}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Wszystkie wpisy

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni możne w znacznym stopniu wpłynąć na Twoją kondycję. Przeczytaj i dowiedz się, jak oddziałuje to na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Zmiana czasu na letni i jej wpływ na ludzki organizm

Twój rytm dobowy, czyli cykl regularnych zmian w aktywności Twojego organizmu, jest regulowany przez hormony.

Kortyzol jest hormonem produkowanym o poranku. Dzięki niemu się budzimy. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa stężenie glukozy we krwi, pobudza organizm i dostarcza energii.

Melatonina, zwana hormonem snu, wykazuje działanie odwrotne do kortyzolu i pozwala nam spokojnie spać w nocy. Jest produkowana przez gruczoł znajdujący się w mózgu, zwany szyszynką.

Za każdym razem, kiedy Twój rytm dobowy ulega zmianie, zaburzeniu ulega również wydzielanie tych hormonów. Takich zachwiań możesz doświadczyć nie tylko podczas zmiany czasu, ale również przy okazji podróżowania między różnymi strefami czasowymi.

Czy jedna godzina snu mniej widocznie wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Rutyna i powtarzalność to bardzo ważne czynniki mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu. Nie bez powodu już od urodzenia funkcjonujemy w zgodzie z ustalonym schematem dnia.

Przy zmianie czasu na letni, z dnia na dzień zmieniasz swoją codzienną rutynę. I chociaż jedna godzina to mało, to jednak potrzebujesz kilku dni, zanim Twój organizm na nowo przystosuje się do nowego rytmu dobowego.

Na szczęście zmiana ta jest tak niewielka, że nie prowadzi do ryzyka wystąpienia poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Przez jakiś czas możesz obserwować problemy z zaśnięciem lub budzenie się przed budzikiem, ale nie powinno to znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia.

Jeżeli jednak Twój organizm jest wyjątkowo czuły na zmiany rytmu dobowego, to możesz doświadczyć bólu głowy, problemów z koncentracją czy rozdrażnienia. Na szczęście ludzki organizm jest w stanie szybko dostosować się do nowych warunków i zaakceptować zmiany.

Czy zmiana czasu zwiększa ryzyko występowania poszczególnych chorób?

Choć dla większości z nas zmiana czasu wiąże się jedynie z pewnym dyskomfortem występującym rano i wieczorem, to badania wykazały, że nawet tak niewielkie zmiany w rytmie dobowym mogą zwiększać ryzyko występowania udaru mózgu lub zawału serca.

Takie ryzyko jest wynikiem wahań produkcji hormonów. Duże skoki poziomu kortyzolu i adrenaliny wywołują stres, który może okazać się niebezpieczny dla organizmu.

Osoby zmagające się z problemami z ciśnieniem tętniczym krwi lub osoby w podeszłym wieku powinny szczególnie zadbać o łagodne przejście z czasu zimowego na letni, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca.

Jak zapobiegać efektom zmiany czasu na letni?

Najcenniejszą radą, z której możesz skorzystać, jest wsłuchanie się w swój organizm. Jeżeli masz możliwość dostosować porę swoich porannych pobudek oraz zmienić godzinę, o której kładziesz się spać, to Twojemu organizmowi dużo łatwiej będzie stopniowo zmienić dotychczasowe nawyki.

Jeszcze przed datą zmiany czasu możesz przestawić swój budzik o 30 minut. Kiedy po kilku dniach przyzwyczaisz się do nowej pory, powtórz cały proces i przestaw budzik o kolejne 30 minut. W ten sposób przywykniesz do pobudek o nowej porze.

Zmniejszysz tym samym ryzyko wystąpienia dużych wahań stężenia hormonów i ogólny poziom stresu. Twój organizm po kilku dniach skoryguje swój rytm dobowy, a Ty przestaniesz odczuwać efekty zmiany czasu.

Daj swojemu organizmowi czas na adaptację, a unikniesz dyskomfortu i zachowasz dobre samopoczucie.

W miarę możliwości postaraj się w ciągu 2 tygodni po zmianie czasu nie brać na siebie nadmiernej ilości obowiązków. Zmniejszysz w ten sposób stres i zredukujesz liczbę czynników obciążających Twój organizm.

Jak przygotować się do zmiany czasu na letni?

Odpowiednia higiena snu, choć może wydawać się czymś błahym, może w znacznym stopniu ułatwić Ci przejście z czasu zimowego na czas letni.

Zadbaj o komfort podczas snu – zmień pościel i utrzymuj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Przed snem przewietrz pokój. Zdecydowanie łatwiej zasypia się w przewietrzonym pokoju, w którym nie jest zbyt gorąco.

Ważnym elementem zdrowego snu jest unikanie ekranów na przynajmniej dwie godziny przed pójściem do łóżka. Patrzenie w ekran telefonu lub telewizora niekorzystnie wpływa na jakość snu, a czasem może nawet uniemożliwiać zaśnięcie. Zadbaj o wyciszenie swojego organizmu i zrezygnuj z elektroniki przed snem.

Innym czynnikiem, który może znacznie wpłynąć na jakość Twojego snu, jest ostatni posiłek w ciągu dnia. Postaraj się zjeść kolację przynajmniej 3 godziny przed pójściem do łózka. Zadbaj, żeby była lekka i niezbyt obfita. Twój organizm będzie mógł skupić się na wypoczynku, a nie na trawieniu nadmiernie sytego posiłku.

Powyższe rady zdecydowanie ułatwią Ci przejście z czasu zimowego i pozwolą szybciej zacząć cieszyć się z długich letnich dni. Twoje pozytywne nastawienie i odpowiednie przygotowanie może zaowocować płynną zmianą rytmu dobowego.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Umów się na badanie

* Wymagane pole