}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Wszystkie wpisy

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega badania MRI? W jaki sposób się do niego przygotować? Jaki rezonans wybrać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (z ang. MRI) to badanie wysokospecjalistyczne, wykorzystujące właściwości magnetyczne wchodzących w skład ludzkiego ciała atomów wodoru (a dokładnie ich mniejszych elementów, czyli protonów). Cząsteczki te zostają poddane działaniu silnego pola magnetycznego i to, w jaki sposób oddają energię, pozwala je od siebie odróżnić. Rozróżnienie dotyczy rodzaju tkanek, jak i ich stanu – zdrowe vs chore. Specjalistyczna aparatura przekłada te informacje na obraz, przypisując komórkom poszczególne kolory.

Rezonans magnetyczny jest zatem badaniem bardzo precyzyjnym, służącym do wnikliwej i dokładnej diagnostyki. A co najważniejsze, badanie rezonansem magnetycznym jest zupełnie bezpieczne dla pacjenta, nieinwazyjne, bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie. Badanie to jest łatwo dostępne, a w większych miastach, jak np. Warszawa, rezonans magnetyczny jest możliwy do wykonania niemal „od ręki”.

Rezonans magnetyczny – wskazania do przeprowadzenia

Rezonans przeprowadza się w wielu różnych przypadkach, a badaniu można poddać całe ciało albo poszczególne jego elementy. Do najbardziej popularnych należą:

  1. Rezonans magnetyczny głowy – wykonuje się go przede wszystkim podejrzewając problemy neurologiczne: przy bólach i zawrotach niewiadomego pochodzenia, zaburzeniach widzenia, chorobie Alzheimera, po urazach głowy i problemach nowotworowych.
  2. Rezonans jamy brzusznej – przy jego pomocy diagnozuje się stany zapalne, zmiany nowotworowe czy powikłania po urazach.
  3. Rezonans magnetyczny zatok – robi się go m.in. przy ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok, nowotworach zatok i jamy nosowej, powikłaniach w obrębie czaszki i oczodołu związanych z urazami mechanicznymi
  4. Rezonans magnetyczny kręgosłupa – stosuje się go, aby ocenić pochodzenie zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, a także stopień ich zaawansowania; przy pomocy rezonansu kontroluje się także postępy w leczeniu i rehabilitacji.
  5. Rezonans magnetyczny stawów – wykonuje się go do zobrazowania urazów (zwichnięć, skręceń) czy zwyrodnień poszczególnych stawów; często badane w ten sposób stawy to np. rezonans stawu skokowego, rezonans stawu kolanowego, rezonans stawu biodrowego, rezonans stawu łokciowego.
  6. fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny – to szczególny rodzaj badania, dzięki któremu sprawdza się czynnościowe funkcjonowanie mózgu; podczas badania pacjent dostaje różne polecenia, aktywizujące inne obszary mózgu – skaner rejestruje wtedy aktywność poszczególnych rejonów mózgu, odpowiadających za ośrodek mowy, ruchu, czucia itd.

Wybierz badanie, które Cię interesuje: https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Badanie MRI – jak się przygotować

O prawidłowym przygotowaniu się do badania powinien poinformować nas lekarz zlecający, ale jest kilka wskazówek, o których warto pamiętać. Przede wszystkim na czas badania należy zdjąć biżuterię i wszelkie metalowe elementy. Do badania rezonansu głowy podchodzimy bez makijażu i nie używamy kosmetyków do stylizacji włosów (np. lakieru). Jest to istotne, ponieważ niektóre kosmetyki zawierają metaliczne drobiny, które mogą zafałszować wynik. Co ciekawe, warto wspomnieć także o posiadanych tatuażach – zdarza się, że barwniki zawierają drobiny metalu, które również mogą pokazać nieprawdziwy wynik. Ubieramy się wygodnie – nic nie powinno nas uwierać ani uciskać, gdyż będziemy przez dłuższy czas unieruchomieni.

Jeśli lekarz zlecił nam badanie z kontrastem, zanim do niego przystąpimy, należy zrobić analizę poziomu kreatyniny we krwi. Zwykle robi się to kilka dni przed rezonansem. Dodatkowo, należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i ewentualnych uczuleniach, żeby wykluczyć alergię na środek kontrastujący.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej – w dniu badania powinniśmy normalnie przyjąć wszystkie standardowo przepisane nam leki.

Rezonans magnetyczny – jak przebiega

Czas trwania badania zależy od części ciała, którą badamy – może to być 15 minut, jak i ponad godzina. Pacjenta kładzie się na specjalnym stole, który następnie wjeżdża do tunelu urządzenia. Podczas rezonansu obowiązkowo trzeba leżeć nieruchomo, gdyż w przypadku poruszenia się obraz będzie niewyraźny. Osobom cierpiącym na schorzenia uniemożliwiające bezruch oraz małym dzieciom czasami podaje się środki uspokajające.

