USG nadgarstka należy do podstawowych badań diagnostycznych. Jego wykonanie pozwala dokładnie określić zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe mogące pojawiać się w okolicach nadgarstka. Badanie USG nadgarstka wykonywane jest najczęściej wówczas, gdy:
- pojawiły się zauważalne zaburzenia ruchomości nadgarstka,
- pacjent skarży się na ostry lub przewlekły ból,
- pojawiły się guzy lub gangliony,
- konieczna jest ocena zmian pourazowych, zapalnych i zwyrodnieniowych,
- podejrzewa się wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka.
Objawy bólowe w okolicach nadgarstka mogą być powodowane złamaniem lub skręceniem wskutek nagłego urazu, ale także wynikać z długotrwałych przeciążeń, stanów zapalnych czy zespołu cieśni nadgarstka. Może przybierać on różne postaci – mrowienie lub pieczenie, bądź tępy, pulsujący ból. Poprzez badanie USG nadgarstka możliwa staje się ocena problemu i szybka diagnoza, które pozwolą na skuteczna rehabilitację, mogącą zapobiec konieczności zastosowania inwazyjnego leczenia.
Dzięki badaniu USG nadgarstka możliwa jest ocena skali urazu lub schorzenia. Bardzo często badanie to pozwala na szybką diagnozę i skuteczne leczenie np. lekami przeciwzapalnymi, co skutecznie zapobiega konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego i długotrwałej rehabilitacji. Szczególnie ważna jest wczesna diagnoza zespołu cieśni nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka – co warto wiedzieć?
Zespół cieśni nadgarstka to jedno z najczęstszych schorzeń diagnozowanych z pomocą badania USG nadgarstka w naszej klinice w Warszawie. Problem ten jest stosunkowo częsty, a wszystko za sprawą nadmiernych obciążeń, zwyrodnień i urazów tej delikatnej części naszego ciała. Najczęściej do uszkodzeń nadgarstka dochodzi podczas upadków bądź przeciążeń zachodzących podczas aktywności fizycznych, w tym wyczynowego uprawiania sportów.
Zespół cieśni nadgarstka nie dotyka jednak wyłącznie sportowców, bowiem jest to schorzenie także osób pracujących przy komputerze i prowadzących siedzący tryb życia. Dolegliwość ta może być powodowana przez zaburzenie przepływu krwi poprzez utrzymywanie nadgarstka w jednej pozycji przez długi czas. Gdy krew nie może płynnie przepływać ku dłoni i uciśnięty jest nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka, pojawiać się może odczucie mrowienia i drętwienia. Rezultatem jest przeciążenie nadgarstka i zaburzenia pracy układu krwionośnego. Bez względu na objawy, warto wykonać USG nadgarstka, gdy tylko pojawi się w jego obrębie dyskomfort, bowiem pozwoli ono zdiagnozować czy to właśnie zespół cieśni nadgarstka odpowiedzialny jest za nasze problemy.
Przygotowanie do badania USG nadgarstka
USG nadgarstka jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. Nie ma ku niemy żadnych przeciwskazań. Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Konieczne jest jednak usunięcie wszelkich opatrunków unieruchamiających czy taśmy usztywniających, aby możliwe było przeprowadzenie USG nadgarstka.
Badanie USG nadgarstka w RexMedica – Warszawa
Zapraszamy do kliniki REX Medica w Warszawie na badania USG nadgarstka w komfortowych warunkach.