.
  • Stan ostry obserwujemy, kiedy do urazu dochodzi w sposób gwałtowny. Mamy wtedy do czynienia z silnym bólem, który nie ustępuje.

Profesjonalni sportowcy, a także osoby trenujące amatorsko, często zgłaszają się do Centrum Medycznego Rex Medica ze skręceniami i zwichnięciami stawu. Do tego rodzaju uszkodzenia dochodzi, kiedy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres ruchu stawu.

Wyjątkowo bolesną kontuzją, która jest częstym utrapieniem sportowców, jest naderwanie lub naciągnięcie mięśnia.

Nie mniej bolesnym urazem jest uszkodzenie ścięgna. Wielokrotne powtarzanie tego samego ruchu może prowadzić do serii mikrourazów i uciążliwych dolegliwości. Często obserwowanym przykładem uszkodzenia ścięgna jest tak zwany łokieć tenisisty.

Pęknięcia i złamania kości są najczęściej wynikiem niefortunnych upadków lub zbyt dużej brawury podczas uprawiania sportu.

Diagnostyka i leczenie urazów sportowych

Centrum Medyczne Rex Medica posiada bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu urazów sportowych. Nasze placówki odwiedzają zarówno osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, jak i profesjonalni sportowcy.

Niedawna wizyta Joanny Jędrzejczyk, mistrzyni sportów walki, jest dla nas wyrazem zaufania i potwierdzeniem naszego profesjonalizmu.

Nasi pacjenci mogą bez kolejek wykonać badania obrazowe, a następnie skonsultować ich wyniki z lekarzem specjalistą. Czas jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na późniejszą rekonwalescencję, dlatego dbamy, aby nasi pacjenci nie musieli długo czekać na termin swojego badania.

W ofercie Centrum Medycznego Rex Medica można wykonać następujące badania obrazowe:

  • Rezonans magnetyczny, czyli najbardziej precyzyjne z badań obrazowych. Pozwala wykryć nawet najdrobniejsze zmiany, trafnie postawić diagnozę i szybko wprowadzić skuteczne leczenie.
  • USG, które pozwala na szybkie zbadanie kontuzjowanego obszaru ciała. Idealnie sprawdza się w diagnostyce uszkodzonych stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł.
  • RTG jest podstawowym badaniem wybieranym przez lekarzy przy podejrzeniu złamania kości. Pozwala ocenić obszar i stopień uszkodzenia. Jego zaletą jest krótki czas od wykonania badania do otrzymania wyników.

Zaufaj personelowi Rex Medica i pozwól nam otoczyć się troskliwą opieką.

Jak uniknąć kontuzji

Nie zawsze możemy kontrolować sytuację, w której się znajdujemy, ale możemy dbać o swoje przygotowanie do treningu, aby zminimalizować ryzyko powstania kontuzji.

  • Pamiętaj o rozgrzewce – Twój organizm będzie bardziej odporny na wysiłek podczas treningu. 15 minut powinno wystarczyć, żeby mięśnie, stawy i ścięgna były gotowe do wzmożonej aktywności.
  • Dopasuj stopień trudności i obciążenia do swoich możliwości – weź pod uwagę stan swojego zdrowia oraz kondycję. Przeciążony organizm łatwiej ulega kontuzjom.
  • Upewnij się, że znasz technikę – nieważne czy wybierasz jazdę na nartach, trening na siłowni, czy jakąkolwiek inną dyscyplinę. Każdy rodzaj ćwiczeń posiada swoją technikę, która minimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń.
  • Nie lekceważ bólu – przerwij trening, jak tylko go poczujesz. Ignorowanie bólu może skończyć się poważną kontuzją, która uniemożliwi Ci dalsze uprawianie sportu.
  • Skonsultuj się z lekarzem – jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe lub posiadasz stare kontuzje, to specjalista pomoże Ci odpowiednio dobrać rodzaj aktywności do Twoich możliwości.

Zadbaj kompleksowo o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów. Wybierz doświadczenie specjalistów z Centrum Medycznego Rex Medica i ciesz się aktywnością fizyczną.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Umów się na badanie

* Wymagane pole