}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu rozpoznania i leczenia schizofrenii i depresji.

Związek pomiędzy psychiatrią a neurologią

Te dwie dziedziny medycyny są ze sobą ściśle powiązane. Pacjenci cierpiący z powodu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego często wykazują podobne objawy, jak pacjenci, u których stwierdzono chorobę psychiczną.

Lekarze psychiatrzy, w toku diagnozowania zaburzeń, kierują swoich pacjentów na dodatkowe konsultacje neurologiczne i specjalistyczne badania, aby precyzyjnie określić przyczyny wywołujące określone objawy.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica możesz wykonać badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, i skonsultować je z neurologiem. Dzięki temu Twój lekarz psychiatra będzie mógł szybciej i trafniej zdiagnozować Twój problem.

Schizofrenia

To poważna choroba, która prowadzi do występowania zaburzeń postrzegania, odbierania i przetwarzania rzeczywistości. Częściej występuje u mężczyzn oraz u osób, u których rozpoznano ją wśród krewnych pierwszego stopnia.

Rozpoznanie schizofrenii polega głównie na badaniu psychiatrycznym i wywiadzie. W procesie diagnozowania udział biorą również bliscy chorej osoby.

Objawy schizofrenii mogą wystąpić zarówno nagle, jak i nasilać się stopniowo. Wyróżnia się wiele zachowań i zaburzeń typowych dla tej choroby, a do najczęściej występujących należą:

  • wycofanie społeczne i emocjonalne,
  • apatia,
  • spadek aktywności,
  • problemy z odróżnieniem świata rzeczywistego od świata fantazji.

Jednym z ważnych elementów procesu rozpoznawania schizofrenii jest wykluczenie zaburzeń o podobnym przebiegu. Psychiatrzy kierują swoich pacjentów między innymi do specjalisty neurologa, którego zadaniem jest analiza stanu pacjenta pod kątem występowania chorób takich jak guzy mózgu, epilepsja lub inne schorzenia układu nerwowego.

Badaniem, które zleca się pacjentom z podejrzeniem schizofrenii, jest rezonans magnetyczny. Pozwala on ocenić ogólny stan chorego, a także potwierdzić lub wykluczyć chorobę, kiedy diagnoza jest wątpliwa.

Depresja

Depresja jest najczęściej występującą chorobą psychiczną na świecie. Niestety w wielu przypadkach pacjenci z tym zaburzeniem nie są prawidłowo diagnozowani.

Konsultacja psychiatryczna jest wskazana zawsze wtedy, kiedy objawy utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie – zwłaszcza w przypadkach nasilenia symptomów. Naszą czujność powinny wzbudzić również krótkotrwałe objawy, które cyklicznie powracają.

Utrata chęci do życia, apatia, a nawet niezdolność do normalnego funkcjonowania to tylko kilka z wielu objawów choroby.

Diagnoza tego schorzenia, podobnie jak w przypadku schizofrenii, polega na zebraniu drobiazgowego wywiadu i przeprowadzeniu badania psychiatrycznego.

Wykluczenie występowania chorób dających podobne objawy jest jednym z pierwszych kroków na drodze do postawienia prawidłowej diagnozy. W tym celu lekarz kieruje pacjenta do specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Niezbędne mogą się okazać również dodatkowe badania diagnostyczne, w tym badania obrazowe.

W Rex Medica zarezerwujesz termin badania rezonansem magnetycznym, a także umówisz się na konsultację neurologiczną, która uzupełni obraz stanu zdrowia.

Jak rezonans magnetyczny wspomaga diagnozę

Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez The American Journal of Psychiatry, osoby cierpiące na schizofrenię cechują się występowaniem wielu anomalii struktur mózgowych, takich jak asymetria pomiędzy dwoma półkulami.

Ocena budowy mózgu, przeprowadzona na podstawie dostępnej wiedzy medycznej i wyników badań obrazowych, znacznie ułatwia trafne określenie schorzenia. Pozwala również niezwłocznie wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Rezonans magnetyczny daje najwyraźniejszy obraz badanej struktury, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze zmiany mogące świadczyć o chorobie.

Placówki Rex Medica oferują badania wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego i pod kontrolą doświadczonych specjalistów. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i zarezerwuj termin badania już dziś.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Zdrowie! Najlepszy prezent

Zbyt wiele osób zaczyna doceniać zdrowie dopiero, kiedy je utraci. Poważne choroby i ich powikłania potrafią odwrócić życie chorego i jego najbliższych do góry nogami. Można jednak zapobiegać wielu...

Wiosenne przygotowania do sezonu rowerowego

Słoneczne wiosenne dni skłaniają wiele osób do częstszej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy miejskie ścieżki rowerowe i leśne szlaki zapełniają się miłośnikami jednośladów....

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole