}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co dzień nie dbają o swoją kondycję fizyczną. Sprawdź, jakie kontuzje grożą nam zimą i jak przygotować się, aby ich uniknąć.

Stłuczenia – jak sobie z nimi radzić

Stłuczenie to tępy uraz, w wyniku którego nie dochodzi do uszkodzenia skóry, a jedynie tkanki podskórnej, tkanki mięśniowej, okostnej i stawów. Efektem tego urazu jest zasinienie, bolesność, a w niektórych przypadkach również obrzęk.

Stłuczenie to stosunkowo najlżejszy rodzaj kontuzji związanych z poruszaniem się w trudnych, zimowych warunkach. Zazwyczaj kończy się kilkudniowym bólem i zasinieniem, które początkowo jest niebieskofioletowe, z czasem zmienia kolory na jaśniejsze, aż w końcu znika.

Ból towarzyszący stłuczeniom może początkowo utrudniać lub uniemożliwiać sprawne poruszanie. Warto wtedy zasięgnąć rady lekarza specjalisty, który wykluczy poważniejsze uszkodzenia i zaleci prawidłowe postępowanie. W Rex Medica bez problemu zarezerwujesz wizytę u ortopedy oraz wykonasz podstawowe badania obrazowe.

Domowe sposoby na stłuczenia:

 • zimne okłady
 • okłady z octu
 • unieruchomienie przy pomocy opaski elastycznej
 • maści przyspieszające wchłanianie siniaków (np. maść arnikowa)

Zwichnięcia – czy wymagają wizyty u lekarza?

Tak. Ponieważ do zwichnięcia (dyslokacji) stawu dochodzi, kiedy zmienia się fizjologiczne położenie kości względem siebie. Prowadzi to do deformacji i braku możliwości wykonywania ruchów.

Kontuzji tej często towarzyszą uszkodzenia więzadeł, torebki stawowej i chrząstek. W ciężkich przypadkach osoba poszkodowana może wymagać operacji.

Jak zabezpieczyć zwichnięcie:

 • unieruchomić staw (za pomocą dostępnych materiałów, np. patyków i paska do spodni)
 • zastosować zimny okład
 • wezwać karetkę lub zawieźć poszkodowaną osobę do szpitala

Uwaga: nie należy samodzielnie nastawiać stawów.

Diagnostyka obejmuje wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, USG lub tomografii komputerowej. Każde z tych badań wykonasz pod fachową opieką specjalistów w Rex Medica. Badania obrazowe pozwalają na ocenę stopnia uszkodzenia i dobór odpowiednich metod leczenia.

Nieodzownym elementem leczenia zwichnięć jest rehabilitacja, która wspomaga powrót do sprawności fizycznej i uniknięcie powikłań.

Najczęstsze zabiegi rehabilitacyjne stosowane przy zwichnięciach:

 • ultradźwięki
 • laser, kinezyterapia
 • pole magnetyczne

Jak poradzić sobie ze skręceniem

W okresie zimowym najczęściej dochodzi do skręceń stawu skokowego. Kontuzja ta powstaje, kiedy przekroczony zostaje fizjologiczny zakres ruchu w obrębie stawu. W przeciwieństwie do zwichnięć, skręcenia nie wiążą się z przerwaniem kontaktu powierzchni stawowych.

Kontuzjowana osoba powinna w ciągu 30 minut od wystąpienia urazu zastosować postępowanie PRINCE, które jest akronimem tłumaczonym z języka angielskiego jako: ochrona, oszczędzanie, zimne okłady, miejscowy ucisk i wyższe ułożenie kończyny.

Szybka diagnostyka oraz wdrożenie prawidłowego postępowania są kluczowymi czynnikami decydującymi o odzyskaniu sprawności. Pacjenci, którzy zgłaszają się do Rex Medica ze skręceniami stawów najczęściej kierowani są na badanie USG i RTG. W skomplikowanych przypadkach lekarz ortopeda może zalecić również wykonanie rezonansu magnetycznego.

Lekarze najczęściej zalecają leczenie zachowawcze oraz rehabilitację. Warto ograniczyć obciążanie skręconego stawu, aby nie doprowadzić do niestabilności oraz potrzeby przeprowadzenia operacji.

Co robić, kiedy upadek kończy się złamaniem kości?

Zimowa aura i oblodzone chodniki sprzyjają niefortunnym upadkom, które w wielu przypadkach mogą skończyć się złamaniem. Działanie dużej siły prowadzi do powstania szczeliny lub pęknięcia w obrębie kości. Do urazów najczęściej dochodzi podczas próby asekurowania się przed potłuczeniem.

Wyjątkowo niebezpieczne są złamania otwarte, które mogą nieść za sobą wiele powikłań, takich jak zakażenia, uszkodzenia mięśni i skóry, obfite krwawienie i długotrwałą utratę sprawności.

Postępowanie w przypadku złamania kości:

 • nie poruszaj złamaną częścią ciała i nie staraj się prostować odkształceń,
 • postaraj się zatamować krwawienie, jeżeli do niego doszło,
 • jeżeli jest to możliwe, to spróbuj unieruchomić kontuzjowaną część ciała (ale pamiętaj o pierwszej zasadzie).

W zależności od stopnia uszkodzeń lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu operacji lub zastosowaniu unieruchomienia w opatrunku gipsowym. Badania obrazowe oferowane przez Rex Medica pomogą trafnie dobrać najlepszą metodę leczenia.

Przygotuj się do zimy i zmniejsz ryzyko wystąpienia urazów

Wiele z opisanych wyżej urazów jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku, przed którym nie możemy się uchronić. Możemy jednak zadbać o sprawność fizyczną i dobrą kondycję, aby szybko powrócić do pełni sił.

Regularne ćwiczenia, dopasowane do wieku i stanu zdrowia, wzmacniają organizm i poprawiają koordynację ruchową. Dzięki temu mamy szansę na uniknięcie wielu wypadków lub skuteczniejszą asekurację i minimalizowanie uszkodzeń.

Osoby starsze to grupa szczególnie narażona na kontuzje. Dlatego oprócz przygotowania fizycznego warto zadbać o prawidłowy dobór obuwia. Zadbajmy o bliskich nam seniorów i w miarę możliwości wspierajmy ich, kiedy zimowa aura zaczyna stwarzać dla nich realne zagrożenie.

Jeżeli pomimo dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego przygotowania do zimy, spotkała Cię kontuzja, to udaj się do najbliższej placówki medycznej po pomoc. W Rex Medica, pod opieką lekarzy specjalistów, wykonasz niezbędne badania obrazowe i otrzymasz wskazówki, które pozwolą Ci powrócić do pełni sprawności.

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Umów się na badanie

* Wymagane pole