Październik to miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi, który celebrowany jest na świecie od 1985 roku, a jego symbolem jest różowa wstążka. W ramach kampanii 15 października przypadał Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Jak wykryć raka piersi? Jaka jest profilaktyka raka? To tematy ważne przez cały rok! Dlatego październik pozwala zwrócić uwagę na te kwestie, jednak kobiety powinny być stale czujne.
GENEZA – historia wstążki
W Stanach Zjednoczonych wstążka była niegdyś symbolem oczekiwania na lepsze jutro. W okresie II Wojny Światowej, kiedy to kobiety oczekiwały na swoich mężów walczących na froncie, wieszały one w swoich domach żółte wstążki, a także nosiły je na szyi. W latach 70. XX w. żółtą wstążkę uznano za narodowy symbol osób zaginionych. Natomiast w latach 90. aktywiści starali się zwrócić uwagę na konieczność walki z AIDS, a także na konieczną ochroną osób cierpiących na tę chorobę, używając do tego czerwonej wstążki. Różowa wstążka w szerszej świadomości, pierwszy raz pojawiła się w ogólnym obiegu dzięki inicjatywie redaktor naczelnej magazynu „Self” – Alexandry Penney. Różowa wstążka pojawiła się wówczas na okładce specjalnego wydania czasopisma w 1992 roku i miała uhonorować pamięć jednej z redaktorek – Phyllis Starr Wilson, która przegrała walkę z rakiem piersi. Od tamtej pory różowa wstążka stanowi symbol walki z rakiem piersi, ma również przypominać o jego profilaktyce.
Czynniki ryzyka
Według Krajowego Rejestru Nowotworów 80 proc. nieuleczalnych przypadków jest spowodowanych zbyt późną diagnozą. Dlatego rutynowe badanie piersi i szeroko rozumiana profilaktyka są tak istotne. Statystyki jasno pokazują, że rak piesi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%), a także najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a osoby chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi jest postrzegany jako jedno z największych zagrożeń, które prowadzą do przedwczesnej umieralności kobiet. Czynniki ryzyka są bardzo różnorodne i złożone. Bardzo istotna jest kondycja hormonalna kobiety (w tym: wiek przekwitania, stosowanie hormonów). Równie ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a zdecydowana większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia – w Polsce jest to ponad 80% pacjentek.
Profilaktyka
Już od 20. roku życia każda kobieta powinna badać swoje piersi. Takie samodzielne badanie najlepiej wykonać pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki. Samobadanie dotyczy zarówno oglądania, jak i badania dotykiem. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w strukturze piersi, zmiany kształtu, zmiany w wyglądzie oraz kolorze, a także wydzielinę z brodawek, strupki czy łuszczenie naskórka lub wszystkie inne, budzące wątpliwość objawy, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli nic nie budzi Twoich zastrzeżeń, to raz w roku wskazania jest wizyta profilaktyczna u lekarza.
Badania diagnostyczne
USG i mammografia służą wykrywaniu różnych zmian w piersiach, zwłaszcza zmian nowotworowych. Największą ich zaletą jest możliwość wykrycia zmian nowotworowych we wczesnym stadium, kiedy możliwe jest jeszcze wyleczenie. O wyborze badania decyduje lekarz. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości umów się na badanie USG w Rex Medica Warszawa bądź na konsultację: https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/. Prawidłowo wykonane badanie USG piersi pozwala na wykrycie zmian od około 5 mm wielkości guza.
Na czym polega USG piersi?
USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym, zatem może być wykonywane również u kobiet w ciąży. To również badanie w pełni bezpieczne i bezbolesne. USG piersi nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, można się na nie zgłaszać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, choć zaleca się, aby było przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu, najlepiej pomiędzy 1. a 10. dniem. Badanie jest poprzedzane wywiadem lekarskim.
Pamiętaj, że decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie oparte na regularnie przeprowadzanych badaniach.
Zadbaj o siebie i o swoich najbliższych. Zapraszamy na badania USG piersi w Warszawie, w nowoczesnej klinice Rex Medica ul. Prosta: https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/.