Staw kolanowy to największy staw w ludzkim ciele. Zaraz po stawie skokowym jest najbardziej obciążonym fragmentem naszego ciała, a przez to narażonym na uszkodzenia. Dodatkowo potężna siła mięśnia czworogłowego uda, skutkująca naciskiem nawet 300 kg sprawia, że często borykamy się z problemami i bólem kolana. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda diagnostyka USG stawu kolanowego i w jakich przypadkach powinno się to badanie wykonać.
Budowa kolana
Staw kolanowy to parzysta i zawiasowa część układu kostnego, umożliwiająca zginanie i prostowanie podudzia, dzięki czemu człowiek może poruszać się w pozycji wyprostnej. W kolanie łączą się ze sobą trzy elementy: kość udowa, kość piszczelowa oraz trzeszczka, czyli rzepka. Powierzchnie stawowe oblane są chrząstką oraz otoczone torebką stawową, wytwarzającą maź. Rolą mazi jest smarowanie stawu, zwiększanie poślizgu oraz zmniejszanie tarcia, dzięki czemu ruch jest łatwiejszy. Kolejnymi elementami kolana są więzadła wewnętrzne i zewnętrzne, które pozwalają na stabilizację stawu. W jamie stawowej znajdują się również łąkotki, czyli dwa elastyczne twory, zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej. Umożliwiają one ruch obrotowy kolana oraz stabilizują kość piszczelową.
Urazy kolana
Uszkodzenie kolana może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ból najczęściej połączony jest z obrzękiem oraz ograniczeniem ruchu stawu lub nawet jego blokadą. Niektóre osoby są bardziej predysponowane do urazów ze względu na otyłość, choroby reumatyczne lub choroby autoagresywne. Niestety najczęstszą przyczyną uszkodzeń jest aktywne uprawianie sportów.
Wskazaniami do wykonania badania USG stawu kolanowego są:
- ból i opuchlizna kolana
- choroby stawów, takie jak RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów lub idiopatyczne zapalenie stawów
- kontuzje i urazy kolana, w tym złamania, skręcenia i zwichnięcia
- torbiel i guzy, również nowotworowe
- krwiaki i ropnie
- stany przeciążeniowe
- pęknięcie ścięgien kolanowych
- przerost błony maziowej
- kontrola po operacji stawu kolanowego
Badanie USG kolana pozwala również stwierdzić:
- wysięk w stawie
- uszkodzenie więzadeł, mięśni lub ścięgien
- uszkodzenie chrząstki na kłykciach kości udowej
- uszkodzenie łąkotek
- zapalenie kaletek
- wolne ciała śródstawowe
Jak wygląda badanie USG kolana?
Do przeprowadzenia diagnostyki stawu kolanowego za pomocą USG nie jest wymagane skierowanie lekarskie, ani specjalne przygotowanie pacjenta. Kolano musi być jedynie odsłonięte i niepokryte opatrunkami czy gipsem. Lekarz smaruje okolice stawu specjalnym żelem, dzięki któremu głowica bez problemu przesuwa się po skórze i umożliwia wnikanie ultradźwięków do wnętrza tkanek. Całość trwa najwyżej kilkanaście minut. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania.
USG służy przede wszystkim do oceny miękkich tkanek stawu kolanowego. Pozwala na diagnozę wielu schorzeń i chorób, ale nie wszystkich. Niektóre, słabo widoczne struktury nie są wystarczająco dobrze widoczne, poza tym uszkodzenie może dotyczyć również twardych tkanek. Decyzję o dalszej diagnostyce podejmuje lekarz i w niektórych przypadkach kieruje pacjenta na badanie RTG lub rezonansem magnetycznym. W naszych centrach diagnostycznych Rex Medica wykonujemy wszystkie trzy rodzaje badań. Sprawdź cennik oraz zapoznaj się z innymi naszymi usługami, takimi jak:
- konsultacje ortopedyczne
- blokada dostawowa
- punkcja stawu
- podanie kwasu hialuronowego
- RTG stawu kolanowego
- rezonans magnetyczny stawu kolanowego
Pamiętaj, że u nas jesteś pod najlepszą opieką profesjonalnego personelu medycznego i wykwalifikowanych lekarzy specjalistów. Możesz nam zaufać.