W trakcie badania można posłuchać muzyki na słuchawkach, a tunel w nowoczesnych urządzeniach jest klimatyzowany i oświetlony, co powoduje, że badanie nie jest dla pacjenta uciążliwe. Żeby zapewnić 100% bezpieczeństwa i spokoju pacjentowi, w kabinie jest przycisk, którym można wezwać lekarza do zaprzestania badania.

Wyniki rezonansu zwykle otrzymuje się kilka dni po badaniu. Już teraz umów się na badanie rezonansem: https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Jaki jest najlepszy rezonans magnetyczny

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak o wyborze badania rezonansem w określonym miejscu powinno decydować kilka czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów i lekarzy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że badanie będzie odpowiednio przeprowadzone, a wynik profesjonalnie opisany.

Bardzo ważnym czynnikiem powinien być też wykorzystywany sprzęt – nowoczesny rezonans magnetyczny zapewni dokładne badanie i wysoką jakość obrazowania.

Kluczowym elementem jest także zaufanie do kliniki, w którym wykonujemy badania.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica w Warszawie dysponujemy najnowocześniejszym urządzeniami rezonansu magnetycznego. Badania w naszych klinikach wykonujemy aparatem 1,5-teslowym, który jest bezpieczniejszy dla pacjenta (aparat 3-T generuje znacznie więcej energii), jest znacznie cichszy oraz zapewnia najwyższą jakość badania.

Dzięki doświadczonym lekarzom i specjalistom oraz najbardziej dokładnym urządzeniom na rynku już od 13 lat jesteśmy liderem w dostarczaniu najwyższej jakości badań w atrakcyjnej cenie w Warszawie. Wykonaliśmy już ponad 145 000 badań dla 120 000 pacjentów.

Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, chyba, że dotyczy to badania refundowanego przez NFZ.

W klinice przy ul. Wawelskiej wykonujemy także badanie rezonans magnetyczny Warszawa na NFZ.

Wybór najlepszego rezonansu magnetycznego to tak naprawdę wybór miejsca i ekspertów, którym ufasz i wiesz, że zapewnią ci komfortowe warunki i bezpieczeństwo, a także wysoką jakość badania.

Fibromialgia – objawy i leczenie

Ból i wyczerpanie towarzyszą Ci od samego rana? Dokuczają Ci różne dolegliwości i bezskutecznie szukasz pomocy u lekarzy? Być może cierpisz na fibromialgię. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest to...

Rex Medica – klinika dbająca o sportowców

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na samopoczucie i sprawność, ale nawet osoby, które uprawiają sporty, potrzebują czasem pomocy medycznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie...

Czym zajmuje się reumatolog?

Schorzenia reumatyczne kości i stawów wiążą się z bólem i obniżeniem standardu życia chorej osoby. Z tego artykułu dowiesz się, komu i w jakich sytuacjach pomaga reumatolog. Kim jest reumatolog?...

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Polsce

Problemy zdrowotne i nagłe wypadki podczas pobytu za granicą zawsze wiążą się z dodatkowym stresem i niepewnością, czy uzyskamy potrzebną pomoc medyczną. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć...

Pokonaj rwę kulszową

Dotkliwy ból dolnej części kręgosłupa, określany jako rwa kulszowa, to wyjątkowo uciążliwa choroba, która utrudnia wykonywanie najprostszych ruchów. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać i...

Zimowe kontuzje. Zadbaj o swoją sprawność fizyczną.

Każdy atak zimy wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń do szpitalnych oddziałów urazowych. Oblodzone ulice i chodniki stanowią nie lada wyzwanie, przede wszystkim dla seniorów i osób, które na co...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w psychiatrii

Diagnozowanie chorób psychicznych polega głównie na rozmowie z pacjentem i ocenie jego zachowań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zastosowanie badań obrazowych ma wpływ na przebieg procesu...

Kontuzje, które grożą Ci podczas jazdy na nartach

Planujesz spędzić urlop na stoku? Masz już uszykowany sprzęt i odliczasz dni do rozpoczęcia białego szaleństwa? Upewnij się, że Twój organizm również jest gotowy do wysiłku związanego z jazdą na...

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i jak może wpłynąć na Twoje codzienne życie?

Jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie dłoni, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które obejmuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości....

Zapalenie kości i stawów w podeszłym wieku – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie kości i stawów to schorzenia, na które najczęściej zapadają dzieci i osoby starsze. Proces zapalny może być spowodowany wieloma czynnikami, dlatego diagnozuje się różne rodzaje tych...

Umów się na badanie

* Wymagane pole