}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku - rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych chorób. Dowiedz się, jak rozpoznać, a następnie leczyć zapalenie kości i stawów u seniorów.

Rodzaje schorzeń

Zapalenie kości i zapalenie stawów to bardzo ogólne pojęcia, które obejmują wiele jednostek chorobowych. Często schorzenia te dają podobne symptomy i mogą być leczone w podobny sposób.

Zapalenie kości dzieli się na dwie grupy:

  • swoiste – w przebiegu chorób takich jak kiła, gruźlica kostno-stawowa lub bruceloza,
  • nieswoiste – powstałe w wyniku zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami.

Najczęściej występującymi rodzajami zapalenia stawów są:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS),
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • zapalenie stawów będące wynikiem infekcji.

Co sprzyja zapaleniu kości i stawów?

Wszystkie rodzaje tkanek w ludzkim organizmie są narażone na powstanie procesu zapalnego. Chorobę najczęściej wywołują czynniki fizyczne (np. urazy), drobnoustroje lub substancje chemiczne.

Do przyczyn powstania ognisk zapalnych zaliczamy:

  • problemy z ukrwieniem,
  • choroby układu kostno-stawowego,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
  • przebyte infekcje,
  • urazy i brak prawidłowej opieki pourazowej.

Osoby starsze znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, ponieważ wraz z wiekiem częściej występują u nich problemy z odpornością. Seniorzy są również bardziej narażeni na występowanie urazów, takich jak złamania i zwichnięcia.

Objawy wskazujące na zapalenie kości i stawów

Istnieje grupa objawów wspólna dla wszystkich typów zapalenia kości i stawów. Należą do niej:

  • bóle kości i stawów,
  • ograniczony zakres ruchu i sztywność,
  • zaczerwienienie w okolicy stanu zapalnego,
  • podwyższona temperatura w miejscu infekcji (wyczuwalna w dotyku),
  • obrzęk.

Wraz z pogarszaniem się stanu zapalnego, dolegliwości stają się coraz bardziej uporczywe. Towarzyszą im również objawy ogólne, takie jak osłabienie i złe samopoczucie, gorączka i nudności – czyli objawy typowe dla wielu innych chorób.

W początkowej fazie rozwoju choroby symptomy nie są uciążliwe i wielu pacjentów je ignoruje. Osoby starsze często wiążą narastające problemy ze sprawnością ze swoim wiekiem i brakiem aktywności fizycznej.

Dobrym nawykiem jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych i konsultowanie wyników z lekarzem ortopedą. Zespół Rex Medica posiada bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób zapalnych kości i stawów.

Diagnozowanie zapalenia kości i stawów

Diagnozowaniem zapalenia kości i stawów zajmują się lekarze ortopedzi i to oni dobierają odpowiedni zestaw badań, które pomogą trafnie określić rodzaj schorzenia.

Pierwszym, podstawowym badaniem jest badanie ogólne krwi. U pacjentów z rozwijającym się zapaleniem kości lub stawów wyniki wskażą podwyższony poziom białych krwinek i obniżony poziom hemoglobiny. Typowym zjawiskiem jest podwyższone CRP (czyli białko C-reaktywne), typowe podczas infekcji.

Posiew krwi i badanie bakteriologiczne pozwalają określić rodzaj bakterii, która doprowadziła do powstania stanu zapalnego.

Ważnym elementem diagnozy jest wykonanie badań obrazowych, które pokażą stopień zaawansowania choroby. Należą do nich:

  • tomografia komputerowa,
  • RTG,
  • rezonans magnetyczny.

Pierwsze zmiany wynikające z rozwijającego się stanu zapalnego są widoczne w badaniach obrazowych dopiero po upływie 2-3 tygodni choroby. Dlatego lekarz będzie się starał dokładnie ustalić czas trwania dolegliwości.

W Rex Medica badania obrazowe można wykonać bez skierowania lekarskiego, ale warto wcześniej skorzystać z konsultacji. Ortopeda przeprowadzi wstępny wywiad i precyzyjnie określi kierunek procesu diagnostycznego.

Leczenie zapalenia kości i stawów

Na przebieg leczenia wpływ mają przede wszystkim stopień zaawansowania choroby oraz występujące objawy. W każdym przypadku wskazane jest odciążanie chorego miejsca i odpoczynek.

W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz zaleci dożylną antybiotykoterapię, prowadzoną w warunkach szpitalnych. Terapia może trwać nawet do 10 tygodni.

Większość pacjentów musi również stosować leki przeciwbólowe oraz odpowiednią dietę. Produkty takie jak nabiał, cukier, sól i kofeina pogarszają stan chorego i utrudniają powrót do zdrowia.

Wczesne rozpoznanie znacznie skraca czas rekonwalescencji, daje szansę na całkowite wyleczenie choroby i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Jeżeli jednak stan zapalny zostanie zaniedbany, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Możliwe powikłania

Ignorowanie objawów zapalenia kości lub stawów, a także zaniedbywanie leczenia może prowadzić do nieprzyjemnych i nieodwracalnych konsekwencji.

W przypadku infekcji bakteryjnych częstym powikłaniem jest ropień i przetoka ropna, które trudno się goją i prowadzą do przejścia choroby w stan przewlekły.

  • Inne, często występujące, powikłania:
  • złamania,
  • uszkodzenie i zniekształcenie kości,
  • rozwinięcie posocznicy (sepsy),
  • amputacja kończyny,
  • zesztywnienie stawów.

Doświadczony zespół specjalistów w Rex Medica szybko i trafnie postawi diagnozę. Nie zwlekaj. Zarezerwuj termin swojej wizyty już dziś i ciesz się zdrowiem.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Umów się na badanie

* Wymagane pole