}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Wszystkie wpisy

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku - rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych chorób. Dowiedz się, jak rozpoznać, a następnie leczyć zapalenie kości i stawów u seniorów.

Rodzaje schorzeń

Zapalenie kości i zapalenie stawów to bardzo ogólne pojęcia, które obejmują wiele jednostek chorobowych. Często schorzenia te dają podobne symptomy i mogą być leczone w podobny sposób.

Zapalenie kości dzieli się na dwie grupy:

 • swoiste – w przebiegu chorób takich jak kiła, gruźlica kostno-stawowa lub bruceloza,
 • nieswoiste – powstałe w wyniku zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami.

Najczęściej występującymi rodzajami zapalenia stawów są:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS),
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
 • zapalenie stawów będące wynikiem infekcji.

Co sprzyja zapaleniu kości i stawów?

Wszystkie rodzaje tkanek w ludzkim organizmie są narażone na powstanie procesu zapalnego. Chorobę najczęściej wywołują czynniki fizyczne (np. urazy), drobnoustroje lub substancje chemiczne.

Do przyczyn powstania ognisk zapalnych zaliczamy:

 • problemy z ukrwieniem,
 • choroby układu kostno-stawowego,
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
 • przebyte infekcje,
 • urazy i brak prawidłowej opieki pourazowej.

Osoby starsze znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, ponieważ wraz z wiekiem częściej występują u nich problemy z odpornością. Seniorzy są również bardziej narażeni na występowanie urazów, takich jak złamania i zwichnięcia.

Objawy wskazujące na zapalenie kości i stawów

Istnieje grupa objawów wspólna dla wszystkich typów zapalenia kości i stawów. Należą do niej:

 • bóle kości i stawów,
 • ograniczony zakres ruchu i sztywność,
 • zaczerwienienie w okolicy stanu zapalnego,
 • podwyższona temperatura w miejscu infekcji (wyczuwalna w dotyku),
 • obrzęk.

Wraz z pogarszaniem się stanu zapalnego, dolegliwości stają się coraz bardziej uporczywe. Towarzyszą im również objawy ogólne, takie jak osłabienie i złe samopoczucie, gorączka i nudności – czyli objawy typowe dla wielu innych chorób.

W początkowej fazie rozwoju choroby symptomy nie są uciążliwe i wielu pacjentów je ignoruje. Osoby starsze często wiążą narastające problemy ze sprawnością ze swoim wiekiem i brakiem aktywności fizycznej.

Dobrym nawykiem jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych i konsultowanie wyników z lekarzem ortopedą. Zespół Rex Medica posiada bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób zapalnych kości i stawów.

Diagnozowanie zapalenia kości i stawów

Diagnozowaniem zapalenia kości i stawów zajmują się lekarze ortopedzi i to oni dobierają odpowiedni zestaw badań, które pomogą trafnie określić rodzaj schorzenia.

Pierwszym, podstawowym badaniem jest badanie ogólne krwi. U pacjentów z rozwijającym się zapaleniem kości lub stawów wyniki wskażą podwyższony poziom białych krwinek i obniżony poziom hemoglobiny. Typowym zjawiskiem jest podwyższone CRP (czyli białko C-reaktywne), typowe podczas infekcji.

Posiew krwi i badanie bakteriologiczne pozwalają określić rodzaj bakterii, która doprowadziła do powstania stanu zapalnego.

Ważnym elementem diagnozy jest wykonanie badań obrazowych, które pokażą stopień zaawansowania choroby. Należą do nich:

 • tomografia komputerowa,
 • RTG,
 • rezonans magnetyczny.

Pierwsze zmiany wynikające z rozwijającego się stanu zapalnego są widoczne w badaniach obrazowych dopiero po upływie 2-3 tygodni choroby. Dlatego lekarz będzie się starał dokładnie ustalić czas trwania dolegliwości.

W Rex Medica badania obrazowe można wykonać bez skierowania lekarskiego, ale warto wcześniej skorzystać z konsultacji. Ortopeda przeprowadzi wstępny wywiad i precyzyjnie określi kierunek procesu diagnostycznego.

Leczenie zapalenia kości i stawów

Na przebieg leczenia wpływ mają przede wszystkim stopień zaawansowania choroby oraz występujące objawy. W każdym przypadku wskazane jest odciążanie chorego miejsca i odpoczynek.

W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz zaleci dożylną antybiotykoterapię, prowadzoną w warunkach szpitalnych. Terapia może trwać nawet do 10 tygodni.

Większość pacjentów musi również stosować leki przeciwbólowe oraz odpowiednią dietę. Produkty takie jak nabiał, cukier, sól i kofeina pogarszają stan chorego i utrudniają powrót do zdrowia.

Wczesne rozpoznanie znacznie skraca czas rekonwalescencji, daje szansę na całkowite wyleczenie choroby i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Jeżeli jednak stan zapalny zostanie zaniedbany, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Możliwe powikłania

Ignorowanie objawów zapalenia kości lub stawów, a także zaniedbywanie leczenia może prowadzić do nieprzyjemnych i nieodwracalnych konsekwencji.

W przypadku infekcji bakteryjnych częstym powikłaniem jest ropień i przetoka ropna, które trudno się goją i prowadzą do przejścia choroby w stan przewlekły.

 • Inne, często występujące, powikłania:
 • złamania,
 • uszkodzenie i zniekształcenie kości,
 • rozwinięcie posocznicy (sepsy),
 • amputacja kończyny,
 • zesztywnienie stawów.

Doświadczony zespół specjalistów w Rex Medica szybko i trafnie postawi diagnozę. Nie zwlekaj. Zarezerwuj termin swojej wizyty już dziś i ciesz się zdrowiem.

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Dlaczego nie powinieneś bagatelizować skręceń?

Skręcenia to często występująca grupa kontuzji. Przytrafiają się między innymi podczas uprawiania sportu, chodzenia po schodach lub po oblodzonych, zimowych chodnikach. Jak postępować w przypadku...

Umów się na badanie

* Wymagane pole