}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu rozpoznania i leczenia schizofrenii i depresji.

Związek pomiędzy psychiatrią a neurologią

Te dwie dziedziny medycyny są ze sobą ściśle powiązane. Pacjenci cierpiący z powodu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego często wykazują podobne objawy, jak pacjenci, u których stwierdzono chorobę psychiczną.

Lekarze psychiatrzy, w toku diagnozowania zaburzeń, kierują swoich pacjentów na dodatkowe konsultacje neurologiczne i specjalistyczne badania, aby precyzyjnie określić przyczyny wywołujące określone objawy.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica możesz wykonać badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, i skonsultować je z neurologiem. Dzięki temu Twój lekarz psychiatra będzie mógł szybciej i trafniej zdiagnozować Twój problem.

Schizofrenia

To poważna choroba, która prowadzi do występowania zaburzeń postrzegania, odbierania i przetwarzania rzeczywistości. Częściej występuje u mężczyzn oraz u osób, u których rozpoznano ją wśród krewnych pierwszego stopnia.

Rozpoznanie schizofrenii polega głównie na badaniu psychiatrycznym i wywiadzie. W procesie diagnozowania udział biorą również bliscy chorej osoby.

Objawy schizofrenii mogą wystąpić zarówno nagle, jak i nasilać się stopniowo. Wyróżnia się wiele zachowań i zaburzeń typowych dla tej choroby, a do najczęściej występujących należą:

  • wycofanie społeczne i emocjonalne,
  • apatia,
  • spadek aktywności,
  • problemy z odróżnieniem świata rzeczywistego od świata fantazji.

Jednym z ważnych elementów procesu rozpoznawania schizofrenii jest wykluczenie zaburzeń o podobnym przebiegu. Psychiatrzy kierują swoich pacjentów między innymi do specjalisty neurologa, którego zadaniem jest analiza stanu pacjenta pod kątem występowania chorób takich jak guzy mózgu, epilepsja lub inne schorzenia układu nerwowego.

Badaniem, które zleca się pacjentom z podejrzeniem schizofrenii, jest rezonans magnetyczny. Pozwala on ocenić ogólny stan chorego, a także potwierdzić lub wykluczyć chorobę, kiedy diagnoza jest wątpliwa.

Depresja

Depresja jest najczęściej występującą chorobą psychiczną na świecie. Niestety w wielu przypadkach pacjenci z tym zaburzeniem nie są prawidłowo diagnozowani.

Konsultacja psychiatryczna jest wskazana zawsze wtedy, kiedy objawy utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie – zwłaszcza w przypadkach nasilenia symptomów. Naszą czujność powinny wzbudzić również krótkotrwałe objawy, które cyklicznie powracają.

Utrata chęci do życia, apatia, a nawet niezdolność do normalnego funkcjonowania to tylko kilka z wielu objawów choroby.

Diagnoza tego schorzenia, podobnie jak w przypadku schizofrenii, polega na zebraniu drobiazgowego wywiadu i przeprowadzeniu badania psychiatrycznego.

Wykluczenie występowania chorób dających podobne objawy jest jednym z pierwszych kroków na drodze do postawienia prawidłowej diagnozy. W tym celu lekarz kieruje pacjenta do specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Niezbędne mogą się okazać również dodatkowe badania diagnostyczne, w tym badania obrazowe.

W Rex Medica zarezerwujesz termin badania rezonansem magnetycznym, a także umówisz się na konsultację neurologiczną, która uzupełni obraz stanu zdrowia.

Jak rezonans magnetyczny wspomaga diagnozę

Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez The American Journal of Psychiatry, osoby cierpiące na schizofrenię cechują się występowaniem wielu anomalii struktur mózgowych, takich jak asymetria pomiędzy dwoma półkulami.

Ocena budowy mózgu, przeprowadzona na podstawie dostępnej wiedzy medycznej i wyników badań obrazowych, znacznie ułatwia trafne określenie schorzenia. Pozwala również niezwłocznie wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Rezonans magnetyczny daje najwyraźniejszy obraz badanej struktury, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze zmiany mogące świadczyć o chorobie.

Placówki Rex Medica oferują badania wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego i pod kontrolą doświadczonych specjalistów. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i zarezerwuj termin badania już dziś.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole