}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega badania MRI? W jaki sposób się do niego przygotować? Jaki rezonans wybrać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (z ang. MRI) to badanie wysokospecjalistyczne, wykorzystujące właściwości magnetyczne wchodzących w skład ludzkiego ciała atomów wodoru (a dokładnie ich mniejszych elementów, czyli protonów). Cząsteczki te zostają poddane działaniu silnego pola magnetycznego i to, w jaki sposób oddają energię, pozwala je od siebie odróżnić. Rozróżnienie dotyczy rodzaju tkanek, jak i ich stanu – zdrowe vs chore. Specjalistyczna aparatura przekłada te informacje na obraz, przypisując komórkom poszczególne kolory.

Rezonans magnetyczny jest zatem badaniem bardzo precyzyjnym, służącym do wnikliwej i dokładnej diagnostyki. A co najważniejsze, badanie rezonansem magnetycznym jest zupełnie bezpieczne dla pacjenta, nieinwazyjne, bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie. Badanie to jest łatwo dostępne, a w większych miastach, jak np. Warszawa, rezonans magnetyczny jest możliwy do wykonania niemal „od ręki”.

Rezonans magnetyczny – wskazania do przeprowadzenia

Rezonans przeprowadza się w wielu różnych przypadkach, a badaniu można poddać całe ciało albo poszczególne jego elementy. Do najbardziej popularnych należą:

  1. Rezonans magnetyczny głowy – wykonuje się go przede wszystkim podejrzewając problemy neurologiczne: przy bólach i zawrotach niewiadomego pochodzenia, zaburzeniach widzenia, chorobie Alzheimera, po urazach głowy i problemach nowotworowych.
  2. Rezonans jamy brzusznej – przy jego pomocy diagnozuje się stany zapalne, zmiany nowotworowe czy powikłania po urazach.
  3. Rezonans magnetyczny zatok – robi się go m.in. przy ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok, nowotworach zatok i jamy nosowej, powikłaniach w obrębie czaszki i oczodołu związanych z urazami mechanicznymi
  4. Rezonans magnetyczny kręgosłupa – stosuje się go, aby ocenić pochodzenie zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, a także stopień ich zaawansowania; przy pomocy rezonansu kontroluje się także postępy w leczeniu i rehabilitacji.
  5. Rezonans magnetyczny stawów – wykonuje się go do zobrazowania urazów (zwichnięć, skręceń) czy zwyrodnień poszczególnych stawów; często badane w ten sposób stawy to np. rezonans stawu skokowego, rezonans stawu kolanowego, rezonans stawu biodrowego, rezonans stawu łokciowego.
  6. fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny – to szczególny rodzaj badania, dzięki któremu sprawdza się czynnościowe funkcjonowanie mózgu; podczas badania pacjent dostaje różne polecenia, aktywizujące inne obszary mózgu – skaner rejestruje wtedy aktywność poszczególnych rejonów mózgu, odpowiadających za ośrodek mowy, ruchu, czucia itd.

Wybierz badanie, które Cię interesuje: https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Badanie MRI – jak się przygotować

O prawidłowym przygotowaniu się do badania powinien poinformować nas lekarz zlecający, ale jest kilka wskazówek, o których warto pamiętać. Przede wszystkim na czas badania należy zdjąć biżuterię i wszelkie metalowe elementy. Do badania rezonansu głowy podchodzimy bez makijażu i nie używamy kosmetyków do stylizacji włosów (np. lakieru). Jest to istotne, ponieważ niektóre kosmetyki zawierają metaliczne drobiny, które mogą zafałszować wynik. Co ciekawe, warto wspomnieć także o posiadanych tatuażach – zdarza się, że barwniki zawierają drobiny metalu, które również mogą pokazać nieprawdziwy wynik. Ubieramy się wygodnie – nic nie powinno nas uwierać ani uciskać, gdyż będziemy przez dłuższy czas unieruchomieni.

Jeśli lekarz zlecił nam badanie z kontrastem, zanim do niego przystąpimy, należy zrobić analizę poziomu kreatyniny we krwi. Zwykle robi się to kilka dni przed rezonansem. Dodatkowo, należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i ewentualnych uczuleniach, żeby wykluczyć alergię na środek kontrastujący.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej – w dniu badania powinniśmy normalnie przyjąć wszystkie standardowo przepisane nam leki.

Rezonans magnetyczny – jak przebiega

Czas trwania badania zależy od części ciała, którą badamy – może to być 15 minut, jak i ponad godzina. Pacjenta kładzie się na specjalnym stole, który następnie wjeżdża do tunelu urządzenia. Podczas rezonansu obowiązkowo trzeba leżeć nieruchomo, gdyż w przypadku poruszenia się obraz będzie niewyraźny. Osobom cierpiącym na schorzenia uniemożliwiające bezruch oraz małym dzieciom czasami podaje się środki uspokajające.

