}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Wszystkie wpisy

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku - rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych chorób. Dowiedz się, jak rozpoznać, a następnie leczyć zapalenie kości i stawów u seniorów.

Rodzaje schorzeń

Zapalenie kości i zapalenie stawów to bardzo ogólne pojęcia, które obejmują wiele jednostek chorobowych. Często schorzenia te dają podobne symptomy i mogą być leczone w podobny sposób.

Zapalenie kości dzieli się na dwie grupy:

  • swoiste – w przebiegu chorób takich jak kiła, gruźlica kostno-stawowa lub bruceloza,
  • nieswoiste – powstałe w wyniku zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami.

Najczęściej występującymi rodzajami zapalenia stawów są:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS),
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • zapalenie stawów będące wynikiem infekcji.

Co sprzyja zapaleniu kości i stawów?

Wszystkie rodzaje tkanek w ludzkim organizmie są narażone na powstanie procesu zapalnego. Chorobę najczęściej wywołują czynniki fizyczne (np. urazy), drobnoustroje lub substancje chemiczne.

Do przyczyn powstania ognisk zapalnych zaliczamy:

  • problemy z ukrwieniem,
  • choroby układu kostno-stawowego,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
  • przebyte infekcje,
  • urazy i brak prawidłowej opieki pourazowej.

Osoby starsze znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, ponieważ wraz z wiekiem częściej występują u nich problemy z odpornością. Seniorzy są również bardziej narażeni na występowanie urazów, takich jak złamania i zwichnięcia.

Objawy wskazujące na zapalenie kości i stawów

Istnieje grupa objawów wspólna dla wszystkich typów zapalenia kości i stawów. Należą do niej:

  • bóle kości i stawów,
  • ograniczony zakres ruchu i sztywność,
  • zaczerwienienie w okolicy stanu zapalnego,
  • podwyższona temperatura w miejscu infekcji (wyczuwalna w dotyku),
  • obrzęk.

Wraz z pogarszaniem się stanu zapalnego, dolegliwości stają się coraz bardziej uporczywe. Towarzyszą im również objawy ogólne, takie jak osłabienie i złe samopoczucie, gorączka i nudności – czyli objawy typowe dla wielu innych chorób.

W początkowej fazie rozwoju choroby symptomy nie są uciążliwe i wielu pacjentów je ignoruje. Osoby starsze często wiążą narastające problemy ze sprawnością ze swoim wiekiem i brakiem aktywności fizycznej.

Dobrym nawykiem jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych i konsultowanie wyników z lekarzem ortopedą. Zespół Rex Medica posiada bogate doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób zapalnych kości i stawów.

Diagnozowanie zapalenia kości i stawów

Diagnozowaniem zapalenia kości i stawów zajmują się lekarze ortopedzi i to oni dobierają odpowiedni zestaw badań, które pomogą trafnie określić rodzaj schorzenia.

Pierwszym, podstawowym badaniem jest badanie ogólne krwi. U pacjentów z rozwijającym się zapaleniem kości lub stawów wyniki wskażą podwyższony poziom białych krwinek i obniżony poziom hemoglobiny. Typowym zjawiskiem jest podwyższone CRP (czyli białko C-reaktywne), typowe podczas infekcji.

Posiew krwi i badanie bakteriologiczne pozwalają określić rodzaj bakterii, która doprowadziła do powstania stanu zapalnego.

Ważnym elementem diagnozy jest wykonanie badań obrazowych, które pokażą stopień zaawansowania choroby. Należą do nich:

  • tomografia komputerowa,
  • RTG,
  • rezonans magnetyczny.

Pierwsze zmiany wynikające z rozwijającego się stanu zapalnego są widoczne w badaniach obrazowych dopiero po upływie 2-3 tygodni choroby. Dlatego lekarz będzie się starał dokładnie ustalić czas trwania dolegliwości.

W Rex Medica badania obrazowe można wykonać bez skierowania lekarskiego, ale warto wcześniej skorzystać z konsultacji. Ortopeda przeprowadzi wstępny wywiad i precyzyjnie określi kierunek procesu diagnostycznego.

Leczenie zapalenia kości i stawów

Na przebieg leczenia wpływ mają przede wszystkim stopień zaawansowania choroby oraz występujące objawy. W każdym przypadku wskazane jest odciążanie chorego miejsca i odpoczynek.

W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz zaleci dożylną antybiotykoterapię, prowadzoną w warunkach szpitalnych. Terapia może trwać nawet do 10 tygodni.

Większość pacjentów musi również stosować leki przeciwbólowe oraz odpowiednią dietę. Produkty takie jak nabiał, cukier, sól i kofeina pogarszają stan chorego i utrudniają powrót do zdrowia.

Wczesne rozpoznanie znacznie skraca czas rekonwalescencji, daje szansę na całkowite wyleczenie choroby i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Jeżeli jednak stan zapalny zostanie zaniedbany, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Możliwe powikłania

Ignorowanie objawów zapalenia kości lub stawów, a także zaniedbywanie leczenia może prowadzić do nieprzyjemnych i nieodwracalnych konsekwencji.

W przypadku infekcji bakteryjnych częstym powikłaniem jest ropień i przetoka ropna, które trudno się goją i prowadzą do przejścia choroby w stan przewlekły.

  • Inne, często występujące, powikłania:
  • złamania,
  • uszkodzenie i zniekształcenie kości,
  • rozwinięcie posocznicy (sepsy),
  • amputacja kończyny,
  • zesztywnienie stawów.

Doświadczony zespół specjalistów w Rex Medica szybko i trafnie postawi diagnozę. Nie zwlekaj. Zarezerwuj termin swojej wizyty już dziś i ciesz się zdrowiem.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Umów się na badanie

* Wymagane pole