}
Pon. – Sob. 07.00 – 21.00

Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Umów się na wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Umów wizytę

* Wymagane pole

ul. Wawelska 5

Warszawa – Ochota

ul. Wałowa 3

Warszawa – Muranów

ul. Prosta 69

Warszawa – Centrum

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Najlepszy rezonans magnetyczny, czyli jaki?

Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega badania MRI? W jaki sposób się do niego przygotować? Jaki rezonans wybrać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (z ang. MRI) to badanie wysokospecjalistyczne, wykorzystujące właściwości magnetyczne wchodzących w skład ludzkiego ciała atomów wodoru (a dokładnie ich mniejszych elementów, czyli protonów). Cząsteczki te zostają poddane działaniu silnego pola magnetycznego i to, w jaki sposób oddają energię, pozwala je od siebie odróżnić. Rozróżnienie dotyczy rodzaju tkanek, jak i ich stanu – zdrowe vs chore. Specjalistyczna aparatura przekłada te informacje na obraz, przypisując komórkom poszczególne kolory.

Rezonans magnetyczny jest zatem badaniem bardzo precyzyjnym, służącym do wnikliwej i dokładnej diagnostyki. A co najważniejsze, badanie rezonansem magnetycznym jest zupełnie bezpieczne dla pacjenta, nieinwazyjne, bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie. Badanie to jest łatwo dostępne, a w większych miastach, jak np. Warszawa, rezonans magnetyczny jest możliwy do wykonania niemal „od ręki”.

Rezonans magnetyczny – wskazania do przeprowadzenia

Rezonans przeprowadza się w wielu różnych przypadkach, a badaniu można poddać całe ciało albo poszczególne jego elementy. Do najbardziej popularnych należą:

  1. Rezonans magnetyczny głowy – wykonuje się go przede wszystkim podejrzewając problemy neurologiczne: przy bólach i zawrotach niewiadomego pochodzenia, zaburzeniach widzenia, chorobie Alzheimera, po urazach głowy i problemach nowotworowych.
  2. Rezonans jamy brzusznej – przy jego pomocy diagnozuje się stany zapalne, zmiany nowotworowe czy powikłania po urazach.
  3. Rezonans magnetyczny zatok – robi się go m.in. przy ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok, nowotworach zatok i jamy nosowej, powikłaniach w obrębie czaszki i oczodołu związanych z urazami mechanicznymi
  4. Rezonans magnetyczny kręgosłupa – stosuje się go, aby ocenić pochodzenie zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, a także stopień ich zaawansowania; przy pomocy rezonansu kontroluje się także postępy w leczeniu i rehabilitacji.
  5. Rezonans magnetyczny stawów – wykonuje się go do zobrazowania urazów (zwichnięć, skręceń) czy zwyrodnień poszczególnych stawów; często badane w ten sposób stawy to np. rezonans stawu skokowego, rezonans stawu kolanowego, rezonans stawu biodrowego, rezonans stawu łokciowego.
  6. fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny – to szczególny rodzaj badania, dzięki któremu sprawdza się czynnościowe funkcjonowanie mózgu; podczas badania pacjent dostaje różne polecenia, aktywizujące inne obszary mózgu – skaner rejestruje wtedy aktywność poszczególnych rejonów mózgu, odpowiadających za ośrodek mowy, ruchu, czucia itd.

Wybierz badanie, które Cię interesuje: https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Badanie MRI – jak się przygotować

O prawidłowym przygotowaniu się do badania powinien poinformować nas lekarz zlecający, ale jest kilka wskazówek, o których warto pamiętać. Przede wszystkim na czas badania należy zdjąć biżuterię i wszelkie metalowe elementy. Do badania rezonansu głowy podchodzimy bez makijażu i nie używamy kosmetyków do stylizacji włosów (np. lakieru). Jest to istotne, ponieważ niektóre kosmetyki zawierają metaliczne drobiny, które mogą zafałszować wynik. Co ciekawe, warto wspomnieć także o posiadanych tatuażach – zdarza się, że barwniki zawierają drobiny metalu, które również mogą pokazać nieprawdziwy wynik. Ubieramy się wygodnie – nic nie powinno nas uwierać ani uciskać, gdyż będziemy przez dłuższy czas unieruchomieni.

Jeśli lekarz zlecił nam badanie z kontrastem, zanim do niego przystąpimy, należy zrobić analizę poziomu kreatyniny we krwi. Zwykle robi się to kilka dni przed rezonansem. Dodatkowo, należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i ewentualnych uczuleniach, żeby wykluczyć alergię na środek kontrastujący.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej – w dniu badania powinniśmy normalnie przyjąć wszystkie standardowo przepisane nam leki.

Rezonans magnetyczny – jak przebiega

Czas trwania badania zależy od części ciała, którą badamy – może to być 15 minut, jak i ponad godzina. Pacjenta kładzie się na specjalnym stole, który następnie wjeżdża do tunelu urządzenia. Podczas rezonansu obowiązkowo trzeba leżeć nieruchomo, gdyż w przypadku poruszenia się obraz będzie niewyraźny. Osobom cierpiącym na schorzenia uniemożliwiające bezruch oraz małym dzieciom czasami podaje się środki uspokajające.

