}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku - rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych chorób. Dowiedz się, jak rozpoznać, a następnie leczyć zapalenie kości i stawów u seniorów.

Rodzaje schorzeń

Zapalenie kości i zapalenie stawów to bardzo ogólne pojęcia, które obejmują wiele jednostek chorobowych. Często schorzenia te dają podobne symptomy i mogą być leczone w podobny sposób.

Zapalenie kości dzieli się na dwie grupy:

 • swoiste – w przebiegu chorób takich jak kiła, gruźlica kostno-stawowa lub bruceloza,
 • nieswoiste – powstałe w wyniku zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami.

Najczęściej występującymi rodzajami zapalenia stawów są:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS),
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
 • zapalenie stawów będące wynikiem infekcji.

Co sprzyja zapaleniu kości i stawów?

Wszystkie rodzaje tkanek w ludzkim organizmie są narażone na powstanie procesu zapalnego. Chorobę najczęściej wywołują czynniki fizyczne (np. urazy), drobnoustroje lub substancje chemiczne.

Do przyczyn powstania ognisk zapalnych zaliczamy:

 • problemy z ukrwieniem,
 • choroby układu kostno-stawowego,
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
 • przebyte infekcje,
 • urazy i brak prawidłowej opieki pourazowej.

Osoby starsze znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, ponieważ wraz z wiekiem częściej występują u nich problemy z odpornością. Seniorzy są również bardziej narażeni na występowanie urazów, takich jak złamania i zwichnięcia.

Objawy wskazujące na zapalenie kości i stawów

Istnieje grupa objawów wspólna dla wszystkich typów zapalenia kości i stawów. Należą do niej:

 • bóle kości i stawów,
 • ograniczony zakres ruchu i sztywność,
 • zaczerwienienie w okolicy stanu zapalnego,
 • podwyższona temperatura w miejscu infekcji (wyczuwalna w dotyku),
 • obrzęk.

Wraz z pogarszaniem się stanu zapalnego, dolegliwości stają się coraz bardziej uporczywe. Towarzyszą im również objawy ogólne, takie jak osłabienie i złe samopoczucie, gorączka i nudności – czyli objawy typowe dla wielu innych chorób.

W początkowej fazie rozwoju choroby symptomy nie są uciążliwe i wielu pacjentów je ignoruje. Osoby starsze często wiążą narastające problemy ze sprawnością ze swoim wiekiem i brakiem aktywności fizycznej.

Dobrym nawykiem jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych i konsultowanie wyników z lekarzem ortopedą. Zespół Rex Medica posiada bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób zapalnych kości i stawów.

Diagnozowanie zapalenia kości i stawów

Diagnozowaniem zapalenia kości i stawów zajmują się lekarze ortopedzi i to oni dobierają odpowiedni zestaw badań, które pomogą trafnie określić rodzaj schorzenia.

Pierwszym, podstawowym badaniem jest badanie ogólne krwi. U pacjentów z rozwijającym się zapaleniem kości lub stawów wyniki wskażą podwyższony poziom białych krwinek i obniżony poziom hemoglobiny. Typowym zjawiskiem jest podwyższone CRP (czyli białko C-reaktywne), typowe podczas infekcji.

Posiew krwi i badanie bakteriologiczne pozwalają określić rodzaj bakterii, która doprowadziła do powstania stanu zapalnego.

Ważnym elementem diagnozy jest wykonanie badań obrazowych, które pokażą stopień zaawansowania choroby. Należą do nich:

 • tomografia komputerowa,
 • RTG,
 • rezonans magnetyczny.

Pierwsze zmiany wynikające z rozwijającego się stanu zapalnego są widoczne w badaniach obrazowych dopiero po upływie 2-3 tygodni choroby. Dlatego lekarz będzie się starał dokładnie ustalić czas trwania dolegliwości.

W Rex Medica badania obrazowe można wykonać bez skierowania lekarskiego, ale warto wcześniej skorzystać z konsultacji. Ortopeda przeprowadzi wstępny wywiad i precyzyjnie określi kierunek procesu diagnostycznego.

Leczenie zapalenia kości i stawów

Na przebieg leczenia wpływ mają przede wszystkim stopień zaawansowania choroby oraz występujące objawy. W każdym przypadku wskazane jest odciążanie chorego miejsca i odpoczynek.

W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz zaleci dożylną antybiotykoterapię, prowadzoną w warunkach szpitalnych. Terapia może trwać nawet do 10 tygodni.

Większość pacjentów musi również stosować leki przeciwbólowe oraz odpowiednią dietę. Produkty takie jak nabiał, cukier, sól i kofeina pogarszają stan chorego i utrudniają powrót do zdrowia.

Wczesne rozpoznanie znacznie skraca czas rekonwalescencji, daje szansę na całkowite wyleczenie choroby i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Jeżeli jednak stan zapalny zostanie zaniedbany, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Możliwe powikłania

Ignorowanie objawów zapalenia kości lub stawów, a także zaniedbywanie leczenia może prowadzić do nieprzyjemnych i nieodwracalnych konsekwencji.

W przypadku infekcji bakteryjnych częstym powikłaniem jest ropień i przetoka ropna, które trudno się goją i prowadzą do przejścia choroby w stan przewlekły.

 • Inne, często występujące, powikłania:
 • złamania,
 • uszkodzenie i zniekształcenie kości,
 • rozwinięcie posocznicy (sepsy),
 • amputacja kończyny,
 • zesztywnienie stawów.

Doświadczony zespół specjalistów w Rex Medica szybko i trafnie postawi diagnozę. Nie zwlekaj. Zarezerwuj termin swojej wizyty już dziś i ciesz się zdrowiem.

Ochrona stawów w pracy biurowej: Praktyczne wskazówki i rola diagnostyki obrazowej

Czy wiesz, że długotrwałe siedzenie przy biurku może prowadzić do przeciążeń stawów, które z czasem mogą przekształcić się w poważne kontuzje? W pracy biurowej stawy, szczególnie te w nadgarstkach,...

Rezonans magnetyczny jako klucz do optymalnego planowania treningu w sportach wytrzymałościowych

W dzisiejszych czasach, kiedy sporty wytrzymałościowe cieszą się coraz większą popularnością, kluczowe staje się nie tylko ciężkie treningi, ale również zaawansowane metody wspierające optymalizację...

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Umów się na badanie

* Wymagane pole