}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Wszystkie wpisy

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa diagnostyka i wdrożenie leczenia pozwalają na zatrzymanie postępu choroby, a w niektórych przypadkach mogą uratować życie.

W tym artykule znajdziesz informacje o znaczeniu rezonansu magnetycznego w procesie diagnostycznym wybranych chorób głowy.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest najbardziej precyzyjną metodą obrazowania struktur anatomicznych ciała dostępną we współczesnej medycynie.

Zaawansowane urządzenia, dostępne w Rex Medica, wykorzystują silne pole magnetyczne i fale radiowe do wygenerowania szczegółowego obrazu badanego obszaru ciała. Dokładność badania pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian i zaburzeń w pracy mózgu.

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które, ze względu na swoje bezpieczeństwo, można wielokrotnie powtarzać. Znacznie przyspiesza proces diagnozy nowotworów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy migreny. Lekarze specjaliści często wykorzystują to badanie do śledzenia zmian na przestrzeni czasu i zalecają jego powtórne wykonanie.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Lekarz specjalista najczęściej zleca wykonanie badania w przypadku:

 • nawracającego bólu głowy
 • powtarzających się lub długotrwałych szumów usznych
 • zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

Podejrzenie następujących chorób również jest podstawą do skierowania pacjenta na badanie MRI:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • choroby oczodołów
 • nowotwory mózgu
 • urazy czaszki
 • choroba Alzheimera
 • migrena

Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów mózgu

Choroba nowotworowa mózgu bywa trudna do rozpoznania w jej początkowych fazach. Badania statystyczne dowodzą, że coraz częściej stwierdza się nowotwór mózgu przy okazji prowadzenia diagnostyki w kierunku innych schorzeń. Brak objawów lub subtelne zmiany, które nie wzbudzają podejrzeń, mogą uśpić naszą czujność, a to może znacznie opóźnić moment rozpoznania choroby.

Częste bóle głowy, sztywność karku, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz nudności i wymioty mogą świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu, ale zazwyczaj łączymy je z innymi schorzeniami lub zrzucamy na karb stresu i przepracowania.

Czerwona lampka zaświeca się, dopiero kiedy pojawiają się bardziej niepokojące objawy, takie jak zaburzenia:

 • ruchowe
 • koncentracji (bez wyraźnych przyczyn)
 • czucia
 • mowy
 • zachowania i osobowości

Należy również zaznaczyć, że zestaw objawów będzie się różnił w zależności od umiejscowienia nowotworu.

Prawidłowe zdiagnozowanie i zlokalizowanie choroby nowotworowej mózgu wiąże się z przeprowadzeniem serii badań, które dobiera lekarz specjalista, tak aby w jak najkrótszym czasie potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia.

Wśród często wykonywanych badań znajdują się:

 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
 • stężenie markerów nowotworowych
 • tomografia komputerowa
 • rezonans magnetyczny (również z podaniem kontrastu)

Diagnoza postawiona we wczesnym etapie rozwoju choroby daje duże szanse wyleczenia, dlatego nie warto odkładać wizyty u specjalisty i badań profilaktycznych.

Jak rezonans magnetyczny pomaga zdiagnozować migrenę?

Migrenowy ból głowy nie jest wynikiem występowania innych schorzeń. W wielu przypadkach lekarz jest w stanie zdiagnozować tę przypadłość na podstawie zebranego wywiadu.

Migrenie często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak:

 • nudności
 • światłowstręt
 • zaburzenia widzenia lub mowy
 • drętwienie

Wykonanie rezonansu magnetycznego, jako dodatkowego badania, często pozwala ustalić przyczynę bólu, zwłaszcza u pacjentów cierpiących z powodu wyjątkowo uciążliwych napadów. Stwarza również okazję do wykluczenia innych chorób, które dają podobne objawy.

Badania wykazały występowanie pewnych zmian w istocie białej mózgu, a także uszkodzenia tkanki nerwowej u pacjentów, u których stwierdzono migrenę.

Rezonans magnetyczny w przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to wyjątkowo niebezpieczna choroba, która częściej występuje u dzieci niż u osób dorosłych. Wywołują ją bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Najtrudniej jest ją zdiagnozować u pacjentów przed 1. rokiem życia, a to właśnie szybka diagnoza może uchronić dziecko przed nieodwracalnymi skutkami tej choroby lub nawet śmiercią.

Problemy zaczynają się, kiedy do płynu mózgowo-rdzeniowego przedostają się drobnoustroje, np. w wyniku przebiegu zapalenia zatok lub ucha środkowego. Wiele infekcji jest wywoływanych przez meningokoki i pneumokoki.

Oprócz całej gamy badań laboratoryjnych lekarze mają do dyspozycji również badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, które pomagają wykryć uszkodzenia mózgu. Badanie MRI jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego można je wykonywać również u dzieci.

Rezonans magnetyczny pozwala w bardzo precyzyjny i szybki sposób zdiagnozować nawet najmniejsze zmiany w obrębie głowy. Jest to nieocenione narzędzie do walki o zdrowie i lepszy komfort życia pacjenta. Zarezerwuj termin swojego badania w Rex Medica. Zapewniamy krótki czas oczekiwania i wsparcie profesjonalnego personelu.

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Dyskopatia – jak jej uniknąć?

Każdy z nas prędzej czy później doświadczy bólu kręgosłupa i będzie musiał skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia dyskopatii. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób go...

Choroba Olliera – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ta rzadko występująca choroba, znana również jako chrzęstniakowatość śródkostna lub enchondromatoza, została po raz pierwszy opisana w 1890 roku przez francuskiego chirurga. Od tego czasu naukowcom...

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni...

Uniknij kontuzji wiosną, czyli jak przygotować się do zwiększonej aktywności fizycznej?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają nas do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. Często jednak zapominamy, że brak odpowiedniego przygotowania do wzmożonego wysiłku może doprowadzić do...

Umów się na badanie

* Wymagane pole