}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Wszystkie wpisy

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co dzień nie dbają o swoją kondycję fizyczną. Sprawdź, jakie kontuzje grożą nam zimą i jak przygotować się, aby ich uniknąć.

Stłuczenia – jak sobie z nimi radzić

Stłuczenie to tępy uraz, w wyniku którego nie dochodzi do uszkodzenia skóry, a jedynie tkanki podskórnej, tkanki mięśniowej, okostnej i stawów. Efektem tego urazu jest zasinienie, bolesność, a w niektórych przypadkach również obrzęk.

Stłuczenie to stosunkowo najlżejszy rodzaj kontuzji związanych z poruszaniem się w trudnych, zimowych warunkach. Zazwyczaj kończy się kilkudniowym bólem i zasinieniem, które początkowo jest niebieskofioletowe, z czasem zmienia kolory na jaśniejsze, aż w końcu znika.

Ból towarzyszący stłuczeniom może początkowo utrudniać lub uniemożliwiać sprawne poruszanie. Warto wtedy zasięgnąć rady lekarza specjalisty, który wykluczy poważniejsze uszkodzenia i zaleci prawidłowe postępowanie. W Rex Medica bez problemu zarezerwujesz wizytę u ortopedy oraz wykonasz podstawowe badania obrazowe.

Domowe sposoby na stłuczenia:

 • zimne okłady
 • okłady z octu
 • unieruchomienie przy pomocy opaski elastycznej
 • maści przyspieszające wchłanianie siniaków (np. maść arnikowa)

Zwichnięcia – czy wymagają wizyty u lekarza?

Tak. Ponieważ do zwichnięcia (dyslokacji) stawu dochodzi, kiedy zmienia się fizjologiczne położenie kości względem siebie. Prowadzi to do deformacji i braku możliwości wykonywania ruchów.

Kontuzji tej często towarzyszą uszkodzenia więzadeł, torebki stawowej i chrząstek. W ciężkich przypadkach osoba poszkodowana może wymagać operacji.

Jak zabezpieczyć zwichnięcie:

 • unieruchomić staw (za pomocą dostępnych materiałów, np. patyków i paska do spodni)
 • zastosować zimny okład
 • wezwać karetkę lub zawieźć poszkodowaną osobę do szpitala

Uwaga: nie należy samodzielnie nastawiać stawów.

Diagnostyka obejmuje wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, USG lub tomografii komputerowej. Każde z tych badań wykonasz pod fachową opieką specjalistów w Rex Medica. Badania obrazowe pozwalają na ocenę stopnia uszkodzenia i dobór odpowiednich metod leczenia.

Nieodzownym elementem leczenia zwichnięć jest rehabilitacja, która wspomaga powrót do sprawności fizycznej i uniknięcie powikłań.

Najczęstsze zabiegi rehabilitacyjne stosowane przy zwichnięciach:

 • ultradźwięki
 • laser, kinezyterapia
 • pole magnetyczne

Jak poradzić sobie ze skręceniem

W okresie zimowym najczęściej dochodzi do skręceń stawu skokowego. Kontuzja ta powstaje, kiedy przekroczony zostaje fizjologiczny zakres ruchu w obrębie stawu. W przeciwieństwie do zwichnięć, skręcenia nie wiążą się z przerwaniem kontaktu powierzchni stawowych.

Kontuzjowana osoba powinna w ciągu 30 minut od wystąpienia urazu zastosować postępowanie PRINCE, które jest akronimem tłumaczonym z języka angielskiego jako: ochrona, oszczędzanie, zimne okłady, miejscowy ucisk i wyższe ułożenie kończyny.

Szybka diagnostyka oraz wdrożenie prawidłowego postępowania są kluczowymi czynnikami decydującymi o odzyskaniu sprawności. Pacjenci, którzy zgłaszają się do Rex Medica ze skręceniami stawów najczęściej kierowani są na badanie USG i RTG. W skomplikowanych przypadkach lekarz ortopeda może zalecić również wykonanie rezonansu magnetycznego.

Lekarze najczęściej zalecają leczenie zachowawcze oraz rehabilitację. Warto ograniczyć obciążanie skręconego stawu, aby nie doprowadzić do niestabilności oraz potrzeby przeprowadzenia operacji.

Co robić, kiedy upadek kończy się złamaniem kości?

Zimowa aura i oblodzone chodniki sprzyjają niefortunnym upadkom, które w wielu przypadkach mogą skończyć się złamaniem. Działanie dużej siły prowadzi do powstania szczeliny lub pęknięcia w obrębie kości. Do urazów najczęściej dochodzi podczas próby asekurowania się przed potłuczeniem.

Wyjątkowo niebezpieczne są złamania otwarte, które mogą nieść za sobą wiele powikłań, takich jak zakażenia, uszkodzenia mięśni i skóry, obfite krwawienie i długotrwałą utratę sprawności.

Postępowanie w przypadku złamania kości:

 • nie poruszaj złamaną częścią ciała i nie staraj się prostować odkształceń,
 • postaraj się zatamować krwawienie, jeżeli do niego doszło,
 • jeżeli jest to możliwe, to spróbuj unieruchomić kontuzjowaną część ciała (ale pamiętaj o pierwszej zasadzie).

W zależności od stopnia uszkodzeń lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu operacji lub zastosowaniu unieruchomienia w opatrunku gipsowym. Badania obrazowe oferowane przez Rex Medica pomogą trafnie dobrać najlepszą metodę leczenia.

Przygotuj się do zimy i zmniejsz ryzyko wystąpienia urazów

Wiele z opisanych wyżej urazów jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku, przed którym nie możemy się uchronić. Możemy jednak zadbać o sprawność fizyczną i dobrą kondycję, aby szybko powrócić do pełni sił.

Regularne ćwiczenia, dopasowane do wieku i stanu zdrowia, wzmacniają organizm i poprawiają koordynację ruchową. Dzięki temu mamy szansę na uniknięcie wielu wypadków lub skuteczniejszą asekurację i minimalizowanie uszkodzeń.

Osoby starsze to grupa szczególnie narażona na kontuzje. Dlatego oprócz przygotowania fizycznego warto zadbać o prawidłowy dobór obuwia. Zadbajmy o bliskich nam seniorów i w miarę możliwości wspierajmy ich, kiedy zimowa aura zaczyna stwarzać dla nich realne zagrożenie.

Jeżeli pomimo dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego przygotowania do zimy, spotkała Cię kontuzja, to udaj się do najbliższej placówki medycznej po pomoc. W Rex Medica, pod opieką lekarzy specjalistów, wykonasz niezbędne badania obrazowe i otrzymasz wskazówki, które pozwolą Ci powrócić do pełni sprawności.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Umów się na badanie

* Wymagane pole