}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Wszystkie wpisy

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Zmiana czasu na letni – czy ma wpływ na nasz organizm?

Dwa razy w roku musisz przestawiać swój zegarek o godzinę, ale czy wiesz, jaki wpływ ma zmiana czasu na Twój organizm? Okazuje się, że jedna godzina snu, którą tracimy przy przejściu na czas letni możne w znacznym stopniu wpłynąć na Twoją kondycję. Przeczytaj i dowiedz się, jak oddziałuje to na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Zmiana czasu na letni i jej wpływ na ludzki organizm

Twój rytm dobowy, czyli cykl regularnych zmian w aktywności Twojego organizmu, jest regulowany przez hormony.

Kortyzol jest hormonem produkowanym o poranku. Dzięki niemu się budzimy. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa stężenie glukozy we krwi, pobudza organizm i dostarcza energii.

Melatonina, zwana hormonem snu, wykazuje działanie odwrotne do kortyzolu i pozwala nam spokojnie spać w nocy. Jest produkowana przez gruczoł znajdujący się w mózgu, zwany szyszynką.

Za każdym razem, kiedy Twój rytm dobowy ulega zmianie, zaburzeniu ulega również wydzielanie tych hormonów. Takich zachwiań możesz doświadczyć nie tylko podczas zmiany czasu, ale również przy okazji podróżowania między różnymi strefami czasowymi.

Czy jedna godzina snu mniej widocznie wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Rutyna i powtarzalność to bardzo ważne czynniki mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu. Nie bez powodu już od urodzenia funkcjonujemy w zgodzie z ustalonym schematem dnia.

Przy zmianie czasu na letni, z dnia na dzień zmieniasz swoją codzienną rutynę. I chociaż jedna godzina to mało, to jednak potrzebujesz kilku dni, zanim Twój organizm na nowo przystosuje się do nowego rytmu dobowego.

Na szczęście zmiana ta jest tak niewielka, że nie prowadzi do ryzyka wystąpienia poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Przez jakiś czas możesz obserwować problemy z zaśnięciem lub budzenie się przed budzikiem, ale nie powinno to znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia.

Jeżeli jednak Twój organizm jest wyjątkowo czuły na zmiany rytmu dobowego, to możesz doświadczyć bólu głowy, problemów z koncentracją czy rozdrażnienia. Na szczęście ludzki organizm jest w stanie szybko dostosować się do nowych warunków i zaakceptować zmiany.

Czy zmiana czasu zwiększa ryzyko występowania poszczególnych chorób?

Choć dla większości z nas zmiana czasu wiąże się jedynie z pewnym dyskomfortem występującym rano i wieczorem, to badania wykazały, że nawet tak niewielkie zmiany w rytmie dobowym mogą zwiększać ryzyko występowania udaru mózgu lub zawału serca.

Takie ryzyko jest wynikiem wahań produkcji hormonów. Duże skoki poziomu kortyzolu i adrenaliny wywołują stres, który może okazać się niebezpieczny dla organizmu.

Osoby zmagające się z problemami z ciśnieniem tętniczym krwi lub osoby w podeszłym wieku powinny szczególnie zadbać o łagodne przejście z czasu zimowego na letni, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca.

Jak zapobiegać efektom zmiany czasu na letni?

Najcenniejszą radą, z której możesz skorzystać, jest wsłuchanie się w swój organizm. Jeżeli masz możliwość dostosować porę swoich porannych pobudek oraz zmienić godzinę, o której kładziesz się spać, to Twojemu organizmowi dużo łatwiej będzie stopniowo zmienić dotychczasowe nawyki.

Jeszcze przed datą zmiany czasu możesz przestawić swój budzik o 30 minut. Kiedy po kilku dniach przyzwyczaisz się do nowej pory, powtórz cały proces i przestaw budzik o kolejne 30 minut. W ten sposób przywykniesz do pobudek o nowej porze.

Zmniejszysz tym samym ryzyko wystąpienia dużych wahań stężenia hormonów i ogólny poziom stresu. Twój organizm po kilku dniach skoryguje swój rytm dobowy, a Ty przestaniesz odczuwać efekty zmiany czasu.

Daj swojemu organizmowi czas na adaptację, a unikniesz dyskomfortu i zachowasz dobre samopoczucie.