W trakcie badania można posłuchać muzyki na słuchawkach, a tunel w nowoczesnych urządzeniach jest klimatyzowany i oświetlony, co powoduje, że badanie nie jest dla pacjenta uciążliwe. Żeby zapewnić 100% bezpieczeństwa i spokoju pacjentowi, w kabinie jest przycisk, którym można wezwać lekarza do zaprzestania badania.

Wyniki rezonansu zwykle otrzymuje się kilka dni po badaniu. Już teraz umów się na badanie rezonansem: https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Jaki jest najlepszy rezonans magnetyczny

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak o wyborze badania rezonansem w określonym miejscu powinno decydować kilka czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów i lekarzy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że badanie będzie odpowiednio przeprowadzone, a wynik profesjonalnie opisany.

Bardzo ważnym czynnikiem powinien być też wykorzystywany sprzęt – nowoczesny rezonans magnetyczny zapewni dokładne badanie i wysoką jakość obrazowania.

Kluczowym elementem jest także zaufanie do kliniki, w którym wykonujemy badania.

W Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica w Warszawie dysponujemy najnowocześniejszym urządzeniami rezonansu magnetycznego. Badania w naszych klinikach wykonujemy aparatem 1,5-teslowym, który jest bezpieczniejszy dla pacjenta (aparat 3-T generuje znacznie więcej energii), jest znacznie cichszy oraz zapewnia najwyższą jakość badania.

Dzięki doświadczonym lekarzom i specjalistom oraz najbardziej dokładnym urządzeniom na rynku już od 13 lat jesteśmy liderem w dostarczaniu najwyższej jakości badań w atrakcyjnej cenie w Warszawie. Wykonaliśmy już ponad 145 000 badań dla 120 000 pacjentów.

Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, chyba, że dotyczy to badania refundowanego przez NFZ.

W klinice przy ul. Wawelskiej wykonujemy także badanie rezonans magnetyczny Warszawa na NFZ.

Wybór najlepszego rezonansu magnetycznego to tak naprawdę wybór miejsca i ekspertów, którym ufasz i wiesz, że zapewnią ci komfortowe warunki i bezpieczeństwo, a także wysoką jakość badania.

Kiedy ból łokcia staje się problemem: rola USG w diagnozowaniu łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to stan, który może dotknąć nie tylko zawodowych sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia lub...

Bezpieczne powroty do sportu po zimie: jak badania USG i rezonans magnetyczny mogą pomóc?

Po zimowej przerwie wielu z nas z niecierpliwością oczekuje powrotu do ulubionych aktywności fizycznych. Jednak wznowienie treningów po dłuższym okresie bezczynności może narażać nasze ciało na...

Zdrowy kręgosłup latem. Jak rezonans magnetyczny pomaga w diagnozowaniu przyczyn bólu?

Lato to czas, kiedy nasza aktywność fizyczna często wzrasta – więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, uprawiamy sporty, podróżujemy. Niestety, to również okres, kiedy nasz kręgosłup może być...

Problemy ortopedyczne – badania, konsultacje i zabiegi, które zrobisz w RexMedica

W dzisiejszym świecie, gdzie aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są na wagę złota, problemy ortopedyczne mogą stanowić poważną przeszkodę. Na szczęście, w RexMedica, wszyscy potrzebujący pacjenci...

Zimowe kontuzje sportowe – na co uważać na nartach i łyżwach?

Zima to czas, kiedy wiele osób cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu, korzystając z uroków narciarstwa i łyżwiarstwa. Jednak zwiększona aktywność na stokach i lodowiskach niesie ze sobą ryzyko...

Zadbaj o siebie tej zimy, czyli zimowa profilaktyka zdrowotna

Zima to okres, w którym nasze zdrowie jest szczególnie narażone: niskie temperatury, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na naszą kondycję i samopoczucie, jednocześnie stwarzając...

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rehabilitacji kontuzji

Kontuzje są powszechnym problemem w sporcie i codziennym życiu, a ich rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności po urazie. Jednak skuteczne leczenie wymaga dokładnej diagnozy. W...

Kontuzje kręgosłupa: skutki i metody leczenia

Kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest odpowiedzialny za utrzymanie postawy ciała, ochronę rdzenia kręgowego, umożliwienia ruch. Jego kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje...

Zrób prezent swoim stawom: jak zadbać o nie w okresie świątecznych zakupów?

Zbliża się okres świątecznych zakupów, a noszenie ciężkich toreb może źle wpłynąć na nasze stawy - te zaś odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przedstawiamy praktyczne...

Rezonans magnetyczny, a tomografia komputerowa: porównanie

Co jest czym? Obrazowanie medyczne odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób, umożliwiając lekarzom precyzyjną identyfikację patologii - ta jest zaś niezbędna do zplanowania odpowiedniego leczenia....

Umów się na badanie

* Wymagane pole