}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Wszystkie wpisy

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu rozpoznania i leczenia schizofrenii i depresji.

Związek pomiędzy psychiatrią a neurologią

Te dwie dziedziny medycyny są ze sobą ściśle powiązane. Pacjenci cierpiący z powodu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego często wykazują podobne objawy, jak pacjenci, u których stwierdzono chorobę psychiczną.

Lekarze psychiatrzy, w toku diagnozowania zaburzeń, kierują swoich pacjentów na dodatkowe konsultacje neurologiczne i specjalistyczne badania, aby precyzyjnie określić przyczyny wywołujące określone objawy.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica możesz wykonać badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, i skonsultować je z neurologiem. Dzięki temu Twój lekarz psychiatra będzie mógł szybciej i trafniej zdiagnozować Twój problem.

Schizofrenia

To poważna choroba, która prowadzi do występowania zaburzeń postrzegania, odbierania i przetwarzania rzeczywistości. Częściej występuje u mężczyzn oraz u osób, u których rozpoznano ją wśród krewnych pierwszego stopnia.

Rozpoznanie schizofrenii polega głównie na badaniu psychiatrycznym i wywiadzie. W procesie diagnozowania udział biorą również bliscy chorej osoby.

Objawy schizofrenii mogą wystąpić zarówno nagle, jak i nasilać się stopniowo. Wyróżnia się wiele zachowań i zaburzeń typowych dla tej choroby, a do najczęściej występujących należą:

  • wycofanie społeczne i emocjonalne,
  • apatia,
  • spadek aktywności,
  • problemy z odróżnieniem świata rzeczywistego od świata fantazji.

Jednym z ważnych elementów procesu rozpoznawania schizofrenii jest wykluczenie zaburzeń o podobnym przebiegu. Psychiatrzy kierują swoich pacjentów między innymi do specjalisty neurologa, którego zadaniem jest analiza stanu pacjenta pod kątem występowania chorób takich jak guzy mózgu, epilepsja lub inne schorzenia układu nerwowego.

Badaniem, które zleca się pacjentom z podejrzeniem schizofrenii, jest rezonans magnetyczny. Pozwala on ocenić ogólny stan chorego, a także potwierdzić lub wykluczyć chorobę, kiedy diagnoza jest wątpliwa.

Depresja

Depresja jest najczęściej występującą chorobą psychiczną na świecie. Niestety w wielu przypadkach pacjenci z tym zaburzeniem nie są prawidłowo diagnozowani.

Konsultacja psychiatryczna jest wskazana zawsze wtedy, kiedy objawy utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie – zwłaszcza w przypadkach nasilenia symptomów. Naszą czujność powinny wzbudzić również krótkotrwałe objawy, które cyklicznie powracają.

Utrata chęci do życia, apatia, a nawet niezdolność do normalnego funkcjonowania to tylko kilka z wielu objawów choroby.

Diagnoza tego schorzenia, podobnie jak w przypadku schizofrenii, polega na zebraniu drobiazgowego wywiadu i przeprowadzeniu badania psychiatrycznego.

Wykluczenie występowania chorób dających podobne objawy jest jednym z pierwszych kroków na drodze do postawienia prawidłowej diagnozy. W tym celu lekarz kieruje pacjenta do specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Niezbędne mogą się okazać również dodatkowe badania diagnostyczne, w tym badania obrazowe.

W Rex Medica zarezerwujesz termin badania rezonansem magnetycznym, a także umówisz się na konsultację neurologiczną, która uzupełni obraz stanu zdrowia.

Jak rezonans magnetyczny wspomaga diagnozę

Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez The American Journal of Psychiatry, osoby cierpiące na schizofrenię cechują się występowaniem wielu anomalii struktur mózgowych, takich jak asymetria pomiędzy dwoma półkulami.

Ocena budowy mózgu, przeprowadzona na podstawie dostępnej wiedzy medycznej i wyników badań obrazowych, znacznie ułatwia trafne określenie schorzenia. Pozwala również niezwłocznie wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Rezonans magnetyczny daje najwyraźniejszy obraz badanej struktury, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze zmiany mogące świadczyć o chorobie.

Placówki Rex Medica oferują badania wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego i pod kontrolą doświadczonych specjalistów. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu i zarezerwuj termin badania już dziś.

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Umów się na badanie

* Wymagane pole