W miarę możliwości postaraj się w ciągu 2 tygodni po zmianie czasu nie brać na siebie nadmiernej ilości obowiązków. Zmniejszysz w ten sposób stres i zredukujesz liczbę czynników obciążających Twój organizm.

Jak przygotować się do zmiany czasu na letni?

Odpowiednia higiena snu, choć może wydawać się czymś błahym, może w znacznym stopniu ułatwić Ci przejście z czasu zimowego na czas letni.

Zadbaj o komfort podczas snu – zmień pościel i utrzymuj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Przed snem przewietrz pokój. Zdecydowanie łatwiej zasypia się w przewietrzonym pokoju, w którym nie jest zbyt gorąco.

Ważnym elementem zdrowego snu jest unikanie ekranów na przynajmniej dwie godziny przed pójściem do łóżka. Patrzenie w ekran telefonu lub telewizora niekorzystnie wpływa na jakość snu, a czasem może nawet uniemożliwiać zaśnięcie. Zadbaj o wyciszenie swojego organizmu i zrezygnuj z elektroniki przed snem.

Innym czynnikiem, który może znacznie wpłynąć na jakość Twojego snu, jest ostatni posiłek w ciągu dnia. Postaraj się zjeść kolację przynajmniej 3 godziny przed pójściem do łózka. Zadbaj, żeby była lekka i niezbyt obfita. Twój organizm będzie mógł skupić się na wypoczynku, a nie na trawieniu nadmiernie sytego posiłku.

Powyższe rady zdecydowanie ułatwią Ci przejście z czasu zimowego i pozwolą szybciej zacząć cieszyć się z długich letnich dni. Twoje pozytywne nastawienie i odpowiednie przygotowanie może zaowocować płynną zmianą rytmu dobowego.

Jak kwas hialuronowy wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Kwas hialuronowy kojarzy nam się głównie z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetykami pielęgnacyjnymi, mającymi pomóc zachować młody wygląd. Jednak świat współczesnej medycyny zna dużo więcej...

Diagnoza i leczenie raka prostaty

Znany również jako rak stercza lub rak gruczołu krokowego. To podstępne schorzenie jest drugą chorobą nowotworową, po raku płuc, która najczęściej zabija mężczyzn. Niestety wskaźnik zachorowań...

Aktywność ruchowa w życiu seniora

Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Znaczenie regularnego wysiłku fizycznego odczuwają zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniorów?...

Co robić, kiedy Twoje kolana zaczynają sprawiać problemy

Ból kolana może spotkać każdego, bez względu na wiek i stopień aktywności fizycznej. Może być efektem urazu powstałego podczas uprawiania sportu lub w czasie wykonywania codziennych czynności,...

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób głowy

Mózg jest wyjątkowo ważnym organem w naszym ciele, dlatego powinniśmy natychmiast reagować na wszelkie niepokojące objawy występujące w rejonie głowy. Szczegółowy wywiad medyczny, kompleksowa...

Szybka rekonwalescencja po urazach – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Urazy mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, dlatego rekonwalescencja pourazowa jest kluczowym etapem odzyskiwania sprawności. Prawidłowo i kompleksowo prowadzona, może zredukować...

Choroba Alzheimera – jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroba Alzheimera to przewlekłe schorzenie, które na początku daje bardzo subtelne objawy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć. Ten artykuł opisuje symptomy, które powinny wzbudzić Twoją...

Profilaktyka, czyli jak często wykonywać rezonans magnetyczny

Dbasz o swoje zdrowie i regularnie wykonujesz podstawowe badania medyczne? Od jakiegoś czasu dokuczają Ci niepokojące dolegliwości i zastanawiasz się nad konsultacją lekarską? W obu przypadkach...

Rezonans magnetyczny z kontrastem czy bez kontrastu

Masz wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym, ale nie masz pewności, w jakich przypadkach stosuje się kontrast? Zastanawiasz się, czy lekarz zaleci Ci podanie kontrastu? Z tego artykułu...

Czym jest łokieć golfisty?

Dokucza Ci ból po wewnętrznej stronie łokcia? Wykonujesz trening siłowy lub uprawiasz sporty wymagające rzucania? A może lubisz majsterkować i remontować swój dom? Jeżeli podczas tego typu czynności...

Umów się na badanie

* Wymagane pole