W trakcie badania można posłuchać muzyki na słuchawkach, a tunel w nowoczesnych urządzeniach jest klimatyzowany i oświetlony, co powoduje, że badanie nie jest dla pacjenta uciążliwe. Żeby zapewnić 100% bezpieczeństwa i spokoju pacjentowi, w kabinie jest przycisk, którym można wezwać lekarza do zaprzestania badania.

Wyniki rezonansu zwykle otrzymuje się kilka dni po badaniu. Już teraz umów się na badanie rezonansem: https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Jaki jest najlepszy rezonans magnetyczny

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak o wyborze badania rezonansem w określonym miejscu powinno decydować kilka czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów i lekarzy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że badanie będzie odpowiednio przeprowadzone, a wynik profesjonalnie opisany.

Bardzo ważnym czynnikiem powinien być też wykorzystywany sprzęt – nowoczesny rezonans magnetyczny zapewni dokładne badanie i wysoką jakość obrazowania.

Kluczowym elementem jest także zaufanie do kliniki, w którym wykonujemy badania.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica w Warszawie dysponujemy najnowocześniejszym urządzeniami rezonansu magnetycznego. Badania w naszych klinikach wykonujemy aparatem 1,5-teslowym, który jest bezpieczniejszy dla pacjenta (aparat 3-T generuje znacznie więcej energii), jest znacznie cichszy oraz zapewnia najwyższą jakość badania.

Dzięki doświadczonym lekarzom i specjalistom oraz najbardziej dokładnym urządzeniom na rynku już od 13 lat jesteśmy liderem w dostarczaniu najwyższej jakości badań w atrakcyjnej cenie w Warszawie. Wykonaliśmy już ponad 145 000 badań dla 120 000 pacjentów.

Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, chyba, że dotyczy to badania refundowanego przez NFZ.

W klinice przy ul. Wawelskiej wykonujemy także badanie rezonans magnetyczny Warszawa na NFZ.

Wybór najlepszego rezonansu magnetycznego to tak naprawdę wybór miejsca i ekspertów, którym ufasz i wiesz, że zapewnią ci komfortowe warunki i bezpieczeństwo, a także wysoką jakość badania.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce chorób kręgosłupa

Choroby kręgosłupa niestety stanowią powszechny problem zdrowotny, który może powodować znaczne dyskomforty i obniżać jakość życia pacjentów. Dlatego też dokładna i precyzyjna diagnostyka ma...

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu kontuzji sportowych

Prawie każdy, kto dłużej zajmuje się sportem, nawet rekreacyjnie, miał do czynienia z kontuzją. Wpływy takich kontuzji bywają różne - w przypadku zawodników w najgorszym przypadku mogą kłaść się...

Ortopeda czy neurochirurg – do kogo się zgłosić z bólem pleców?

Ból pleców to dolegliwość z którą często się spotykamy - nie tylko w placówkach medycznych, ale również w codziennych rozmowach. Nic dziwnego - dotyka wielu osób na całym świecie, a jednocześnie...

Czy neurochirurgia jest bezpieczna? Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów neurochirurgicznych

Neurochirurgia - czyli w zasadzie co? Neurochirurgia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny - ma ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i nie...

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym u dzieci i jak się do niego przygotować?

Współczesna diagnostyka oferuje nam precyzyjne i bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny (MRI). Umożliwia ono lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, co...

Popraw komfort swojego życia! Bezpieczne ćwiczenia na bolące plecy i kolana.

Urazy, nadmierne obciążenia, wady postawy i siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów związanych z bolącymi plecami i kolanami. Każdy, kto choć raz mierzył się z przewlekłymi problemami...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy musi skończyć się operacją?

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, prowadzi do utarty ich funkcji, co w rezultacie przekłada się na znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Ból, sztywność i trudności w poruszaniu się to...

Czy można się przetrenować? Wpływ intensywności treningów na postępy treningowe

Sport i treningi to zdrowie - nie ulega to wątpliwości. Dbając o swoją formę, poprawiamy swoje samopoczucie, kondycję, wytrzymałość, czy zwiększamy przyrost masy mięśniowej. Jednak, aby osiągnąć...

Różnice w diagnostyce i rehabilitacji urazów stawów

Nie trzeba być sportowcem, ani nawet być specjalnie aktywnym fizycznie, żeby nabawić się kontuzji, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia - urazy stawów mogą przydarzyć się każdemu, również...

Przyczyny i objawy udaru mózgu

Udar mózgu dotyka średnio jedną osobę na minutę. Każdy przypadek stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia, a konsekwencje obciążają również otoczenie chorego. Dokument „Udar Mózgu – Plan Działania...

Umów się na badanie

* Wymagane pole