}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa diagnostyka i wdrożenie leczenia pozwalają na zatrzymanie postępu choroby, a w niektórych przypadkach mogą uratować życie.

W tym artykule znajdziesz informacje o znaczeniu rezonansu magnetycznego w procesie diagnostycznym wybranych chorób głowy.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest najbardziej precyzyjną metodą obrazowania struktur anatomicznych ciała dostępną we współczesnej medycynie.

Zaawansowane urządzenia, dostępne w Rex Medica, wykorzystują silne pole magnetyczne i fale radiowe do wygenerowania szczegółowego obrazu badanego obszaru ciała. Dokładność badania pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian i zaburzeń w pracy mózgu.

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które, ze względu na swoje bezpieczeństwo, można wielokrotnie powtarzać. Znacznie przyspiesza proces diagnozy nowotworów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy migreny. Lekarze specjaliści często wykorzystują to badanie do śledzenia zmian na przestrzeni czasu i zalecają jego powtórne wykonanie.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Lekarz specjalista najczęściej zleca wykonanie badania w przypadku:

 • nawracającego bólu głowy
 • powtarzających się lub długotrwałych szumów usznych
 • zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

Podejrzenie następujących chorób również jest podstawą do skierowania pacjenta na badanie MRI:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • choroby oczodołów
 • nowotwory mózgu
 • urazy czaszki
 • choroba Alzheimera
 • migrena

Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów mózgu

Choroba nowotworowa mózgu bywa trudna do rozpoznania w jej początkowych fazach. Badania statystyczne dowodzą, że coraz częściej stwierdza się nowotwór mózgu przy okazji prowadzenia diagnostyki w kierunku innych schorzeń. Brak objawów lub subtelne zmiany, które nie wzbudzają podejrzeń, mogą uśpić naszą czujność, a to może znacznie opóźnić moment rozpoznania choroby.

Częste bóle głowy, sztywność karku, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz nudności i wymioty mogą świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu, ale zazwyczaj łączymy je z innymi schorzeniami lub zrzucamy na karb stresu i przepracowania.

Czerwona lampka zaświeca się, dopiero kiedy pojawiają się bardziej niepokojące objawy, takie jak zaburzenia:

 • ruchowe
 • koncentracji (bez wyraźnych przyczyn)
 • czucia
 • mowy
 • zachowania i osobowości

Należy również zaznaczyć, że zestaw objawów będzie się różnił w zależności od umiejscowienia nowotworu.

Prawidłowe zdiagnozowanie i zlokalizowanie choroby nowotworowej mózgu wiąże się z przeprowadzeniem serii badań, które dobiera lekarz specjalista, tak aby w jak najkrótszym czasie potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia.

Wśród często wykonywanych badań znajdują się:

 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
 • stężenie markerów nowotworowych
 • tomografia komputerowa
 • rezonans magnetyczny (również z podaniem kontrastu)

Diagnoza postawiona we wczesnym etapie rozwoju choroby daje duże szanse wyleczenia, dlatego nie warto odkładać wizyty u specjalisty i badań profilaktycznych.

Jak rezonans magnetyczny pomaga zdiagnozować migrenę?

Migrenowy ból głowy nie jest wynikiem występowania innych schorzeń. W wielu przypadkach lekarz jest w stanie zdiagnozować tę przypadłość na podstawie zebranego wywiadu.

Migrenie często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak:

 • nudności
 • światłowstręt
 • zaburzenia widzenia lub mowy
 • drętwienie

Wykonanie rezonansu magnetycznego, jako dodatkowego badania, często pozwala ustalić przyczynę bólu, zwłaszcza u pacjentów cierpiących z powodu wyjątkowo uciążliwych napadów. Stwarza również okazję do wykluczenia innych chorób, które dają podobne objawy.

Badania wykazały występowanie pewnych zmian w istocie białej mózgu, a także uszkodzenia tkanki nerwowej u pacjentów, u których stwierdzono migrenę.

Rezonans magnetyczny w przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to wyjątkowo niebezpieczna choroba, która częściej występuje u dzieci niż u osób dorosłych. Wywołują ją bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Najtrudniej jest ją zdiagnozować u pacjentów przed 1. rokiem życia, a to właśnie szybka diagnoza może uchronić dziecko przed nieodwracalnymi skutkami tej choroby lub nawet śmiercią.

Problemy zaczynają się, kiedy do płynu mózgowo-rdzeniowego przedostają się drobnoustroje, np. w wyniku przebiegu zapalenia zatok lub ucha środkowego. Wiele infekcji jest wywoływanych przez meningokoki i pneumokoki.

Oprócz całej gamy badań laboratoryjnych lekarze mają do dyspozycji również badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, które pomagają wykryć uszkodzenia mózgu. Badanie MRI jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego można je wykonywać również u dzieci.

Rezonans magnetyczny pozwala w bardzo precyzyjny i szybki sposób zdiagnozować nawet najmniejsze zmiany w obrębie głowy. Jest to nieocenione narzędzie do walki o zdrowie i lepszy komfort życia pacjenta. Zarezerwuj termin swojego badania w Rex Medica. Zapewniamy krótki czas oczekiwania i wsparcie profesjonalnego personelu.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Umów się na badanie

* Wymagane pole