}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów. Ale czy wystarczy odkurzyć rower po zimie, żeby powiedzieć, że jest się gotowym na sezon rowerowy? Sprawdź, jak rozsądnie przygotować się do jazdy na rowerze po dłuższej zimowej przerwie.

Przygotuj mięśnie

Zwłaszcza kilka pierwszych wycieczek rowerowych w sezonie możemy przypłacić bólem mięśni i nawet krótka przejażdżka może skończyć się zakwasami.

Czy da się tego uniknąć? Wykonaj porządną rozgrzewkę, zanim wsiądziesz na rower. Zadbaj o mięśnie nóg, które będą wykonywały największy wysiłek. Poświęć również kilka minut na ćwiczenia rozciągające. Z takim przygotowaniem znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia zakwasów i kontuzji.

Podczas rozgrzewki nie zapominaj o mięśniach pleców, karku i rąk, ponieważ one również są narażone na uszkodzenia i przeciążenia.

W swoje pierwsze wycieczki rowerowe w sezonie wpleć krótkie przerwy na ćwiczenia rozciągające. Rozluźnisz w ten sposób napięte mięśnie, i łatwiej będzie Ci ocenić poziom zmęczenia organizmu.

Zadbaj o kości

Jazda na rowerze może być zagrożeniem dla układu kostnego, zwłaszcza jeżeli lubisz rozwijać duże prędkości i jeździć po trudnym terenie. Pamiętaj jednak, że nawet pozornie bezpieczna i równa ścieżka rowerowa nie chroni przed nieszczęśliwymi upadkami.

Pozornie niegroźny upadek może skończyć się pęknięciem lub złamaniem kości. Jeżeli cierpisz na osteoporozę lub inne choroby, które osłabiają układ kostny, to rozważ wykonanie badań kontrolnych i konsultację ze specjalistą przed rozpoczęciem sezonu rowerowego.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica możesz zapisać się na wizytę u ortopedy, który przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i doradzi, jak bezpiecznie cieszyć się jazdą na rowerze. W razie wątpliwości pokieruje Cię na dodatkowe badania diagnostyczne.

Zbadaj stawy

Stawy są wyjątkowo narażone na kontuzje występujące podczas jazdy na rowerze. Wysiłek, obciążenie oraz nieszczęśliwe upadki mogą prowadzić do szeregu urazów.

Jeżeli w przeszłości doskwierały Ci problemy z kolanami lub nadgarstkami, to upewnij się, że przed każdą wycieczką poświęcisz kilka minut rozgrzewki na porządne przygotowanie do wzmożonej pracy.

Ból kolana powinien być sygnałem do jak najszybszego przerwania jazdy na rowerze. Początkowo może to być tylko dyskomfort, ale dłuższe ignorowanie takiego stanu może spowodować długotrwałe problemy i dolegliwości bólowe.

Jeżeli podczas jazdy zaczną drętwieć Ci dłonie i poczujesz ból w nadgarstku, to rozsądnym rozwiązaniem będzie przerwanie wycieczki rowerowej, wykonanie ćwiczeń rozluźniających nadgarstki i konsultacja z lekarzem.

Skontroluj stare urazy i kontuzje

Wiosna, słońce, długie, ciepłe dni – wszystko to sprawia, że większość z nas czuje przypływ energii i chęć do działania. Mamy wtedy ochotę spędzać czas na zewnątrz i cieszyć się wiosną, na przykład jeżdżąc na rowerze.

Nawet jeżeli czujesz się jak młody bóg i rozpiera Cię energia, to nie pozwól, aby Twój wiosenny zapał przerwało odnowienie starej kontuzji.

Miłośnicy sportów często zapominają o urazach przebytych w przeszłości i kiedy przychodzi kolejny sezon letni, rzucają się w wir aktywności, który boleśnie przypomina, że organizm zmagał się kiedyś z przeciążeniem.

Zarezerwuj konsultację specjalistyczną w Rex Medica i z pomocą lekarza sprawdź, w jakiej jesteś kondycji i jak duże jest ryzyko, że stare kontuzje znowu dadzą o sobie znać.

Warto rozważyć taką wizytę kontrolną jeżeli w przeszłości spotkały Cię następujące urazy:

  • Złamania
  • Zwichnięcia
  • Skręcenia
  • Urazy kręgosłupa
  • Uszkodzenia ścięgien
  • Zerwanie lub inne kontuzje mięśni

Odnowiony uraz zazwyczaj potrzebuje więcej czasu na regenerację i może zaprzepaścić plany aktywnego spędzania czasu na rowerze.

Ubierz się odpowiednio

Kiedy już masz pewność, że Twój organizm jest przygotowany do mniejszych i większych wypraw rowerowych, to zadbaj o odpowiedni strój. Dopasuj go do warunków pogodowych – podczas jazdy na rowerze, pomimo uczucia ciepła, można się przeziębić. Równie łatwo jest się przegrzać, dlatego wybieraj odpowiednie tkaniny, które odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać.

Dobrze ubranemu rowerzyście łatwiej jest uniknąć przegrzania lub przeziębienia.

Pamiętaj o wodzie

Prawidłowe nawodnienie zapewnia lepszą pracę organizmu, a lepiej pracujący organizm może skuteczniej bronić się przed urazami. Dlatego na każdą, nawet krótką wycieczkę rowerową zabieraj ze sobą odpowiednią ilość wody i sięgaj po nią regularnie.

Unikaj wypijania pół litra wody podczas jednego postoju. Twój organizm będzie lepiej nawodniony, kiedy otrzyma więcej małych porcji wody.

Skutki odwodnienia mogą odebrać całą radość jazdy na rowerze, a w skrajnych przypadkach skończyć się omdleniem i wizytą w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Mierz siły na zamiary

Sezon letni daje nam co roku kilka miesięcy dobrych warunków pogodowych, które możemy wykorzystać na jazdę na rowerze. Nie warto zatem ryzykować przeciążeń i kontuzji na samym jego początku.

Dopasuj trasy wycieczek rowerowych i ich poziom trudności do swojego stanu zdrowia i kondycji. Zacznij od krótszych dystansów i łatwego terenu. Z czasem poczujesz, że łatwiej Ci przejechać taki sam dystans i nie odczuwasz takiego zmęczenia, jak na początku. To znak, że organizm jest gotowy na więcej. Stopniowe zwiększanie obciążenia i wsłuchiwanie się w swój organizm pozwoli Ci w pełni korzystać z uroków jazdy na rowerze.

Udanego sezonu rowerowego życzy zespół Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica!

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Umów się na badanie

* Wymagane pole