}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Wszystkie wpisy

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa diagnostyka i wdrożenie leczenia pozwalają na zatrzymanie postępu choroby, a w niektórych przypadkach mogą uratować życie.

W tym artykule znajdziesz informacje o znaczeniu rezonansu magnetycznego w procesie diagnostycznym wybranych chorób głowy.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest najbardziej precyzyjną metodą obrazowania struktur anatomicznych ciała dostępną we współczesnej medycynie.

Zaawansowane urządzenia, dostępne w Rex Medica, wykorzystują silne pole magnetyczne i fale radiowe do wygenerowania szczegółowego obrazu badanego obszaru ciała. Dokładność badania pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian i zaburzeń w pracy mózgu.

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które, ze względu na swoje bezpieczeństwo, można wielokrotnie powtarzać. Znacznie przyspiesza proces diagnozy nowotworów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy migreny. Lekarze specjaliści często wykorzystują to badanie do śledzenia zmian na przestrzeni czasu i zalecają jego powtórne wykonanie.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Lekarz specjalista najczęściej zleca wykonanie badania w przypadku:

 • nawracającego bólu głowy
 • powtarzających się lub długotrwałych szumów usznych
 • zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

Podejrzenie następujących chorób również jest podstawą do skierowania pacjenta na badanie MRI:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • choroby oczodołów
 • nowotwory mózgu
 • urazy czaszki
 • choroba Alzheimera
 • migrena

Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów mózgu

Choroba nowotworowa mózgu bywa trudna do rozpoznania w jej początkowych fazach. Badania statystyczne dowodzą, że coraz częściej stwierdza się nowotwór mózgu przy okazji prowadzenia diagnostyki w kierunku innych schorzeń. Brak objawów lub subtelne zmiany, które nie wzbudzają podejrzeń, mogą uśpić naszą czujność, a to może znacznie opóźnić moment rozpoznania choroby.

Częste bóle głowy, sztywność karku, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz nudności i wymioty mogą świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu, ale zazwyczaj łączymy je z innymi schorzeniami lub zrzucamy na karb stresu i przepracowania.

Czerwona lampka zaświeca się, dopiero kiedy pojawiają się bardziej niepokojące objawy, takie jak zaburzenia:

 • ruchowe
 • koncentracji (bez wyraźnych przyczyn)
 • czucia
 • mowy
 • zachowania i osobowości

Należy również zaznaczyć, że zestaw objawów będzie się różnił w zależności od umiejscowienia nowotworu.

Prawidłowe zdiagnozowanie i zlokalizowanie choroby nowotworowej mózgu wiąże się z przeprowadzeniem serii badań, które dobiera lekarz specjalista, tak aby w jak najkrótszym czasie potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia.

Wśród często wykonywanych badań znajdują się:

 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
 • stężenie markerów nowotworowych
 • tomografia komputerowa
 • rezonans magnetyczny (również z podaniem kontrastu)

Diagnoza postawiona we wczesnym etapie rozwoju choroby daje duże szanse wyleczenia, dlatego nie warto odkładać wizyty u specjalisty i badań profilaktycznych.

Jak rezonans magnetyczny pomaga zdiagnozować migrenę?

Migrenowy ból głowy nie jest wynikiem występowania innych schorzeń. W wielu przypadkach lekarz jest w stanie zdiagnozować tę przypadłość na podstawie zebranego wywiadu.

Migrenie często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak:

 • nudności
 • światłowstręt
 • zaburzenia widzenia lub mowy
 • drętwienie

Wykonanie rezonansu magnetycznego, jako dodatkowego badania, często pozwala ustalić przyczynę bólu, zwłaszcza u pacjentów cierpiących z powodu wyjątkowo uciążliwych napadów. Stwarza również okazję do wykluczenia innych chorób, które dają podobne objawy.

Badania wykazały występowanie pewnych zmian w istocie białej mózgu, a także uszkodzenia tkanki nerwowej u pacjentów, u których stwierdzono migrenę.

Rezonans magnetyczny w przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to wyjątkowo niebezpieczna choroba, która częściej występuje u dzieci niż u osób dorosłych. Wywołują ją bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Najtrudniej jest ją zdiagnozować u pacjentów przed 1. rokiem życia, a to właśnie szybka diagnoza może uchronić dziecko przed nieodwracalnymi skutkami tej choroby lub nawet śmiercią.

Problemy zaczynają się, kiedy do płynu mózgowo-rdzeniowego przedostają się drobnoustroje, np. w wyniku przebiegu zapalenia zatok lub ucha środkowego. Wiele infekcji jest wywoływanych przez meningokoki i pneumokoki.

Oprócz całej gamy badań laboratoryjnych lekarze mają do dyspozycji również badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, które pomagają wykryć uszkodzenia mózgu. Badanie MRI jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego można je wykonywać również u dzieci.

Rezonans magnetyczny pozwala w bardzo precyzyjny i szybki sposób zdiagnozować nawet najmniejsze zmiany w obrębie głowy. Jest to nieocenione narzędzie do walki o zdrowie i lepszy komfort życia pacjenta. Zarezerwuj termin swojego badania w Rex Medica. Zapewniamy krótki czas oczekiwania i wsparcie profesjonalnego personelu.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Umów się na badanie

* Wymagane pole